Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5: Γεύση από τα πρώτα παιχνίδια στις 4 Ιουνίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

τι σχέση έχει η "πανάκριβη" κάρτα που θα πουλήσει μερικές χιλιάδες κομμάτια στο pc με μια κάρτα που προορίζεται να πουλήσει 10αδες εκατομμύρια στις κονσόλες, φυσικά και η τιμή θα είναι δραματικά πιο χαμηλή από την τιμή λιανικής που ενδεχομένως έχεις στο νου σου 

Αυτό που πολλοί δεν καταλαβαίνουν προφανώς επειδή δεν το σκέφτονται είναι ότι ακόμα και ΑΝ αρχικά οι εταιρείες μπαίνουν μέσα (που δεν μπαίνουν) το πρώτο διάστημα λόγω χρήσης ολοκαίνουριου και ακριβού hardware, στα 6-7 χρόνια ζωής της κονσόλας το κόστος της ακριβής (με νούμερα 2020) κάρτας θα πέσει στα πατώματα, με δυσανάλογη πτώση της τιμής της κονσόλας. Οπότε δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν ΤΩΡΑ κέρδος, θα το βγάλουν σε βάθος χρόνου. Όταν καταλάβει ο κόσμος αυτήν την πολύ απλή λογική ίσως σταματήσουμε να διαβάζουμε για 800€ κονσόλες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, polaki είπε

Αυτό που πολλοί δεν καταλαβαίνουν προφανώς επειδή δεν το σκέφτονται είναι ότι ακόμα και ΑΝ αρχικά οι εταιρείες μπαίνουν μέσα (που δεν μπαίνουν) το πρώτο διάστημα λόγω χρήσης ολοκαίνουριου και ακριβού hardware, στα 6-7 χρόνια ζωής της κονσόλας το κόστος της ακριβής (με νούμερα 2020) κάρτας θα πέσει στα πατώματα, με δυσανάλογη πτώση της τιμής της κονσόλας. Οπότε δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν ΤΩΡΑ κέρδος, θα το βγάλουν σε βάθος χρόνου. Όταν καταλάβει ο κόσμος αυτήν την πολύ απλή λογική ίσως σταματήσουμε να διαβάζουμε για 800€ κονσόλες...

ναι σωστό κι αυτό, πχ ένα ps4 σλιμ όσο φθηνό και αν μας ακούγεται σήμερα είναι κλεψιά σε σχέση με το πόσο πραγματικά κοστίζει 

 

επίσης το κόστος της ίδιας της κονσόλας δεν έχει τόσο νόημα με την έννοια να τα βγάλουν από κει, δεν είναι samsung που θέλει να πουλήσει note στο θεό γιατί από κει βγάζει μόνο και τέλος

 

υπάρχουν περιφερειακά, συνδρομές, τίτλοι.. από κει σε μαδάνε για χρόνια ποιος νοιάζεται για το αρχικό hw;  αυτό άντε να μην τους βάλει μέσα, που στα 500 πχ καθόλου μέσα δεν θα τους βάλει 

το θέμα είναι να είσαι στο οικοσύστημα να στα παίρνουν διαρκώς και το βασικότερο ζητούμενο είναι να στηθεί αυτό το οικοσύστημα και να έχει κόσμο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αναλύεται το πραγματικό κόστος ενός PS4 αλλά και του PS3... 

Ακόμα και όταν το PS3 κόστιζε στην Sony 800$ για να φτιαχτεί, εκείνοι το πουλούσαν 600$... ακριβώς επειδή δεν τους ενδιέφερε να βγάλουν χρήματα απ'την κονσόλα αλλά από τα games. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Aja είπε

γελανε και τα γκομενακια με τέτοια αστεία

Ξερω γω, εσυ γέλασες;

Αληθεια με την λέξη «γκομενακια» σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;

Εχει «γκομενακια» το ινσομνια; 

Επεξ/σία από Agent_Orange
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Thresh είπε

Θα ήταν ωραία να κρατήσουμε bookmark το topic για να δούμε ποιος θα πέσει "μέσα" στο price range, τουλάχιστον για να δούμε ποιος θα έχει τα κότσια να παραδεχτεί το λάθος του. 😛

899e

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Μαγκες 450 ευρώ θα κάνει Ευρώπη. 499 Ελλάδα!! Δέχομαι στοιχήματα 

450; αφού ήδη τοσο κάνει το pro. 

To xbox one X τα ίδια 500+...το ps 5 θα έχει διπλάσια το λιγότερο δύναμη από αυτά τα δύο

2 ώρες πριν, polaki είπε

Εδώ αναλύεται το πραγματικό κόστος ενός PS4 αλλά και του PS3... 

Ακόμα και όταν το PS3 κόστιζε στην Sony 800$ για να φτιαχτεί, εκείνοι το πουλούσαν 600$... ακριβώς επειδή δεν τους ενδιέφερε να βγάλουν χρήματα απ'την κονσόλα αλλά από τα games. 

Αυτό είναι σωστό το θυμάμαι... 

Άρα εσύ με αυτά που λες μιλάμε για 600 ντολαρς που με φάπα συν κλεψι κλεψι ο Έλληνας.... το λιγότερο σου λέω εγώ σε 699...

Άρα τα ίδια λέμε!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Στο τσιγκούνη; σε μαγαζιά πάει ο κόσμος και παίρνει από όσο ξέρω. 

Πάλι όμως θα χάσεις γιατί δεν θα κάνει 500 στο skroutz το ps 5 με τίποτα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Boubis1411 said:

Στο τσιγκούνη; σε μαγαζιά πάει ο κόσμος και παίρνει από όσο ξέρω. 

Πάλι όμως θα χάσεις γιατί δεν θα κάνει 500 στο skroutz το ps 5 με τίποτα. 

Και στον Κώτσο 409 το βλέπω με τις τωρινές αυξημένες τιμές, Φεβρουάριο/Μάρτιο ήταν χαμηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

450; αφού ήδη τοσο κάνει το pro. 

To xbox one X τα ίδια 500+...το ps 5 θα έχει διπλάσια το λιγότερο δύναμη από αυτά τα δύο

Αυτό είναι σωστό το θυμάμαι... 

Άρα εσύ με αυτά που λες μιλάμε για 600 ντολαρς που με φάπα συν κλεψι κλεψι ο Έλληνας.... το λιγότερο σου λέω εγώ σε 699...

Άρα τα ίδια λέμε!! 

Έλα φίλε μου, να σου κάνω λίγο refresh τη μνήμη, ακριβώς τα ίδια πληρώσαμε το 2013 και εμείς εδώ, ούτε ένα ευρώ παραπάνω (κλασικά βέβαια 1$ = 1€ όπως σε όλα τα ηλεκτρονικά).... https://www.gameworld.gr/component/content/article/184-2014-05-19-05-48-06/14988-playstation-4-release-date-greece/

image.png.b095fc9a7daca2972a92568c25fda026.png

Τώρα τί κλέψι κλέψι ο Έλληνας λες δεν ξέρω, αλλά μην το πολυκουράζουμε το θέμα.. σημασία έχει να έρθει και να ευχαριστηθούμε παιχνίδι. Τώρα αν κάνει 450 ή 550 ή 800 τί να πω οκ, προσωπικά μία φορά πιστεύω καλύτερα μυαλά έχουν αυτοί εκεί από εμένα και από εμάς εδώ όλους οπότε θα το κοστολογίσουν όσο πιστεύουν ότι θα τραβήξει περισσότερο. 

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και στον Κώτσο 409 το βλέπω με τις τωρινές αυξημένες τιμές, Φεβρουάριο/Μάρτιο ήταν χαμηλότερα.

Για 3,5 μήνες ακριβώς στο Skroutz έπαιζε με ΤΑΒΑΝΙ τα 300€... Μετά μόλις κλείσανε τα φυσικά καταστήματα το εκτόξευσαν όλοι. 

image.png.b1c9c9f014dfc59fd365b54c09145aa9.png

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, polaki said:

Για 3,5 μήνες ακριβώς στο Skroutz έπαιζε με ΤΑΒΑΝΙ τα 300€... Μετά μόλις κλείσανε τα φυσικά καταστήματα το εκτόξευσαν όλοι. 

Ε ναι, ακόμα και σε καταστήματα όπως το MG Manager που δεν το λες φτηνιάρικο skroutzoμάγαζο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και στον Κώτσο 409 το βλέπω με τις τωρινές αυξημένες τιμές, Φεβρουάριο/Μάρτιο ήταν χαμηλότερα.

Απρίλιο ήταν στα 460+...

Θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια. 

Βάλε να ψηφίσουμε να δούμε τι λέει ο κόσμος. 

Ας βγει σε ψηφοφορία η φάση. 

8 λεπτά πριν, polaki είπε

Έλα φίλε μου, να σου κάνω λίγο refresh τη μνήμη, ακριβώς τα ίδια πληρώσαμε το 2013 και εμείς εδώ, ούτε ένα ευρώ παραπάνω (κλασικά βέβαια 1$ = 1€ όπως σε όλα τα ηλεκτρονικά).... https://www.gameworld.gr/component/content/article/184-2014-05-19-05-48-06/14988-playstation-4-release-date-greece/

image.png.b095fc9a7daca2972a92568c25fda026.png

Τώρα τί κλέψι κλέψι ο Έλληνας λες δεν ξέρω, αλλά μην το πολυκουράζουμε το θέμα.. σημασία έχει να έρθει και να ευχαριστηθούμε παιχνίδι. Τώρα αν κάνει 450 ή 550 ή 800 τί να πω οκ, προσωπικά μία φορά πιστεύω καλύτερα μυαλά έχουν αυτοί εκεί από εμένα και από εμάς εδώ όλους οπότε θα το κοστολογίσουν όσο πιστεύουν ότι θα τραβήξει περισσότερο. 

Για 3,5 μήνες ακριβώς στο Skroutz έπαιζε με ΤΑΒΑΝΙ τα 300€... Μετά μόλις κλείσανε τα φυσικά καταστήματα το εκτόξευσαν όλοι. 

image.png.b1c9c9f014dfc59fd365b54c09145aa9.png

Δεν μπορεί να βγει τόσο χαμηλά θα χάνει η Sony 300 ευρώ το λιγότερο. 

Εκτος ποια αν η AMD έδωσε την κάρτα γραφικών στα 150  ευρώ οκ εκεί πάω πάσο, την έχω ικανή την AMD για να δείξει ότι είναι δυνατή να το κάνει. 

Ας το πιάσουμε κ αλλιώς όμως αν θέλετε... 

Το Xbox που λένε ότι θα είναι πιο δυνατό πόσο θα κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Απρίλιο ήταν στα 460+...

Θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια. 

Βάλε να ψηφίσουμε να δούμε τι λέει ο κόσμος. 

Ας βγει σε ψηφοφορία η φάση. 

Φίλε μου σημασία δεν έχει τί θα πει ο κόσμος, σημασία έχει πόσο θα το κοστολογήσουν τα μεγάλα κεφάλια και πόσο θα μας έρθει εδώ σε εμάς. 

Τώρα το να πει κάποιος Boubis1411 ή κάποιος Polaki το μακρύ του και το κοντό του δε νομίζω ότι πετυχαίνουμε κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ε ναι, ακόμα και σε καταστήματα όπως το MG Manager που δεν το λες φτηνιάρικο skroutzoμάγαζο...

Θρεσ δεν έχουμε όλοι τα φράγκα σου φίλε... 

Το 80% των Ελλήνων αν θα πάρει ps 5 θα το πάρει με δόσεις από κωτσοβολο, ίσως και με 50 δόσεις. 

Οπότε θα πάνε οι πιο πολλοί στα φυσικά καταστήματα. 

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Φίλε μου σημασία δεν έχει τί θα πει ο κόσμος, σημασία έχει πόσο θα το κοστολογήσουν τα μεγάλα κεφάλια και πόσο θα μας έρθει εδώ σε εμάς. 

Τώρα το να πει κάποιος Boubis1411 ή κάποιος Polaki το μακρύ του και το κοντό του δε νομίζω ότι πετυχαίνουμε κάτι.. 

Καλά ναι στην ουσία η Sony θα αποφασίσει για την τιμή.

Εμείς δεν είμαστε κάτι εκεί μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...