Προς το περιεχόμενο

Το Xbox Series X θα υποστηρίζει χιλιάδες παιχνίδια από τις προηγούμενες γενιές Xbox


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, bugsbunnie είπε

Η καλύτερη δουλειά στον κόσμο... να πληρώνεσαι και να παίζεις, αυτή βασικά και φαροφύλακας...

Οι οποίες άνετα γίνονται ταυτόχρονα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γνώμη μου είναι πως αντί η ms να χάνει χρόνο και πόρους για να φέρει αυτήν την συμβατότητα θα έπρεπε να επενδύσει σε νέες, πρωτότυπες και υψηλού επιπέδου αποκλειστικότητες. Να κάτσω να παίξω xbox360 games στο xbox series x? Σαν να λέμε να παίξω ps3 games στο ps5..και να αφήσω όλα τα νέα games? Με τίποτα. Έχουμε που έχουμε περιορισμένο χρόνο, να κάτσουμε να παίξουμε games που παίξαμε πρίν από πόσα χρόνια? Δεν "παίζει" να το κάνουμε..να υποστηρίζει την αμέσως προηγούμενη γενιά οκ, συμφωνώ γιατί όλοι μας έχουμε μια κονσόλα xbox one ή ps4 με πολλούς τίτλους στην βιβλιοθήκη μας, αλλά ακόμα πιο πίσω? No way..νομίζω ότι η κίνηση της sony είναι πιο σοφή.

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, music_lover είπε

Γνώμη μου είναι πως αντί η ms να χάνει χρόνο και πόρους για να φέρει αυτήν την συμβατότητα θα έπρεπε να επενδύσει σε νέες, πρωτότυπες και υψηλού επιπέδου αποκλειστικότητες. Να κάτσω να παίξω xbox360 games στο xbox series x? Σαν να λέμε να παίξω ps3 games στο ps5..και να αφήσω όλα τα νέα games? Με τίποτα. Έχουμε που έχουμε περιορισμένο χρόνο, να κάτσουμε να παίξουμε games που παίξαμε πρίν από πόσα χρόνια? Δεν "παίζει" να το κάνουμε..να υποστηρίζει την αμέσως προηγούμενη γενιά οκ, συμφωνώ γιατί όλοι μας έχουμε μια κονσόλα xbox one ή ps4 με πολλούς τίτλους στην βιβλιοθήκη μας, αλλά ακόμα πιο πίσω? No way..νομίζω ότι η κίνηση της sony είναι πιο σοφή.

Οπως ειπα. Οι περισσοτεροι στα "tech forums" εχουν μια περίεργη ψύχωση με τα exclusives. Αν πραγματικά θεωρείτε οτι αυτά κρίνουν το νικητή είστε βαθιά νυχτωμένοι. Ας δούμε μερικά παραδείγματα.

Η κονσόλα που κέρδισε αυτή την γενιά είναι το PS4. Σύμφωνα με στοιχεία του venturebeat, στις 12 Μαίου του 2020 ξεπέρασε τα 110.000.000 συστήματα. Ας δούμε λοιπον τα περιβοητα exclusives της Sony.

God of War - 10.000.000

Grand Turismo Sport - 8.000.000

Uncharted 4 - 16.000.000

Spiderman - 13.000.000

Horizon Zero Dawn - 10.000.000

To πλεον μοσχοπουλημενο PS4 exclusive, πούλησε 16.000.000 κομμάτια σε ενα συστημα με εγκατεστημένη βάση χρηστών 110.000.000. Είναι και αργά ποσο ποσοστό ειναι; 14% Το κορυφαιο, μοναδικό,. ανεπαναληπτο exclusive δεν το αγορασαν το 86% των χρηστών της κονσολας. 

Πάμε τώρα στην χαμένη της γενιάς. Την MS που οι βλακείες της, είχαν ως αποτελεσμα να την περάσει ακόμα και το Switch. Πρόσφατα το Game Pass ξεπέρασε τους 10.000.000 συνδρομητές. Αν πάρουμε την φθηνότερη εκδοση (σκετη συνδρομή για κονσολα) είμαστε στα 100.000.000 ευρώ τον μήνα μονο απο συνδομές Game Pass. Βάλτε ποσα δινουν και οι συνδρομες Gold. 

Τα περίφημα και ανεπαναληπτα exclusives του PS4 ίσα που ξεπερνανε τις συνδρομές του Game Pass. Και αυτά αγοράζονται μια φορά. Το Game Pass πληρώνεις καθε μηνα.

Πάμε τώρα στο third party. Στην λίστα με τα 50 παιχνιδια με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην ιστορία παρατηρούμε ενα περιεργο πρα΄γμα. Yπάρχει ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ exclusive της Sony. Το Last of Us. Και μαλιστα με πωλήσεις να μετράνε απο 2 κονσολες. Αφαιροντας απο την λιστα παιχνιδια οπως το Tetris και το Wii Sports (που τα εδινε με την κονσολα) βλεπουμε αποκλειστικα 3rd party τιτλους. 

Επειδή λοιπον έγραψα πολλά. Η τεράστια πλειοψηφια αγοράζει με βάση 2 πραγματα. Πρώτον την δυναμη της κονσολας και δευτερον ποια εχουν οι περισσοτεροι. Και εξηγουμαι. Αν το Series X ειναι 2 φορές ισχυροτερο απο το PS5 και μπορει να βγαλει 4K 60 ενω το PS5 οχι θα κερδισει το Xbox. Θα ειναι ισχυροτερο, θα εχει το Game Pass και τελος. Αν οι κονσολες ειναι ισαξιες τότε ναι. Εχει πολλές ελπιδες το PS5 γιατι ο πελάτης θα εχει τα third party με τον ιδιο τροπο που παιζουν στο X + τα sony exclusives σαν κερασακι. 

Το λεω λοιπον ξανα. Χαλαρώστε λιγο με τα exclusives. Η σημασία τους ειναι ελάχιστη για την μεγαλύτερη πλειοψηφια των παιχτων.  

37 λεπτά πριν, music_lover είπε

Γνώμη μου είναι πως αντί η ms να χάνει χρόνο και πόρους για να φέρει αυτήν την συμβατότητα θα έπρεπε να επενδύσει σε νέες, πρωτότυπες και υψηλού επιπέδου αποκλειστικότητες. Να κάτσω να παίξω xbox360 games στο xbox series x? Σαν να λέμε να παίξω ps3 games στο ps5..και να αφήσω όλα τα νέα games? Με τίποτα. Έχουμε που έχουμε περιορισμένο χρόνο, να κάτσουμε να παίξουμε games που παίξαμε πρίν από πόσα χρόνια? Δεν "παίζει" να το κάνουμε..να υποστηρίζει την αμέσως προηγούμενη γενιά οκ, συμφωνώ γιατί όλοι μας έχουμε μια κονσόλα xbox one ή ps4 με πολλούς τίτλους στην βιβλιοθήκη μας, αλλά ακόμα πιο πίσω? No way..νομίζω ότι η κίνηση της sony είναι πιο σοφή.

Η MS με το One εκανε βλακειες. Εμεινε πισω και μετα δεν γινοταν να το καλύψει. Πλεον δειχνει να σοβαρευεται. Εχει φτιάξει μια κονσολα πολυ δυνατή, εχει αγοράσει ενα σκασμο ταλαντουχα studios. Θεωρώ πως ειναι στο χερι της. Εχει τα λεφτά να δωσει απιστευτη ωθηση στα δικα της studio να βγαλουν μεγαλα triple a games. Να δειξει σε αυτους τους λιγους που τα θεωρουν τοσο σημαντικα οτι να και εγω εχω. Εχει την οικονομική ανεση να βγαλει την κονσολα σε χαμηλότερη τιμή απο το PS5 και μετά απο 2-3 μηνες να χτυπησει και ενα Series S για οσους δεν ειναι hardcore και να κάνει πολύ μεγαλη ζημια. Εχει το Game Pass, που προσωπικά θεωρώ οτι ειναι το μοναδικο system seller στην βιομηχανια. Εχει το Ultimate που με 15 ευρω το μηνα εχεις Game Pass σε PC και Xbox καθώς και Gold. Και ερχεται και το X Cloud που θεωρητικά θα βαλει το brand name Xbox σε οτιδηποτε υπαρχει στον κοσμο και εχει οθονη. 

Δεν μπορώ να ξερω αν η Microsoft θα κερδισει την γενια. Αυτο που είμαι σιγουρος ομως ειναι οτι αυτη την φορα θα εχουμε μεγαλη μαχη. Και αυτο ειναι καλο για εμας σαν gamers, ασχετα με ποια κονσολα τελικά θα επιλεξουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
42 λεπτά πριν, music_lover είπε

Γνώμη μου είναι πως αντί η ms να χάνει χρόνο και πόρους για να φέρει αυτήν την συμβατότητα θα έπρεπε να επενδύσει σε νέες, πρωτότυπες και υψηλού επιπέδου αποκλειστικότητες. Να κάτσω να παίξω xbox360 games στο xbox series x? Σαν να λέμε να παίξω ps3 games στο ps5..και να αφήσω όλα τα νέα games? Με τίποτα. Έχουμε που έχουμε περιορισμένο χρόνο, να κάτσουμε να παίξουμε games που παίξαμε πρίν από πόσα χρόνια? Δεν "παίζει" να το κάνουμε..να υποστηρίζει την αμέσως προηγούμενη γενιά οκ, συμφωνώ γιατί όλοι μας έχουμε μια κονσόλα xbox one ή ps4 με πολλούς τίτλους στην βιβλιοθήκη μας, αλλά ακόμα πιο πίσω? No way..νομίζω ότι η κίνηση της sony είναι πιο σοφή.

 

Οπως εχει αποδειξει τοσα χρονια η Nintendo και δεκαδες emulators ειναι πολυ μεγαλο το κοινο που ασχολειται με retro gaming. Σκέψου ενα triple A game του original xbox που για καποιο λογο δεν καταφερες να το παιξεις. Η σκεψου ενα game που σε σημαδεψε και σου εδωσε απιστευτες αναμνησεις. Σκέψου τώρα αυτο το game στον καταλογό σου, χωρις emulators κτλ με καλυτερη αποδοση, καλυτερη αναλυση και πιθανοτατα hdr. Μην το απορριπτεις ετσι ευκολα 

26 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Για να έχω σκάσει λεφτά να αγορασω όλα τα αποπανω και να μη κάτσω μόνο με το pass μάλλον η σημασία τους δεν είναι ελάχιστη ....

Είναι ελάχιστη γιατί οι αριθμοί σε βάζουν στην μειοψηφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, NamelessDead είπε

Οπως ειπα. Οι περισσοτεροι στα "tech forums" εχουν μια περίεργη ψύχωση με τα exclusives. Αν πραγματικά θεωρείτε οτι αυτά κρίνουν το νικητή είστε βαθιά νυχτωμένοι. Ας δούμε μερικά παραδείγματα.

Η κονσόλα που κέρδισε αυτή την γενιά είναι το PS4. Σύμφωνα με στοιχεία του venturebeat, στις 12 Μαίου του 2020 ξεπέρασε τα 110.000.000 συστήματα. Ας δούμε λοιπον τα περιβοητα exclusives της Sony.

God of War - 10.000.000

Grand Turismo Sport - 8.000.000

Uncharted 4 - 16.000.000

Spiderman - 13.000.000

Horizon Zero Dawn - 10.000.000

To πλεον μοσχοπουλημενο PS4 exclusive, πούλησε 16.000.000 κομμάτια σε ενα συστημα με εγκατεστημένη βάση χρηστών 110.000.000. Είναι και αργά ποσο ποσοστό ειναι; 14% Το κορυφαιο, μοναδικό,. ανεπαναληπτο exclusive δεν το αγορασαν το 86% των χρηστών της κονσολας. 

Πάμε τώρα στην χαμένη της γενιάς. Την MS που οι βλακείες της, είχαν ως αποτελεσμα να την περάσει ακόμα και το Switch. Πρόσφατα το Game Pass ξεπέρασε τους 10.000.000 συνδρομητές. Αν πάρουμε την φθηνότερη εκδοση (σκετη συνδρομή για κονσολα) είμαστε στα 100.000.000 ευρώ τον μήνα μονο απο συνδομές Game Pass. Βάλτε ποσα δινουν και οι συνδρομες Gold. 

Τα περίφημα και ανεπαναληπτα exclusives του PS4 ίσα που ξεπερνανε τις συνδρομές του Game Pass. Και αυτά αγοράζονται μια φορά. Το Game Pass πληρώνεις καθε μηνα.

Πάμε τώρα στο third party. Στην λίστα με τα 50 παιχνιδια με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην ιστορία παρατηρούμε ενα περιεργο πρα΄γμα. Yπάρχει ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ exclusive της Sony. Το Last of Us. Και μαλιστα με πωλήσεις να μετράνε απο 2 κονσολες. Αφαιροντας απο την λιστα παιχνιδια οπως το Tetris και το Wii Sports (που τα εδινε με την κονσολα) βλεπουμε αποκλειστικα 3rd party τιτλους. 

Επειδή λοιπον έγραψα πολλά. Η τεράστια πλειοψηφια αγοράζει με βάση 2 πραγματα. Πρώτον την δυναμη της κονσολας και δευτερον ποια εχουν οι περισσοτεροι. Και εξηγουμαι. Αν το Series X ειναι 2 φορές ισχυροτερο απο το PS5 και μπορει να βγαλει 4K 60 ενω το PS5 οχι θα κερδισει το Xbox. Θα ειναι ισχυροτερο, θα εχει το Game Pass και τελος. Αν οι κονσολες ειναι ισαξιες τότε ναι. Εχει πολλές ελπιδες το PS5 γιατι ο πελάτης θα εχει τα third party με τον ιδιο τροπο που παιζουν στο X + τα sony exclusives σαν κερασακι. 

Το λεω λοιπον ξανα. Χαλαρώστε λιγο με τα exclusives. Η σημασία τους ειναι ελάχιστη για την μεγαλύτερη πλειοψηφια των παιχτων.  

Η MS με το One εκανε βλακειες. Εμεινε πισω και μετα δεν γινοταν να το καλύψει. Πλεον δειχνει να σοβαρευεται. Εχει φτιάξει μια κονσολα πολυ δυνατή, εχει αγοράσει ενα σκασμο ταλαντουχα studios. Θεωρώ πως ειναι στο χερι της. Εχει τα λεφτά να δωσει απιστευτη ωθηση στα δικα της studio να βγαλουν μεγαλα triple a games. Να δειξει σε αυτους τους λιγους που τα θεωρουν τοσο σημαντικα οτι να και εγω εχω. Εχει την οικονομική ανεση να βγαλει την κονσολα σε χαμηλότερη τιμή απο το PS5 και μετά απο 2-3 μηνες να χτυπησει και ενα Series S για οσους δεν ειναι hardcore και να κάνει πολύ μεγαλη ζημια. Εχει το Game Pass, που προσωπικά θεωρώ οτι ειναι το μοναδικο system seller στην βιομηχανια. Εχει το Ultimate που με 15 ευρω το μηνα εχεις Game Pass σε PC και Xbox καθώς και Gold. Και ερχεται και το X Cloud που θεωρητικά θα βαλει το brand name Xbox σε οτιδηποτε υπαρχει στον κοσμο και εχει οθονη. 

Δεν μπορώ να ξερω αν η Microsoft θα κερδισει την γενια. Αυτο που είμαι σιγουρος ομως ειναι οτι αυτη την φορα θα εχουμε μεγαλη μαχη. Και αυτο ειναι καλο για εμας σαν gamers, ασχετα με ποια κονσολα τελικά θα επιλεξουμε

Αρα με απλα λογια το Game Pass ειναι αυτο που την εσωσε καπως σε αυτην γενια. Μιλας για τα exclusive του PS4 για το ποσο λιγο πουλησαν σε σχεση την βαση των χρηστων του, δεν μπορει σε ολους να αρεσει ενα παιχνιδι οπως το uncharted η God of War, αλλα μου την δινει η MS που δεν αναφερεται πλεον σε πωλησεις αλλα ποσοι παιχτες επαιξαν μεσω Gamepass. Να παρουμε παραδειγμα το Gears 5 που πανηγυριζαν οτι το επαιξαν 3 εκατομμυρια παιχτες στο Gamepass! Χαιρω πολυ! Βαζω μια καρτα για ενα μηνα, παιζω το παιχνιδι και γεια σας. Οι κανονικες πωλησεις ποσο ειναι τελικα; μηπως δεν ξεπερασε τις 500.000; Η να μιλησουμε για το Crackdown 3 που το εφαγε η μαρμαγκα απο την πρωτη βδομαδα και το πουλουσανε στα 10 ευρω;! 

Επισης καλη η φαση του backward συμβατοτητα αλλα το χαρτι θα παιχτει το τι παιχνιδια θα βγαλουν τα studio που αγορασε . 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Misokatsu64 είπε

Αρα με απλα λογια το Game Pass ειναι αυτο που την εσωσε καπως σε αυτην γενια. Μιλας για τα exclusive του PS4 για το ποσο λιγο πουλησαν σε σχεση την βαση των χρηστων του, δεν μπορει σε ολους να αρεσει ενα παιχνιδι οπως το uncharted η God of War, αλλα μου την δινει η MS που δεν αναφερεται πλεον σε πωλησεις αλλα ποσοι παιχτες επαιξαν μεσω Gamepass. Να παρουμε παραδειγμα το Gears 5 που πανηγυριζαν οτι το επαιξαν 3 εκατομμυρια παιχτες στο Gamepass! Χαιρω πολυ! Βαζω μια καρτα για ενα μηνα, παιζω το παιχνιδι και γεια σας. Οι κανονικες πωλησεις ποσο ειναι τελικα; μηπως δεν ξεπερασε τις 500.000; Η να μιλησουμε για το Crackdown 3 που το εφαγε η μαρμαγκα απο την πρωτη βδομαδα και το πουλουσανε στα 10 ευρω;! 

Επισης καλη η φαση του backward συμβατοτητα αλλα το χαρτι θα παιχτει το τι παιχνιδια θα βγαλουν τα studio που αγορασε . 

Δεν διαφωνώ. Απλα θεωρώ πως η MS το πάει πλέον για service. Και προσωπικά με χαροποιεί. Ποτε δεν με ενδιέφερε το κουτί. Αν σε 3-4-6 χρόνια έχουμε παντού οπτική ίνα και 5G θα ήθελα πολύ να δίνω 15-20 ευρώ το μήνα και να έχω απλά ένα controller και να παίζω παντού τα παιχνίδια μου. Μέχρι τότε η Ms για μένα θα είναι πρώτη επιλογή. Όλα αυτά τα έγραψα όχι για να κατηγορήσω την Sony. Έχω ps4 κα έχω χαρεί τα games που ανέφερα. Απλά δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε σαν παιδιά για απλά καταναλωτικά προϊόντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο εξοχικό μου διακοπές και δεν την παλεύω. Ανοίγω το αρχαίο laptop μπαίνω x cloud αλλά όχι στον σέρβερ της MS αλλά στο ίδιο το Xbox που έχω σπίτι για να παίξω όποιο game έχω αγοράσει η από gamepass κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνουν, αν έρθει η στιγμή που θα αγοράσω κονσόλα ένα απ'τα κριτήρια μου θα είναι αν ορισμένα coop games του παρελθόντος παίζουν σε αυτή. π.χ. θα ήθελα να παίξω με την γυναίκα... portal 2, rayman legends κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

ετσι! Θα δωσετε 500+€ για την πιο δυνατη κονσολα εκει εξω, για να παιζετε παιχνιδια 15 ετιας ;

και το πουλανε και σαν win/win και ο κοσμος τσιμπαει.

δεν βαζει μυαλο η Microsoft να βγαλει κανενα παιχνιδι της προκοπης. Της λειπει η gaming κουλτουρα και γι αυτο για εμενα προσωπικα θα ναι παντα τριτη (εκτος κι αν επιστρεψει ποτε η sega και γινει τεταρτη).

θα δώσουν 500+ για να παίζουν ΚΑΙ παιχνίδια 15ετίας..Δεν καταλαβαίνω γιατί κάτι που σου δίνει παραπάνω δυνατότητες,χωρίς να σε χρεώνει, είναι κακό.Είναι πολλά άτομα που δεν είχαν την δυνατότητα να παίξουν κάποια παλιά παιχνίδια και τους δίνει την δυνατότητα να κάνουν ακριβώς αυτό.

Είναι win/win και αξίζει να τσιμπήσει ο κόσμος.Βέβαια τσιμπάει και με τον επαναστατικό ssd του ps5 που θα παίζει μόνο του παιχνίδια σε 4κ χωρίς την υπόλοιπη κονσόλα. :P .

Η ms μια χαρά μυαλό έχει βάλει.Ήταν πολύ αργά να φτιάξουν το έκτρωμα που παρουσίασαν αλλά επένδυσαν και πέτυχαν σε online και στο gamepass.Μια χαρά παιχνίδια έχει και μεγαλύτερη ποικιλία από τον ανταγωνισμό.Συγκριτικά μπορεί να είναι χειρότερα και λιγότερα σε αριθμό,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά.

Καλό θα ήταν να σταματήσει το fanboyλίκη με τα κουτιά.Επίσης καλό θα ήταν να βάζεις και τόνους.

Επεξ/σία από zoiskarl
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, klarinogroom είπε

που θα τα βρει τα "χιλιάδες" παιχνίδια? πόσα χρόνια νομίζουν οτι έχει βγει το xbox?

Μαλλον δεν θα υπήρχες ούτε σαν πιθανότητα το 2001.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kerkiraios80 είπε

Παιδια εγώ είμαι από αυτούς που γουστάρουν να παίζουν τα παλιότερα παιχνίδια σε νέο hardware και μπράβο στην Microsoft που το υποστηρίζει. Αλλά εν τέλει μόνο λίγοι παλιοί παίκτες θα παίξουν τα παλιότερα παιχνίδια και ακόμα λιγότεροι θα αγοράσουν την νέα κονσόλα για αυτό τον λόγο. 

Οι συλλέκτες έχουν ήδη το original hardware και θα παίξουν το παιχνίδι τους εκεί. Οι καινούργιοι gamers δεν θα επιλέξουν με αυτό το κριτήριο. Αρκεί να παίζει fortnite, fifa, pro και όλα καλά. Δεν τους νοιάζει η πλατφόρμα αρκεί να έχει τους περισσότερους παίκτες (εκτός αν είναι cross platform). 

Μακάρι να έχουν όλες οι νέες κονσόλες backwards compatibility γιατί προσωπικά θα επενδησω σε αυτό, αλλά όπως είπα είμαι ένα μικρό ποσοστό που το θέλει αυτό το χαρακτηριστικό. 

Το original hardware κάποια στιγμή ενδέχεται να χαλάσει, οπότε από την οπτική γωνία του συλλέκτη, μου προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά να ξέρω ότι το σημερινό hardware είναι συμβατό με τα παλιά μου παιχνίδια.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Δεν διαφωνώ. Απλα θεωρώ πως η MS το πάει πλέον για service. Και προσωπικά με χαροποιεί. Ποτε δεν με ενδιέφερε το κουτί. Αν σε 3-4-6 χρόνια έχουμε παντού οπτική ίνα και 5G θα ήθελα πολύ να δίνω 15-20 ευρώ το μήνα και να έχω απλά ένα controller και να παίζω παντού τα παιχνίδια μου. Μέχρι τότε η Ms για μένα θα είναι πρώτη επιλογή. Όλα αυτά τα έγραψα όχι για να κατηγορήσω την Sony. Έχω ps4 κα έχω χαρεί τα games που ανέφερα. Απλά δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε σαν παιδιά για απλά καταναλωτικά προϊόντα 

Μην το θεωρείς να είσαι σίγουρος. Οι ίδιοι το έχουν δηλώσει και υπάρχει αυτό το σχέδιο από τότε που συμμετείχε στο διοικητικό συμβούλιο ο Gates. Θα αργήσει βέβαια ακόμη καθώς οι υποδομές μέχρι και σήμερα δεν είναι έτοιμες φυσικά. Από αυτή την γενιά δε ξέρω δλδ κιόλας αν πρέπει να θεωρούμε την MS και την Sony ανταγωνιστές πλέον. Έχουν 2 εντελώς διαφορετικές στρατηγικές. Η Ms το μόνο που θέλει είναι συνδρομητές στην υπηρεσία της γιαυτό άλλωστε και θα βγάλει και την πιο αδύναμη (φτηνή) κονσόλα και έχει ως προϋπόθεση οι τίτλοι να τρέχουν ανεξαιρέτως σε ΟΛΕΣ τις πλατφόρμες της (xbox 1 x, xbox series x, xbox series S, pc) εγκαθιστά δλδ ένα ενιαίο οικοσύστημα επίσημα φέτος με τα θετικά και τα αρνητικά του . Τεράστιο θετικό το accessibility και οι τρομερές προσφορές που θα είναι σε θέση να προσφέρει λόγω μεγάλου install Base, τεράστιο αρνητικό ότι η πιο δυνατή της κονσόλα series X θα είναι μόνιμα bottlenecked από την πιο αδύναμη καθιστώντας την ουσιαστικά σε ένα enchantment box. Η Sony αντίθετα ακολουθεί την πιο παραδοσιακή οδό και έχει ήδη δηλώσει ότι από την πρώτη Μερα θα έχει τίτλο που θα έχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για το ps5 συν τους υπόλοιπους που θα έρθουν και θα εκμεταλευονται στο έπακρο το 100% της κονσόλας. Προσωπικά προτιμώ την στρατηγική της Sony. 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με βρίσκει θετικό η είδηση. Για παράδειγμα είχα παίξει μόνο το gears of war 1 στο pc και πότε τα 2-3. Αγοράζοντας το xbox one s τα αγόρασα και τα ευχαριστήθηκα. 

Δεν πήρα την κονσόλα για αυτό το λόγο, αλλά όταν είδα ότι μπορώ να τα παίξω το θεώρησα θετικό. 

Και στο κάτω κάτω δεν μας είπε ότι θα ρίξω όλη την ανάπτυξη εκεί μην περιμένετε καλά παιχνίδια. Απλά σου λέει ότι θα έχει (και) αυτή την δυνατότητα. 

Σταματήστε την μιρλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NamelessDead

τα 10 εκ του gamepass δεν ειναι μονο στο xbox, ειναι και στο pc...απο αυτα τα 10εκ, δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι που δινουν 120ευρο το χρονο για συνδρομες...η πλειοψηφια των συνδρομων εγινε με τις συνεχεις προσφορες  και προωθηση απο πλευρα MS, με τιμες λιγότερες απο 5 ευρω το μήνα...

Τα games της sony που ανεφερες, ειναι μερικα απο τα παιχνιδια με της καλυτερες πωλησεις αυτη τη γενια, εξαιρωντας τιτλους οπως το fifa, τα cod και την rockstar που ειναι δεδομενα τα μεγαλυτερα franchise στο χωρο, τη νιντεντο που ειναι άλλη αγορα...

Παιζουν ρολο τα exclusives, για καποια μεριδα χρηστων μπορει να ειναι και η καθοριστικη(π.χ. για μενα, που τα multiplatform τα παιζω στο pc). Αλλα συμφωνω οτι γενικα  δεν ειναι ο μονος παραγοντας...Και σιγουρα σε αυτη τη γενια δεν ηταν ο καθοριστικος...

το bc προσωπικα δε με ενδιαφερει, εγω δεν προκειται να ξαναπαιξω παιχνιδι που εχω παιξει, δεν υπαρχει χρονος για τετοια...Αλλα σιγουρα δε με χαλαει να υπαρχει, ολο και καποιο ανιψι θα βρεθει να θέλει να παιξει κανα ραλάκι ή κανα παιδικο παιχνιδι που ειχα απο παλιοτερα...

Επεξ/σία από xavier
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...