Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα ανακοινώσει στη WWDC τη μετάβαση των Mac στους δικούς της επεξεργαστές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ποιο δεν είδες; Το ότι το έκαναν praise για αυτό το λόγο οι developers; Το ότι όταν βγήκε το PS3 με Cell αρχιτεκτονική, άργησαν πολύ να βγουν ΑΑΑ games μαζικά και τα περισσότερα ήταν μέσα στα bugs; Σε αντίθεση με το PS4 που ήταν απείρως πιο επιτυχημένο.

Πότε θα καταλάβεις ότι δεν έχει σχέση η αρχιτεκτονική ένας επεξεργαστή αλλά τα tools που δίνει η εταιρία για να αναπτύξει κάποιος developer μια εφαρμογή... 

Η Apple αυτή την στιγμή υποστηρίζει καλύτερα την arm αρχιτεκτονική από ότι την x86... απόδειξη οι εφαρμογές που βγαίνουν κατά χιλιάδες σε iOs και ipadOS...

3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Σόρρυ κιόλας, αλλά μου είπες συγκεκριμένα πράγματα και σου απάντησα με συγκεκριμένα παραδείγματα που πέτυχαν ή απέτυχαν αν ισχύουν ή δεν ισχύουν. Δεν έκανα πουθενά το μάντη. Το "θα" και το "να σε δω να τα λες" δε μου αποτελεί επιχείρημα. Κανένας μας δεν είναι μάντης. Βλέπουμε πώς λειτουργεί η αγορά και τι κινήσεις έχουν γίνει και κρίνουμε. Αυτό που μου δείχνει εμένα η κίνηση της Apple είναι ότι, επειδή ξέρει πως δεν έχει σοβαρό μερίδιο στο desktop και workstation τομέα (στους επαγγελματίες γενικότερα), δε θα την τσούξει πολύ να το χάσει. Θέλει να έχει ακόμα μεγαλύτερο έλεγχο του hardware της με in-house CPU. Πολύ απλά. 

Μάντης είσαι όταν φαντάζεσαι πράγματα... Όταν έχουν ανακοινωθεί και είναι προ των πυλών δεν είσαι μάντης αλλά έχεις γνώση της σημερινής τεχνολογίας...

ΥΓ: Πιστεύεις ότι αν η apple ήθελε να αυξήσει το μερίδιο της στα laptop και στα desktop συστήματα δεν θα μπορούσε??? 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πότε θα καταλάβεις ότι δεν έχει σχέση η αρχιτεκτονική ένας επεξεργαστή αλλά τα tools που δίνει η εταιρία για να αναπτύξει κάποιος developer μια εφαρμογή...

Πότε θα καταλάβεις ότι τα tools παίζουν ρόλο όταν μιλάς για ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ εφαρμογές και όχι για τις ήδη υπάρχουσες στις οποίες στηρίζεται η πλειοψηφία της παραγωγικής διαδικασίας (υπηρεσίες και παραγωγή); Οι ήδη υπάρχουσες μόνο με emulation τρέχουν με όλα τα bugs που προϋποθέτουν (ανάλογα και με το πρόγραμμα φυσικά). Πράγμα που καμία εταιρία ή άνθρωπος που στηρίζει το κερδος της/του σε αυτό δε θα ρισκάρει ενώ έχει ήδη μηχάνημα που δουλεύει και χρειάζεται compatibility με αυτό ακόμα και στα καινούρια του μηχανήματα.

Έχουν ανακοινωθεί οι εισαγωγές καινούριου προϊόντος στην αγορά (ARM σε Mac). ΟΧΙ αν θα πιάσει το προϊόν αυτό. Εκτός κι αν για εσένα είναι το ίδιο πράγμα. Αυτό συζητάμε τόση ώρα. Και κρίνουμε με το πώς είναι η υπάρχουσα κατάσταση και το τι έχει συμβεί σε άλλα παραδείγματα. Έτσι κάποιος κρίνει σωστά. Όχι αιθεροβατώντας ούτε με "θα".

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Πότε θα καταλάβεις ότι τα tools παίζουν ρόλο όταν μιλάς για ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ εφαρμογές και όχι για τις ήδη υπάρχουσες στις οποίες στηρίζεται η πλειοψηφία της παραγωγικής διαδικασίας (υπηρεσίες και παραγωγή); Οι ήδη υπάρχουσες μόνο με emulation τρέχουν με όλα τα bugs που προϋποθέτουν (ανάλογα και με το πρόγραμμα φυσικά). Πράγμα που καμία εταιρία ή άνθρωπος που στηρίζει το κερδος της/του σε αυτό δε θα ρισκάρει ενώ έχει ήδη μηχάνημα που δουλεύει.

Έχουν ανακοινωθεί οι εισαγωγές καινούριου προϊόντος στην αγορά (ARM σε Mac). ΟΧΙ αν θα πιάσει το προϊόν αυτό. Εκτός κι αν για εσένα είναι το ίδιο πράγμα. Αυτό συζητάμε τόση ώρα. Και κρίνουμε με το πώς είναι η υπάρχουσα κατάσταση και το τι έχει συμβεί σε άλλα παραδείγματα. Έτσι κάποιος κρίνει σωστά. Όχι αιθεροβατώντας ούτε με "θα".

Μπορείς να μου πεις ένα παράδειγμα εφαρμογής που θα χρειαστεί emulation αν έβγαινε σήμερα ένα πχ macmini???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου πεις ένα παράδειγμα εφαρμογής που θα χρειαστεί emulation αν έβγαινε σήμερα ένα πχ macmini???

Τρέξε OriginPro σε ARM (παράδειγμα από μένα). Τρέξε AutoCAD σε ARM. Τρέξε οποιοδήποτε πρόγραμμα τράπεζας, συνοικιακού μαγαζιού, κλπ σε ARM. Τα περισσότερα στηρίζονται σε x86 και δεν έχουν καν ARM συμβατότητα. Θες emulation εκεί. Και τα bugs ακολουθούν. Μαζί με το performance drop (γιατί όσο optimization και να κάνεις, σαν το native δεν είναι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Τρέξε OriginPro σε ARM (παράδειγμα από μένα). Τρέξε AutoCAD σε ARM. Τρέξε οποιοδήποτε πρόγραμμα τράπεζας, συνοικιακού μαγαζιού, κλπ σε ARM. Τα περισσότερα στηρίζονται σε x86 και δεν έχουν καν ARM συμβατότητα. Θες emulation εκεί. Και τα bugs ακολουθούν. Μαζί με το performance drop (γιατί όσο optimization και να κάνεις, σαν το native δεν είναι).

Ότι γράφεις είναι για windows... Μιλάω για macOs εφαρμογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ότι γράφεις είναι για windows... Μιλάω για macOs εφαρμογές...

Από πότε είναι το AutoCAD για Windows μόνο; Για ξαναδές καλύτερα. Μου ζήτησες παραδείγματα και σου τα έφερα. Αν δε γνωρίζεις ποιο software δουλεύει πού, πώς προσπαθείς να με πείσεις κιόλας ότι για τη θέση σου; Όσο για το αν πρέπει να φέρω παραδείγματα, δεν είμαι εγώ αυτός που έκανε τον ισχυρισμό ότι η Apple θα φέρει κάτι καινούριο και οι υπόλοιποι θα ακολουθήσουν. Δεν είναι σε μένα το βάρος της απόδειξης. Αν και σου εξήγησα ΓΙΑΤΙ δε νομίζω να συμβεί αυτό. Όσο για τα υπόλοιπα, επανερχόμαστε στα προηγούμενα σχόλιά μου όπου εξηγώ ότι η Apple δε θα "αλλάξει κανένα παιχνίδι" με αυτή την κίνηση γιατί πολύ απλά δεν είναι σε αυτό το market (του μεγαλύτερου μέρους της αγοράς) και ούτε σκοπεύει να μπει.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Από πότε είναι το AutoCAD για Windows μόνο; Για ξαναδές καλύτερα. Μου ζήτησες παραδείγματα και σου τα έφερα. Αν δε γνωρίζεις ποιο software δουλεύει πού, πώς προσπαθείς να με πείσεις κιόλας ότι για τη θέση σου; Όσο για το αν πρέπει να φέρω παραδείγματα, δεν είμαι εγώ αυτός που έκανε τον ισχυρισμό ότι η Apple θα φέρει κάτι καινούριο και οι υπόλοιποι θα ακολουθήσουν. Δεν είναι σε μένα το βάρος της απόδειξης. Αν και σου εξήγησα ΓΙΑΤΙ δε νομίζω να συμβεί αυτό. Όσο για τα υπόλοιπα, επανερχόμαστε στα προηγούμενα σχόλιά μου όπου εξηγώ ότι η Apple δε θα "αλλάξει κανένα παιχνίδι" με αυτή την κίνηση γιατί πολύ απλά δεν είναι σε αυτό το market (του μεγαλύτερου μέρους της αγοράς) και ούτε σκοπεύει να μπει.

Το autocad είναι ήδη έτοιμο, από άποψης πυρήνα, για να τρέξει σε arm επεξεργαστές... Το ήξερες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το autocad είναι ήδη έτοιμο, από άποψης πυρήνα, για να τρέξει σε arm επεξεργαστές... Το ήξερες????

Το AutoCAD είναι ΈΝΑ παράδειγμα που ακομα ΔΕΝ έχει βγει στην αγορά με ετήσιες εκδόσεις. Και το χρησιμοποιείς σαν νόρμα; Ο ορισμός του "τα γράφω όπως με συμφέρουν". Όλα τα άλλα που ανέφερα στο προηγούμενο σχόλιο βλέπω τα απέφυγε βολικοτατα. Και μιλάμε για χρήση λογισμικού από μεγάλο μέρος της αγοράς που δεν έχει ετήσια υποστήριξη όπως το AutpCAD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου πεις ένα παράδειγμα εφαρμογής που θα χρειαστεί emulation αν έβγαινε σήμερα ένα πχ macmini???

Matlab αν μιλάμε για τα σοβαρά macbook. Και επειδή είμαι αρχαίος και είχα G4 macbook, έκλαψα τότε όταν σταμάτησαν τις powerpc εκδόσεις στο MATLAB R2007b όταν έκανα το διδακτορικό μου ...
 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Το AutoCAD είναι ΈΝΑ παράδειγμα που ακομα ΔΕΝ έχει βγει στην αγορά με ετήσιες εκδόσεις. Και το χρησιμοποιείς σαν νόρμα; Ο ορισμός του "τα γράφω όπως με συμφέρουν". Όλα τα άλλα που ανέφερα στο προηγούμενο σχόλιο βλέπω τα απέφυγε βολικοτατα. Και μιλάμε για χρήση λογισμικού από μεγάλο μέρος της αγοράς που δεν έχει ετήσια υποστήριξη όπως το AutpCAD

Πώς θα βγει κάτι αν δεν υπάρχει μηχάνημα για να το τρέξει...???

Κανείς δεν θα τρέξει autocad σε  iPad, η Autodesk όμως ήδη έχει κάνει τις εφαρμογές της συμβατές με την arm αρχιτεκτονική, όπως όλες οι μεγάλες εταιρίες...

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ΕΣΥ γιατί εθελοτυφλείς και δεν βλέπεις ότι το μέλλον ανήκει στους arm και ότι όλοι σύντομα ή λίγο αργότερα θα πάμε προς τα εκεί... μήπως επειδή το άρθρο αναφαίρεται στην apple??? 

ΥΓ: Δεν έχει περάσει πολύς καιρός που πάλι συζητάγαμε εδώ στο forum για τους arm επεξεργαστές και κάποιοι λέγανε ότι η apple δεν πρόκειται να κάνει ποτέ την μετάβαση, να που θα γίνει και μάλιστα σύντομα... λες η apple να αφήσει ξεκρέμαστους όλους τους developers????

7 λεπτά πριν, gthe είπε

Matlab αν μιλάμε για τα σοβαρά macbook. Και επειδή είμαι αρχαίος και είχα G4 macbook, έκλαψα τότε όταν σταμάτησαν τις powerpc εκδόσεις στο MATLAB R2007b όταν έκανα το διδακτορικό μου ...
 

Δυστυχώς για κάτι τέτοιες εφαρμογές φταίει η εταιρία παραγωγής τους και όχι η αρχιτεκτονική του επεξεργαστή...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πώς θα βγει κάτι αν δεν υπάρχει μηχάνημα για να το τρέξει...???

Κανείς δεν θα τρέξει autocad σε  iPad, η Autodesk όμως ήδη έχει κάνει τις εφαρμογές της συμβατές με την arm αρχιτεκτονική, όπως όλες οι μεγάλες εταιρίες...

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ΕΣΥ γιατί εθελοτυφλείς και δεν βλέπεις ότι το μέλλον ανήκει στους arm και ότι όλοι σύντομα ή λίγο αργότερα θα πάμε προς τα εκεί... μήπως επειδή το άρθρο αναφαίρεται στην apple??? 

ΥΓ: Δεν έχει περάσει πολύς καιρός που πάλι συζητάγαμε εδώ στο forum για τους arm επεξεργαστές και κάποιοι λέγανε ότι η apple δεν πρόκειται να κάνει ποτέ την μετάβαση, να που θα γίνει και μάλιστα σύντομα... λες η apple να αφήσει ξεκρέμαστους όλους τους developers????

Δυστυχώς για κάτι τέτοιες εφαρμογές φταίει η εταιρία παραγωγής τους και όχι η αρχιτεκτονική του επεξεργαστή...

Μέχρι τώρα δε μου έχεις εξηγήσει το σκεπτικό σου του ΠΩΣ θα πειστεί η μεγάλη μερίδα της αγοράς να κάνει το οικονομικό άνοιγμα και να πετάξει τα προγράμματα που χρησιμοποιεί και είναι x86 (η αγορά δεν είναι ο κάθε photoshop illustrator, οι εταιρίες αγοράζουν προγράμματα με ορίζοντα 10ετιας τις περισσότερες φορές) και να στραφεί σε ΝΕΟ hardware ΚΑΙ software. Δε σε ξέρω προσωπικά, αλλά ειλικρινά, σε όσες επιχειρήσεις έχω δουλέψει, ακόμα και ένα πρόγραμμα να τους ζητήσεις να αλλάξουν, είναι εξαιρετικά διστακτικες γιατί στηρίζουν το workflow τους εκεί. Τώρα πες τους να αλλάξουν και hardware. Σου εξήγησα λοιπόν το σκεπτικό πίσω από την άποψη μου με βάση τα υπάρχοντα δεδομένα και σου έφερα παραδείγματα όποτε μου το ζήτησες. Περιμένω το δικό σου. Χωρίς "θα". Τότε θα κάνουμε συζήτηση. 

 

Επίσης, το AutoCAD τη στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχει για arm. Μόνο viewers συμβατοί με ARM υπάρχουν. Από το τελικό προϊόν μέχρι το "θα" η απόσταση είναι τεράστια. 

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Τρέξε OriginPro σε ARM (παράδειγμα από μένα). Τρέξε AutoCAD σε ARM. Τρέξε οποιοδήποτε πρόγραμμα τράπεζας, συνοικιακού μαγαζιού, κλπ σε ARM. Τα περισσότερα στηρίζονται σε x86 και δεν έχουν καν ARM συμβατότητα. Θες emulation εκεί. Και τα bugs ακολουθούν. Μαζί με το performance drop (γιατί όσο optimization και να κάνεις, σαν το native δεν είναι).

Ετσι ακριβως ακομα και σε πιτσαρια που δουλευα καποτε με υπολογιστη συνδεδεμενο σε ταμειακη και για παραγγελιες x86 ηθελε!

Σκεψου εταιριες με χιλιαδες υπολογιστες και software, τι πανηγυρι θα γινει!

Καλη τυχη ΑRM, αλλα αφου το λεει η apple ετσι θα γινει!😁😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Τρέξε OriginPro σε ARM (παράδειγμα από μένα). Τρέξε AutoCAD σε ARM. Τρέξε οποιοδήποτε πρόγραμμα τράπεζας, συνοικιακού μαγαζιού, κλπ σε ARM. Τα περισσότερα στηρίζονται σε x86 και δεν έχουν καν ARM συμβατότητα. Θες emulation εκεί. Και τα bugs ακολουθούν. Μαζί με το performance drop (γιατί όσο optimization και να κάνεις, σαν το native δεν είναι).

Το λογικό λάθος που κάνεις είναι ότι συγκρίνεις την αγορά των Windows και όχι των x86 CPU. Όλα όσα έχεις αναφέρει είναι περιττά και λάθος. ΠΟΤΕ και για κανέναν λόγο η Apple δεν προσπάθησε να μπει σε corporate κομμάτι που ασχολείται με εξειδικευμένο software που τρέχει σε Windows γιατί πολύ απλά θα ήταν μάταιη προσπάθεια.

 

Στις τράπεζες, στα καταστήματα τηλεφωνίας, στα τηλεφωνικά κέντρα, σε ΟΛΑ τα γραφεία σχεδόν ΟΛΩΝ των εταιρειών τρέχουν τα κλασσικά μηχανάκια Dell, Lenovo, HP τα οποία δεν σπάνε - δεν χαλάνε και είναι με leasing και πάμφθηνα. Δεν πρόκειται ποτέ να μπει σε αυτή τη λογική η Apple γιατί έχει άλλο μοντέλο.

Πάμε στα παιχνίδια. Το link με τα στατιστικά που παρέθεσες πολύ σωστά αναφέρει τα PC πρώτα, αλλά λέει και το παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

Looking beyond "traditional" platforms, i.e. PCs and consoles, mobile devices are taken more and more seriously in terms of being fully-fledged gaming devices. 38 percent of the respondents are currently working on mobile games and 33 percent consider it one of the most exciting platforms to work on in 2019. In light of the huge installed base and the relatively low effort involved in making smartphone games, it’s understandable that developers try to capitalize on that opportunity.

Επίσης, για ποιον λόγο αναφέρω συνέχεια τις εφαρμογές του iOS, να δούμε το Project Catalyst το οποίο απανταει και στην άποψη ότι είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να μεταφερθούν ή ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνουν compile για Mac OS. Να πούμε ότι πρακτικά μιλάμε για σχεδόν το ίδιο λειτουργικό.

Αναφορά σε κείμενο

 

While the Mac and iPad remain distinct products, Apple continues to bridge the gap between its desktop and mobile platforms. In 2014, for example, it introduced Continuity features like Handoff and Universal Clipboard that enable more seamless experiences across the Mac, ‌iPad‌, and other Apple devices. 

The next step in this process is Project Catalyst, which makes it much easier for developers to extend iPad apps to the Mac. 

Starting with macOS Catalina and Xcode 11, developers can create a Mac version of an ‌iPad‌ app using UIKit, an Apple framework that until now was intended solely for iOS apps. Adding macOS support to an ‌iPad‌ app is as easy as opening an Xcode project and clicking the Mac checkbox under General > Deployment Info.

 

Και μιλάμε για port από ARM σε x86. Φαντάσου πόσο πιο εύκολο θα είναι από ARM σε ARM. Προφανώς, υπάρχουν κάποια θέματα ασυμβατότητας για εφαρμογές που στηρίζονται σε hardware που δεν υπάρχει σε Mac, όπως το γυροσκόπιο, η πίσω κάμερα, HealthKit και ARKit καθώς και εφαρμογές πλοήγησης.

Εν κατακλείδι, η Apple δεν θα προσπαθήσει να μπει σε κανένα hardware και software χωράφι όπου είναι ήδη άλλοι καθιερωμένοι παίκτες. Θέλει ένα super portable laptop με φανταστική μπαταρία, ταχύτητα για καθημερινή χρήση και σχετικά οικονομικό (για τα standard της Apple). Και ένα boxακι όπου θα συγκεντρώνει το SOHO και home entertainment με Apple TV+ και games αλλά και browsing, ερασιτεχνική επεξεργασία video και εικόνας, Office.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...