Προς το περιεχόμενο

e-shop ΜΗΧΑΝΗ ESPRESSO PHILIPS EP2220/10 στα 279€


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.e-shop.gr/aytomati-mixani-espresso-philips-ep2220-10-p-HAP.002670

η καλύτερη επιλογή στις μηχανές μέχρι 400 ευρώ.

κεραμικός μύλος και φίλτρο aqua clean (δεν κάνεις αφαλάτωση για 5000 καφέδες)

και vfm ....320+  έχει skroutz μαζί με μεταφορικά.

https://www.skroutz.gr/s/19269493/Philips-EP2220-10.html

Την πρότεινα σε φίλο για να φύγει από τις κάψουλες 

Δεν είχε 700 ευρώ για μια καλή χειροκινητη και μύλο

οπότε αναγκαστικά έπρεπε να πάει σε αυτόματη.

οταν 1kg/ καφέ σε κόκκους έχει 10 ευρώ και σε κάψουλες 55 ευρώ

η απόσβεση γίνεται γρήγορα

spacer.png

  

Επεξ/σία από avacan23
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Την κοιταζω καιρο, αλλα δεν εχω βρει αν το κοψιμο της ειναι ιδανικο για εσπρεσο. Στα βιντεο φαινεται σαν να βγαινει γρηγορα με καιμακι που χανεται μετα απο λιγο. Εχεις αποψη γιαυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, avacan23 είπε

η καλύτερη επιλογή στις μηχανές μέχρι 400 ευρώ.

Δεν διαφωνώ αλλά αυτό που θα ήθελα να μάθω εγώ είναι αν μπορείς να πιεις καλό καφέ. Μπορείς να μας γράψεις δύο λόγια για τις διαφορές ανάμεσα στον καφέ που φτιάχνεις με αυτή τη μηχανή και με το setup με τα 700 ευρώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Την κοιταζω καιρο, αλλα δεν εχω βρει αν το κοψιμο της ειναι ιδανικο για εσπρεσο. Στα βιντεο φαινεται σαν να βγαινει γρηγορα με καιμακι που χανεται μετα απο λιγο. Εχεις αποψη γιαυτο;

ο μύλος ρυθμίζεται, αυτό που δεν ρυθμίζεται στις αυτόματες είναι το πάτημα. Αν αυτός  που έκανε το video δεν είχε βάλει χοντρό κόψιμο θα φαίνεται υψηλή ροή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Την κοιταζω καιρο, αλλα δεν εχω βρει αν το κοψιμο της ειναι ιδανικο για εσπρεσο. Στα βιντεο φαινεται σαν να βγαινει γρηγορα με καιμακι που χανεται μετα απο λιγο. Εχεις αποψη γιαυτο;

Στις υπεραυτοματες μηχανές η εκχύλιση δεν κρατάει 20-30 δευτερόλεπτα όπως στις κλασικές εσπρεσιερες. Το αποτέλεσμα όμως είναι αντίστοιχο (προφανώς δεν συγκρίνω την ποιότητα καφέ μιας Philips πχ με μια Rocket, ετσι;). 

Αν δηλαδή εκχυλισεις εσπρέσο σε 10 δευτερόλεπτα σε μια συμβατική μηχανή, το...ζουμί που θα βγει στο ποτήρι δεν θα πίνεται. Στις υπεραυτοματες το αποτέλεσμα θα είναι αξιοπρεπές, γιατί σχεδιάστηκαν να δουλεύουν έτσι.

'Οσον αφορά το καϊμάκι, προφανώς και πάλι δεν θα πάρεις τρία δάχτυλα κρέμα όσο και να παίξεις με τις ρυθμίσεις της, ωστόσο με τον κατάλληλο καφέ (πχ μέτριο καβουρδισμα, χαρμάνι 80% Arabica/20% Robusta) το αποτελεσμα θα ειναι και γευστικά και οπτικά καλό. Πολλοι reviewers στο YouTube τείνουν να χρησιμοποιούν 100% Arabica που μπορει να ειναι γευστικα ανώτερος αλλα συνηθως παράγει λιγοτερο πυκνή και σταθερή κρεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορώ να μιλάω για ώρες για το σωστό εσπρέσο.

με δυο λόγια δε μπορείς να συγκρίνεις μια αυτόματη μηχανή με πλαστικά μέρη 

με μια χειροκίνητη με αλουμινένιο boiler. 

Eπίσης φαντάσου ενα καφέ στην αυτόματη που βγαίνει απο δόση 7-9 γραμμ, με όχι σταθερή θερμοκρασία

με ένα που βγαίνει  στη χειροκίνητη με δόση 13-15 γραμ. (ή όσο θες εσύ) κομμένο από μύλο κεραμικό 200 ευρώ σε σταθερή θερμοκρασία-πίεση

Από την άλλη φαντάσου να πεις σε κάποιον θα πατάς δυο κουμπιά και θα κάνεις καφέ  και μετά να του πεις 

θα ζυγίζεις θα κόβεις θα γεμίζεις θα πατάς θα κουμπώνεις θα πατάς ένα κουμπί και θα χρονομετρείς....

https://www.youtube.com/watch?v=k7GnR5O6v5k

Αν ανέχεσαι τον καφέ από κάψουλες που έχουν μείνει ένα χρόνο σε μια αποθήκη...

πίστεψε με μια χαρά θα ευχαριστηθείς την αυτόματη.

Αυτή μου αρέσει γιατί έχει εύκολο  καθάρισμα-συντήρηση, κεραμικό μύλο και πίνεις τίμιο καφέ   

Για μένα μπορείς να βρεις μια anita η silvia στα 450 ευρώ και ένα μύλο τίμιο στα 150 ευρώ αλλά αν έχεις 

μικρό μπάτζετ πας εδώ. Δεν αξίζει για αυτόματη να δώσεις πάνω από 300 ευρώ μετά πας για χειροκίνητη όπου πίνεις αληθινό μαυρο χρυσό...

https://www.skroutz.gr/c/3073/epagelmatikes-mixanes-espresso.html?from=families

 

 

Επεξ/σία από avacan23
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι κυρίως για όποιους δε γνωρίζουν ή δε θέλουν να ασχοληθούν με τα της διαδικασίας. Δεν υπάρχει τρόπος επέκτασης/αναβάθμισης εκτός του ακροφύσιου αν θέλει κάποιος να κάνει καλό αφρόγαλο. Δεν ξέρω επίσης αν ο καφές σε αυτή βγαίνει pressurized, αλλά έτσι μου φαίνεται..

Προσωπικά σκέφτομαι να πάρω ένα μέτριο μύλο στα 100-200 και μια φθηνή εσπρεσιέρα που αργότερα όταν μπορώ θα αναβαθμίσω. Έτσι θα μπορώ να χρησιμοποιώ και το μύλο και για άλλους καφέδες όπως και για Γαλλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Στις υπεραυτοματες μηχανές η εκχύλιση δεν κρατάει 20-30 δευτερόλεπτα όπως στις κλασικές εσπρεσιερες. Το αποτέλεσμα όμως είναι αντίστοιχο (προφανώς δεν συγκρίνω την ποιότητα καφέ μιας Philips πχ με μια Rocket, ετσι;). 

Αν δηλαδή εκχυλισεις εσπρέσο σε 10 δευτερόλεπτα σε μια συμβατική μηχανή, το...ζουμί που θα βγει στο ποτήρι δεν θα πίνεται. Στις υπεραυτοματες το αποτέλεσμα θα είναι αξιοπρεπές, γιατί σχεδιάστηκαν να δουλεύουν έτσι.

'Οσον αφορά το καϊμάκι, προφανώς και πάλι δεν θα πάρεις τρία δάχτυλα κρέμα όσο και να παίξεις με τις ρυθμίσεις της, ωστόσο με τον κατάλληλο καφέ (πχ μέτριο καβουρδισμα, χαρμάνι 80% Arabica/20% Robusta) το αποτελεσμα θα ειναι και γευστικά και οπτικά καλό. Πολλοι reviewers στο YouTube τείνουν να χρησιμοποιούν 100% Arabica που μπορει να ειναι γευστικα ανώτερος αλλα συνηθως παράγει λιγοτερο πυκνή και σταθερή κρεμα.

γιατι να μην κραταει 20-30 δευτερολεπτα αφου εκει εχεις αποτελεσμα. και στις καψουλες 20-25 κραταει. Εμενα η απορια ειναι αν κοψεις ψιλοτερα θα καταφερεις να φτασεις τα 25' ή ειναι ηδη στην πιο ψιλη ρυθμιση που εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά κοιτάζω εδώ και καιρό μια delongi που έχει άριστες κριτικές στο skroutz. 

Το κακό είναι ότι είναι πολλά τα λεφτά για να παραγγείλεις χωρίς να το δοκιμάσεις 

https://www.skroutz.gr/s/444181/Delonghi-Magnifica-S-ECAM-22-110-B.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

 

12 σκάλες έχει..με δοκιμή το βρίσκεις. εγώ το έβαλα στη κάπου μέση 5 ή 6 

και καφέ παντα 50-50 η 60 - 40  για να κανει καλή κρέμα. lavazza me 10 -12 ευρώ το κιλό δοκίμασα 

δεν ξέρω αν εχει το aqua clean φίλτρο μέσα..αν οχι το κόστος του  είναι 17 ευρώ 

Delongi εχω dokimasei την 4000 αλλά ειναι πιο δύσκολη στη συντήρηση από αυτή...

και νομιζω δεν εχει κεραμικό μύλο.  

Επεξ/σία από avacan23
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Αυτή είναι κυρίως για όποιους δε γνωρίζουν ή δε θέλουν να ασχοληθούν με τα της διαδικασίας. 

 

Προφανώς.

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

γιατι να μην κραταει 20-30 δευτερολεπτα αφου εκει εχεις αποτελεσμα. και στις καψουλες 20-25 κραταει. Εμενα η απορια ειναι αν κοψεις ψιλοτερα θα καταφερεις να φτασεις τα 25' ή ειναι ηδη στην πιο ψιλη ρυθμιση που εχει;

 

Όσο και να ρυθμίσεις τα μαχαίρια για ψιλή άλεση, δεν πρόκειται να πάρεις εκχύλιση 30 δευτερολέπτων από τέτοια μηχανή. Και δεν χρειάζεται, σχεδιάστηκε για να αποδίδει ένα συγκεκριμένο ρόφημα σε συγκεκριμένο χρόνο. Το πόσo ικανοποιητικό είναι αυτό για το καθένα εξαρτάται από τις απαιτήσεις του. Πάντως με ελάχιστο πειραματισμό και καφέ της προκοπής (προς θεου, οχι τιποτα επιπέδου cup of excellence) σας διαβεβαιώ ότι οι περισσότεροι με μια τέτοια μηχανή θα μπορούσαν να φτιάξουν φρεντο αντίστοιχο με αυτόν που παίρνουν από τα περισσότερα takeaway της σειράς. Και για το 90% των καταναλωτών καφέ, αυτό είναι αρκετό.

Τώρα για όποιον ονειρεύεται να γίνει James Hoffman, the sky is the limit που λένε και στο χωριό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

56 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Σε αυτά τα λεφτά κοιτάζω εδώ και καιρό μια delongi που έχει άριστες κριτικές στο skroutz. 

Το κακό είναι ότι είναι πολλά τα λεφτά για να παραγγείλεις χωρίς να το δοκιμάσεις 

https://www.skroutz.gr/s/444181/Delonghi-Magnifica-S-ECAM-22-110-B.html

Φίλε μου εγώ την πήρα και τη συστήνω ανεπιφύλακτα! Έχω βρει την υγεία μου. Δεν ξέρω αν κάνει κορυφαίο καφέ αλλά ο τουλάχιστον πολύ καλός που κάνει (καλύτερος από τις περισσότερες καφετέριες) είναι τόσο εύκολος που τα ξεπερνάει όλα. Ξυπνάω το πρωί και με την τσιμπλα στο μάτι πατάω ένα κουμπί και απολαμβάνω εσπρεσσάκι. Ενώ παλιά ήθελα να ζυγίζω να κόβω να πατάω να μετράω κτλ. κτλ. που μέχρι να τα κάνω δε χρειαζόμουνα καφέ...είχα ξυπνήσει!

Το μεγάλο της ελάττωμα είναι ότι είναι τόσο εύκολος κ ωραίος ο καφές που πίνουμε πάρα πολλούς!

Επεξ/σία από sargus
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα από την γκάμα της Lelit όποια σηκώνει το μπάτζετ σας. Μπορείτε να βρείτε και σε καλές τιμές από Γερμανικά καταστήματα. Αλλά είναι όπως λέει ο Hoffmann "Θες καινούριο χόμπι;"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sargus είπε

Φίλε μου εγώ την πήρα και τη συστήνω ανεπιφύλακτα! Έχω βρει την υγεία μου. Δεν ξέρω αν κάνει κορυφαίο καφέ αλλά ο τουλάχιστον πολύ καλός που κάνει (καλύτερος από τις περισσότερες καφετέριες) είναι τόσο εύκολος που τα ξεπερνάει όλα. Ξυπνάω το πρωί και με την τσιμπλα στο μάτι πατάω ένα κουμπί και απολαμβάνω εσπρεσσάκι. Ενώ παλιά ήθελα να ζυγίζω να κόβω να πατάω να μετράω κτλ. κτλ. που μέχρι να τα κάνω δε χρειαζόμουνα καφέ...είχα ξυπνήσει!

Το μεγάλο της ελάττωμα είναι ότι είναι τόσο εύκολος κ ωραίος ο καφές που πίνουμε πάρα πολλούς!

ξερουμε ποσο καφε κοβει στη μονη δοση και ποσο στη διπλη; με λιγα λογια το εσπρεσακι ειναι το ευκολο του θεματος. στον κρυο καφε τι γινεται; βγαζει με καποια ρυθμιση ανεκτο καφε για φρεντο; κατι που να μην αραιωνεται στα πρωτα 5 λεπτα. μιας και 8-9 μηνες προτιματε ο κρυος καφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...