Προς το περιεχόμενο

e-shop ΜΗΧΑΝΗ ESPRESSO PHILIPS EP2220/10 στα 279€


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, nikos16717 είπε

Τελικά μέχρι τα 300-350€ υπάρχει κάτι καλύτερο? Διάβασα ολα τα ποστ, αλλα οι καλυτερες που προτεινεται ειναι και ακριβοτερες

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=delonghi+magnifica

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, mxa055 είπε

Ναι. Είναι σαν να φτιάχνεις 2 μονούς και να τους βάζεις στο ίδιο φλυτζάνι (απλά στο κάνει σαν macro για να μην πατάς 2 φορές το κουμπί). Το γκρουπ είναι πολύ μικρό σε διάμετρο και χωράει 1 δόση καφέ (δεν το έχω ξαναδεί σε άλλη μηχανή) παρόλο που η μηχανή είναι το ίδιο μεγάλη με τις άλλες που έχουν κανονικό γκρουπ.

αυτο παρ' οτι μοιαζει αρνητικο τελικα ειναι στα θετικα της και θα ελεγα πολυ σημαντικο για να την καταταξει πανω απο την deloghi. και αυτο γιατι μετα απο αυτη τη διαπιστωση η μηχανη φτανει τα 11γρ / μονο espresso.(οταν  ζητησεις δυνατο). οπερ σημαινει στον διπλο 22γρ καφε. αρκετο και με το παραπανω για φρεντο. αυτο  δεν επιτυγχανεται στην deloghi οπου θα φτιαξει 15γρ για διπλο εσπρεσο. αυτο μονον αν κοβει και τη 2η φορα καφε. αν βαζει μια φορα καφε στο καλαθακι και πρεσαρει 2 φορες δεν κανουμε τιποτα.

 

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mxa055 είπε

+1, έχω να πω μόνο καλά λόγια από τότε που την πήρα (κ με θεωρώ νορμάλ προς απαιτητικό καταναλωτή, είχα δουλέψει στον χώρο πιτσιρικάς για αρκετά χρόνια). 

Μπορεί να μην φτανει το combo Gaggia με ανεξάρτητο μύλο, αλλά είναι αρκετά κοντά αν ασχοληθείς λίγο να ρυθμίσεις 3 πραγματάκια, κ σίγουρα προσεγγίζει πλέον καφετέρια. Επίσης, καμία σχέση με χειροκίνητες σε ευκολία κ καθάρισμα, προφανώς. 

Παράλληλα, να προτείνω κ Kudu για καφέ, γενικά από τις λίγες αγορές που έχω ευχαριστηθεί τόσο πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη μηχανή έχει σίγουρα ρύθμιση θερμοκρασίας που αναφέρθηκε? Γιατί δεν βλέπω το αντίστοιχο κουμπί που έχει πχ η 32χχ που είναι όμως και 100 ευρώ ακριβότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, bjj-p είπε

αυτο παρ' οτι μοιαζει αρνητικο τελικα ειναι στα θετικα της και θα ελεγα πολυ σημαντικο για να την καταταξει πανω απο την deloghi. και αυτο γιατι μετα απο αυτη τη διαπιστωση η μηχανη φτανει τα 11γρ / μονο espresso.(οταν  ζητησεις δυνατο). οπερ σημαινει στον διπλο 22γρ καφε. αρκετο και με το παραπανω για φρεντο. αυτο  δεν επιτυγχανεται στην deloghi οπου θα φτιαξει 15γρ για διπλο εσπρεσο. αυτο μονον αν κοβει και τη 2η φορα καφε. αν βαζει μια φορα καφε στο καλαθακι και πρεσαρει 2 φορες δεν κανουμε τιποτα.

Η delonghi σε single shot με max ρύθμιση ποσότητας καφέ φτάνει 12γρ. Στον double με ένα πρεσάρισμα βγάζει 14γρ.

Γενικά οι ρυθμίσεις είναι single 6-12γρ και double 12-14γρ.

Το να φτιάξεις φρεντο με 2x12γρ σημαίνει ότι θα βάλεις 24γρ καφέ σε ένα φλιτζάνι, σαν να λέμε 4.5 κάψουλες. Είναι πολύ δυνατός καφές. Και αν επιπλέον έχει μεγάλο ποσοστό robusta γίνεται ακόμα πιο έντονος.

Επεξ/σία από gusteg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχατε - δεν είχατε με βάλατε στο τρυπάκι των καλών μηχανών espresso 🤬🤬

Πίνω 6-7 καφέδες την ημέρα, χώρια οι υπόλοιποι στο σπίτι.  Καλές οι κάψουλες (τύπου Nespresso) αλλά αυτές οι μηχανές πρέπει να είναι άλλη φάση. Άντε τώρα να ψάχνω πάλι...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας χριστιανός που έχει μια αυτόματη δεν βρέθηκε να μας καλέσει σπίτι του για γευστική δοκιμή??

Πέρα από την πλάκα, αν την πάρω και τελικά το αποτέλεσμα που θα καταφέρω λόγω δικής μου απειρίας (επιλογή κόκκων, κόψιμο κτλ) δεν με καλύπτει, μπορώ να τη γυρίσω πίσω μέσα σε 14 μέρες? Φαντάζομαι ότι ο νόμος με καλύπτει, αλλά είναι ντροπή να πάει να το κάνει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Ένας χριστιανός που έχει μια αυτόματη δεν βρέθηκε να μας καλέσει σπίτι του για γευστική δοκιμή??

Πέρα από την πλάκα, αν την πάρω και τελικά το αποτέλεσμα που θα καταφέρω λόγω δικής μου απειρίας (επιλογή κόκκων, κόψιμο κτλ) δεν με καλύπτει, μπορώ να τη γυρίσω πίσω μέσα σε 14 μέρες? Φαντάζομαι ότι ο νόμος με καλύπτει, αλλά είναι ντροπή να πάει να το κάνει κανείς...

Αν την παρεις, την ανοιξεις/χρησιμοποιησεις κ δεν σου κανει, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολο να την επιστρεψεις (καθως δεν θα προκειται για ελαττωματικο προιον, ενω η υπαναχωρηση προυποθετει επιστροφη του αγαθου στην ιδια κατασταση, πχ σφραγισμενη). Υποψιν, ο νομος δεν λεει τιποτα για επιστροφες μη ελαττωματικων αγαθων, ειναι καθαρα στην ευχερεια του καταστηματος.

Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλ στο καταστημα απευθειας, να τους ρωτησεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Ένας χριστιανός που έχει μια αυτόματη δεν βρέθηκε να μας καλέσει σπίτι του για γευστική δοκιμή??

Πέρα από την πλάκα, αν την πάρω και τελικά το αποτέλεσμα που θα καταφέρω λόγω δικής μου απειρίας (επιλογή κόκκων, κόψιμο κτλ) δεν με καλύπτει, μπορώ να τη γυρίσω πίσω μέσα σε 14 μέρες? Φαντάζομαι ότι ο νόμος με καλύπτει, αλλά είναι ντροπή να πάει να το κάνει κανείς...

Στην Ελλάδα είναι πιο δύσκολο να επιστρέψεις προϊόν που έχεις χρησιμοποιήσει παρά να τους πείσεις να σου χαρίσουν μία μηχανή. Το αν σε καλύπτει ο νόμος δεν είναι καθόλου σαφές και συνήθως μεταφράζεται ως το δικαίωμα να επιστρέψεις κάτι αν δεν έχεις τσαλακώσει ούτε την ζελατίνα. Αν πάλι την αγοράσεις από το εξωτερικό μετά είναι μεγάλο εμπόδιο τα μεταφορικά και η αναμονή στην συνεννόηση.

Εγώ το θέμα της επιλογής μηχανής το βλέπω ως εξής:

1. Δεν προλαβαίνεις να ασχοληθείς ούτε λίγο -> κάψουλα

2. Μπορείς να κάνεις τακτικούς καθαρισμούς και να αφιερώνεις τον ελάχιστο χρόνο -> αυτόματη μηχανή που την αλλάζεις κάθε 2-5 χρόνια.

3. Έχεις κάποιο χρόνο (όχι πάντα πολύ) και θέλεις να ασχοληθείς αλλά δεν έχεις τα χρήματα για ακριβή μηχανή και ακριβό μύλο -> επώνυμη ημιαυτόματη με pressurized καλαθάκι και thermoblock που ζεσταίνεται σε 1 λεπτό και φτιάχνει αρκετά καλό καφέ ακόμα και με κακή άλεση, την αλλάζεις κάθε 2-5 χρόνια.

4. Μπορείς να περιμένεις να ζεσταθεί, να δώσεις 700-800 ευρώ και να ασχοληθείς σαν hobby > ημιαυτόματη μηχανή με μπρούτζινο/ανοξείδωτο boiler και unpressurized καλαθάκι + τον καλύτερο μύλο που μπορείς να πληρώσεις. Κάθε 5 χρόνια την πας για συντήρηση/καθαρισμό, αλλάζεις φλάντζες κλπ.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ocelotgr είπε

Αν την παρεις, την ανοιξεις/χρησιμοποιησεις κ δεν σου κανει, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολο να την επιστρεψεις (καθως δεν θα προκειται για ελαττωματικο προιον, ενω η υπαναχωρηση προυποθετει επιστροφη του αγαθου στην ιδια κατασταση, πχ σφραγισμενη). Υποψιν, ο νομος δεν λεει τιποτα για επιστροφες μη ελαττωματικων αγαθων, ειναι καθαρα στην ευχερεια του καταστηματος.

Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλ στο καταστημα απευθειας, να τους ρωτησεις?

 

Ε, να πω την αλήθεια δεν θα ήθελα να το κάνω, κρίμα ο επόμενος που θα την πάρει.. 
θα έπρεπε και αυτοί να κάνουν καμία προωθητική ενέργεια όπως γίνεται με τις Nespresso που μπορείς και δοκιμάζεις...

Εγώ θα πάρω την delongi μάλλον αλλά αφού πάντα τόσο παίζει η τιμή θα περιμένω μήπως και βγει καμία προσφορά με επιστροφή, πόντους κτλ

ΥΓ: Για χόμπι καφέ σε οικονομική έκδοση, όποιος θέλει μπορεί να ασχοληθεί με την κρύα απόσταξη γαλλικού καφέ που είναι εύκολο, θέλει χρόνο και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από αυτό που περιμένεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, k_dinos είπε

ΥΓ: Για χόμπι καφέ σε οικονομική έκδοση, όποιος θέλει μπορεί να ασχοληθεί με την κρύα απόσταξη γαλλικού καφέ που είναι εύκολο, θέλει χρόνο και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από αυτό που περιμένεις.

Ωραία ροφήματα βγαίνουν με τις κρύες αποστάξεις αλλά δυστυχώς δεν ικανοποιούν το espresso addiction.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elpenor είπε

Στην Ελλάδα είναι πιο δύσκολο να επιστρέψεις προϊόν που έχεις χρησιμοποιήσει παρά να τους πείσεις να σου χαρίσουν μία μηχανή. Το αν σε καλύπτει ο νόμος δεν είναι καθόλου σαφές και συνήθως μεταφράζεται ως το δικαίωμα να επιστρέψεις κάτι αν δεν έχεις τσαλακώσει ούτε την ζελατίνα. Αν πάλι την αγοράσεις από το εξωτερικό μετά είναι μεγάλο εμπόδιο τα μεταφορικά και η αναμονή στην συνεννόηση.

Εγώ το θέμα της επιλογής μηχανής το βλέπω ως εξής:

1. Δεν προλαβαίνεις να ασχοληθείς ούτε λίγο -> κάψουλα

2. Μπορείς να κάνεις τακτικούς καθαρισμούς και να αφιερώνεις τον ελάχιστο χρόνο -> αυτόματη μηχανή που την αλλάζεις κάθε 2-5 χρόνια.

3. Έχεις κάποιο χρόνο (όχι πάντα πολύ) και θέλεις να ασχοληθείς αλλά δεν έχεις τα χρήματα για ακριβή μηχανή και ακριβό μύλο -> επώνυμη ημιαυτόματη με pressurized καλαθάκι και thermoblock που ζεσταίνεται σε 1 λεπτό και φτιάχνει αρκετά καλό καφέ ακόμα και με κακή άλεση, την αλλάζεις κάθε 2-5 χρόνια.

4. Μπορείς να περιμένεις να ζεσταθεί, να δώσεις 700-800 ευρώ και να ασχοληθείς σαν hobby > ημιαυτόματη μηχανή με μπρούτζινο/ανοξείδωτο boiler και unpressurized καλαθάκι + τον καλύτερο μύλο που μπορείς να πληρώσεις. Κάθε 5 χρόνια την πας για συντήρηση/καθαρισμό, αλλάζεις φλάντζες κλπ.

Στο 2 και 3 

Γιατι πρεπει να τις αλλαξουμε καθε 2-5 χρονια; 

Μηχανη με καψουλα εχω και σκεφτομαι την αλλαγη σε μια σαν αυτη του θεματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, p_under είπε

Στο 2 και 3 

Γιατι πρεπει να τις αλλαξουμε καθε 2-5 χρονια; 

Μηχανη με καψουλα εχω και σκεφτομαι την αλλαγη σε μια σαν αυτη του θεματος. 

Εμπειρικά το λέω, εμένα μου έχουν χαλάσει πολλές και όταν τις ανοίγω βλέπω αρκετά οξειδωμένα μέρη. Μακάρι να είσαι πιο τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εμπειρικά το λέω, εμένα μου έχουν χαλάσει πολλές και όταν τις ανοίγω βλέπω αρκετά οξειδωμένα μέρη. Μακάρι να είσαι πιο τυχερός.

Οκ, καταλαβα. Παντως η δικη μου μετρα 4ο χρονο και δουλεύει σαν την πρωτη μερα. Καψουλα μεν, οπως ειπα, αλλα κανω 2-4 καψουλες την ημερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...