Προς το περιεχόμενο

Η Adobe σταματά την υποστήριξη του Flash στο τέλος του 2020


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

18 λεπτά πριν, Digital-Entity είπε

Άρθρο από τα lidl. Καμία λογική, ασυνεχές λες και το κάνανε μετάφραση από bing ή google. Αν βαριέστε εδώ στο insomnia να γράφετε άρθρα της προκοπής, απλά κλείστε το να ησυχάσουμε και εμείς.

Απο το Yahoo ειναι :P  :P 

https://www.yahoo.com/lifestyle/adobe-flash-to-ask-users-to-uninstall-214536288.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAGInTkz4VsFDxO0CwB69qRQNusMtqWuubkqnMKk0SSCvm9ulu6wZVmR3MM_RXt_QicY_Gx55NyBHqp0zoccoIHCYsRvrOMpai121bpkfa6lor_v6peNOaLydV4nfMQuflgK96l78OVgtVFqOvIym8Ubhot4saLmU45fut5OHn17H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανε πάντως και η Adobe κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια να παρουσιάσει το διάδοχο του Flash που θα προσέφερε την ίδια ευκολία ανάπτυξης εφαρμογών, δίχως τα προβλήματά του. Ειδικά η εκμετάλλευση του hardware από το flash ήταν εντυπωσιακή που μπορούσες να έχεις ολόκληρο 3D game εντός του browser. Και τώρα δηλαδή μπορείς με WebGL και web assembly, αλλά η ωριμότητα του flash καμία σχέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

'Το 99% αυτών που αποχαιρετούν το Flash με ειρωνίες το 2020, έκραζαν τον Steve Jobs πριν από 10 χρόνια, όταν ξεκίνησε τη διαδικασία αποκαθήλωσής του, μη επιτρέποντας να "τρέχει" στο iPhone.

Με μία σημαντική λεπτομέρεια που καλό είναι να μην ξεχνάμε. Όταν ο Jobs έκοβε το flash από το iphone, εμείς είχαμε μείνει στις εποχές των java games και του flash gaming. Ο σκοπός που το έκοψε ήταν για να μπορέσει να καθιερώσει το App Store ως τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ εώς και σήμερα τρόπο να τρέξει κάποιος το οτιδήποτε στο κινητό του, κάτι το οποίο (το app store) δεν υπήρχε κατά το launch του iPhone first gen. 

Δε νομίζω ότι όταν τελικά μπήκαμε στον κόσμο του App store και είδαμε τί games μπορούμε να παίξουμε υπήρξε κάποιος που να ξανακράξει τον Jobs.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

Μια χαρά υπήρχε εναλλακτική πρόταση. Αλλά όλοι επέλεγαν την ευκολία του Flash. Μόλις τους το έκοψε η Apple, το γύρισαν όλοι σε HTML. Δεν ανακαλύφθηκε τότε καμία νέα τεχνολογία για να αντικαταστήσει το Flash. 

Δεν είπα πουθενά ότι ανακαλύφθηκε κάτι νέο. Η εναλλακτική που πρότεινε ο Jobs ήθελε χρόνια δουλειάς για να φτάσει τις δυνατότητες της υπάρχουσας πρότασης.

Αυτό εκραζαν όλοι, δεν υποστήριζαν ότι το Flash ήταν καλό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, polaki είπε

Με μία σημαντική λεπτομέρεια που καλό είναι να μην ξεχνάμε. Όταν ο Jobs έκοβε το flash από το iphone, εμείς είχαμε μείνει στις εποχές των java games και του flash gaming. Ο σκοπός που το έκοψε ήταν για να μπορέσει να καθιερώσει το App Store ως τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ εώς και σήμερα τρόπο να τρέξει κάποιος το οτιδήποτε στο κινητό του, κάτι το οποίο (το app store) δεν υπήρχε κατά το launch του iPhone first gen. 

Δε νομίζω ότι όταν τελικά μπήκαμε στον κόσμο του App store και είδαμε τί games μπορούμε να παίξουμε υπήρξε κάποιος που να ξανακράξει τον Jobs.. 

 

Δεν αποκλείεται ένας λόγος να ήταν -και- αυτός. Αλλά το flash  ήταν ένα buggy πράγμα, που έλιωνε και τον φτωχό επεξεργαστή του iphone 3GS και εκείνες τις μπαταρίες. Οπότε ήταν πολύ δικαιολογημένο να το μπλοκάρει (με παραπλευρο όφελος αυτό που αναφέρεις),

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikosgalis είπε

'Το 99% αυτών που αποχαιρετούν το Flash με ειρωνίες το 2020, έκραζαν τον Steve Jobs πριν από 10 χρόνια, όταν ξεκίνησε τη διαδικασία αποκαθήλωσής του, μη επιτρέποντας να "τρέχει" στο iPhone.

Θυμάμαι και πολλές ακόμη περιπτώσεις (από το iPad που ήταν ένα "μεγάλο iPhone και τίποτε περισσότερο", το "τετράγωνο" Apple Watch που τελικά έρχονται να αντιγράψουν όλοι, και πολλά άλλα), στις οποίες οι πολλοί έκραζαν και τελικά δικαιώθηκε η επιλογή της Apple.

Ας κρατάμε και λίγη πισινή μερικές φορές. Η ιστορία είναι σκληρή.

 

Το αβγό ή η κότα...
Πιστεύω ότι ο βασικός λόγος που το Flash πέθανε τοσο νωρίς είναι ότι ο Jobs του έκανε την κηδεία, για τους δικούς του προσωπικούς και κυρίως επιχειρηματικούς λόγους. 

Η Apple έχει κατα καιρούς θελήσει πολλά. Πχ να μην υπάρχει 3.5 jack στα κινητά, να μην μπορεί να βάλεις εφαρμογή στο κινητό σου αν δεν είναι μέσω store, να μην γίνεται να μεταφέρεις περιεχόμενο αν δεν το κάνεις μέσω του ITunes και του store, bluetooth, compatible καλώδια κτλ κτλ.

Όταν o Jobs σκότωσε το flash δεν υπήρχε κάτι που να μπορεί να κάνει τα ίδια, με την ίδια ταχύτητα και ευκολία. Όμως ο νόμος του Moore δούλεψε άλλη μια φορά υπέρ του!

 

Επεξ/σία από johnnieinlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τώρα ξύπνησε η Adobe για το Flash εγώ από την πρώτη στιγμή που τον γνώρισα  το 1996  που το έβγαλε στους υπολογιστές δεν μου άρεσε ποτέ και πάντα το έσβηνα όπως και τώρα δεν το έχω ποτέ Δεν μου έκατσε καλά στο μάτι και να επιβεβαιώθηκα να επιβεβαιώνωμουν έτσι και στο Τζόκερ θα είχα καταντήσει Bill Gates

Επεξ/σία από BILL5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν καταργηθεί μετά ποιο θα έχουμε; τα 10 το έχουν μέσα έτοιμο; γιατί ποτέ δεν μου ζήτησε αναβάθμιση από τότε που έβαλα τα 10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Εαν καταργηθεί μετά ποιο θα έχουμε; τα 10 το έχουν μέσα έτοιμο; γιατί ποτέ δεν μου ζήτησε αναβάθμιση από τότε που έβαλα τα 10 

Πλέον μέσω HTML5 λειτουργούν όλα, δεν μας χρειάζεται το flash πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Εαν καταργηθεί μετά ποιο θα έχουμε; τα 10 το έχουν μέσα έτοιμο; γιατί ποτέ δεν μου ζήτησε αναβάθμιση από τότε που έβαλα τα 10 

Το έχουν ενσωματωμένο και αναβαθμίζεται κάθε μήνα μέσω του Windows Update

Ποτέ δεν το έχω κατεβάσει ξεχωριστά όσο έχω τα 10αρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikosgalis είπε

'Το 99% αυτών που αποχαιρετούν το Flash με ειρωνίες το 2020, έκραζαν τον Steve Jobs πριν από 10 χρόνια, όταν ξεκίνησε τη διαδικασία αποκαθήλωσής του, μη επιτρέποντας να "τρέχει" στο iPhone.

Το ότι θα εγκαθιδρυόταν το html5 το ξέραν όλοι. Αυτό δεν δικαιολογεί τη βίαιη μη υποστήριξη του flash των τότε iPhone. Θα μπορούσε να υποστηρίζει και τα δύο κατά της διάρκεια της μετάβασης.

Επεξ/σία από Gioandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...