Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είχα δοκιμάσει και παλιότερα αλλά δεν μου έδειχνε τίποτα όταν πήγαινα στον ftp ή dlna server που μου έδειχνε το ρουτερ τα pc μου. 

Και δουλεύει μια χαρά το ίντερνετ και γενικότερα το network στα pc μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/5/2023 στις 9:38 ΜΜ, evagelos_21 είπε

Καλησπέρα παιδιά.Εδώ και λίγο καιρό δεν μπορώ να μπω πλέον στην σελίδα του router.
Έχει  αλλάξει κάτι;

Μια απο τα ιδια και εγω,εχει καποιος αλλος θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2023 στις 8:45 ΜΜ, DxL είπε

Καλησπέρα, μήπως έχει κανείς εύκαιρη την έκδοση Τ16 και την τελευταία (Τ17)??

 

Ευχαριστώ

https://github.com/MariosK239/Gr_ISP_Router_Firmware/tree/main/Nova/ZTE_ZXHN_H288A

εδώ και η τελευταία , τώρα για κωδικούς ρώτησα και μου σβήσανε το post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2023 στις 8:40 ΜΜ, nikosenas είπε

https://github.com/MariosK239/Gr_ISP_Router_Firmware/tree/main/Nova/ZTE_ZXHN_H288A

εδώ και η τελευταία , τώρα για κωδικούς ρώτησα και μου σβήσανε το post

Εαν περασουμε την t17 σε ρουτερ που ειχα προ nova(wind) δεν θα δουλευει το voip??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας. Έχω δύο τέτοια ίδια ρούτερ. Μπορώ το ένα να το έχω ως βασικό για τηλεφωνία και internet και το άλλο ως extension για να επεκταθεί το ίντερνετ σε άλλο δωμάτιο??? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, flogerakos είπε

Καλημέρα σας. Έχω δύο τέτοια ίδια ρούτερ. Μπορώ το ένα να το έχω ως βασικό για τηλεφωνία και internet και το άλλο ως extension για να επεκταθεί το ίντερνετ σε άλλο δωμάτιο??? Ευχαριστώ.

μπορείς αρκεί η σύνδεση μεταξύ τους να γίνει με καλώδιο . Στο δεύτερο θα πρέπει να αλλάξεις την ip να μην έχουν την  ίδια και να απενεργοποιήσεις το dhcp.

βέβαια κανε μια δοκιμή με τα ρουτερ διπλα-διπλα πριν τραβήξεις καλώδιο στο αλλο δωμάτιο γιατί εμένα έκανε κάτι περίεργα ο dhcp. δεν ειχα 2 ίδια ρουτερ αλλα διαφορετικά και ο dhcp έτρεχε στο άλλο ρουτερ . το πρόβλημα ηταν με τις συσκευές που μετακινούνταν και άλλαζαν ap.  οταν ενα κινητό πχ συνδεόταν πρώτα στο zte και μετα πήγαινε  κοντα  στο άλλο άλλαζε ap και ολα οκ. όταν ηταν συνδεμένο στο αλλο και μετά  πήγαινε κοντά στο zte den μπορούσε να συνδεθεί, δεν έπαιρνε ip και ακόμα και με static δεν έβλεπε τίποτα στο δίκτυο πέρα απο το zte και κάποια στιγμή μετα απο ώρες μπορεί να συνδεόταν. η μονη λυση να πάρει ip ήταν  με αλλαγή της mac address.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , 

εχω την εν λόγο συσκευή 5-6 μήνες και εκτός από κάποια κολλήματα στην αρχή πλέον λειτουργεί οκ σε σύνδεση wind 100 , πλέον Vodafone.

έχω κάποιες συσκευές στο σπίτι που δε συνδέονται με το ρουτερ , αναφέρουν ότι δεν είναι συμβατές με δίκτυα 5G. Αντιλαμβάνομαι ότι η συσκευή ως dual band υποστηρίζει και τις δυο ταχύτητες. Είναι εφικτό να έχω δυο δίκτυα Wi-Fi ? Το ένα 2,4 και το άλλο 5 με διαφορετικό όνομα ? Αν ναι πως θα το καταφέρω ?  Χρήση δυο ασύρματων δικτύων μπορεί να ρίξει την απόδοση των γραμμών ? 
 

ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

Είναι εφικτό να έχω δυο δίκτυα Wi-Fi ? Το ένα 2,4 και το άλλο 5 με διαφορετικό όνομα ?

Λογικά αυτην την ρύθμιση θα την βρεις στο "WLAN SSID Configuration"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/07/2023 at 07:51, stelios_2809 said:

Καλημέρα , 

εχω την εν λόγο συσκευή 5-6 μήνες και εκτός από κάποια κολλήματα στην αρχή πλέον λειτουργεί οκ σε σύνδεση wind 100 , πλέον Vodafone.

έχω κάποιες συσκευές στο σπίτι που δε συνδέονται με το ρουτερ , αναφέρουν ότι δεν είναι συμβατές με δίκτυα 5G. Αντιλαμβάνομαι ότι η συσκευή ως dual band υποστηρίζει και τις δυο ταχύτητες. Είναι εφικτό να έχω δυο δίκτυα Wi-Fi ? Το ένα 2,4 και το άλλο 5 με διαφορετικό όνομα ? Αν ναι πως θα το καταφέρω ?  Χρήση δυο ασύρματων δικτύων μπορεί να ρίξει την απόδοση των γραμμών ? 
 

ευχαριστω !

τα εχεις μπερδεψει
Αν η συσκευη δεν ειναι συμβατη με 5G δεν εχει καμμια σχεση με το ρουτερ
Το 5G ειναι για δικτυο τηλεφωνιας και το λαμβανεις απ την κεραια κινητης τηλεφωνιας οχι απ το ρουτερ
Το ρουτερ εχει 5GHz που αναφερεται στο ιντερνετ wifi απ το ρουτερ και δεν εχει καμια σχεση με το 5G

Επεξ/σία από stamka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2023 στις 8:39 ΠΜ, stamka είπε

τα εχεις μπερδεψει
Αν η συσκευη δεν ειναι συμβατη με 5G δεν εχει καμμια σχεση με το ρουτερ
Το 5G ειναι για δικτυο τηλεφωνιας και το λαμβανεις απ την κεραια κινητης τηλεφωνιας οχι απ το ρουτερ
Το ρουτερ εχει 5GHz που αναφερεται στο ιντερνετ wifi απ το ρουτερ και δεν εχει καμια σχεση με το 5G

Οκ το ίδιο πράγμα εννοώ , δεν αναφέρομαι σε δίκτυο κινητής αλλά σε επιλογές 2.4Ghz και 5Ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2023 στις 7:51 ΠΜ, stelios_2809 είπε

Καλημέρα , 

εχω την εν λόγο συσκευή 5-6 μήνες και εκτός από κάποια κολλήματα στην αρχή πλέον λειτουργεί οκ σε σύνδεση wind 100 , πλέον Vodafone.

έχω κάποιες συσκευές στο σπίτι που δε συνδέονται με το ρουτερ , αναφέρουν ότι δεν είναι συμβατές με δίκτυα 5G. Αντιλαμβάνομαι ότι η συσκευή ως dual band υποστηρίζει και τις δυο ταχύτητες. Είναι εφικτό να έχω δυο δίκτυα Wi-Fi ? Το ένα 2,4 και το άλλο 5 με διαφορετικό όνομα ? Αν ναι πως θα το καταφέρω ?  Χρήση δυο ασύρματων δικτύων μπορεί να ρίξει την απόδοση των γραμμών ? 
 

ευχαριστω !

Δύο SSID (δηλαδή ονόματα δικτύων) και παραπάνω μπορείς να έχεις, είναι στις ρυθμίσεις του router. Η συσκευή όμως τα ενώνει και τα κάνει ένα δίκτυο μαζί με το Ethernet. Δηλαδή δε μπορείς να έχεις δύο συσκευές με την ίδια εσωτερική IP και ας συνδέονται σε διαφορετικό SSID.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...