Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/11/2023 στις 9:54 ΜΜ, kostas19751975 είπε

απο τις αλλες ενδειξεις μπορουμε να βγαλουμε αλλα συμπερασματα για την ποιοτητα της γραμμης και γενικα να δουμε γιατι αντι 100 εχω 60 ? δεν ξερω που να ψαχτω.. ευχαριστω για την απαντηση 

Καλησπέρα Κώστα

Ειδικός δεν είμαι αλλά βλέπω σε εσένα το attainable rate να φθάνει μέχρι 71787 και νομίζω ότι δεν μπορείς να πας παραπάνω. Σε εμένα αυτό γράφει 139851.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση: Τωρα που έχουμε τους κωδικούς Voip απο τη nova ( με το πολυ καλο workaround του @thodoris1985) υπάρχει κάποιος οδηγός για να μπουν στο fritzbox και να ξεφορτωθώ τελείως το H288A?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αλλάξει κάτι με τον ISP; Προσπαθώ να κάνω portforwarding και πια, δεν γίνεται!

Πολύ περίεργο οτι χρησιμοποιώντας διαφορετικές ιστοσελίδες που μου δείχνουν το WAN μου, η κάθε μια δίνει διαφορετικό IP!!!

WTF?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, seithan said:

Έχει αλλάξει κάτι με τον ISP; Προσπαθώ να κάνω portforwarding και πια, δεν γίνεται!

Πολύ περίεργο οτι χρησιμοποιώντας διαφορετικές ιστοσελίδες που μου δείχνουν το WAN μου, η κάθε μια δίνει διαφορετικό IP!!!

WTF?

Λογικά είσαι πίσω από cgnat

το modem (vlan 835) σου δείχνει την ίδια IP με εδώ (https://whatismyipaddress.com/);

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αμα αρχισουν να χανουν πελατεια τοτε θα αλλαξουν και την πολιτικη τους. περιμενω 10 μερες ακομα για να κανω διακοπη με την νοβα μετα απο 19 χρονια συνδρομητης . εχω βαλει ηδη ιναλαν χωρις συμβολαια και 24μηνες  μλκιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pkout είπε

αμα αρχισουν να χανουν πελατεια τοτε θα αλλαξουν και την πολιτικη τους. περιμενω 10 μερες ακομα για να κανω διακοπη με την νοβα μετα απο 19 χρονια συνδρομητης . εχω βαλει ηδη ιναλαν χωρις συμβολαια και 24μηνες  μλκιες

Το θεμα φευγει εκτος αλλα εχει συζητηθει ξανα. 

Ο χρηστης που θα τους "ζαλισει" με κωδικους VOIP και θα αποχωρησει ατελως εν τελει, ειναι μια σταγονα στον ωκεανο γι'αυτους. Περα απο αυτο, το καρτελ των τριων, δεν θα χαλασει, θα βρεθει μια καινουρια Nova να αναλαβει το ναυαγιο και ξανα προς τη δοξα τραβα... Ενδιαφερονται για νεους συνδρομητες και δεσμευτικα συμβολαια, στα δε επαγγελματικα ειναι το σοβαρο παιχνιδι, οχι τοσο στα οικιακα. Οσο οι στοχοι βγαινουν, ολα καλα!

Οσον αφορα το support, το αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι, σε ολους κοστιζει αρκετα. Οσο λιγοτεροι συνδρομητες με προβληματα και αναγκες, τοσο το καλυτερο. Με ενα "κλειστο" ρουτερ και το χειρισμο σε ολα απομακρυσμενα, εχεις καλυτερο ελεγχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να δωσει μονο τον voip κωδικο η Nova , δεν λεει κατι. Πρεπει να δωσει και οδηγιες για το πως θα ρυθμισει καποιος , καποιο αλλο modem.
Εγω εχω τον κωδικο με την γνωστη μεθοδο που κυκλοφορει , αλλα δεν μπορω με τιποτα να ρυθμισω την τηλεφωνια σε ενα fritz που εχω. Υποθετω , οτι πρεπει να ρυθμιστουν και αλλα στοιχεια (που τα εχω και αυτα) , τα οποια ομως το fritz δεν εχει τις αναλογες ρυθμισεις για να τα εισαγεις... Αρα δωρο αδωρο ο κωδικος , τουλαχιστον για μενα.

Δοκιμασα τα παντα στο φριτζ , με ο,τι ρυθμισεις και με οποιον τροπο μπορουσα να φανταστω να τις βαλω , τηλεφωνια δεν επαιξε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mphxths είπε

Το να δωσει μονο τον voip κωδικο η Nova , δεν λεει κατι. Πρεπει να δωσει και οδηγιες για το πως θα ρυθμισει καποιος , καποιο αλλο modem.
Εγω εχω τον κωδικο με την γνωστη μεθοδο που κυκλοφορει , αλλα δεν μπορω με τιποτα να ρυθμισω την τηλεφωνια σε ενα fritz που εχω. Υποθετω , οτι πρεπει να ρυθμιστουν και αλλα στοιχεια (που τα εχω και αυτα) , τα οποια ομως το fritz δεν εχει τις αναλογες ρυθμισεις για να τα εισαγεις... Αρα δωρο αδωρο ο κωδικος , τουλαχιστον για μενα.

Δοκιμασα τα παντα στο φριτζ , με ο,τι ρυθμισεις και με οποιον τροπο μπορουσα να φανταστω να τις βαλω , τηλεφωνια δεν επαιξε ποτε.

Οι ρυθμισεις μπορουν να γινουν στο fritz... δεν φταινε αυτες καθαυτες που δεν παιζει η τηλεφωνια VOIP.

Και ουτε θα παιξει οσο κλειδωνουν σε mac address!

Spoofing out of the box δεν υποστηριζει το fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ερωτηση..

Πως αλλαζω ρε παιδια το ονομα και κωδικο στο  SSID 5GHZ ενω το εχω ενεργοποιημενο στο ΟΝ? Δεν με αφηνει να τα πειραξω. Τα εχει αχνα γκρι γραμμενα...

Mου αφήνει μονο στο 2,4 να αλλαξω κωδικο και ονομα.. Και  τα εχει σαν ενωμενα με ενα ονομα και εναν κωδικο k τα 2..

Πως τα διαχωριζω? Αλλο ονομα το 2,4 και αλλο το 5ghz..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ALXIOA said:

ερωτηση..

Πως αλλαζω ρε παιδια το ονομα και κωδικο στο  SSID 5GHZ ενω το εχω ενεργοποιημενο στο ΟΝ? Δεν με αφηνει να τα πειραξω. Τα εχει αχνα γκρι γραμμενα...

Mου αφήνει μονο στο 2,4 να αλλαξω κωδικο και ονομα.. Και  τα εχει σαν ενωμενα με ενα ονομα και εναν κωδικο k τα 2..

Πως τα διαχωριζω? Αλλο ονομα το 2,4 και αλλο το 5ghz..??

Στο ZTE-288A ολα αυτα ? Γιατι δεν βλεπω δυνατοτητα να ενωσεις τα δυο καναλια , οπως υπαρχει για παραδειγμα σε καποια fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ALXIOA είπε

ερωτηση..

Πως αλλαζω ρε παιδια το ονομα και κωδικο στο  SSID 5GHZ ενω το εχω ενεργοποιημενο στο ΟΝ? Δεν με αφηνει να τα πειραξω. Τα εχει αχνα γκρι γραμμενα...

Mου αφήνει μονο στο 2,4 να αλλαξω κωδικο και ονομα.. Και  τα εχει σαν ενωμενα με ενα ονομα και εναν κωδικο k τα 2..

Πως τα διαχωριζω? Αλλο ονομα το 2,4 και αλλο το 5ghz..??

Κάνε login με το user ή με το "admin" account και μετά πήγαινε Local Network > WLAN > WLAN On/Off Configuration menu και εδώ κανόνισε να έχεις και τους 2x τύπους WLAN (2,4GHz & 5GHz) ενεργοποιημένους και μετά πήγαινε στο menu WLAN SSID Configuration και χρησιμοποιήσε όποιο όνομα και κωδικό θέλεις για τα δύο WLAN SSID. Φυσικά μην ξεχάσεις να πατάς το apply για να σώνεις τις ρυθμίσεις σου. Δές την παρακάτω φωτογραφία ως παράδειγμα για να καταλάβεις καλύτερα... 

H288A WLAN Settings.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LefPat είπε

Κάνε login με το user ή με το "admin" account και μετά πήγαινε Local Network > WLAN > WLAN On/Off Configuration menu και εδώ κανόνισε να έχεις και τους 2x τύπους WLAN (2,4GHz & 5GHz) ενεργοποιημένους και μετά πήγαινε στο menu WLAN SSID Configuration και χρησιμοποιήσε όποιο όνομα και κωδικό θέλεις για τα δύο WLAN SSID. Φυσικά μην ξεχάσεις να πατάς το apply για να σώνεις τις ρυθμίσεις σου. Δές την παρακάτω φωτογραφία ως παράδειγμα για να καταλάβεις καλύτερα... 

H288A WLAN Settings.png

Αυτα που λες ειναι πολυ σωστα .. και αυτα κανω και εγω.. αλλα το ονομα στο SSID 5ghz .. δεν μπορω να το πειραξω.. Δεν με αφηνει...Δες εικονα.. https://postimg.cc/hXFB4bkH

Μου εμφανιζει το ιδιο ονομα και τον ιδιο κωδικο που εχω στο 2.4 και στο 5.. και δεν μου δινει επιλογη να τα πειραξω.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ALXIOA ποια έκδοση fw έχεις;

Με τους administrator κωδικους δοκίμασες;

Επίσης παρατηρώ στο δικό σου screenshot ότι δεν έχει στο μενου το "WLAN Button" (στο μενου του WLAN On/Off Configuration)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...