Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος θέλει, έχω ένα τέτοιο μόντεμ από επαγγελματική σύνδεση που έκοψα. Το δίνω σε μια συμβολική τιμή, ένα 10αρικο να φεύγει. Μέχρι να φύγει όμως, ενδιαφέρομαι επίσης για root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 21/10/2023 at 18:03, partblah1990 said:

Γινεται με Zyxel modem ZYXEL VMG8623-T50B

 

 

https://www.onlinegdb.com/XR_spa_we

-----------------------------------------------------------------

1. Ανοίγουμε το putty και σαν IP βαζουμε την default

192.168.1.1

ή

192.168.1.254


-----------------------------------------------------------------

2.

Δινουμε της εξης εντολες


root

Μετά τον root password

passwd W1nSuPp@dM1n8623

41kgkbmj2023

41kgkbmj2023


-----------------------------------------------------------------


3.

Συνδεουμε ενα usb stick στην θυρα του μοντεμ

και επειτα μεσα απο το interface του modem

Network Setting -> USB Service
Ενεργοποιηστε το File Sharing Services
και παταμε Add New Share


-----------------------------------------------------------------

4.


Μεσα απο το interface του modem
Κάντε disable SIP account και αλλάξτε το τελευταίο ψηφίο
του τηλεφώνου στο username, Πατε κατω-κατω και πατηστε ok

-----------------------------------------------------------------

5.

Στο putty Δινουμε την εντολη

dd if=/dev/mem of=/mnt/usb1_sda1/mem

ή

dd if=/dev/mem of=/mnt/usb2_sda1/mem

-----------------------------------------------------------------

6.

Συνδεουμε το usb stick στον υπολογιστη μας
Το ανοιγουμε με εναν hex editor το αρχειο
με το ονομα mem


-----------------------------------------------------------------


7.

Κανουμε Αναζητηση (Find All) το αλλαγμενο τηλεφωνο μας
Το Sip Password ειναι διπλα που γραφει "AuthPassword"

Το Sip Username ειναι το σταθερο τηλ. μας με το προθεμα 30
-----------------------------------------------------------------

8.

Παμε στο Interface του modem και στο μενου

Voip -> SIP -> SIP Service Provider

βαζουμε τα εξης

sip-voice.forthnet.gr
sip-voice.forthnet.gr
sip-voice.forthnet.gr

[email protected]

-----------------------------------------------------------------

 

Zyxel Root.zip 1.59 kB · 10 downloads

Με το 288 πως μπορείς να μπεις ssh; Δεν έχω βρει τρόπο ακόμα...

Ο τρόπος για τα credentials από H288A είνα ιδιαφορετικός από τον παραπάνω που αναφέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Εχει ζητήσει κανείς τους κωδικούς του VOIP απο NOVA? Βάση κανονισμού της ΕΕΤΤ (https://www.eett.gr/deltia_tipou/dynatotita-epilogis-termatikoy-exoplismoy-apo-toys-katanalotes/) είναι υποχρεωμένοι να τους δώσουν. Τους έχω ζητήσει (και γραπτώς) να μου τους δώσουν και με πάνε απο μέρα σε μέρα εδω και 10 ημέρες. Γνωρίζουν τον κανονισμό στην τεχνική υποστήριξη αλλά για άγνωστο λογο κωλισυεργούν! Συνάδελφος με INALAN τους ζήτησε και τους έδωσαν αμέσως.

Επεξ/σία από awtms
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έλαβα "απάντηση" από την "Wova", σχετικά με μια καταγγελία που τους είχα κάνει πριν αποχωρήσω από αυτήν, σχετικά με την παραβίαση του κανονισμού και τη μη χορήγηση των κωδικών voip.

H "απάντηση" είναι κυριολεκτικά για γέλια και για κλάματα (όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό βέβαια). Πλέον έχω την περιέργεια να δω τι θα γράψουν μετά από 15 μέρες!!!

Κοντολογίς, δεν είχαν τι να απαντήσουν και απλά επικαλέστηκαν τον κανονισμό και την δυνατότητα που τους δίνει για παράταση. Πόσο τραγική μπορεί να γίνει μια εταιρία; Πλέον δεν έχω καμιά αμφιβολία, ότι πρόκειται για την χειρότερη εταιρία τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα και πραγματικά μετανιώνω που δεν έκανα την κίνηση να φύγω νωρίτερα!!!

Γελάνε οι πέτρες, τα τσιμέντα και όλα τα οικοδομικά υλικά μαζί!!!
 

image.jpeg

Επεξ/σία από MitsosMitsaras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίδια απάντηση έλαβα κι εγώ,

Μου είχαν πει και από το τηλέφωνο (off the record) ότι θα τους δώσουν τους κωδικούς περίπου στα μέσα του Νοεμβρίου, οπότε μπορεί και να γίνει κάτι μέχρι τότε.

--------------

Μέχρι τότε, αν κάποιος θέλει κωδικούς, μπορώ να του στείλω με πμ έναν ωραίο τρόπο για να τους βρει από το modem (χωρίς αλλαγή σε fw)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

ίδια απάντηση έλαβα κι εγώ,

Μου είχαν πει και από το τηλέφωνο (off the record) ότι θα τους δώσουν τους κωδικούς περίπου στα μέσα του Νοεμβρίου, οπότε μπορεί και να γίνει κάτι μέχρι τότε.

--------------

Μέχρι τότε, αν κάποιος θέλει κωδικούς, μπορώ να του στείλω με πμ έναν ωραίο τρόπο για να τους βρει από το modem (χωρίς αλλαγή σε fw) 

Καλησπέρα. Αν μπορείς στείλε μου PM. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

ίδια απάντηση έλαβα κι εγώ,

Μου είχαν πει και από το τηλέφωνο (off the record) ότι θα τους δώσουν τους κωδικούς περίπου στα μέσα του Νοεμβρίου, οπότε μπορεί και να γίνει κάτι μέχρι τότε.

--------------

Μέχρι τότε, αν κάποιος θέλει κωδικούς, μπορώ να του στείλω με πμ έναν ωραίο τρόπο για να τους βρει από το modem (χωρίς αλλαγή σε fw)

Sharing is caring!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Μέχρι τότε, αν κάποιος θέλει κωδικούς, μπορώ να του στείλω με πμ έναν ωραίο τρόπο για να τους βρει από το modem (χωρίς αλλαγή σε fw)

Αν είναι ένας τρόπος με reset του router και καταγραφή των κινήσεων σε ένα αρχείο, σε εμένα δεν είχε δουλέψει και καλά που είχα πάρει backup γιατί θα ήμουν χωρίς τηλέφωνο για το διάστημα που θα ήμουν στη Wova!

18 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Μου είχαν πει και από το τηλέφωνο (off the record) ότι θα τους δώσουν τους κωδικούς περίπου στα μέσα του Νοεμβρίου, οπότε μπορεί και να γίνει κάτι μέχρι τότε.

Εγώ πάλι έχω αμφιβολίες για το αν θα γίνει και πάλι κάτι τότε. Μάλλον λένε δικαιολογίες για να κερδίσουν χρόνο. 

Επεξ/σία από MitsosMitsaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος τρόπος, δεν εμένα δεν είχε πιάσει, για αυτό προσοχή σε όσους το δοκιμάσουν και όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ backup πριν κάνουν ότι κάνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, MitsosMitsaras said:

Ο συγκεκριμένος τρόπος, δεν εμένα δεν είχε πιάσει, για αυτό προσοχή σε όσους το δοκιμάσουν και όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ backup πριν κάνουν ότι κάνουν!

ποια έκδοση fw έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

ποια έκδοση fw έχεις;

Είχα την Τ17. Αλλά δεν δούλεψε. Τώρα είμαι σε 200άρα στην Cosmote (και μάλιστα από καμπίνα Nova) και το ZTE βρίσκεται στην υπόγα για προσωρινή εφεδρική λύση αν συμβεί κάτι στο speedport smart που έχω τώρα και ήδη το θεωρώ πολύ καλύτερο

Είσαι μέλος και στο άλλο το forum να φανταστώ έτσι; Γιατί τον ίδιο τρόπο τον είχα διαβάσει και εκεί πριν με μπλοκάρουν επειδή τα έχωσα πολύ  άγρια στη Wova σε κάποιο ποστ μου εκεί. Φαίνεται κάτι τους πείραξε... Γιατί άραγε; 

Αφού ούτε κωδικούς voip έδιναν, ούτε 200Mbps, ούτε  διαθεσιμότητα σε αναμονή για FTTH που έχει μπει από τον Αύγουστο το 2021, ε πόσο να περιμένω ποια; Με περίπου 9 ευρώ παραπάνω το μήνα, τώρα έχω την διπλάσια ταχύτητα και σε download αλλά σε upload!

Επεξ/σία από MitsosMitsaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την T17 είμαι κι εγώ και δούλεψε, περίεργο. Την έχει δοκιμάσει και άλλο μέλος (δεν ξέρω σε τι έκδοση) και δούλεψε και σε αυτόν.

Στο άλλο, έχουν επίσημη παρουσία από την NOVA, άσχετα που έχεις 100% δίκιο σχετικά με τον τρόπο αντιμετώπισης, λογικό είναι να μην θέλουν να ακούγονται όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επιβεβαιωσω πως με t17 της Nova δουλεψε κανονικα ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ FACTORY RESET.

Κατι κανετε λαθος ή δεν ειστε υπομονετικοι με το download του capture! Εκεινο ηταν το μοναδικο σημειο που σκαλωσα και χρειαστηκε αρκετες προσπαθειες μεχρι να κανει buold και να το δωσει πληρες για download.

Οι οδηγιες του θοδωρη πριν καιρο, ηταν Α-ΨΟ-ΓΕΣ!

Επεξ/σία από >>Morpheus>>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό με το download.

Μπορεί να κατέβει το αρχείο, αλλα αν δεν έχει ολοκληρωθεί θα κατέβει χωρίς κατάληξη οπότε εύκολα μπορεί κάποιος να το καταλάβει και μα δοκιμασει ξανά και ξανά μέχρι να κατέβει αρχείο με κατάληξη pcap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...