Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, εχω nova και το συγκεκριμένο ρούτερ όλα καλά και ομολογώ ότι είναι αρκετά καλό. Αποφάσισα μετά από καιρό να χρησιμοποιήσω δεύτερη τηλεφωνική συσκευή στο phone2 και διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει, κανει έναν συνεχόμενο ήχο για λίγο όταν σηκώσεις το ακουστικό και δεν καλεί ούτε χτυπάει μόνο η θύρα phone1 παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα. Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη ο πρώτος ήταν τελείως άσχετος και ο δεύτερος μου είπε ότι το phone2 δεν χρησιμοποιείται και να βάλω ταφακι και να βγάλω δύο τηλεφωνία από το phone1. 

 

Μα είναι δυνατόν να μην χρησιμοποιείτε και να θέλει τάφ για δύο τηλέφωνα;;; πρώτη φορά το ακούω. Ισχύει κάτι τέτοιο ;;;

Επεξ/σία από Theogrgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάσει της αρχικής ρύθμισης όντως. Μπορείς μπαίνοντας με τους admin κωδικούς να διαλέξεις και οι 2 θύρες να κάνουν εξερχόμενες και εισερχόμενες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos- είπε

Βάσει της αρχικής ρύθμισης όντως. Μπορείς μπαίνοντας με τους admin κωδικούς να διαλέξεις και οι 2 θύρες να κάνουν εξερχόμενες και εισερχόμενες 

Ευχαριστώ για την απάντηση έχει διαρρεύσει ο admin κωδικός τον γνωρίζουμε ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Γεια σας μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτο το router σαν repeater; Δηλαδη να παιρνει σημα ασυρματα απο το ηδη υπαρχον δικτυο και μετα να εκπεμπει το δικο του wifi

Επεξ/σία από chtsarts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, μια ερώτηση.

Ενώ ανοίγω την πορτα που θέλω στο ρουτερ (σε bindαρισμένη ip στο PC για Wake on Lan), δεν φαίνεται ανοιχτή σε κανένα τεστ.

Δοκίμασα με το firewall του ρουτερ στο Low, δοκίμασα στα windows με κλειστά firewall και έκανα και set inbound rule για την πορτα.

Τίποτα.

Έχει κανείς ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Έχω το modem: H288A V1.1.0_GR5.1T17 και θέλω να μην παιρνει απο μόνο του DNS & IP αλλα να παιρνει μόνο αυτη του Raspberry PiHole. 

Νομίζω ότι εαν εχω τους κωδικούς Admin/Root θα μπορεσω να το ρυθμίσω.

Θα μπορουσε καποιος να μου τους δώσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλημέρα...μία βοήθεια παρακαλώ από τούς γνώστες...
...έφερα τό ρούτερ h288a από τό εξοχικό στήν κορινθία, νά τό δοκιμάσω στήν αθήνα...
...πάνω σέ παλιά 100στάρα, non-VOIP, VDSL από καμπίνα, γραμμή τής WIND-tellas, βάζω αυτό τό μόντεμ-ρούτερ zte 288, πού έχω στό εξοχικό, σέ 50άρα VOIP, VDSL από καμπίνα, NOVA-forthnet...ή συσκευή είναι μέ τό λογότυπο NOVA, h/w v. 1.1.0,  τό f/w είναι τό GR 5.1 T17 ...
...κάνω factory reset στό ρούτερ καί τό συνδέω...συγχρονίζει κανονικά, κάνει τό authentication, ανάβουν πράσινα όλα τά λεντάκια internet, καί οί δύο μπάντες WiFi...παίρνει IP address κανονικά 37.146. ... ...χωρίς CGNAT όπως πρέπει...ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ! ...βάζω καλώδιο, πάλι τίποτα...δέν μού δίνει ιντερνέτ σέ καμία συσκευή ούτε ασύρματα ούτε ενσύρματα ! ...βάζω τά δικά μου ορίτζιναλ συνθηματικά τής σύνδεσης wind, τής μορφής [email protected] πού έχει τό ορίτζιναλ ρούτερ τής αθήνας, πάλι τά ίδια: όλα όπως πρέπει στό ρούτερ, ip address κανονικά, αλλά δέν μπαίνει ιντερνέτ...
...βάζω πάλι τό ορίτζιναλ αθηναϊκό ρούτερ πού είναι ακριβώς τό ίδιο αλλά μέ λογότυπο ZTE, h/w version 1.1.0, αλλά μέ f/w παλιό: WND T16, καί όλα δουλεύουν άψογα, ασύρματα καί ενσύρματα...
...τό πρόβλημα είναι ότι δέν μού δίνει ιντερνέτ ή συσκευή μέ τό τελευταίο f/w T17, παρόλο πού συγχρονίζει καί παίρνει ip στό WAN κανονικά !
...ξέρει κανείς τί συμβαίνει ;; ...τί νά τού κάνω νά δουλέψει ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να παίζει. Ενδεχομένως κάποιο SN κλείδωμα παίζει, αν και μόνο στην τηλεφωνία το χρησιμοποιούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έτσι νόμιζα κι εγώ...

...ή πλάκα είναι ότι ένα χρόνο πρίν δούλευε άψογα...αλλά είχε μεγαλύτερο attenuation από τό Τ16 οπότε συγχρόνιζε αρκετά χαμηλότερα στήν 100άρα, οπότε έκανα τράμπα μέ τό κορινθιακό πού έιναι 50άρα ή γραμμή κι έτσι τελίκιαζαν καί οί δύο συνδέσεις...προφανώς μέσα στόν χρόνο πού μεσολάβησε καί μέ τήν "ενοποίηση" τά κάναν όλα τατάνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...καλησπέρα...παρακαλώ όποιος έχει τό firmware  V1.1.0_WND1T16 σέ bin αρχείο γιά νά τό φλασάρω νά επικοινωνήσει μαζί μου...είναι τό f/w πού έχει τό παλιότερο zte 288 μέ τό λογότυπο ZTE μπροστά πού τό έδινε ή WIND...

...έχει πλουσιότερα μενού, περισσότερες δυνατότητες καί βλέπει τήν κατοστάρα μου μέ μικρότερο attenuation όπότε συγχρονίζει 10% υψηλότερα από τό GR5.1T17...

...thnx !

Επεξ/σία από jazzu4ia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

λόγω προβλημάτων στη γραμμή μου εκανα εργοστασιακο ρεσετ στο Η288Α.Μεχρι σημερα ειχε λογισμικο της wind(εκανα backup το .bin).Μετα απ το reset όμως  οι κωδικοι του admin δεν δουλευουν,οποτε οποιος μπορει να βοηθησει με ενα πμ

 

,Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να αλλάξω την DNS στο καταραμένο Η299Α της NOVA για να στήσω ένα adguard και ότι και να βάζω, το pc δείχνει ως primary DNS την 192.168.1.2 και 8.8.4.4 ως secondary. 

Αν βάλω μανουαλ την dns που θέλω στο pc δουλευει κανονικά. Οτιδήποτε και αν βάλω στο H288A φαίνεται σαν να μην γίνεται τίποτα.

Τα βάζω με admin λογαριασμό, έχω απενεργοποιήσει και το IP6v DHCP server και πάλι τίποτα.

Βοήθεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...