Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,
έχω και εγώ τον εξοπλισμό απο wind (προ Nova) με V1.1.0_WND1T16. Παλεύω να σετάρω σε bridge mode και έχω διαβάσει τόσους οδηγούς που είτε δεν καταλαβαίνω κάτι, είτε έχει αλλάξει κάτι. Στο WAN->DSL->VDSL_835 κλείνοντας το Vlan με την μια κοκκινίζει το λαμπάκι. Φτιάχνω μετά νεο Bridge Connection με PTM και Vlan 835 + Port Binding στην θύρα που θέλω και δεν έχω ποτέ internet. Εδώ να πω οτι το ρουτερ απο πίσω είναι ένα tenda σε Dynamic IP Address (όχι σε PPOE γιατί δεν έχω κωδικούς). Κάνω κάτι λάθος, υπάρχει κάποιος οδηγός που χάνω?|
Ευχαριστώ

H288A.png

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-Tenda-WiFi.png

Επεξ/σία από Sp1.r0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια καλησπερα εχω το ρουτερ του τιτλου δεν σκαμπαζω πολλα πραγματα απο δικτυα ειχα 50αρα γραμη και την εκανα 100αρα το μεγιστο που κατεβαζει ειναι 6,5 Μb/sec το κτιριο ειναι καινουριο αρα τα καλωδια δυσκολο να εχουν θεμα μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων του ρουτερ ? μπορω να κανω κατι να βελτιωσω την ταχυτητα ? ευχαριστω εκ των προτερων 18.png.86a858b59fb1acb0da9a93ae25d3a63c.png

Επεξ/σία από kostas19751975
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Sp1.r0s said:

Καλησπέρα σε όλους,
έχω και εγώ τον εξοπλισμό απο wind (προ Nova) με V1.1.0_WND1T16. Παλεύω να σετάρω σε bridge mode και έχω διαβάσει τόσους οδηγούς που είτε δεν καταλαβαίνω κάτι, είτε έχει αλλάξει κάτι. Στο WAN->DSL->VDSL_835 κλείνοντας το Vlan με την μια κοκκινίζει το λαμπάκι. Φτιάχνω μετά νεο Bridge Connection με PTM και Vlan 835 + Port Binding στην θύρα που θέλω και δεν έχω ποτέ internet. Εδώ να πω οτι το ρουτερ απο πίσω είναι ένα tenda σε Dynamic IP Address (όχι σε PPOE γιατί δεν έχω κωδικούς). Κάνω κάτι λάθος, υπάρχει κάποιος οδηγός που χάνω?|
Ευχαριστώ

H288A.png

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-Tenda-WiFi.png

Στο WAN->DSL->VDSL_835 δε σου έχει το username ("@tellas.gr");

password είναι το τηλέφωνο σου χωρίς τον κωδικό χώρας (απο δοκιμή που έχω κάνει βέβαια, μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις)

Για δοκίμασε τώρα με PPPOE.

Επίσης κάτι άλλο που έκανα εγώ για να δουλέψει το bridge, ήταν να κλείσω το switch του ipv6 από το παρακάτω μενού

Management & Diagnosis --> IPv6 Switch --> Off (και μετά restart του modem)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και αλλού νομίζω ότι η NOVA δεν αναφέρει πλέον στην ιστοσελίδα της ότι για VOIP πρέπει απαραίτητα να συνδεθούμε με δικό της εξοπλισμό. Λέτε να έχουμε ευχάριστα; Για τσεκάρετε και εσείς. Εγώ πάντως πλέον δεν το βρίσκω, ελπίζω να μην κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Στο WAN->DSL->VDSL_835 δε σου έχει το username ("@tellas.gr");

password είναι το τηλέφωνο σου χωρίς τον κωδικό χώρας (απο δοκιμή που έχω κάνει βέβαια, μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις)

Για δοκίμασε τώρα με PPPOE.

Επίσης κάτι άλλο που έκανα εγώ για να δουλέψει το bridge, ήταν να κλείσω το switch του ipv6 από το παρακάτω μενού

Management & Diagnosis --> IPv6 Switch --> Off (και μετά restart του modem)

Το αναφέρει ναι.
Οπότε αυτό που πρέπει να κάνω είναι ένα νεο Bridge Connection με PTM και Vlan 835 + Port Binding στην θύρα που θέλω και να κλείσω το Vlan στο παλιο?
Έπειτα PPoE στο νεο ρουτερ με τα credentials και θεωρητικά θα είμαι εντάξει?
Δεν παίζει ρόλο που το λαμπάκι θα είναι κόκκινο στο zte?

H288A.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όντως έχει αφαιρεθεί η πρόταση για χρήση μόνο δικού της εξοπλισμού για VOIP. Άρα θα έχουμε εξελίξεις σύντομα. Επισυνάπτω εικόνες από το web.archive.com πως ήταν και πως είναι τώρα η ιστοσελίδα της NOVA. Στις πρώτες εικόνες βλέπουμε ότι έλεγε "Μπορώ να συνδέσω το δικό μου router" και έγινε "Πως να συνδέσω το router". Παρακάτω βλέπουμε ότι έχει απαλειφθεί η υποχρεωτικότητα για το VOIP.

1 New.png

1 Old.png

2 New.png

2 Old.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nlgv2000 είπε

Τελικά όντως έχει αφαιρεθεί η πρόταση για χρήση μόνο δικού της εξοπλισμού για VOIP. Άρα θα έχουμε εξελίξεις σύντομα. Επισυνάπτω εικόνες από το web.archive.com πως ήταν και πως είναι τώρα η ιστοσελίδα της NOVA. Στις πρώτες εικόνες βλέπουμε ότι έλεγε "Μπορώ να συνδέσω το δικό μου router" και έγινε "Πως να συνδέσω το router". Παρακάτω βλέπουμε ότι έχει απαλειφθεί η υποχρεωτικότητα για το VOIP.

1 New.png

1 Old.png

2 New.png

2 Old.png

Μάλλον κάνεις λάθος. IMG_20231101_220752.jpg.6a451b3f163a02454469df89456bebb0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Sp1.r0s said:

Το αναφέρει ναι.
Οπότε αυτό που πρέπει να κάνω είναι ένα νεο Bridge Connection με PTM και Vlan 835 + Port Binding στην θύρα που θέλω και να κλείσω το Vlan στο παλιο?
Έπειτα PPoE στο νεο ρουτερ με τα credentials και θεωρητικά θα είμαι εντάξει?
Δεν παίζει ρόλο που το λαμπάκι θα είναι κόκκινο στο zte?

H288A.png

Ναι, αύτη είναι η διαδικασία.

Με κόκκινο λαμπάκι δουλεύει και σε εμένα το bridge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, awtms είπε

Μάλλον κάνεις λάθος. IMG_20231101_220752.jpg.6a451b3f163a02454469df89456bebb0.jpg

Καλημέρα φίλε μου δεν κάνω λάθος. Αυτό που επισημαίνεις ήταν το παλιό screenshot. Πάνε στην σελίδα της NOVA έχει αφαιρεθεί αυτό πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nlgv2000 είπε

Καλημέρα φίλε μου δεν κάνω λάθος. Αυτό που επισημαίνεις ήταν το παλιό screenshot. Πάνε στην σελίδα της NOVA έχει αφαιρεθεί αυτό πλέον.

Sorry! Δεν κατάλαβα οτι είναι το παλιό.

Βρήκα αυτό σήμερα.Απελπίστηκα πάλι...

last.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, kostas19751975 είπε

παιδια καλησπερα εχω το ρουτερ του τιτλου δεν σκαμπαζω πολλα πραγματα απο δικτυα ειχα 50αρα γραμη και την εκανα 100αρα το μεγιστο που κατεβαζει ειναι 6,5 Μb/sec το κτιριο ειναι καινουριο αρα τα καλωδια δυσκολο να εχουν θεμα μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων του ρουτερ ? μπορω να κανω κατι να βελτιωσω την ταχυτητα ? ευχαριστω εκ των προτερων 18.png.86a858b59fb1acb0da9a93ae25d3a63c.png

Καλησπέρα φίλε μου το modem σου έχει συγχρονίσει στα 60Mbps άρα καλά κατεβάζεις με 6.5 Mb/sec.

Έτσι το γράφει όταν έχει συγχρονίσει στα 100.

Screenshot_20231102-165731_Opera_1.jpeg

Επεξ/σία από MacGyverLarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω γράψει και σε διπλανό φορουμ, τηλεφωνικά (off the record) μου είχαν πει ότι από μέσα Νοεμβρίου θα δώσουν κωδικούς.

Δεν το πολυπίστεψα βέβαια και έτσι δεν το μοιράστηκα. Έλαβα κι εγώ όμως την απάντηση από nova μέσω ΕΕΤΤ ότι θέλουμ 15 μέρες παράταση για να απαντήσουν στο αίτημα μου.

Βλέπω ότι σιγά σιγά αλλάζουν και την πληροφορία στη σελίδα τους, οπότε πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2023 στις 4:55 ΜΜ, MacGyverLarisa είπε

Καλησπέρα φίλε μου το modem σου έχει συγχρονίσει στα 60Mbps άρα καλά κατεβάζεις με 6.5 Mb/sec.

Έτσι το γράφει όταν έχει συγχρονίσει στα 100.

Screenshot_20231102-165731_Opera_1.jpeg

απο τις αλλες ενδειξεις μπορουμε να βγαλουμε αλλα συμπερασματα για την ποιοτητα της γραμμης και γενικα να δουμε γιατι αντι 100 εχω 60 ? δεν ξερω που να ψαχτω.. ευχαριστω για την απαντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@thodoris1985 καλησπέρα φίλε μου. Αν μπορείς στειλε και σε μενα πως να τραβήξω τους κωδικούς voip. Ευχαριστώ!

Update: Την βρήκα πιο πίσω, συγγνώμη και ευχαριστώ

Επεξ/σία από ektorasdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...