Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τώρα σε ενημερώνει για το πότε ακριβώς μπορείς να δώσεις ένδειξη, προχώρα στο επόμενο βήμα χωρίς να βάλεις φωτό και εκεί θα σου ζητήσει αριθμό παροχής και να σε ενημερώσει αν και πότε μπορείς να δώσεις ένδειξη:

image.jpeg.a3faf560086d3cd6d6e1385267f4bed1.jpeg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και τώρα σε ενημερώνει για το πότε ακριβώς μπορείς να δώσεις ένδειξη, προχώρα στο επόμενο βήμα χωρίς να βάλεις φωτό και εκεί θα σου ζητήσει αριθμό παροχής και να σε ενημερώσει αν και πότε μπορείς να δώσεις ένδειξη:

image.jpeg.a3faf560086d3cd6d6e1385267f4bed1.jpeg

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Ακολούθησα τις οδηγίες σου και πράγματι είδα ότι μου εμφάνισε το χρονικό διάστημα που μπορώ να καταχωρίσω ενδείξεις. Μου εμφανίζει μήνυμα "Αυτή την περίοδο δεν είναι δυνατή η καταχώρηση της ένδειξής σας. Θα μπορέσετε να υποβάλετε ξανά ενδείξεις από 20/06/2022 έως 24/06/2022 12:00." Στο screenshot που ανέβασες γράφει ότι η παροχή σου έχει ήδη καταμετρηθεί. Είχες ανεβάσει τη φωτογραφία του μετρητή σου στον ΔΕΔΔΗΕ; Και αφού γίνει αυτό μετά σε ενημερώνουν με κάποιον τρόπο ότι έλαβαν την ένδειξή σου;

 

Πάντως αφού δεν μπορώ να καταχωρίσω στον ΔΕΔΔΗΕ ας καταχωρίσω στη ΔΕΗ. Που με αφήνει μέχρι τη Δευτέρα. Το 40.470 είναι η  ένδειξη που θα τους δώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Ακολούθησα τις οδηγίες σου και πράγματι είδα ότι μου εμφάνισε το χρονικό διάστημα που μπορώ να καταχωρίσω ενδείξεις. Μου εμφανίζει μήνυμα "Αυτή την περίοδο δεν είναι δυνατή η καταχώρηση της ένδειξής σας. Θα μπορέσετε να υποβάλετε ξανά ενδείξεις από 20/06/2022 έως 24/06/2022 12:00." Στο screenshot που ανέβασες γράφει ότι η παροχή σου έχει ήδη καταμετρηθεί. Είχες ανεβάσει τη φωτογραφία του μετρητή σου στον ΔΕΔΔΗΕ; Και αφού γίνει αυτό μετά σε ενημερώνουν με κάποιον τρόπο ότι έλαβαν την ένδειξή σου;

 

Πάντως αφού δεν μπορώ να καταχωρίσω στον ΔΕΔΔΗΕ ας καταχωρίσω στη ΔΕΗ. Που με αφήνει μέχρι τη Δευτέρα. Το 40.470 είναι η  ένδειξη που θα τους δώσω;

Υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ πήρε την μέτρηση μια και 15/04 ήταν η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης (μία φορά ανά τετράμηνο). Την συγκεκριμένη ημέρα μπορεί και ο πελάτης να δώσει ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, αλλά μόνο τηλεφωνικά.

Επίσης εφόσον όπως λες ο ΔΕΔΔΗΕ θα σε αφήσει να δώσεις ενδείξεις μέσω του site του από 20 έως 24/06 τότε λογικά η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης είναι 19/04, συνεπώς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να δώσεις ένδειξη είτε στη ΔΕΗ είτε στον ΔΕΔΔΗΕ καθώς θα υπερισχύει η ένδειξη που θα καταγράψει ο υπάλληλος που θα περάσει. Εκτός και αν ο μετρητής σου δεν είναι προβάσιμος.

Και όχι, δεν έχω ανεβάσει ποτέ φωτό, η τελευταία φορά που έδωσα ένδειξη στο site του ΔΕΔΔΗΕ ήταν τον Φλεβάρη που δεν ζητούσε φωτό. Αλλά από ότι έχουν γράψει συμφορουμίτες προς το παρόν δέχεται ενδείξεις χωρίς φωτό.

Και ναι, 40.470 ήταν η ένδειξη τη στιγμή που έβγαλες την φωτό, αν δώσεις ένδειξη τη Δευτέρα πχ πρέπει να βάλεις την ένδειξη που θα λέει τότε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inci624 είπε

 

 

Πάντως αφού δεν μπορώ να καταχωρίσω στον ΔΕΔΔΗΕ ας καταχωρίσω στη ΔΕΗ. Που με αφήνει μέχρι τη Δευτέρα. Το 40.470 είναι η  ένδειξη που θα τους δώσω;

Μονο μέσω ΔΕΔΗΕ μπορείς να καταχωρήσεις ένδειξη.Και μέσα απο την ΔΕΗ εκεί θα σε πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μονο μέσω ΔΕΔΗΕ μπορείς να καταχωρήσεις ένδειξη.Και μέσα απο την ΔΕΗ εκεί θα σε πάει.

Δεν ισχύει, μια χαρά μπορείς να καταχωρήσεις ένδειξη στη ΔΕΗ μέσα από το ebill.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ πήρε την μέτρηση μια και 15/04 ήταν η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης (μία φορά ανά τετράμηνο). Την συγκεκριμένη ημέρα μπορεί και ο πελάτης να δώσει ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, αλλά μόνο τηλεφωνικά.

Επίσης εφόσον όπως λες ο ΔΕΔΔΗΕ θα σε αφήσει να δώσεις ενδείξεις μέσω του site του από 20 έως 24/06 τότε λογικά η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης είναι 19/04, συνεπώς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να δώσεις ένδειξη είτε στη ΔΕΗ είτε στον ΔΕΔΔΗΕ καθώς θα υπερισχύει η ένδειξη που θα καταγράψει ο υπάλληλος που θα περάσει. Εκτός και αν ο μετρητής σου δεν είναι προβάσιμος.

Και όχι, δεν έχω ανεβάσει ποτέ φωτό, η τελευταία φορά που έδωσα ένδειξη στο site του ΔΕΔΔΗΕ ήταν τον Φλεβάρη που δεν ζητούσε φωτό. Αλλά από ότι έχουν γράψει συμφορουμίτες προς το παρόν δέχεται ενδείξεις χωρίς φωτό.

Και ναι, 40.470 ήταν η ένδειξη τη στιγμή που έβγαλες την φωτό, αν δώσεις ένδειξη τη Δευτέρα πχ πρέπει να βάλεις την ένδειξη που θα λέει τότε.

Η ΔΕΗ εκδίδει πράγματι μια φορά ανά τετράμηνο εκκαθαριστικούς και αν περάσει υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ και κάνει καταμέτρηση θα υπερισχύσει η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Τώρα αφού έγινε για τη δική σου παροχή η προγραμματισμένη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ στις 15-04, θα εκδοθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός; Εγώ λαμβάνω εκκαθαριστικούς Φεβρουάριο, Ιούνιο και Οκτώβριο και όλον τον υπόλοιπο καιρό έναντι.  Θέλω όμως να καταχωρώ ενδείξεις για να λαμβάνω έναντι πελάτη και όχι έναντι. 

Ο λογαριασμός που θα λάβω τώρα τον Απρίλη θα είναι έναντι αν δεν δώσω ενδείξεις. Δεν θα έρθει υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση αφού αυτό το κάνουν μόνο κάθε 4 μήνες. Μήπως λαμβάνω σε άλλη χρονική περίοδο εκκαθαριστικό εγώ και σε άλλη εσύ; Επίσης παίρνεις  λογαριασμούς έναντι πελάτη; Και κάθε πότε παίρνεις εκκαθαριστικούς; Αφού μου είπες ότι το Φεβρουάριο είχες δώσει ενδείξεις, λογικά λαμβάνεις έναντι πελάτη και όχι έναντι.   

Σ' ευχαριστώ πάρα  πολύ που με επιβεβαίωσες για την ένδειξη. Ναι, τη Δευτέρα θα ξαναβγάλω φωτογραφία. Για να τους δώσω την τελική ένδειξη. Απλώς τράβηξα σήμερα για να πειραματιστώ και να με βεβαιώσετε εδώ στο φόρουμ αν πράγματι αυτή ήταν η ένδειξη τη στιγμή της λήψης της φωτογραφίας. 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δεν ισχύει, μια χαρά μπορείς να καταχωρήσεις ένδειξη στη ΔΕΗ μέσα από το ebill.

Απο το  ebill δεν ξέρω,αφου το λες ισχύει.Απο το site της ΔΕΗ πάντως σε έστελνε στον ΔΕΔΗΕ για καταχώρηση ένδειξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Απο το  ebill δεν ξέρω,αφου το λες ισχύει.Απο το site της ΔΕΗ πάντως σε έστελνε στον ΔΕΔΗΕ για καταχώρηση ένδειξης.

Μέσω e-bill επιβεβαιώνω και εγώ ότι έχει πεδίο για να καταχωρίσεις ένδειξη. Δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να καταχωρίσω αλλά υπάρχει το πλαίσιο για καταχώρηση ένδειξης. Αρκεί να συνδεθείς στον e-bill λογαριασμό σου. 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Η ΔΕΗ εκδίδει πράγματι μια φορά ανά τετράμηνο εκκαθαριστικούς και αν περάσει υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ και κάνει καταμέτρηση θα υπερισχύσει η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Τώρα αφού έγινε για τη δική σου παροχή η προγραμματισμένη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ στις 15-04, θα εκδοθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός; Εγώ λαμβάνω εκκαθαριστικούς Φεβρουάριο, Ιούνιο και Οκτώβριο και όλον τον υπόλοιπο καιρό έναντι.  Θέλω όμως να καταχωρώ ενδείξεις για να λαμβάνω έναντι πελάτη και όχι έναντι. 

Λάθος το έχεις καταλάβει, η ΔΕΗ δεν εκδίδει απαραίτητα εκκαθαριστικό μια φορά το τετράμηνο, εκδίδει εκκαθαριστικό κάθε φορά που της δίνει ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ, ασχέτως πως ενημερώθηκε ο ΔΕΔΔΗΕ για αυτές (αν τις πήρε υπάλληλος ή αν τις έδωσε πελάτης). Στη δική μου περίπτωση πχ που φροντίζω να δίνω ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ κάθε δίμηνο (μία τηλεφωνικά και μία μέσω site), η ΔΕΗ μου εκδίδει εκκαθαριστικό κάθε δίμηνο.

30 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Ο λογαριασμός που θα λάβω τώρα τον Απρίλη θα είναι έναντι αν δεν δώσω ενδείξεις. Δεν θα έρθει υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση αφού αυτό το κάνουν μόνο κάθε 4 μήνες. Μήπως λαμβάνω σε άλλη χρονική περίοδο εκκαθαριστικό εγώ και σε άλλη εσύ; Επίσης παίρνεις  λογαριασμούς έναντι πελάτη; Και κάθε πότε παίρνεις εκκαθαριστικούς; Αφού μου είπες ότι το Φεβρουάριο είχες δώσει ενδείξεις, λογικά λαμβάνεις έναντι πελάτη και όχι έναντι.   

Δεν νομίζω, εφόσον πράγματι ο ΔΕΔΔΗΕ σε αφήνει να δώσεις ενδείξεις στο site από 20 έως 24/06 όπως λες τότε τώρα μέσα στον Απρίλιο πρέπει να είναι η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης, και εφόσον πραγματοποιηθεί θα την ακολουθήσει εκκαθαριστικός. Με μια απλή ματιά στον λογαριασμό μπορείς να διαπιστώσεις πότε είναι η προγραμματισμένη καταμέτρηση για σένα, παρακάτω είναι από τον δικό μου λογαριασμό:

image.png.1e1709e9ab02b4b2e4f5ed5d04af04bb.png

Εγώ όπως έγραψα και παραπάνω παίρνω κάθε δίμηνο εκκαθαριστικό μια και δίνω τις ενδείξεις κάθε δίμηνο στον ΔΕΔΔΗΕ. 15/02/2022, 22/12/2021, 15/10/2021, 20/08/2021, 16/06/2021 είναι οι τελευταίοι λογαριασμοί που έχω λάβει, όλοι εκκαθαριστικοί.

Ο "έναντι πελάτη" δεν ξέρω καν τι είναι, με τον τρόπο που δίνω ενδείξεις έχει χρόνια να μου έρθει έναντι λογαριασμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δώσεις τις ενδείξεις στη ΔΕΗ βγάζει λογαριασμο βάση των πραγματικής κατανάλωσης αλλά και αυτός έναντι είναι.Εκκαθαριστικός βγαίνει μόνο μέσω δεδηε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Λάθος το έχεις καταλάβει, η ΔΕΗ δεν εκδίδει απαραίτητα εκκαθαριστικό μια φορά το τετράμηνο, εκδίδει εκκαθαριστικό κάθε φορά που της δίνει ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ, ασχέτως πως ενημερώθηκε ο ΔΕΔΔΗΕ για αυτές (αν τις πήρε υπάλληλος ή αν τις έδωσε πελάτης). Στη δική μου περίπτωση πχ που φροντίζω να δίνω ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ κάθε δίμηνο (μία τηλεφωνικά και μία μέσω site), η ΔΕΗ μου εκδίδει εκκαθαριστικό κάθε δίμηνο.

Δεν νομίζω, εφόσον πράγματι ο ΔΕΔΔΗΕ σε αφήνει να δώσεις ενδείξεις στο site από 20 έως 24/06 όπως λες τότε τώρα μέσα στον Απρίλιο πρέπει να είναι η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης, και εφόσον πραγματοποιηθεί θα την ακολουθήσει εκκαθαριστικός. Με μια απλή ματιά στον λογαριασμό μπορείς να διαπιστώσεις πότε είναι η προγραμματισμένη καταμέτρηση για σένα, παρακάτω είναι από τον δικό μου λογαριασμό:

image.png.1e1709e9ab02b4b2e4f5ed5d04af04bb.png

Εγώ όπως έγραψα και παραπάνω παίρνω κάθε δίμηνο εκκαθαριστικό μια και δίνω τις ενδείξεις κάθε δίμηνο στον ΔΕΔΔΗΕ. 15/02/2022, 22/12/2021, 15/10/2021, 20/08/2021, 16/06/2021 είναι οι τελευταίοι λογαριασμοί που έχω λάβει, όλοι εκκαθαριστικοί.

Ο "έναντι πελάτη" δεν ξέρω καν τι είναι, με τον τρόπο που δίνω ενδείξεις έχει χρόνια να μου έρθει έναντι λογαριασμός.

Εμένα η επόμενη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ γράφει ότι θα πραγματοποιηθεί στις 21-06 και με αφήνει να δώσω ενδείξεις από 20 ως 24-06-22.

Επομένως ο ΔΕΔΔΗΕ θα πραγματοποιήσει  καταμέτρηση εντός του Ιουνίου για να εκδοθεί εκκαθαριστικός και όχι εντός του Απριλίου.

Οι δικοί μου εκκαθαριστικοί είναι 23-02-2021, 23-06-2021,  22-10-2021, 22-02-2022. Αυτοί είναι οι πιο πρόσφατοι εκκαθαριστικοί που έχω λάβει.

Ο έναντι πελάτη είναι στην ουσία εκκαθαριστικός λογαριασμός. Η υπάλληλος της ΔΕΗ με την οποία είχα μιλήσει το Μάρτιο με είχε ενημερώσει ότι αν καταχωρώ εγώ τις ενδείξεις στον λογαριασμό επάνω θα γράφει έναντι πελάτη και όχι έναντι. Στην ουσία είναι εκκαθαριστικός γιατί γίνεται καταχώρηση ενδείξεων είτε από εμένα είτε από τον ΔΕΔΔΗΕ κάθε τέσσερις μήνες. Την ημέρα της προγραμματισμένης καταμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ στον τέταρτο μήνα (δηλαδή Ιούνιο αφού ο προηγούμενος εκκαθαριστικός  εκδόθηκε Φεβρουάριο) ή θα προλάβω να δώσω ενδείξεις εγώ ή αν έχει γίνει ήδη η προγραμματισμένη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ θα δώσει και αυτός ενδείξεις και θα υπερισχύσουν οι δικές του και όχι οι δικές μου. Αλλά αυτό δεν με απασχολεί γιατί εκκαθαριστικός θα εκδοθεί έτσι και αλλιώς, αφού υπάρχει προγραμματισμένη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ. Αν δεν δώσω εγώ θα δώσει αυτός. Αυτό ισχύει και για τους άλλους μήνες: Φεβρουάριο και Οκτώβριο.

Εν ολίγοις, εγώ λαμβάνω ετησίως τρεις έναντι και τρεις εκκαθαριστικούς  μέχρι τώρα ενώ εσένα και οι έξι λογαριασμοί σου είναι εκκαθαριστικοί. 

Επάνω στους λογαριασμούς που λαμβάνεις γράφει εκκαθαριστικός ή έναντι πελάτη; 

Και ο έναντι πελάτη είναι ένα είδος εκκαθαριστικού λογαριασμού αφού βασίζεται στην πραγματική κατανάλωση του πελάτη. Διαφέρει από τον έναντι σκέτο που είναι κατ΄ εκτίμηση. 

 

Screenshot_2022-04-17-22-54-06-503.jpeg

Screenshot_2022-04-17-22-59-17-616.jpeg

15 ώρες πριν, moure είπε

Αν δώσεις τις ενδείξεις στη ΔΕΗ βγάζει λογαριασμο βάση των πραγματικής κατανάλωσης αλλά και αυτός έναντι είναι.Εκκαθαριστικός βγαίνει μόνο μέσω δεδηε.

Άρα γι' αυτό λέγεται έναντι πελάτη. Δηλαδή είναι έναντι αλλά με βάση την πραγματική κατανάλωση και όχι κατ' εκτίμηση. Ενώ εκκαθαριστικός βγαίνει μόνο μέσω ΔΕΔΔΗΕ κάθε τέσσερις μήνες. Έτσι δεν είναι; 

 

22 ώρες πριν, Nabuko είπε

Στο ebill τις βάζω πλέον κι εγώ που παίρνω κάθε μήνα λογαριασμό και τις περνάει κανονικά. 

Έχεις επιλέξει την έκδοση μηνιαίου λογαριασμού και σε αφήνει να καταχωρείς ενδείξεις κάθε μήνα;

Είχα ρωτήσει στο τηλέφωνο το Μάρτιο, που είχα επικοινωνήσει με υπάλληλο της ΔΕΗ, αν σε περίπτωση που επιλέξω την έκδοση μηνιαίου λογαριασμού θα μπορώ να καταχωρώ ενδείξεις και μου είχε πει πως όχι, αφού η δυνατότητα να καταχωρίσουμε ενδείξεις δίνεται στους διμηνιαίους. Συνεπώς μόνο για καλύτερη οικονομική διαχείριση (να μην είναι φουσκωμένα τα ποσά) εξυπηρετεί ο μηνιαίος, αλλά λαμβάνεις τρεις έναντι και έναν μόνο εκκαθαριστικό.

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Inci624 είπε

εκκαθαριστικός θα εκδοθεί έτσι και αλλιώς.

Όχι, όπως έγραψα και παραπάνω εκκαθαριστικός ΔΕΝ εκδίδεται κάθε 4 μήνες έτσι και αλλιώς, εκκαθαριστικός εκδίδεται μόνο αν έχει δώσει ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ στην ΔΕΗ. Το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί ο μετρητής μου τυγχάνει να μην είναι προσβάσιμος, μου έχει τύχει 2 φορές να μην γίνει καταγραφή από ΔΕΔΔΗΕ και να μην δώσω ούτε εγώ ένδειξη, το αποτέλεσμα και τις δύο φορές ήταν να μου έρθει δεύτερος έναντι στη σειρά. Για αυτό ακριβώς ξεκίνησα να δίνω ο ίδιος ενδείξεις κάθε δίμηνο.

35 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Επάνω στους λογαριασμούς που λαμβάνεις γράφει εκκαθαριστικός ή έναντι πελάτη; 

Εκκαθαριστικός, όπως έγραψα και παραπάνω δεν ξέρω καν τι είναι ο "έναντι πελάτη", ή μάλλον δεν ήξερα μέχρι που διάβασα το post σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, όπως έγραψα και παραπάνω εκκαθαριστικός ΔΕΝ εκδίδεται κάθε 4 μήνες έτσι και αλλιώς, εκκαθαριστικός εκδίδεται μόνο αν έχει δώσει ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ στην ΔΕΗ. Το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί ο μετρητής μου τυγχάνει να μην είναι προσβάσιμος, μου έχει τύχει 2 φορές να μην γίνει καταγραφή από ΔΕΔΔΗΕ και να μην δώσω ούτε εγώ ένδειξη, το αποτέλεσμα και τις δύο φορές ήταν να μου έρθει δεύτερος έναντι στη σειρά. Για αυτό ακριβώς ξεκίνησα να δίνω ο ίδιος ενδείξεις κάθε δίμηνο.

Εκκαθαριστικός, όπως έγραψα και παραπάνω δεν ξέρω καν τι είναι ο "έναντι πελάτη", ή μάλλον δεν ήξερα μέχρι που διάβασα το post σου.

Όταν είπα εκκαθαριστικός θα εκδοθεί έτσι και αλλιώς εννοούσα για τη δική μου περίπτωση. 

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ είτε επειδή δεν είναι προσβάσιμος ο μετρητής είτε επειδή υπήρχαν έντονα καιρικά φαινόμενα και η κατοικία είναι σε δυσπρόσιτο μέρος πχ σε κάποιο ορεινό χωριό οπότε δεν μπόρεσε ο ΔΕΔΔΗΕ  να πραγματοποιήσει την προγραμματισμένη καταμέτρηση. 

Συνήθως πάντως ο ΔΕΔΔΗΕ πραγματοποιεί την προγραμματισμένη καταμέτρηση όμως υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν την πραγματοποιεί. Αλλά λογικά μόνο για κάποιον έκτακτο λόγο. Έχεις και τη δυσάρεστη σχετική εμπειρία του να μην γίνει η αναμενόμενη καταμέτρηση... 

Έχεις πολύ καιρό που δίνεις ενδείξεις;  Για ποιο λόγο δεν είναι προσβάσιμος ο μετρητής; Δεν υπάρχει κάποια λύση για να διορθωθεί αυτό; Και αφού δεν είναι προσβάσιμος κάθε τέσσερις μήνες που έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για την καταμέτρηση σε ειδοποιεί μέσω τηλεφώνου να του ανοίξεις για να κάνει την καταμέτρηση; 

Ευτυχώς που ξεκίνησες να δίνεις ενδείξεις κάθε δίμηνο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Τηλεφωνικά τις δίνεις ή μέσω e-bill ή μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ; 

Ναι, ναι μου το έγραψες και πιο πάνω απλώς για επιβεβαίωση σε ρώτησα επειδή και εγώ από την υπάλληλο της ΔΕΗ έμαθα ότι λέγεται "έναντι πελάτη" ο λογαριασμός όταν καταχωρούμε εμείς ενδείξεις και δεν εκδίδεται "έναντι". 

Μου είπες όμως ότι όλοι εκκαθαριστικοί είναι που παίρνεις.  

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Έχεις πολύ καιρό που δίνεις ενδείξεις;  Για ποιο λόγο δεν είναι προσβάσιμος ο μετρητής; Δεν υπάρχει κάποια λύση για να διορθωθεί αυτό; Και αφού δεν είναι προσβάσιμος κάθε τέσσερις μήνες που έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για την καταμέτρηση σε ειδοποιεί μέσω τηλεφώνου να του ανοίξεις για να κάνει την καταμέτρηση; 

Από μέσα 2019 δίνω συστηματικά ενδείξεις κάθε δίμηνο, και πιο πριν έδινα αλλά σπάνια.
Δεν είναι προσβάσιμος επειδή η αυλή είναι περιφραγμένη και η αυλόπορτα πάντα κλειστή.
Υπάρχουν πολλές λύσεις, διάλεξα την πιο απλή/φτηνή δλδ να δίνω τις ενδείξεις μόνος μου.
Όχι, αν βρει κλειστά σου αφήνει χαρτάκι και φεύγει. Προχτές στις 15 έτυχε και ήμουν εκεί οπότε του άνοιξα και μπήκε.

18 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Τηλεφωνικά τις δίνεις ή μέσω e-bill ή μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ; 

Στα έχω ήδη απαντήσει αυτά παραπάνω, τηλεφωνικά στον ΔΕΔΔΗΕ την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης, και μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ στο ενδιάμεσο. Μέσω ebill ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...