Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, JT71 είπε

Καλησπέρα. Στις 29/4 καταχώρησα τις ενδείξεις στον δεδδηε πρώτη φορα. Μου ήρθε μήνυμα ότι καταχωρήθηκε. Σήμερα ήρθε ο υπάλληλος να μετρήσει και μας είπε ότι δεν βρίσκει τον αριθμό της παροχής μου στο σύστημα του.αυτο συνέβη επειδή είχα κάνει ηλεκτρονική καταχώρηση εγώ;είχα διαβάσει εδώ ότι αν τελικά περάσει ο υπάλληλος μετράει κανονικά κ λαμβάνουν υπόψη την δική του μέτρηση.αν γνωρίζει κάποιος ή του έχει τύχει;

Καλησπέρα.. Ο καταμέτρησης δεν έβρισκε τον αριθμό παροχης; Πως γίνεται αυτό; Δεν ήταν στο γκρουπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JT71 είπε

Καλησπέρα. Στις 29/4 καταχώρησα τις ενδείξεις στον δεδδηε πρώτη φορα. Μου ήρθε μήνυμα ότι καταχωρήθηκε. Σήμερα ήρθε ο υπάλληλος να μετρήσει και μας είπε ότι δεν βρίσκει τον αριθμό της παροχής μου στο σύστημα του.αυτο συνέβη επειδή είχα κάνει ηλεκτρονική καταχώρηση εγώ;είχα διαβάσει εδώ ότι αν τελικά περάσει ο υπάλληλος μετράει κανονικά κ λαμβάνουν υπόψη την δική του μέτρηση.αν γνωρίζει κάποιος ή του έχει τύχει;

Αν η παροχή σου είναι σχετικά καινούρια μπορεί να μην έχει μπει ακόμα στο σύστημά του για αυτό και δεν τη βρίσκει.

Δεν παίζει ρόλο η ηλεκτρονική καταχώρηση για το αν θα περάσει καταμετρητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JT71 είπε

Καλησπέρα. Στις 29/4 καταχώρησα τις ενδείξεις στον δεδδηε πρώτη φορα. Μου ήρθε μήνυμα ότι καταχωρήθηκε. Σήμερα ήρθε ο υπάλληλος να μετρήσει και μας είπε ότι δεν βρίσκει τον αριθμό της παροχής μου στο σύστημα του.αυτο συνέβη επειδή είχα κάνει ηλεκτρονική καταχώρηση εγώ;είχα διαβάσει εδώ ότι αν τελικά περάσει ο υπάλληλος μετράει κανονικά κ λαμβάνουν υπόψη την δική του μέτρηση.αν γνωρίζει κάποιος ή του έχει τύχει;

Καμία σχέση το ένα με το άλλο, δλδ το ότι δεν μπορούσε να βρει τον αριθμό παροχής σου στο σύστημα του με το ότι είχες κάνει εσύ ηλεκτρονικά καταχώρηση.

Το πιθανότερο είναι ο υπάλληλος να ήρθε από λάθος στη δική σου διεύθυνση, και η παροχή σου να μην είναι καν στον τομέα του, μου έχει τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Weiss είπε

Αν η παροχή σου είναι σχετικά καινούρια μπορεί να μην έχει μπει ακόμα στο σύστημά του για αυτό και δεν τη βρίσκει.

Η παροχή δεν είναι καινούρια και ποτέ στο παρελθόν δεν έχει συμβεί αυτό. Πάντα ερχόταν ο υπάλληλος μέτραγε και έφευγε. Ήταν η 1η φορά που έδωσα τις ενδείξεις ηλεκτρονικά.

 

14 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το πιθανότερο είναι ο υπάλληλος να ήρθε από λάθος στη δική σου διεύθυνση, και η παροχή σου να μην είναι καν στον τομέα του, μου έχει τύχει.

Το άλλο ρολόι που έχουμε  στην ίδια διεύθυνση και δεν δώσαμε ηλεκτρονικά τις ενδείξεις το βρήκε κανονικά.

Υποψιάζομαι οτι αυτό συνέβη επειδή έδωσα εγώ ενδείξεις και για κάποιο λόγο το σύστημα δεν τον άφηνε να καταχωρήσει. 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JT71 είπε

Το άλλο ρολόι που έχουμε  στην ίδια διεύθυνση και δεν δώσαμε ηλεκτρονικά τις ενδείξεις το βρήκε κανονικά.

Τότε δεν ήρθε από λάθος στη δική σου διεύθυνση, κάτι άλλο έχει γίνει.

7 λεπτά πριν, JT71 είπε

Υποψιάζομαι οτι αυτό συνέβη επειδή έδωσα εγώ ενδείξεις και για κάποιο λόγο το σύστημα δεν τον άφηνε να καταχωρήσει.

Αυτό όπως σου απαντήσαμε και παραπάνω δεν παίζει σαν ενδεχόμενο.

Αλήθεια, η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης ήταν ακριβώς την ημέρα που πέρασε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό όπως σου απαντήσαμε και παραπάνω δεν παίζει σαν ενδεχόμενο.

Αλήθεια, η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης ήταν ακριβώς την ημέρα που πέρασε?

Η  προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης ήταν 2/5/22 αλλά λόγω αργίας μάλλον ήρθε χθες 3/5.

Ίσως αυτό δεν ισχύει και να συμβαίνει κάτι άλλο, αλλά είναι τρομερή σύμπτωση για 10+ χρόνια να μετράει και να καταχωρεί κανονικά ο υπάλληλος και την 1η φορά που έδωσα ηλεκτρονικά να συμβαίνει αυτό.

Θα πρέπει να περιμένω την επόμενη καταμέτρηση τώρα για να δω τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JT71 είπε

Η  προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης ήταν 2/5/22 αλλά λόγω αργίας μάλλον ήρθε χθες 3/5.

Ίσως αυτό δεν ισχύει και να συμβαίνει κάτι άλλο, αλλά είναι τρομερή σύμπτωση για 10+ χρόνια να μετράει και να καταχωρεί κανονικά ο υπάλληλος και την 1η φορά που έδωσα ηλεκτρονικά να συμβαίνει αυτό.

Θα πρέπει να περιμένω την επόμενη καταμέτρηση τώρα για να δω τι γίνεται

Για παρε τηλεφωνο στην καταμετρηση  της περιοχης σου  του Δεδδηε που ανηκεις να ρωτησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, JT71 είπε

Η  προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης ήταν 2/5/22 αλλά λόγω αργίας μάλλον ήρθε χθες 3/5.

Ίσως αυτό δεν ισχύει και να συμβαίνει κάτι άλλο, αλλά είναι τρομερή σύμπτωση για 10+ χρόνια να μετράει και να καταχωρεί κανονικά ο υπάλληλος και την 1η φορά που έδωσα ηλεκτρονικά να συμβαίνει αυτό.

Θα πρέπει να περιμένω την επόμενη καταμέτρηση τώρα για να δω τι γίνεται

Κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς λάθος το σκεπτικό σου, είναι σαν να σου λέω "είναι τρομερή σύμπτωση για 10+ χρόνια να μην με έχει πιάσει λάστιχο και να με πιάσει τώρα που έχει η Ουκρανία πόλεμο" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JT71 είπε

1η φορά που έδωσα ηλεκτρονικά

Να βάλουμε στο τραπέζι και την περίπτωση να μην έκανες εσύ κάτι σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ο λογαριασμός τελικά βγήκε με τις ενδείξεις που έδωσα εγώ. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με δεδδηε η υπάλληλος μου είπε οτι όταν βάζεις ενδείξεις ηλεκτρονικά για 1-2 εργάσιμες βρίσκεται το αίτημα υπο επεξεργασία σε αυτό το διάστημα δεν μπορούν να περαστούν νέες ενδείξεις ούτε απο τον υπάλληλο που μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας

τον Μαρτιο εδωσα πρωτη φορα καταχωρηση μεσω σαιτ του ΔΕΔΔΗΕ διμηνου,ενω απο 7/2 πηγα στην ΔΕΗ σταθερο ,απο Ζενιθ. ο τελευταιος εκκαθαριστικος ηταν στις 17/1 και τελικα στην αλλαγη επανω δεν περασαν για καταμετρηση για να βγει ο τελικος στην ΖΕΝΙΘ και ετσι βγηκε με την τελευταια εκκαθαριστικη ενδειξη της 17/1. οποτε τον Μαρτιο που στην ουσια ηταν και διμηνο για τον ΔΕΔΔΗΕ (απο 17/1) εδωσα την καταμετρηση και βγηκε εκκαθαριστικος για ενα μηνα στην ΔΕΗ,αλλα στην ουσια ηταν 2 μηνες καταναλωσης(απο 17/1). παει αυτο

παραλληλα με τον ερχομο μου στην ΔΕΗ εκανα και αιτηση για νυχτερινο ο οποιος μπηκε μεσα στον Απριλιο. την ημερα που μου τον αλλαξαν βεβαια,δεν ξερω ,αλλα φανταζομαι θα πηραν την τελικη ενδειξη του παλιου.

ετσι ξεκινησε ο νεος απο το 0.και φτανουμε τωρα τον Μαϊο ,το επομενο διμηνο για τον ΔΕΔΔΗΕ ,που θα μπορω σε λιγες μερες να ξανα καταχωρισω ενδειξη.

 

το θεμα ειναι οντως θα μπορω; τι εννοω; η τελευταια ενδειξη που εχουν ειναι απο τον παλιο μετρητη.εγω αν βαλω μονος μου θα πρεπει να βαλω απο τον νεο,οτι λεει.γι αυτο ειπα πιο πανω λογικα θα εχουν παρει την τελικη του παλιου,ετσι; ωστε να βγαλουν το συνολο 2μηνου.

και 2ον, αν δεν μου βγαλει 2 καταχωρησεις να βαλω,σημαινει οτι ακομα δεν το εδωσαν στην ΔΕΗ; γιατι εμενα γραφει χωρια απο την 1η μερα που τον βαλαν.θα δωσω δλδ αναγκαστικα την συνολικη καταναλωση και καποια στιγμη που θα ενεργοποιηθει,θα γινει αντιπαραραβολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lacta13 είπε

καλημερα σας

τον Μαρτιο εδωσα πρωτη φορα καταχωρηση μεσω σαιτ του ΔΕΔΔΗΕ διμηνου,ενω απο 7/2 πηγα στην ΔΕΗ σταθερο ,απο Ζενιθ. ο τελευταιος εκκαθαριστικος ηταν στις 17/1 και τελικα στην αλλαγη επανω δεν περασαν για καταμετρηση για να βγει ο τελικος στην ΖΕΝΙΘ και ετσι βγηκε με την τελευταια εκκαθαριστικη ενδειξη της 17/1. οποτε τον Μαρτιο που στην ουσια ηταν και διμηνο για τον ΔΕΔΔΗΕ (απο 17/1) εδωσα την καταμετρηση και βγηκε εκκαθαριστικος για ενα μηνα στην ΔΕΗ,αλλα στην ουσια ηταν 2 μηνες καταναλωσης(απο 17/1). παει αυτο

παραλληλα με τον ερχομο μου στην ΔΕΗ εκανα και αιτηση για νυχτερινο ο οποιος μπηκε μεσα στον Απριλιο. την ημερα που μου τον αλλαξαν βεβαια,δεν ξερω ,αλλα φανταζομαι θα πηραν την τελικη ενδειξη του παλιου.

ετσι ξεκινησε ο νεος απο το 0.και φτανουμε τωρα τον Μαϊο ,το επομενο διμηνο για τον ΔΕΔΔΗΕ ,που θα μπορω σε λιγες μερες να ξανα καταχωρισω ενδειξη.

 

το θεμα ειναι οντως θα μπορω; τι εννοω; η τελευταια ενδειξη που εχουν ειναι απο τον παλιο μετρητη.εγω αν βαλω μονος μου θα πρεπει να βαλω απο τον νεο,οτι λεει.γι αυτο ειπα πιο πανω λογικα θα εχουν παρει την τελικη του παλιου,ετσι; ωστε να βγαλουν το συνολο 2μηνου.

και 2ον, αν δεν μου βγαλει 2 καταχωρησεις να βαλω,σημαινει οτι ακομα δεν το εδωσαν στην ΔΕΗ; γιατι εμενα γραφει χωρια απο την 1η μερα που τον βαλαν.θα δωσω δλδ αναγκαστικα την συνολικη καταναλωση και καποια στιγμη που θα ενεργοποιηθει,θα γινει αντιπαραραβολη;

Καλημερα.. Να αφησεις να περασει τις ενδειξεις που εχει ο Δεδδηε... Οταν θα περασει για την τακτικη καταμετρηση.. Θα γινει απο αυτους παλιες και νεες..  Δεν μπορεις να κανεις κατι εσυ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 5/5/2022 στις 2:03 ΜΜ, JT71 είπε

Ο λογαριασμός τελικά βγήκε με τις ενδείξεις που έδωσα εγώ.

Αυτή είναι η σωστή διαδικασία για αλλαγή παρόχου... δίνεις ένδειξη και τέλος, δεν έρχεται να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Υπάρχει Νόμος για αυτό το πράγμα... Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, Άρθρο 19, παράγραφος 6.

4.jpg.4cd59b79ce6a47a109e03fc8a766a263.jpg

 

Δε ξέρω για ποιο λόγο ο @takoulou υποστηρίζει συνεχώς το αντίθετο...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αυτή είναι η σωστή διαδικασία για αλλαγή παρόχου... δίνεις ένδειξη και τέλος, δεν έρχεται να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Υπάρχει Νόμος για αυτό το πράγμα... Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, Άρθρο 19, παράγραφος 6.

4.jpg.4cd59b79ce6a47a109e03fc8a766a263.jpg

 

Δε ξέρω για ποιο λόγο ο @takoulou υποστηρίζει συνεχώς το αντίθετο...

 

Έχει μείνει στα παλιά φαίνεται, όταν ΔΕΗ και ΔΕΔΗΕ ήταν δημόσια μια υπηρεσία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...