Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αυτή είναι η σωστή διαδικασία για αλλαγή παρόχου... δίνεις ένδειξη και τέλος, δεν έρχεται να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Υπάρχει Νόμος για αυτό το πράγμα... Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, Άρθρο 19, παράγραφος 6.

4.jpg.4cd59b79ce6a47a109e03fc8a766a263.jpg

 

Δε ξέρω για ποιο λόγο ο @takoulou υποστηρίζει συνεχώς το αντίθετο...

 

Κάπου πρέπει να μπερδεύτηκες, ο φίλος δεν έχει γράψει πουθενά ότι έκανε αλλαγή προμηθευτή, αντιθέτως έγραψε πως καταχώρησε τις ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ ηλεκτρονικά.

Εγώ προσωπικά τελευταία φορά που έκανα αλλαγή ονόματος ήταν στις 14/06, και επειδή είχα διαβάσει εδώ στο insomnia ότι στην αλλαγή ονόματος μπορείς να δώσεις μόνος σου ένδειξη είχα πάρει φωτογραφία του μετρητή, η υπάλληλος της ΔΕΗ όμως αρνήθηκε να πάρει την ένδειξη, είπε ότι ο ΔΕΔΔΗΕ θα στείλει κάποιον να την πάρει. Έτσι και έγινε, στις 18 πέρασε κάποιος από ΔΕΔΔΗΕ και την κατέγραψε.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάπου πρέπει να μπερδεύτηκες, ο φίλος δεν έχει γράψει πουθενά ότι έκανε αλλαγή προμηθευτή,

Εγώ προσωπικά τελευταία φορά που έκανα αλλαγή ονόματος ήταν στις 14/06, και επειδή είχα διαβάσει εδώ στο insomnia ότι στην αλλαγή ονόματος μπορείς να δώσεις μόνος σου ένδειξη είχα πάρει φωτογραφία του μετρητή, η υπάλληλος της ΔΕΗ όμως αρνήθηκε να πάρει την ένδειξη, είπε ότι ο ΔΕΔΔΗΕ θα στείλει κάποιον να την πάρει. Έτσι και έγινε, στις 18 πέρασε κάποιος από ΔΕΔΔΗΕ και την κατέγραψε.

Α οκ sorry μπερδεύτηκα.

Μιας που αναφέρθηκε όμως, η αλλαγή παρόχου γίνεται με τη μέτρηση του καταναλωτή, όχι του ΔΕΔΔΗΕ.

Έπρεπε να έχεις εκτυπωμένο το νόμο να της τον τρίψεις στα μουτρα.

Επίσης είσαι σίγουρος ότι πέρασε υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ, τον είδες με τα μάτια σου; 

Μπορεί απλά να ολοκλήρωσαν τη μεταφορά στις 18/6 με τη μέτρηση τη δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Α οκ sorry μπερδεύτηκα.

Μιας που αναφέρθηκε όμως, η αλλαγή παρόχου γίνεται με τη μέτρηση του καταναλωτή, όχι του ΔΕΔΔΗΕ.

Έπρεπε να έχεις εκτυπωμένο το νόμο να της τον τρίψεις στα μουτρα.

Επίσης είσαι σίγουρος ότι πέρασε υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ, τον είδες με τα μάτια σου; 

Μπορεί απλά να ολοκλήρωσαν τη μεταφορά στις 18/6 με τη μέτρηση τη δική σου.

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος πως ισχύει ο συγκεκριμένος νόμος, ίσως να έχει αλλάξει, ίσως ο ΔΕΔΔΗΕ να τον αγνοεί επειδή οι πελάτες έδιναν ανακριβείς ενδείξεις. Υπόψιν πρόσφατα είχα δει κάπου στο site του ΔΕΔΔΗΕ μια λίστα με τους εγγυημένους χρόνους κάθε εργασίας, και μέσα σε αυτές ήταν και η καταγραφή ένδειξης λόγω αλλαγής προμηθευτή σε 3 ημέρες.

Από την άλλη δεν αποκλείεται να ήταν μλκια αυτό που μου είπε, δεν θα ήταν η μόνη άλλωστε, μόλις της έδωσα τον αριθμό παροχής και τον τσέκαρε μου λέει "ααα η ΥΔΕ έχει λήξει, δεν θα περάσει το αίτημα από τον ΔΕΔΔΗΕ" lol.

Όσο για τον υπάλληλο του ΔΕΔΔΗΕ είμαι σίγουρος ότι πέρασε τότε επειδή μου τηλεφώνησε, το είχα γράψει και σε άλλο θέμα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Α οκ sorry μπερδεύτηκα.

Μιας που αναφέρθηκε όμως, η αλλαγή παρόχου γίνεται με τη μέτρηση του καταναλωτή, όχι του ΔΕΔΔΗΕ.

Έπρεπε να έχεις εκτυπωμένο το νόμο να της τον τρίψεις στα μουτρα.

Επίσης είσαι σίγουρος ότι πέρασε υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ, τον είδες με τα μάτια σου; 

Μπορεί απλά να ολοκλήρωσαν τη μεταφορά στις 18/6 με τη μέτρηση τη δική σου.

Η αλλαγη παροχου γινεται μονο εφοσον περασει και παρει την καταμετρηση ο Δεδδηε.. Αυτο υπαρχει σε ολες τις μεγαλες πολεις... Αθηνα, Καλλιθεα, Θεσσαλονικη κτλπ..Και μαλιστα υπαρχει η  εντολη να γινεται και τεχνικος ελεγχος στην παροχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
1 λεπτό πριν, petrakiskap είπε

Καλησπέρα επειδη πάντα δίνω μετρηση στο ebill και οχι στο δεδδηε , οταν πατάω εδώ https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

και μετά είσοδο   μου βγάζει ένα παράθυρο αίτημα εξυπηρέτησης , κατηγορια αιτήματος κλπ. Συμπληρώνω εκεί την ένδειξη; Αν θυμάμαι παλιά με το που πατούσα ''είσοδο'' μου έβγαζε να βάλω τον αριθμό παροχής και εκεί να δώσω τις ενδείξεις. Εχει αλλάξει;

Ναι εκεί συμπληρώνεις την ένδειξη στα επόμενα βήματα, και ναι έχει αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι εκεί συμπληρώνεις την ένδειξη στα επόμενα βήματα, και ναι έχει αλλάξει.

Σε ευχαριστώ , το είδα αφού το ειχα γράψει . Εμένα με ''ανησυχεί'' μόνο αν θα εκδίδεται λογαριασμός με τις μετρήσεις που θα δινω στο δεδδηε  ή μη τυχον δεν τις δουν και βγει έναντι με δικες τους μετρήσεις- εκτιμήσεις κάτι που δεν θέλω σε καμια περίπτωση.  Σκέφτομαι να δινω και στα 2 για να μαι σιγουρος, δεδδηε και ebill. Αλλωστε το ένα ειδα ειναι 29.8  η ενδειξη και το άλλο 30.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petrakiskap είπε

Σε ευχαριστώ , το είδα αφού το ειχα γράψει . Εμένα με ''ανησυχεί'' μόνο αν θα εκδίδεται λογαριασμός με τις μετρήσεις που θα δινω στο δεδδηε  ή μη τυχον δεν τις δουν και βγει έναντι με δικες τους μετρήσεις- εκτιμήσεις κάτι που δεν θέλω σε καμια περίπτωση.  Σκέφτομαι να δινω και στα 2 για να μαι σιγουρος, δεδδηε και ebill. Αλλωστε το ένα ειδα ειναι 29.8  η ενδειξη και το άλλο 30.8

Εδώ και χρόνια που δίνω κάθε δίμηνο ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει τύχει ποτέ να "μη τη δουν".

Αν δίνεις και στα δύο, τότε θα υπερισχύσει αυτή στον ΔΕΔΔΗΕ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lk24 είπε

Σε αλλαγή παροχου, επηρεάζεται και η μέρα που θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση;  ή να την δώσω εγώ για σιγουριά λέτε; 

Καλημέρα... Θα περάσει ο Δεδδηε για αυτή την εργασία.. Δεν μπορείς να καταχωρήσεις εσυ  την ένδειξη..Δεν σε αφήνει η εφαρμογή..Υπάρχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες που γίνεται αυτό που εσύ μπορείς να το κάνεις..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lk24 είπε

Σε αλλαγή παροχου, επηρεάζεται και η μέρα που θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση;  ή να την δώσω εγώ για σιγουριά λέτε; 

Η τακτική (προγραμματισμένη) καταμέτρηση κάθε τετράμηνο δεν επηρεάζεται, θα γίνει ούτως ή άλλως, όταν αλλάζεις πάροχο ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει εκτάκτως κάποιον για να πάρει την τελική μέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα... Θα περάσει ο Δεδδηε για αυτή την εργασία.. Δεν μπορείς να καταχωρήσεις εσυ  την ένδειξη..Δεν σε αφήνει η εφαρμογή..Υπάρχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες που γίνεται αυτό που εσύ μπορείς να το κάνεις..... 

Μα επειδή μου ήρθε ειδοποίηση απο το ebill ότι μπορώ να δηλώσω ένδειξη γι αυτό ρωτάω 

 

9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η τακτική (προγραμματισμένη) καταμέτρηση κάθε τετράμηνο δεν επηρεάζεται, θα γίνει ούτως ή άλλως, όταν αλλάζεις πάροχο ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει εκτάκτως κάποιον για να πάρει την τελική μέτρηση.

Για την τελική έχουν περάσει κανονικά όταν έγινε η αλλαγή. Με την απάντηση σου καταλαβαίνω πως θα περάσουν κανονικά για την προγραμματισμένη μέτρηση όπως αναγραφοταν στον τελευταίο λογαριασμό προτεργια, ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lk24 είπε

Μα επειδή μου ήρθε ειδοποίηση απο το ebill ότι μπορώ να δηλώσω ένδειξη γι αυτό ρωτάω 

 

Για την τελική έχουν περάσει κανονικά όταν έγινε η αλλαγή. Με την απάντηση σου καταλαβαίνω πως θα περάσουν κανονικά για την προγραμματισμένη μέτρηση όπως αναγραφοταν στον τελευταίο λογαριασμό προτεργια, ευχαριστώ 

Όταν γίνεται η αλλαγή παροχου περναει ο Δεδδηε για να παρει ένδειξη.. Για να βγει ο εκκαθαριστικός λογαριασμός για τον παλιο παροχο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Joshua21 μεταφερω την συζητηση εδω. Δεν καταλαβα οτι το σχολιο σου για την κληση που εκανα στο 11500 αφορουσε την υπερμετρη χρεωση, νομιζα οτι ηθελες να πεις οτι ηταν αστειο το προβλημα με την καταχωρηση  ενδειξης που αντιμετωπιζω για να μπω στον κοπο να τους ενοχλησω τηλεφωνικα.

Στο θεμα του προβληματος τωρα, εχει συμβει σε κανενα αλλο να παει να δωσει ενδειξη ρολογιου στο ebill και να βγαζει μυνημα σφαλματος οτι η ενδειξη που πατε να καταχωρησετε ειναι μικροτερη απο την καταγεγραμενη ενδειξη του προηγουμενου μηνα και να μην την δεχεται? Προφανως η ενδειξη που παω να βαλω ειναι σωστη και ειναι 380 μοναδες αυξημενη σε συγκριση με την ενδειξη του περασμενου μηνα,.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...