Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, πήρα τηλέφωνο στο δεδδηε για  καταχώριση ενδείξεων για την περιοχή μου (περιστέρι) η προγραμματισμένη είναι για 12/04.

12/02 μπορώ νά δώσω από τώρα μου λέει αλλά στην περιοχή μου από Φεβρουάριο θά περνάει κάθε μήνα ο καταμετρητής.

Πήρα τηλέφωνο και έναν γνωστό μου καταμετρητή που δουλεύει σε εργολάβο και μου είπε ότι λένε παπαριές και είναι δύσκολο τώρα νά γίνει λόγο ελλείψεις προσωπικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, koriosg4 είπε

Καλημέρα, πήρα τηλέφωνο στο δεδδηε για  καταχώριση ενδείξεων για την περιοχή μου (περιστέρι) η προγραμματισμένη είναι για 12/04.

12/02 μπορώ νά δώσω από τώρα μου λέει αλλά στην περιοχή μου από Φεβρουάριο θά περνάει κάθε μήνα ο καταμετρητής.

Πήρα τηλέφωνο και έναν γνωστό μου καταμετρητή που δουλεύει σε εργολάβο και μου είπε ότι λένε παπαριές και είναι δύσκολο τώρα νά γίνει λόγο ελλείψεις προσωπικού.

Καλημέρα... Θα δώσεις καταμέτρηση 12/2..Τότε θα την πάρει το σύστημα. 

Θα ξεκινήσει κανονικά η καταμέτρηση.. Σιγά σιγά...  Μάλιστα στην περιοχή Δεδδηε Περιστερίου  πιθανόν απο Μάρτιο.. Ψάχνουν άτομα... 

Ήδη θα ξεκινήσει πιλοτικά αυτές τις μέρες σε μερικές περιοχές της Αττικής.. Και στην Πελοπόννησο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα... Θα δώσεις καταμέτρηση 12/2..Τότε θα την πάρει το σύστημα. 

Θα ξεκινήσει κανονικά η καταμέτρηση.. Σιγά σιγά...  Μάλιστα στην περιοχή Δεδδηε Περιστερίου  πιθανόν απο Μάρτιο.. Ψάχνουν άτομα... 

Ήδη θα ξεκινήσει πιλοτικά αυτές τις μέρες σε μερικές περιοχές της Αττικής.. Και στην Πελοπόννησο.. 

Ο γνωστός μου μου λέει ότι έχει γίνει μπαχαλο με όλο αυτό και ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση από τον εργολάβο τους.

(Λίγο off topic)Ποιος θα πάει να δουλέψει με 0,07 το ρολόι και 350€ μηνιαία μέσα στην βροχή όπως σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, koriosg4 είπε

Ο γνωστός μου μου λέει ότι έχει γίνει μπαχαλο με όλο αυτό και ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση από τον εργολάβο τους.

(Λίγο off topic)Ποιος θα πάει να δουλέψει με 0,07 το ρολόι και 350€ μηνιαία μέσα στην βροχή όπως σήμερα?

Μάλλον θα ανέβουν οι τιμές.. Απο τον Δεδδηε...Σωστά το αναφέρεις.. 

Έτσι ακούστηκε.. Για να γίνει η καταμέτρηση.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, koriosg4 said:

Ο γνωστός μου μου λέει ότι έχει γίνει μπαχαλο με όλο αυτό και ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση από τον εργολάβο τους.

(Λίγο off topic)Ποιος θα πάει να δουλέψει με 0,07 το ρολόι και 350€ μηνιαία μέσα στην βροχή όπως σήμερα?

Βασικά η δήλωση "δεν έχουμε ενημέρωση από τον εργολάβο" υποδηλώνει άγνοια, όχι γνώση.

Επίσης με 0,07€ το ρολόι δεν νομίζω να πήγαινε κανένας, βρέχει δεν βρέχει.

Όπως και να έχει εσύ προσπάθησε να δώσεις στις 12/02 που σου είπαν, και αν όντως έχει ξεκινήσει η μηνιαία καταμέτρηση (χλωμό) το πολύ πολύ να μην την λάβουν υπόψιν ή να μην την δεχτούν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tarantules said:

Σε εμάς που είμαστε ΔΕΗ και παίρνουμε 2μηνιαίο λογαριασμό τι νόημα έχει η καταμέτρηση με το μήνα ;

Το ίδιο νόημα και με όλους τους υπόλοιπους, η εκκαθάριση αντί για κάθε 4 μήνες θα γίνεται ανά μήνα, με αποτέλεσμα κάθε μήνα να χρεώνεσαι για ότι πραγματικά κατανάλωσες και όχι πλασματικά με αναγωγή του τετράμηνου σε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Joshua21 said:

Το ίδιο νόημα και με όλους τους υπόλοιπους, η εκκαθάριση αντί για κάθε 4 μήνες θα γίνεται ανά μήνα, με αποτέλεσμα κάθε μήνα να χρεώνεσαι για ότι πραγματικά κατανάλωσες και όχι πλασματικά με αναγωγή του τετράμηνου σε μήνα.

Μα και τώρα τη μέτρηση τη δίνω online αντί για το έναντι άρα δεν είναι πλασματική αλλά πραγματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά η δήλωση "δεν έχουμε ενημέρωση από τον εργολάβο" υποδηλώνει άγνοια, όχι γνώση.

Επίσης με 0,07€ το ρολόι δεν νομίζω να πήγαινε κανένας, βρέχει δεν βρέχει.

Όπως και να έχει εσύ προσπάθησε να δώσεις στις 12/02 που σου είπαν, και αν όντως έχει ξεκινήσει η μηνιαία καταμέτρηση (χλωμό) το πολύ πολύ να μην την λάβουν υπόψιν ή να μην την δεχτούν καν.

Καλημέρα έχεις γνώση επί του θέματος εκ των έσω?

Μπορεί νά μου λέει εμένα ψέματα ο γνωστός μου που ξέρω και την οικονομική του κατάσταση και τρέχει μέσα στην βροχή για τά 350€.ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tarantules said:

Μα και τώρα τη μέτρηση τη δίνω online αντί για το έναντι άρα δεν είναι πλασματική αλλά πραγματική.

Αυτό που σου διαφεύγει είναι ότι και πάλι έναντι παίρνεις, ο έναντι πελάτη δεν είναι εκκαθαριστικός, η εκκαθάριση πάντα στο τέλος του τετραμήνου γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Joshua21 said:

Αυτό που σου διαφεύγει είναι ότι και πάλι έναντι παίρνεις, ο έναντι πελάτη δεν είναι εκκαθαριστικός, η εκκαθάριση πάντα στο τέλος του τετραμήνου γίνεται.

Και πάλι και στις 2 περιπτώσεις η μέτρηση είναι ακριβής.Και από μεριάς μου και από ΔΕΔΗΕ και ο λογαριασμός και στις 2 περιπτώσεις είναι στα ακριβή kw που έκαψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, koriosg4 said:

Καλημέρα έχεις γνώση επί του θέματος εκ των έσω?

Μπορεί νά μου λέει εμένα ψέματα ο γνωστός μου που ξέρω και την οικονομική του κατάσταση και τρέχει μέσα στην βροχή για τά 350€.ok

Όχι βέβαια, αν είχα θα το είχα διατυπώσει αλλιώς, δεν θα έγραφα "με 0,07€ το ρολόι δεν νομίζω να πήγαινε κανένας".

4 minutes ago, tarantules said:

Και πάλι και στις 2 περιπτώσεις η μέτρηση είναι ακριβής.Και από μεριάς μου και από ΔΕΔΗΕ και ο λογαριασμός και στις 2 περιπτώσεις είναι στα ακριβή kw που έκαψα.

Η μέτρηση μπορεί να είναι ακριβής, η αναγωγή της τετραμηνιαίας κατανάλωσης όμως σε 4 μηνιαίες είναι πλασματική, αν έχεις κάψει συνολικά 1200KWh θα τις μοιράσουν αναλογικά σε 300 ανά μήνα ακόμα και αν στην πραγματικότητα είχες καταναλώσει 600+200+200+200.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Joshua21 said:

Η μέτρηση μπορεί να είναι ακριβής, η αναγωγή της τετραμηνιαίας κατανάλωσης όμως σε 4 μηνιαίες είναι πλασματική, αν έχεις κάψει συνολικά 1200KWh θα τις μοιράσουν αναλογικά σε 300 ανά μήνα ακόμα και αν στην πραγματικότητα είχες καταναλώσει 600+200+200+200.

Με το ίδιο σκεπτικό να χωρίσουμε και το μήνα σε 3 δεκαήμερα να μην έχουμε πλασματική εικόνα γιατί σε ένα μήνα μπορεί πχ να έκαψες συνολικά 600kw αλλά στο 1ο 10ημερο να ήταν 300 στο 2ο 200 , στο 3ο 100.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι βέβαια, αν είχα θα το είχα διατυπώσει αλλιώς, δεν θα έγραφα "με 0,07€ το ρολόι δεν νομίζω να πήγαινε κανένας".

Δηλαδή ποια είναι η ένσταση σου σε αυτό που διατύπωσα?

Επειδή είμαι ο μέσος πολίτης αυτής τις χώρα και δεν το κατέχω,σε παρακαλώ πολύ μπορούσες να αγνοούσες το μνμ μου η να απαντούσες για την τελευταία παράγραφο όπως και έκανες και ευχαριστώ.

Σόρρυ από τούς διαχειριστές για το τελευταίο off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tarantules said:

Με το ίδιο σκεπτικό να χωρίσουμε και το μήνα σε 4 δεκαήμερα να μην έχουμε πλασματική εικόνα γιατί σε ένα μήνα μπορεί πχ να έκαψες συνολικά 600kw αλλά στο 1ο 10ημερο να ήταν 300 στο 2ο 100 , στο 3ο 100 και στο 4ο 100.

Αυτό που περιέγραψα δεν είναι σκεπτικό, πόσο μάλλον δικό μου, είναι η πραγματικότητα.

Επίσης δεν έχει νόημα να χωριστεί ο μήνας σε δεκαήμερα, οι τιμές και οι κλίμακες που έχουν οι τιμοκατάλογοι αφορούν μήνα.

Και τέλος κάθε μήνας έχει περίπου τρία δεκαήμερα, όχι τέσσερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...