Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Joshua21 said:

Αυτό που περιέγραψα δεν είναι σκεπτικό, πόσο μάλλον δικό μου, είναι η πραγματικότητα.

Επίσης δεν έχει νόημα να χωριστεί ο μήνας σε δεκαήμερα, οι τιμές και οι κλίμακες που έχουν οι τιμοκατάλογοι αφορούν μήνα.

Και τέλος κάθε μήνας έχει περίπου τρία δεκαήμερα, όχι τέσσερα ;)

Και αυτό που σου είπα πραγματικότητα είναι.Το πόσο καταναλώνεις δεν ισομερίζεται κατά πως μας συμφέρει.

Όσον αφορά τα 10ήμερα , εκ παραδρομής έγραψα 4 αντί 3 και το διόρθωσα την ίδια στιγμή αλλά προφανώς πρόλαβες να κάνεις quote το μήνυμά μου για να βρεις κάτι να μου την πεις.Κλασικός Joshua21.Τώρα θα σε μάθουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, koriosg4 said:

Δηλαδή ποια είναι η ένσταση σου σε αυτό που διατύπωσα?

Επειδή είμαι ο μέσος πολίτης αυτής τις χώρα και δεν το κατέχω,σε παρακαλώ πολύ μπορούσες να αγνοούσες το μνμ μου η να απαντούσες για την τελευταία παράγραφο όπως και έκανες και ευχαριστώ.

Σόρρυ από τούς διαχειριστές για το τελευταίο off topic.

Σχόλιο ήταν, όχι ένσταση. Δεν αντιλέγω ότι ο φίλος σου κάνει αυτή τη δουλειά για 350€ το μήνα, απλά μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο ότι για να πάρει τόσα δέχτηκε να κάνει καταγραφή σε 5.000 ρολόγια το μήνα ή 200 την ημέρα (τόσο βγαίνει με 0,07).

Επίσης τα φόρουμ για αυτό είναι φτιαγμένα, για να υπάρχει η δυνατότητα σχολιασμού/συζήτησης σε ότι γράφεται, αν δεν θες σχόλια τότε απλά μην γράφεις σε δημόσια φόρουμ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σχόλιο ήταν, όχι ένσταση. Δεν αντιλέγω ότι ο φίλος σου κάνει αυτή τη δουλειά για 350€ το μήνα, απλά μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο ότι για να πάρει τόσα δέχτηκε να κάνει καταγραφή σε 5.000 ρολόγια το μήνα ή 200 την ημέρα (τόσο βγαίνει με 0,07).

Επίσης τα φόρουμ για αυτό είναι φτιαγμένα, για να υπάρχει η δυνατότητα σχολιασμού/συζήτησης σε ότι γράφεται, αν δεν θες σχόλια τότε απλά μην γράφεις σε δημόσια φόρουμ.

Δεν είπα ότι δεν θέλω σχολιασμό, και ναι τώρα ξαναμιλήσει και μου ανέφερε ότι βγάζουν τόσα και παραπάνω ρολόγια την ημέρα, μπορεί νά μήν 350€ αλλά 450€.

Αυτά από εμένα και πάλι σόρρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koriosg4 είπε

Δεν είπα ότι δεν θέλω σχολιασμό, και ναι τώρα ξαναμιλήσει και μου ανέφερε ότι βγάζουν τόσα και παραπάνω ρολόγια την ημέρα, μπορεί νά μήν 350€ αλλά 450€.

Αυτά από εμένα και πάλι σόρρυ.

Βγαζουν παραπανω χρηματα... Αλλα μαλλον θα βγαζουν και ακομα παραπανω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tarantules said:

Και αυτό που σου είπα πραγματικότητα είναι.Το πόσο καταναλώνεις δεν ισομερίζεται κατά πως μας συμφέρει.

Σαφώς, δεν μοιράζεται όπως μας συμφέρει, μοιράζεται πλασματικά, ενώ με τις μηνιαίες μετρήσεις δεν θα υπάρχει λόγος να μοιράζεται τίποτα, για κάθε μήνα θα χρεώνουν ότι ακριβώς έχει καταναλωθεί στην πραγματικότητα. Αυτό είναι το νόημα για όλους μας, και για εμάς που παίρνουμε μηνιαίο λογαριασμό, και για εσάς που παίρνετε διμηνιαίο.

1 hour ago, tarantules said:

Όσον αφορά τα 10ήμερα , εκ παραδρομής έγραψα 4 αντί 3 και το διόρθωσα την ίδια στιγμή αλλά προφανώς πρόλαβες να κάνεις quote το μήνυμά μου για να βρεις κάτι να μου την πεις.Κλασικός Joshua21.Τώρα θα σε μάθουμε;

Δεν φταίω εγώ αν παραδρομής έγραψες 4 και έκανες υπολογισμούς με βάση το 4 αντί για 3, δικό σου λάθος ήταν που πρώτα έκανες post reply και μετά διάβασες τι είχες γράψει. Κλασσικός Ταραντούλες, κοιτάς πως θα την πεις στους άλλους για λάθος που εσύ έκανες, τώρα θα σε μάθουμε; ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Joshua21 said:

Δεν φταίω εγώ αν παραδρομής έγραψες 4 και έκανες υπολογισμούς με βάση το 4 αντί για 3, δικό σου λάθος ήταν που πρώτα έκανες post reply και μετά διάβασες τι είχες γράψει. Κλασσικός Ταραντούλες, κοιτάς πως θα την πεις στους άλλους για λάθος που εσύ έκανες, τώρα θα σε μάθουμε; ;)

Καλά οτι πεις.Σε έχουν πάρει πρέφα όλοι εδώ μέσα.Συνέχισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, koriosg4 said:

Δεν είπα ότι δεν θέλω σχολιασμό, και ναι τώρα ξαναμιλήσει και μου ανέφερε ότι βγάζουν τόσα και παραπάνω ρολόγια την ημέρα, μπορεί νά μήν 350€ αλλά 450€.

Αυτά από εμένα και πάλι σόρρυ.

Ok τότε, θα κατάλαβα λάθος φαίνεται.

Πάντως τα 0,07/μετρητή συνεχίζουν να μου φαίνονται πολύ λίγα, ξέρω πως υπάρχει εκμετάλλευση αλλά όχι και έτσι... Εκτός και εάν ο τομέας που του έχουν δώσει έχει μόνο μεγάλες πολυκατοικίες.

5 minutes ago, tarantules said:

Καλά οτι πεις.Σε έχουν πάρει πρέφα όλοι εδώ μέσα.Συνέχισε.

Ε ναι, όλοι έχουν πάρει πρέφα πως δεν φοβάμαι να επισημαίνω τις ανακρίβειες όταν τις εντοπίζω. Και έννοια σου, δεν είχα σκοπό να σταματήσω, θα συνεχίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν παίρνουν αυτά τα χρήματα που αναφέρεται.. Είναι παραπάνω στα σίγουρα... Μάλιστα ακούστηκε ότι στις τωρινές μηνιαίες καταμέτρησεις  θα ανέβει το ποσό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, takoulou είπε

Πάντως δεν παίρνουν αυτά τα χρήματα που αναφέρεται.. Είναι παραπάνω στα σίγουρα... Μάλιστα ακούστηκε ότι στις τωρινές μηνιαίες καταμέτρησεις  θα ανέβει το ποσό... 

Με τίς καινούριες συμβάσεις δεν ξέρω μπορεί, εγώ έχω συγκεκριμένο παράδειγμα από φίλο που δουλεύει σε εργολάβο τα τελευταία 10 χρόνια στις μηνιαίες καταμέτρησης(όχι τετραμηνιαία) σε μαγαζιά(όχι οικίες)όμως  έχει όριο 1000 μετρητές το μήνα από 0,35 που ήταν πριν 2 χρόνια τούς το πήγαν 0,50.

Στα παραπάνω νούμερα που ανέφερα μπορεί να μην είναι 0.07 αλλά 0,13 όπως μου είπε εκ των υστέρων γιατί και αυτός δεν ήταν σίγουρος.

 

Επεξ/σία από koriosg4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, koriosg4 said:

Με τίς καινούριες συμβάσεις δεν ξέρω μπορεί, εγώ έχω συγκεκριμένο παράδειγμα από φίλο που δουλεύει σε εργολάβο τα τελευταία 10 χρόνια στις μηνιαίες καταμέτρησης(όχι τετραμηνιαία) σε μαγαζιά(όχι οικίες)όμως  έχει όριο 1000 μετρητές το μήνα από 0,35 που ήταν πριν 2 χρόνια τούς το πήγαν 0,50.

Στα παραπάνω νούμερα που ανέφερα μπορεί να μην είναι 0.07 αλλά 0,13 όπως μου είπε εκ των υστέρων γιατί και αυτός δεν ήταν σίγουρος.

 

Δηλαδή ο ένας φίλος σου πληρώνεται με 0,13 ανά μετρητή, ενώ ο άλλος με 0,50 ανά μετρητή;

Σίγουρα κάτι δεν λες (ή δεν σου λένε) σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή ο ένας φίλος σου πληρώνεται με 0,13 ανά μετρητή, ενώ ο άλλος με 0,50 ανά μετρητή;

Σίγουρα κάτι δεν λες (ή δεν σου λένε) σωστά.

Ναι. Είναι οι μηνιαίες κατά μετρήσεις.. Σε μεγάλες παροχές.. Μαγαζιά, βιοτεχνίες, εστιατόρια, κτλπ..τριφασικές.. Που αυτά μετράνε κάθε μήνα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, takoulou said:

Ναι. Είναι οι μηνιαίες κατά μετρήσεις.. Σε μεγάλες παροχές.. Μαγαζιά, βιοτεχνίες, εστιατόρια, κτλπ..τριφασικές.. Που αυτά μετράνε κάθε μήνα.. 

Δεν εννοώ αυτό, ξέρω ότι στις μεγάλες παροχές από Νο3(35KVa) και πάνω γίνεται καταμέτρηση και βγάζουν εκκαθαριστικό κάθε μήνα, στην αμοιβή για κάθε μέτρηση αναφέρθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν εννοώ αυτό, ξέρω ότι στις μεγάλες παροχές από Νο3(35KVa) και πάνω γίνεται καταμέτρηση και βγάζουν εκκαθαριστικό κάθε μήνα, στην αμοιβή για κάθε μέτρηση αναφέρθηκα.

Ισχύει  αυτή η διαφορά στην τιμή αυτή.. Είναι ηλεκτρονικοί μετρητές  συνήθως που εκτός την ένδειξη θα πρέπει να  πάρεις το μέγιστο, το άεργο....Γιατί η καταμέτρηση αυτή έχει αποστάσεις... Εννοώ η άλλη πηγαίνεις δίπλα δίπλα τα σπίτια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, takoulou said:

Ισχύει  αυτή η διαφορά στην τιμή αυτή.. Είναι ηλεκτρονικοί μετρητές  συνήθως που εκτός την ένδειξη θα πρέπει να  πάρεις το μέγιστο, το άεργο....Γιατί η καταμέτρηση αυτή έχει αποστάσεις... Εννοώ η άλλη πηγαίνεις δίπλα δίπλα τα σπίτια.. 

Μια μικρή διαφορά δικαιολογείται αν πρέπει να καταγραφούν περισσότερα νούμερα, όχι όμως 4 φορές πάνω. Όσο για τις αποστάσεις είναι κάτι σχετικό, αν είναι δίπλα δίπλα τα σπίτια όντως τρως λιγότερο χρόνο σε μετακινήσεις και άρα βγάζεις πιο πολύ δουλειά στον ίδιο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...