Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, madboy said:

Δεδομένης της ιδιομορφίας αυτής που θα πρέπει να γνωρίζει ο εκάστοτε υπάλληλος καταμέτρησης δεν βλέπω πως μπορεί να καταλογιστεί ως απλό λάθος.  Αν το γνώριζε δεν πιστευω οτι θα κάναμε αυτή την συζήτηση τώρα. Το αποτέλεσμα είναι σίγουρα λάθος καταμέτρηση. Αλλά πιστευω ακράδαντα οτι δεν ήταν άσκοπο λάθος, αλλά ξέκαθαρα άγνοια το πώς να μεταφράσει σωστά τις ενδείξεις. 

Αντε και για να το τραβήξω λίγο απο τα μαλλιά είναι σαν να λέμε οτι ο γιατρός ξέχασε στον ασθενή μέσα 5-6 ιατρικά εργαλεία. Λάθος και αυτό;😄

Αντε και ενα τελευταίο παραδειγμα "λάθους". Πας το βενζινοκίνητο αυτοκινητό σου στο πρατήριο και ο υπάλληλος στο γεμίζει με πετρέλαιο, ενώ στην τάπα γράφει Unleaded. Απλό λάθος να υποθέσω.

Ωρα για ξεκούραση προσωπικά. Πιστευω να κατάλαβες το σκεπτικό μου. 

Το κατάλαβα το σκεπτικό σου αλλά προσωπικά δεν συμφωνώ, αν ο καταμετρητής απλά δεν ήξερε την συγκεκριμένη ιδιομορφία τότε δεν το λες ανικανότητα αλλά άγνοια, η ανικανότητα είναι άλλο πράγμα.

Όσο για τα άλλα παραδείγματα σου λάθη είναι και αυτά, απλά απείρως πιο σοβαρά.

Καλή ξεκούραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, Joshua21 said:

Το κατάλαβα το σκεπτικό σου αλλά προσωπικά δεν συμφωνώ, αν ο καταμετρητής απλά δεν ήξερε την συγκεκριμένη ιδιομορφία τότε δεν το λες ανικανότητα αλλά άγνοια, η ανικανότητα είναι άλλο πράγμα.

Όσο για τα άλλα παραδείγματα σου λάθη είναι και αυτά, απλά απείρως πιο σοβαρά.

Καλή ξεκούραση.

Αν ένα μήνα προσπαθούσες να βρεις μια λύση στην προηγούμενη περίπτωση μου που έχω αναφέρει με τις λάθος ενδείξεις από την πλευρά του παροχου όμως και να γίνεσαι μπαλάκι ανάμεσα σε πάροχο και Δεδδηε και στην τελική να μην βρίσκεις άκρη και να πληρώνεις κάποια παραπανίσια χρήματα στον προηγούμενο πάροχο λόγω ότι σε μικρό διάστημα υπήρχε μεγάλη κατανάλωση, δεν νομίζω ότι θα ήσουν και τόσο ψύχραιμος. Και επειδή πήρα μια πολύ καλή ιδέα όσον αφορά τους χρόνους απόκρισης του Δεδδηε, κρατάω μικρό καλάθι. 

Μακάρι να διαψευστώ. 

Τέλος η άγνοια δηλώνει ότι δεν γνωρίζω κάτι. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το προσωπικό καταμέτρησης, δεν εκπαιδεύτηκε στην ανάγνωση παλαιών μετρητών; 

Επεξ/σία από madboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, madboy είπε

Αν ένα μήνα προσπαθούσες να βρεις μια λύση στην προηγούμενη περίπτωση μου που έχω αναφέρει με τις λάθος ενδείξεις από την πλευρά του παροχου όμως και να γίνεσαι μπαλάκι ανάμεσα σε πάροχο και Δεδδηε και στην τελική να μην βρίσκεις άκρη και να πληρώνεις κάποια παραπανίσια χρήματα στον προηγούμενο πάροχο λόγω ότι σε μικρό διάστημα υπήρχε μεγάλη κατανάλωση, δεν νομίζω ότι θα ήσουν και τόσο ψύχραιμος. Και επειδή πήρα μια πολύ καλή ιδέα όσον αφορά τους χρόνους απόκρισης του Δεδδηε, κρατάω μικρό καλάθι. 

Μακάρι να διαψευστώ. 

Τέλος η άγνοια δηλώνει ότι δεν γνωρίζω κάτι. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το προσωπικό καταμέτρησης, δεν εκπαιδεύτηκε στην ανάγνωση παλαιών μετρητών; 

Εσυ φιλε μου δεν εχεις κανει λαθος στη καθημερινοτητα της δουλειας σου ;;;

Εξαλλου αν ηταν ανικανος εχει κανει το ιδιο λαθος σε ολη τη γειτονια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα...οντως αυτοι οι μετρητες εχουν μια περισσοτερη  δυσκολια.. Λιγο μην προσεξεις παραπανω , λιγο βιαζεσαι, λιγο να μην δεις καλα μπορει να γινει ευκολα το λαθος.. Νομιζω ειναι να μην παρουμε κεφαλια!! Αν ο καταμετρητης εχει να παρει  λεμε 500-900  ενδειξεις καθημερινα μπορει να συμβει και  αυτο. .. Τωρα μπορει να γινει η διορθωση...Θα πρεπει  ομως να στειλει ο Δεδδηε ατομο να ξαναδει την ενδειξη...Αναλογα την περιοχη του Δεδδηε που εισαι και ανοικεις.... Θα πρεπει να το αναφερεις..  Η θα γινει συμψηφισμος στον επομενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, takoulou said:

  Η θα γινει συμψηφισμος στον επομενο..

Να ορίστε, μια ωραία λύση... να χρεωθεί ο καταναλωτής 500kw ΥΚΩ στην ακριβή κλίμακα. 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ekrepali said:

Να ορίστε, μια ωραία λύση... να χρεωθεί ο καταναλωτής 500kw ΥΚΩ στην ακριβή κλίμακα. 🤪

Πες τα γιατί οταν τα λέω εγω, ενοχλεί μερικούς.

Μιλάμε για 1000 Kw παραπάνω, οχι για 5-10. 

2 hours ago, aenaos15 said:

Εσυ φιλε μου δεν εχεις κανει λαθος στη καθημερινοτητα της δουλειας σου ;;;

Εξαλλου αν ηταν ανικανος εχει κανει το ιδιο λαθος σε ολη τη γειτονια σου.

Λάθη που να κοστίζουν στον άλλο 200+ ευρώ οχι δεν έχω κάνει.Να υποθέσω οτι δέχεσαι αδιαμαρτύρητα όταν ο μηχανικός σου αλλάζει στο αυτοκίνητο, πολλαπλασιαστή, μπουζί, και κανα 2 άλλα ανταλλακτικά όταν έχει χαλάσει το μοτέρ της αντλίας βενζίνης. Εξάλλου shit happens όπως λές.

Ρώτησες και στα υπόλοιπα σπίτια αν έκανε το ίδιο λάθος ή οχι;  Μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Και 500 και 1000 μετρητές να έχει να κάνει στην μέρα, η ιδιαιτερότητα του συγκεκριμμένου μετρητή με κάνει να πιστευω ακράδαντα οτι δεν μιλάμε ούτε για απλό λάθος αλλά ουτε και για άγνοια. 

Το να έχει κάνει το ίδιο λάθος σε όλη την γειτονιά που ακριβώς βοηθάει. Βοήθησε με να καταλάβω το σκεπτικό σου γιατί σε έχασα. Επίσης στον συγκεκριμμένο δήμο δεν νομίζω, παλιοί μετρητές να είναι μόνο στην γειτονιά μου.

Επειδή ασχολούμαστε με το αντικείμενο, δεν σημαίνει οτι και οι υπόλοιποι κάνουν το ίδιο. Κάποιος άλλος πελάτης μπορεί να το καταλάβει όταν λάβει τον λογαριασμό του και να  αναρωτίεται γιατί ενω πλήρωνει κάθε μήνα 100 ευρώ, τώρα του ήρθε λογαριασμός 300+ ευρώ.

Επεξ/σία από madboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιοχή μας ο υπάλληλος έβγαζε φωτογραφία τους μετρητές και αν γινόταν λάθος σίγουρα  δεν θα ήταν δικό του.

Αλλά επειδή είμαστε εκτός οικισμού δυστυχώς δεν ερχόταν κάθε 4μηνο!

Ευτυχώς τώρα με τους νέους μετρητές γίνεται αυτόματα κάθε μήνα και δεν χρειάζεται να δίνουμε εμείς την μέτρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, madboy said:

Αν ένα μήνα προσπαθούσες να βρεις μια λύση στην προηγούμενη περίπτωση μου που έχω αναφέρει με τις λάθος ενδείξεις από την πλευρά του παροχου όμως και να γίνεσαι μπαλάκι ανάμεσα σε πάροχο και Δεδδηε και στην τελική να μην βρίσκεις άκρη και να πληρώνεις κάποια παραπανίσια χρήματα στον προηγούμενο πάροχο λόγω ότι σε μικρό διάστημα υπήρχε μεγάλη κατανάλωση, δεν νομίζω ότι θα ήσουν και τόσο ψύχραιμος. Και επειδή πήρα μια πολύ καλή ιδέα όσον αφορά τους χρόνους απόκρισης του Δεδδηε, κρατάω μικρό καλάθι. 

Μακάρι να διαψευστώ.

Άρα τα περί ανικανότητας τα έγραψες επειδή είχες νεύρα, και όχι επειδή πραγματικά υπήρχε κάτι που σε έκανε να το πίστευες, με κάλυψες. Και ναι, ούτε εγώ θα ήμουν ψύχραιμος.

7 hours ago, madboy said:

Τέλος η άγνοια δηλώνει ότι δεν γνωρίζω κάτι. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το προσωπικό καταμέτρησης, δεν εκπαιδεύτηκε στην ανάγνωση παλαιών μετρητών; 

Δικός σου ισχυρισμός ήταν το ότι δεν γνώριζε την ιδιαιτερότητα των συγκεκριμένων μετρητών, όχι δικός μου, είχες γράψει συγκεκριμένα "πιστευω ακράδαντα οτι δεν ήταν άσκοπο λάθος, αλλά ξέκαθαρα άγνοια το πώς να μεταφράσει σωστά τις ενδείξεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Joshua21 said:

Άρα τα περί ανικανότητας τα έγραψες επειδή είχες νεύρα, και όχι επειδή πραγματικά υπήρχε κάτι που σε έκανε να το πίστευες, με κάλυψες. Και ναι, ούτε εγώ θα ήμουν ψύχραιμος.

Δικός σου ισχυρισμός ήταν το ότι δεν γνώριζε την ιδιαιτερότητα των συγκεκριμένων μετρητών, όχι δικός μου, είχες γράψει συγκεκριμένα "πιστευω ακράδαντα οτι δεν ήταν άσκοπο λάθος, αλλά ξέκαθαρα άγνοια το πώς να μεταφράσει σωστά τις ενδείξεις".

Ακόμα και σήμερα πιστευώ όπως είπα και πρίν οτι ούτε απλό λάθος ήταν αλλά ούτε και άγνοια, εφόσον είμαι σίγουρος οτι έλαβαν εκπαίδευση για το τι θα κοιτάζουν στους μετρητές και πως θα το μεταφράζουν. Ακόμα και άτομα στην εξυπηρέτηση πελατών γνώριζαν αυτή την λεπτομέρεια και γέλαγαν με όσα συνέβαιναν. Οταν μίλησα στην εξυπηρέτηση του Δεδδηε η κοπέλα ανέφερε οτι πρίν εργαστεί στον Δεδδηε δεν γνώριζε οτι υπάρχουν παλιοί μετρητές και οτι τώρα γνωρίζει πως να διαβάζει σωστά τις ενδείξεις.

Αρα το προσωπικό που είναι υπευθυνο για τις μετρήσεις να ισχυριστουμε οτι απλά δεν γνώριζε, οτι έκανε κοπάνα την συγκεκριμμένη ημέρα ή οτι είναι απλα΄ενα λαθάκι;

 

Επεξ/σία από madboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, madboy said:

Ακόμα και σήμερα πιστευώ όπως είπα και πρίν οτι ούτε απλό λάθος ήταν αλλά ούτε και άγνοια

Άρα τι μένει? Το ενδεχόμενο ανικανότητας, δλδ ο υπάλληλος του εργολάβου να είχε τόσο μειωμένη αντίληψη (για να το πω απλά να ήταν τέρμα καθυστερημένος, να είχε IQ ραδικού) ώστε να μην μπορεί να φέρει σε πέρας κάτι τόσο απλό? Όχι βέβαια πως αποκλείω αυτό το ενδεχόμενο, αλλά δεν υπάρχει κάτι που να αποκλείει όλα τα υπόλοιπα, αυτό λέω.

Και αν ρωτάς τη γνώμη μου όχι, δεν ήταν "λαθάκι", ήταν σοβαρό λάθος και ανεπίτρεπτο, μια δουλειά είχε να κάνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Joshua21 said:

Άρα τι μένει? Το ενδεχόμενο ανικανότητας, δλδ ο υπάλληλος του εργολάβου να είχε τόσο μειωμένη αντίληψη (για να το πω απλά να ήταν τέρμα καθυστερημένος, να είχε IQ ραδικού) ώστε να μην μπορεί να φέρει σε πέρας κάτι τόσο απλό? Όχι βέβαια πως αποκλείω αυτό το ενδεχόμενο, αλλά δεν υπάρχει κάτι που να αποκλείει όλα τα υπόλοιπα, αυτό λέω.

Και αν ρωτάς τη γνώμη μου όχι, δεν ήταν "λαθάκι", ήταν σοβαρό λάθος και ανεπίτρεπτο, μια δουλειά είχε να κάνει... 

Υπαλληλος εργολάβου ή οχι, προσωπικά δεν έχει καμία σημασία. Εργάζεται για τον Δεδδηε, για συγκεκριμμένο τμήμα και για συγκεκριμμένο αντικείμενο, δηλαδή την καταμέτρηση και καταχώρηση ενδείξεων.

Οπως και εσυ είπες μια δουλειά είχε να κάνει...

Εγω που είμαι άσχετος με το αντικείμενο, πως γίνεται να διαβάζω σωστά τον μετρητή και κάποιος που είναι η εργασία του, εχει εκπαιδευτεί πάνω στο αντικείμενο και πληρώνεται γι'αυτό να δημιουργεί τέτοιες καταστάσεις;

Δική σου άποψη να θεωρείς οτι μπορεί να είναι κατι διαφορετικό, αλλά δεν σημαίνει οτι πρέπει να συμφωνουν και οι υπόλοιποι. Οπως και εσυ δεν συμφωνείς με την δική μου άποψη. Απλά πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, madboy said:

Εγω που είμαι άσχετος με το αντικείμενο, πως γίνεται να διαβάζω σωστά τον μετρητή και κάποιος που είναι η εργασία του, εχει εκπαιδευτεί πάνω στο αντικείμενο και πληρώνεται γι'αυτό να δημιουργεί τέτοιες καταστάσεις;

Κατά τη γνώμη μου εσύ τον διάβασες σωστά επειδή έδωσες μεγαλύτερη προσοχή.

7 minutes ago, madboy said:

Δική σου άποψη να θεωρείς οτι μπορεί να είναι κατι διαφορετικό, αλλά δεν σημαίνει οτι πρέπει να συμφωνουν και οι υπόλοιποι. Οπως και εσυ δεν συμφωνείς με την δική μου άποψη. Απλά πράγματα.

Αυτό λέω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, madboy είπε

Υπαλληλος εργολάβου ή οχι, προσωπικά δεν έχει καμία σημασία. Εργάζεται για τον Δεδδηε, για συγκεκριμμένο τμήμα και για συγκεκριμμένο αντικείμενο, δηλαδή την καταμέτρηση και καταχώρηση ενδείξεων.

Οπως και εσυ είπες μια δουλειά είχε να κάνει...

Εγω που είμαι άσχετος με το αντικείμενο, πως γίνεται να διαβάζω σωστά τον μετρητή και κάποιος που είναι η εργασία του, εχει εκπαιδευτεί πάνω στο αντικείμενο και πληρώνεται γι'αυτό να δημιουργεί τέτοιες καταστάσεις;

Δική σου άποψη να θεωρείς οτι μπορεί να είναι κατι διαφορετικό, αλλά δεν σημαίνει οτι πρέπει να συμφωνουν και οι υπόλοιποι. Οπως και εσυ δεν συμφωνείς με την δική μου άποψη. Απλά πράγματα.

 

Καλημερα..Γινονται τα αυτα τα λαθη...Τι να κανουμε... Πλεον νομιζω στις  μηνιαιες καταμετρησεις που γινονται θα βγαζουν φωτογραφιες.. Για να μην γινονται τα λαθη... Αλλα και στις κανονικες παροχες που υπαρχουν  με τα να  νουμερα ενα νουμερο να γραψουν λαθος  γινεται  ευκολα... Εχει εκπαιδευτει αλλα τα λαθη  θα γινονται...Μιλα με τον Δεδδηε της περιοχης σου... Που μενεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, takoulou said:

Καλημερα..Γινονται τα αυτα τα λαθη...Τι να κανουμε... Πλεον νομιζω στις  μηνιαιες καταμετρησεις που γινονται θα βγαζουν φωτογραφιες.. Για να μην γινονται τα λαθη... Αλλα και στις κανονικες παροχες που υπαρχουν  με τα να  νουμερα ενα νουμερο να γραψουν λαθος  γινεται  ευκολα... Εχει εκπαιδευτει αλλα τα λαθη  θα γινονται...Μιλα με τον Δεδδηε της περιοχης σου... Που μενεις;

Η δική μου άποψη είναι διαφορετική όσον αφορά τον συγκεκριμμένο μετρητή. Δεν γίνεται να κάνεις λάθος όπως λες οτι μπορεί να γινει με τους κανονικούς μετρητές. Εκει να δεχθώ οτι έγινε λάθος. 

Εδω απλά στην χιλιάδα δεν γίνεται να πεις οτι έγινε λάθος. Ο δείκτης είναι αναμεσα στο 9 και στο 0.

2 περιπτώσεις υπάρχουν για να κάνεις λάθος. Να μην παρατηρήσεις καθόλου οτι οι αριθμοί αναγράφονται απο τον μεγαλύτερο προς τον μικρότερο αν θεωρήσουμε οτι κάποιος θα νομίσει οτι οι δείκτες κινούνται κανονικά, και ο άλλος λανθασμένος τρόπος που άκουγα και απο μερικους στον πάροχο που είχε κάνει λάθος πριν 2 μηνες, ήταν εφόσον ο δείκτης απομακρύνθηκε απο το 9 αυτομάτως μεταφράζεται σαν 0.

Σου φαίνεται λογική κάποια απο τις 2 εξηγήσεις;;;

47 minutes ago, Joshua21 said:

Κατά τη γνώμη μου εσύ τον διάβασες σωστά επειδή έδωσες μεγαλύτερη προσοχή.

Αυτό λέω και εγώ.

Ο υπάλληλος εχει εκπαιδευτει όμως για να διαβάζει τον μετρητή...

Κάπου, κάποτε θα το άκουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, νομίζω έχει αναλυθεί εκτενέστατα το λάθος, πέσαμε στην περίπτωση, έχω πετύχει αρκετές φορές αυτούς που κάνουν καταμέτρηση, αν πρέπει να καταγράψουν αρκετές παροχές με ποδαρόδρομο κλπ, δεν θα κάτσουν 1 λεπτό στην κάθε μια δεν θα τελειώσουν ποτέ, απλά το κοιτάει λίγα δευτερόλεπτα και φεύγει, ανθρώπινο λάθος είναι, οκ, διορθώνεται, δεν χάθηκε ο κόσμος.., τώρα σε όποιον έρθει "φουσκωμένος" λογαριασμός, βγάζει μια φωτό τη σωστή και τη στέλνει από τα αιτήματα του ΔΕΔΔΗΕ, δεν πληρώνει τον λογαριασμό και τέλος, δυστυχώς μας έχουν βάλει να σκάμε και για αυτά, λες και δεν έχουμε σημαντικότερα πράγματα.., όταν με το καλό πάμε στην καθολική τηλεμέτρηση, δεν θα υπάρχουν (θέλω να πιστεύω) τέτοια λάθη.., στο τέλος θα κλειδώσει το νήμα από τον τόσο σχολιασμό.

@Γιάννης Platano, τώρα που αρχίζει να διατυπώνεται το μοτίβο των μηνιαίων τηλεμετρήσεων, βλέπω πως πραγματοποιούνται περίπου 2-4 ημέρες πριν την προγραμματισμένη που λέει ο λογαριασμός.., πχ στους γνωστούς μου στην απομακρυσμένη περιοχή, ήταν να τηλεμετρηθούν 12/4, η εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ ανανεώθηκε σήμερα, όπου λέει πως οι νέες ενδείξεις έχουν ημερομηνία 10/4. Οπότε η τηλεμέτρηση γίνεται κανονικά, η βάση του ΔΕΔΔΗΕ κάνει 2-3 μέρες να την εμφανίσει και η ΔΕΗ βλέπω να βγάζει λογαριασμό 1-2 μέρες μετά την εμφάνιση των μετρήσεων στη βάση του ΔΕΔΔΗΕ. Αυτά έχω συμπεράνει εγώ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...