Προς το περιεχόμενο

Χτυπησα προφυλακτηρα αλλου αυτοκινητου και εφυγα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2020 στις 3:45 ΠΜ, Jockey είπε

Καλημερα στην ομαδα,

Ειμαι νεος οδηγος και σημερα οπως πηγα να ξεπαρκαρω εξυσα τον πισω προφυλακτηρα του διπλανου αυτοκινητου. Εκανα τη βλακεια και εφυγα καθως ημουν καθετα στη μεση του δρομου και ερχοταν αλλα αυτοκινητα και εκεινη τη στιγμη δεν σκεφτηκα να παρκαρω καπου παρακατω και να αφησω σημειωμα. Στον μπροστα προφυλακτηρα που χτυπησε το δικο μου ειχε καποια σημαδια που τα καθαρισα με ενα πανακι και δεν φαινεται να εχει καποια ζημια εκτος απο μια μικρη γρατζουνια που εφυγε το χρωμα. Το αυτοκινητο ειναι του πατερα μου, του ειπα αμεσως τι εγινε οταν εφτασα σπιτι και μου ειπε οτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι τωρα και απλα περιμενουμε να μας καλεσει ο αλλος αν το κυνηγησει. Εχω λιγο τυψεις επειδη ειναι το πρωτο "ατυχημα" που μου συμβαινει με το αυτοκινητο και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι τωρα εκτος απο το να περιμενω. Ισως να παρω απο μονος μου την αστυνομια και να το αναφερω η δεν αξιζει τον κοπο? Θα ηθελα τη γνωμη σας ευχαριστω.

Για να είσαι σωστός πρέπει να προσπαθήσεις να τον βρεις και να του δώσεις στοιχεία...

Αν θυμάσαι πινακίδα μπορεί να το κάνει η ασφαλιστική σου για σένα.

Είναι ότι χειρότερο να βρίσκεις τρακαρισμένο το αμάξι σου (ανεξαρτήτως του μεγέθους της ζημιάς) χωρίς να φταις και ελπίζω να μην σου τύχει ποτέ!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλύτερα να επαιζα κανένα τζόκερ.. ούτε χαρτάκι ούτε τπτ.. 

Χρωστάω σε κανέναν πουστ.... και πρέπει να πληρώσω τώρα 200€ για φτερό και μάσκα;

IMG_20200630_064156.jpg

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Δυστυχώς, δυστυχεστατα, στη χώρα μας ο πολιτισμός έκλεισε τον κύκλο του, 2300 χρόνια πριν.

Το σπάνιο είδος που μπορεί να αφήσει χαρτάκι σε περίπτωση γραντζουνισματος αποτελεί σίγουρα αντικείμενο μελέτης για κοινωνιολόγους και ανθρωπολόγους.

Άσχετο και σχετικό. Μια φορά στο σούπερ μάρκετ έρχεται τύπος και παρκάρει σε σημείο που ενοχλούσε κανονικά παρκαρισμενους για να ξεπαρκαρουν. Του λέω ευγενικά: Εκεί που είσαι ενοχλείς τους άλλους δεν το καταλαβαινεις; Και συ τι ζόρι τραβάς ρε φίλε; 

Το έληξα εκεί.

Σκεφτειτε κάποιος προσπαθώντας να ξεπαρκαρει κανωντας 10 μανούβρες εξαιτιας του ανεγκεφαλου να του κτυπούσε το οχημα.

Αλλά, αυτοί είμαστε δυστυχώς. Παρτάκηδες, ανεύθυνοι και αδιάφοροι για το κοινό καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fair_play είπε

Καλημέρα σε όλους.

Δυστυχώς, δυστυχεστατα, στη χώρα μας ο πολιτισμός έκλεισε τον κύκλο του, 2300 χρόνια πριν.

Το σπάνιο είδος που μπορεί να αφήσει χαρτάκι σε περίπτωση γραντζουνισματος αποτελεί σίγουρα αντικείμενο μελέτης για κοινωνιολόγους και ανθρωπολόγους.

Άσχετο και σχετικό. Μια φορά στο σούπερ μάρκετ έρχεται τύπος και παρκάρει σε σημείο που ενοχλούσε κανονικά παρκαρισμενους για να ξεπαρκαρουν. Του λέω ευγενικά: Εκεί που είσαι ενοχλείς τους άλλους δεν το καταλαβαινεις; Και συ τι ζόρι τραβάς ρε φίλε; 

Το έληξα εκεί.

Σκεφτειτε κάποιος προσπαθώντας να ξεπαρκαρει κανωντας 10 μανούβρες εξαιτιας του ανεγκεφαλου να του κτυπούσε το οχημα.

Αλλά, αυτοί είμαστε δυστυχώς. Παρτάκηδες, ανεύθυνοι και αδιάφοροι για το κοινό καλό. 

Εγω το μονο χαρτακι που εχω βρει στο αυτοκινητο μου που το εχουν κανει συγκρουομενο οταν παρκαρουν ηταν 2 φορες ενα που ελεγε "ΠΙΑΝΕΙΣ 2 ΘΕΣΕΙΣ"....Ναι επιανα μιαμιση γιατι Δεν χωραγε αμαξι μπροστα και δεν ηθελα να μου το παβλουκιασουν μεχρις τελικης πτωσεως......Φανταστειτε ομως τι χρειαζεται για καποιον να παει να παρκαρει και να γραψει κατι τετοιο......Τα ψυχολογικα του Ελλην.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου το κοπάνησαν κάτω στην πυλωτή και φυσικά κανένα σημείωμα ούτε μπορούσα να αποδείξω ποιος το έκανε. 200ρού γιατί κάποιος φοβόταν να κάνει χρήση της ασφάλειας που (πιστεύω) πληρώνει. Λες κι άμα θέλαμε δεν θα βγάζαμε άκρη...Ξεφτίλες και ανθρωπάκια.

Ο TS δεν είναι τέτοιος αλλά το θυμήθηκα και φόρτωσα. 

Επεξ/σία από Koeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναγράψει πριν από λίγους μήνες αλλά το ξαναλέω και στ αυτό το θέμα.

Έχω παρκάρει κάτω από το σπίτι μου και σε σημείο που έχω παρκάρει άπειρες φορές. Το βρίσκω χτυπημένο και με ζημειά 700. Είχα μεικτή ασφαλείας και κάτι γλίτωσα αλλά και πάλι. 

Γιατί ρε παιδιά;;;; Αφήσετε ένα σημείωμα, δεν θα έχετε συνέπειες. Και θα το εκτιμήσει το θύμα.

ΥΓ στο δρόμο που είχα παρκάρει  και στη γωνία που ήμουν, τα αυτοκίνητα συνεχίζουν ευθεία ή στρίβουν δεξιά. Από τον Ιανουάριο και ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έγινε...

image.jpeg.5a29f198ce49cef30fbcbe9f27a6a94e.jpegIMG_20200125_135346.jpg.177bedeb6f6091ad0b23352baebb698c.jpgIMG_20200125_135407.jpg.351ecca69de25c8f87eff68c85fc184f.jpgIMG_20200125_135416.jpg.494b77ec7ec17f373278106cf3ae29c4.jpg

  • Confused 1
  • Sad 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gasgounis είπε

Το έχω ξαναγράψει πριν από λίγους μήνες αλλά το ξαναλέω και στ αυτό το θέμα.

Έχω παρκάρει κάτω από το σπίτι μου και σε σημείο που έχω παρκάρει άπειρες φορές. Το βρίσκω χτυπημένο και με ζημειά 700. Είχα μεικτή ασφαλείας και κάτι γλίτωσα αλλά και πάλι. 

Γιατί ρε παιδιά;;;; Αφήσετε ένα σημείωμα, δεν θα έχετε συνέπειες. Και θα το εκτιμήσει το θύμα.

ΥΓ στο δρόμο που είχα παρκάρει  και στη γωνία που ήμουν, τα αυτοκίνητα συνεχίζουν ευθεία ή στρίβουν δεξιά. Από τον Ιανουάριο και ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έγινε...

image.jpeg.5a29f198ce49cef30fbcbe9f27a6a94e.jpegIMG_20200125_135346.jpg.177bedeb6f6091ad0b23352baebb698c.jpgIMG_20200125_135407.jpg.351ecca69de25c8f87eff68c85fc184f.jpgIMG_20200125_135416.jpg.494b77ec7ec17f373278106cf3ae29c4.jpg

Και δεν ακουσε ΚΑΝΕΙΣ τιποτα;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Και δεν ακουσε ΚΑΝΕΙΣ τιποτα;;;;;;;

Ουτε ειδε κανεις τιποτα ουτε ακουσε... οπως δεν ακουσα και εγω και η οικογενεια μου. Ουτε με καμερες στην γειτονια εβγαλα ακρη. Αυτο εγινε το βραδυ, οταν κοιμομασταν. Και προφανως οταν βρω θεση στο ιδιο σημειο, συνεχιζω να παρκαρω οπως εκανα ολα αυτα τα χρονια. Δεν εφταιγε το σημειο αλλα ο οδηγος ξεκαθαρα.

Τελος παντων...

 

Αυτο που θελω να πω, ειναι κριμα την βλακεια, απροσεξια ή ανικανονητα καποιου να την πληρωνει καποιος αλλος.

Εγω ως παθων, αν μου ειχαν αφησει ενα σημειωμα με το τηλεφωνο δεν θα εκανα φασαρια με τον αλλον. Πιθανως να τον εβριζα απο μεσα μου αλλα θα το εκτιμουσα οτι θα εκανε δηλωση και θα τον ευχαριστουσα κιολας που δεν εξαναφανιστηκε. Ενω αν τον εβρισκα μετα απο δικο μου ψαξιμο, μπορει να τον εσκιζα δικαστικως ή δεν ξερω πως αλλιως....

Αναγκαστικα και εδωσα ενα σωρο λεφτα απο το πουθενα.

Για εμενα, ειναι ελλειψη παιδειας να κανεις ζημια, να ξερεις οτι δεν θα πληρωσεις απο την τσεπη σου και να εξαφανιζεσαι. Και αν φυγεις στον πανικο σου, με καποιο τροπο να ψαξεις να βρεις το αυτοκινητο και να επανορθωσεις

31 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

για να λυθεί η απορία.

φορτηγό που στρίβει δεξιά, εσύ είσαι πάνω στη γωνία, ο κώλος του σε πήρε παραμαζωμα

 

 

33 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

για να λυθεί η απορία.

φορτηγό που στρίβει δεξιά, εσύ είσαι πάνω στη γωνία, ο κώλος του σε πήρε παραμαζωμα

 

Αν ηταν αυτο που λες, πιστευω οτι θα εκανε ζημια σε μεγαλυτερη εκταση, θα ειχε μεγαλυτερο μηκος το χτυπημα.

Πιο πιθανο θεωρω να εκανε οπισθεν και να με χτυπησε με την γωνια αλλα και σε αυτη την περιπτωση ο δρομος ειναι σχετικα μεγαλος για να αναγκαστει φορτηγο να κανει οπισθεν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gasgounis είπε

Ουτε ειδε κανεις τιποτα ουτε ακουσε... οπως δεν ακουσα και εγω και η οικογενεια μου. Ουτε με καμερες στην γειτονια εβγαλα ακρη. Αυτο εγινε το βραδυ, οταν κοιμομασταν. Και προφανως οταν βρω θεση στο ιδιο σημειο, συνεχιζω να παρκαρω οπως εκανα ολα αυτα τα χρονια. Δεν εφταιγε το σημειο αλλα ο οδηγος ξεκαθαρα.

Τελος παντων...

Αυτο που θελω να πω, ειναι κριμα την βλακεια, απροσεξια ή ανικανονητα καποιου να την πληρωνει καποιος αλλος.

Εγω ως παθων, αν μου ειχαν αφησει ενα σημειωμα με το τηλεφωνο δεν θα εκανα φασαρια με τον αλλον. Πιθανως να τον εβριζα απο μεσα μου αλλα θα το εκτιμουσα οτι θα εκανε δηλωση και θα τον ευχαριστουσα κιολας που δεν εξαναφανιστηκε. Ενω αν τον εβρισκα μετα απο δικο μου ψαξιμο, μπορει να τον εσκιζα δικαστικως ή δεν ξερω πως αλλιως....

Αναγκαστικα και εδωσα ενα σωρο λεφτα απο το πουθενα.

Για εμενα, ειναι ελλειψη παιδειας να κανεις ζημια, να ξερεις οτι δεν θα πληρωσεις απο την τσεπη σου και να εξαφανιζεσαι. Και αν φυγεις στον πανικο σου, με καποιο τροπο να ψαξεις να βρεις το αυτοκινητο και να επανορθωσεις

Αν ηταν αυτο που λες, πιστευω οτι θα εκανε ζημια σε μεγαλυτερη εκταση, θα ειχε μεγαλυτερο μηκος το χτυπημα.

Πιο πιθανο θεωρω να εκανε οπισθεν και να με χτυπησε με την γωνια αλλα και σε αυτη την περιπτωση ο δρομος ειναι σχετικα μεγαλος για να αναγκαστει φορτηγο να κανει οπισθεν.

Αυτο πρεπει να ακουστηκε 2 τετραγωνα, δεν ειναι απλα ενα βαθουλωμα. Το να μην ακουσει κανεις κατι τι να πω, ειναι καπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gasgounis είπε

Πιο πιθανο θεωρω να εκανε οπισθεν και να με χτυπησε με την γωνια αλλα και σε αυτη την περιπτωση ο δρομος ειναι σχετικα μεγαλος για να αναγκαστει φορτηγο να κανει οπισθεν.

Φίλε το χτύπημα είναι ψηλά για να έγινε από χαμηλό αμάξι. Αν δεν άκουσες τίποτα είναι γιατί πιθανόν οι σκουπιδιάρες κάνουν φασαρία ούτως ή άλλως ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αυτο πρεπει να ακουστηκε 2 τετραγωνα, δεν ειναι απλα ενα βαθουλωμα. Το να μην ακουσει κανεις κατι τι να πω, ειναι καπως.

Το υπνοδωματιο μου σε ευθεια γραμμη, δεν ειναι πανω απο 15 μετρα απο το σημειο που ειχα παρκαρει. Το ειχα αφησει εκει Παρασκευη βραδακι και οταν εφυγα απο το σπιτι για να παω λαικη και σουπερ μαρκετ, γυρω στις 10, το βρηκα χτυπημενο. Ρωτησα ενοικους στην πολυκατοικια αλλα δεν ηξερε κανεις τιποτα.

 

5 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Φίλε το χτύπημα είναι ψηλά για να έγινε από χαμηλό αμάξι. Αν δεν άκουσες τίποτα είναι γιατί πιθανόν οι σκουπιδιάρες κάνουν φασαρία ούτως ή άλλως ;)

Σαν χρωμα μοιαζει με το πρασινο στα λεωφορεια. Εγω ειχα παρκαρει οπως ανεβαινει ο δρομος αριστερα. στη γωνια αυτη στριβει δεξια λεωφορεια και λιγο πιο κατω κανει τερμα. Ειχα παει με μετρο και μετραγα το υψος του προφυλακτηρα και σε σταση και οταν βαζει μπροστα που σηκωνεται λιγο αλλα δεν μπορουσα να το συσχετισω. Ενας μηχανικος αυτοκινητων γνωστος που το ειδε, ειπε οτι ειναι απο φορτηγο και το οποιο εχει κακης ποιοτητας χρωμας (καπως μου το ειπε αλλα δεν το θυμαμαι)γιατι το χρωμα που ειχε αφησει σε εμενα ηταν σαν σκονη σε πολλα σημεια, τριβοταν. Δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα. Και τελος δεν νομιζω οτι οι σκουπιδιαρες εχουν πρασινο χρωμα. Παντως δεν ηταν σιγουρα Ι.Χ.

 

Για αυτο παιδια, ενα χαρτακι με το τηλεφωνο. Αν μου ειχε αφησει εμενα, θα εβριζα απο μεσα μου για την ατυχια μια και για την ταλαιπωρια αλλα απο την αλλη ειλικρινα θα τον ευχαριστουσα που δεν εξαφανιστηκε.

Αν βρεις λιγο με τον προφυλακτηρα σου στο πισω αυτοκινητο, παει στο διαολο...Χτυπηματα μεσα στη πολη εχουμε λιγο πολυ ολοι.

Αλλα αν ειναι κατι παραπανω, χαρτακι με τηλεφωνο και με ενα συγνωμη επανω.

Υ.Γ. συγχηθηκα, το ειχα ξεχασει μετα απο 6 μηνες αλλα φουντωσα παλι με τον μαλακα που το εκανε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού λέμε όλοι τον πόνο μας, ξυπνάω μια μέρα και το βρίσκω έτσι.

Το αμάξι δεν είχε κλείσει ούτε 6μηνο καινούριο, δεν έκλεινε κανέναν, σε δρόμο που χωράει άνετα 1,5 αυτοκίνητο.

IMG_20190201_101731553.jpg

Εννοείται ούτε χαρτάκι ούτε τίποτα.

Επεξ/σία από red7genius
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...