Προς το περιεχόμενο

Μισθός κοροϊδία εργοδότη


babasas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, babasas είπε

Φ

Η δεν διάβασες  το πρώτο ποστ για να καταλάβεις γιατί δεν αντέδρασα νωρίτερα ή έχεις δυσλεξία .

Φιλικά .

α, ενταξει.

και εγω σου λεω φιλικα...καλη τυχη.

οτι και να παθεις εσυ θα το παθεις.εγω τα συμφερονται μου ξερω να τα υποστηριζω ΄...για αυτο και εφυγα απο το ελλαδισταν για να μην εχω με τους μαλακες που εχετε για εργοδοτες.

και παλι φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παλιοτερα που ειχα εργαστει σε μικρη ταβερνα, ειχε κανει ενας σερβιτορος καταγγελια οταν ανακαλυψε οτι το αφεντικο εβαζε χερι στα φιλοδωρηματα. Ενω μισθολογικα μας δηλωνε ολους σαν βοηθους (βοηθοι σερβιτοροι, βοηθος μαγειρας, βοηθος λαντζας) χωρις εορταστικες ή καλοκαιρινες αδειες.Το μονο που καταφερε απο καταγγελια στο ΙΚΑ ηταν να παρει οτι τελικα δικαιουται, να απολυθει και να μην επιβληθει κανενα προστιμο στον επιχειρηματια. Δεν ξερω κατα ποσο εχουν αλλαξει νομοθετικα τα πραγματα. Εαν δεν εχεις βρει κατι αλλο θα το ξανασκεφτομουν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

α, ενταξει.

και εγω σου λεω φιλικα...καλη τυχη.

οτι και να παθεις εσυ θα το παθεις.εγω τα συμφερονται μου ξερω να τα υποστηριζω ΄...για αυτο και εφυγα απο το ελλαδισταν για να μην εχω με τους μαλακες που εχετε για εργοδοτες.

και παλι φιλικα.

Να ξέρεις επειδη εχετε φυγει οι   μισοι στο εξωτερικό τραβαμε αυτα που τραβάμε εμεις εδω,  επρεπε να κατσετε να αλλαξουμε ολλοι μαζι τον τόπο μας αλλα που τα γραφεία σας μαραναν 

Δεν μπωρεις εσυ απο το εξωτερικό να με κρίνεις γιατι εγω είμαι ακόμα εδω  .....κατσε στην Αγγλια σου και μην έρχεσαι ουτε για διακοπες  γιατι αν δεν δουλεψουμε εμεις εδω διακοπες γιοκ

 

 

15 λεπτά πριν, prmarios είπε

Παλιοτερα που ειχα εργαστει σε μικρη ταβερνα, ειχε κανει ενας σερβιτορος καταγγελια οταν ανακαλυψε οτι το αφεντικο εβαζε χερι στα φιλοδωρηματα. Ενω μισθολογικα μας δηλωνε ολους σαν βοηθους (βοηθοι σερβιτοροι, βοηθος μαγειρας, βοηθος λαντζας) χωρις εορταστικες ή καλοκαιρινες αδειες.Το μονο που καταφερε απο καταγγελια στο ΙΚΑ ηταν να παρει οτι τελικα δικαιουται, να απολυθει και να μην επιβληθει κανενα προστιμο στον επιχειρηματια. Δεν ξερω κατα ποσο εχουν αλλαξει νομοθετικα τα πραγματα. Εαν δεν εχεις βρει κατι αλλο θα το ξανασκεφτομουν.

 

 

Συμφωνω ολο τετοια είμαστε στην δικιά μου την περίπτωση είναι τα 2 παιδεια με τα οποια αλλαζει ο μισθος + 150-200 ευρο  

Εχει κανει  εις γνωσης του καταθεση ψευδων στοιχειων σε  ασφαλιστικό φορέα πλαστογραφία είχε την υπογραφη μου και δεν υπέγραφα πρόσληψη μετα απο ενα σημείο και μετα  δεν είναι το ίδιο φιλαράκο καταλαβαινω θες να πεις και εσυ την ιστορια του φίλου σου  ,μια χαρα.

Επεξ/σία από babasas
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, babasas είπε

Ο οαεδ πληρώνει βάσει ενσήμων  εμείς τον πληρώνουμε και τον οαεδ με δικά μας λευτά  .....

Δεν εκλεψα κανενα ταμείο  

Εσύ είσαι απο τους σκληρούς που φτύνουν στα μούτρα και δεν την πατάνε ποτέ ......θα έρθει και η σείρα σου ...

ΜΟνο για την παπατζα που λες οτι εφαγα θα του την καρφώσω  

Μπράβο, με τα 750 ευρώ που δηλωνες ανά έξι μήνες,  έδινες 690 ολόκληρα ευρα το χρόνο για ασφάλιση και σύνταξη και 0 , Ναι 0 φόρο.  Μας έσωσες. 

Επίσης έπαιρνες πίσω κάποιες χιλιάδες ευρώ σε επιδόματα,  σχολεία,  δρόμους κτλ αλλά δε βαριέσαι εσύ είχες γάμους,  βαφτίσια κτλ που να προλαβαίνεις τώρα να τρέχεις για πληρωμές,  άσε να τα δώσει κάνας άλλος που προλαβαίνει...

Ρε τι διαβάζουμε,  φυσικά και όλοι οι άλλοι που σιγοντάρουν δεν πάνε πίσω, δε θα φτάναμε σε τέτοια χάλια με μικρά ποσοστά. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που περιγράφει ο φίλος στο πρώτο ποστ είναι ουσιαστικά :

Σωρεία προβλημάτων που μας κυνηγάνε από το παρελθόν και τις συνέπειες θα τις φάμε καλά οι νέοι και οι υπόλοιποι.Ποιός ευθύνεται;Η κοινωνία μαζί  με τις εκάστοτε κυβερνήσεις - τους εκπροσώπους μας.Το παρελθόν επαναλαμβάνεται καθ όσον αφορά τα εργασιακά ,καμια λογική σε μια σειρά θεμάτων και αυτή η τακτική  ας την βαφτίσω έτσι οδηγεί τους εργοδότες σε σύγκρουση με τους συνεργάτες τους = εργαζομενους οι οποιοι είναι το γραναζί της παραγωγής μιας επιχειρησης.

Προκειται για ενα μειζον θεμα που για να δουμε τιτλους τελους ,πρεπει να κοπει απο την ριζα του.Ενα απ αυτα που πρεπει να αλλαξει ειναι η νοοτροπια του Ελληνα πολιτη συν αλλα τοσα.

 

Επεξ/σία από Ggiorgos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 28/6/2020 στις 7:19 ΜΜ, babasas είπε

Είναι η κοροιδία φίλε αν δεν πληρώσει τώρα θα το ξανακάνει σε καποιον αλλον .....

Μπράβο ρε φίλε. Άμα είχαν έστω και λίγο οι μισοί σε αυτή τη χώρα την δική σου ευθιξία θα είμασταν λαμπρό κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, babasas είπε

Να ξέρεις επειδη εχετε φυγει οι   μισοι στο εξωτερικό τραβαμε αυτα που τραβάμε εμεις εδω,  επρεπε να κατσετε να αλλαξουμε ολλοι μαζι τον τόπο μας αλλα που τα γραφεία σας μαραναν 

Δεν μπωρεις εσυ απο το εξωτερικό να με κρίνεις γιατι εγω είμαι ακόμα εδω  .....κατσε στην Αγγλια σου και μην έρχεσαι ουτε για διακοπες  γιατι αν δεν δουλεψουμε εμεις εδω διακοπες γιοκ

 

 

εγω φταιω που εισαι σε ασχημη θεση?????

εσυ μου εφταιξες  που εγω εφυγα ????

εγω να κατσω να αλλαξω την κατασταση για εσενα???

εγω την αλλαξα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ..πηρα γυναικα και παιδι και την εκανα.

αλλαξε την και εσυ για εσενα...

 

υ.γ εισαι πολυ λιγος για να μου πεις εσυ εμενα το που θα παω και αν θα παω διακοπες..

χαλαρωσε την πετσα σου και συνεχισε αυτο κανεις..

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babasas είπε

Να ξέρεις επειδη εχετε φυγει οι   μισοι στο εξωτερικό τραβαμε αυτα που τραβάμε εμεις εδω,  επρεπε να κατσετε να αλλαξουμε ολλοι μαζι τον τόπο μας αλλα που τα γραφεία σας μαραναν 

Δεν μπωρεις εσυ απο το εξωτερικό να με κρίνεις γιατι εγω είμαι ακόμα εδω  .....κατσε στην Αγγλια σου και μην έρχεσαι ουτε για διακοπες  γιατι αν δεν δουλεψουμε εμεις εδω διακοπες γιοκ

Γιές έτσι ακριβώς, κοζ φάκ λότζικ.

Μας φταίνε πάντα οι άλλοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Βασίλης_29 said:

Μεγάλωσα σε σχολείο με πολλους συμμαθητές από Αλβανία και άλλες χώρες, στα 33 πλέον όλοι αυτοί έχουν κάνει οικογένεια και παιδιά στην Ελλάδα, άλλοι έφυγαν εξωτερικό, οι περισσότερες δουλειές που κάνουν είναι του ποδαριού και χαμαλικι, μισθοι γύρω στα 600-700, αλλά κάποιοι και πολύ περισσότερα λόγω εμπειρίας και ότι δούλευαν από τα 18. Οι Ελληνες, δεν έχει παντρευτεί ούτε το 50% και οι μισοί εξ' αυτών μόνο έχουν παιδί. 

Και;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Antilogos1975 είπε

εγω φταιω που εισαι σε ασχημη θεση?????

εσυ μου εφταιξες  που εγω εφυγα ????

εγω να κατσω να αλλαξω την κατασταση για εσενα???

εγω την αλλαξα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ..πηρα γυναικα και παιδι και την εκανα.

αλλαξε την και εσυ για εσενα...

υ.γ εισαι πολυ λιγος για να μου πεις εσυ εμενα το που θα παω και αν θα παω διακοπες..

χαλαρωσε την πετσα σου και συνεχισε αυτο κανεις..

Για να αλλάξει η κατάσταση στην Ελλάδα , πρέπει να υπάρχουν νέοι/Νέες και να φωνάζουν / διεκδικούν/ διαδηλώνουν. 

Όσο δεν γίνεται αυτό, η ζωή μας θα γίνεται χειρότερη

(Γι'αυτό νομίζω σε ψιλό έκραξε ο φίλος..  Ίσως είναι πιο εύκολο να φύγει κάποιος έξω,  παρά να μείνει και να παλέψει εδώ)

Βασικό είναι να υπάρχει Δικαιοσύνη. Στην Ελλάδα, με ελάχιστες εξαιρέσεις,  η δικαιοσύνη είναι για γέλια (και για κλάματα)

Όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίσοι και θα πρέπει να βάζουμε το κοινό καλό,  πάνω από ατομικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, abejita είπε

Για να αλλάξει η κατάσταση στην Ελλάδα , πρέπει να υπάρχουν νέοι/Νέες και να φωνάζουν / διεκδικούν/ διαδηλώνουν. 

Όσο δεν γίνεται αυτό, η ζωή μας θα γίνεται χειρότερη

(Γι'αυτό νομίζω σε ψιλό έκραξε ο φίλος..  Ίσως είναι πιο εύκολο να φύγει κάποιος έξω,  παρά να μείνει και να παλέψει εδώ)

Βασικό είναι να υπάρχει Δικαιοσύνη. Στην Ελλάδα, με ελάχιστες εξαιρέσεις,  η δικαιοσύνη είναι για γέλια (και για κλάματα)

Όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίσοι και θα πρέπει να βάζουμε το κοινό καλό,  πάνω από ατομικό. 

Πιο εύκολο να φύγεις έξω;Τότε όλοι θα είχαν φύγει !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, abejita είπε

Για να αλλάξει η κατάσταση στην Ελλάδα , πρέπει να υπάρχουν νέοι/Νέες και να φωνάζουν / διεκδικούν/ διαδηλώνουν. 

Όσο δεν γίνεται αυτό, η ζωή μας θα γίνεται χειρότερη

Όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίσοι και θα πρέπει να βάζουμε το κοινό καλό,  πάνω από ατομικό. 

1.Αν δεν κάνω λάθος νέοι - νέες και τα λοιπά και φωνάζουν και διεκδικούν και διαδηλώνουν εδώ και χρόνια. Προφανώς και είναι εσφαλμένη οδός για επίλυση προβλημάτων της κοινωνίας μας. - βλέπε "The definition of insanity is doing the same thing over and over again, but expecting different results."

2.Οι άνθρωποι δεν είναι ίσοι. Το οτι ο UN λέει οτι  Αll human beings are born free and equal in dignity and rights δεν αλλάζει την πραγματικότητα.

Σκλάβοι συνεχίζουν και υπάρχουν(ακόμα και στην δύση), αλλά ανισότητες συνεχίζουν και υπάρχουν και σε άλλους τομείς.

Φυσική δύναμη, νοημοσύνη, υγεία, οικονομική κατάσταση. Γενικά το οτι είμαστε όλοι ίσοι είναι ένα παραμύθι όπως ο Αγιος Βασίλης που φέρνει δώρα τα Χριστούγεννα.

3.Αν δεν μπορείς να φροντίσεις τον εαυτό σου,  πώς ακριβώς θα βοηθήσεις τους γύρω σου?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Everest είπε

Καποιους η κριση δεν τους διδαξε τιποτα, ουτε ειδαν περα απο το σπιτι τους. Απιστευτα πραγματα σε μια χωρα με 10 χρονια μνημονια.

Τι εννοεις;Εδω ο αλλος ελεγε οτι η ελλαδα προχωρα.
Μην κανετε παιδια εφοσον δε μπορειτε να τα στηριξετε ουτα καν πριν τα κανετε,γιατι δε σας φταινε αυτα να μεγαλωσουν με οτι σας χαριζει ο κοσμος στις αγγελιες.
 

8 ώρες πριν, babasas είπε

Να ξέρεις επειδη εχετε φυγει οι   μισοι στο εξωτερικό τραβαμε αυτα που τραβάμε εμεις εδω,  επρεπε να κατσετε να αλλαξουμε ολλοι μαζι τον τόπο μας αλλα που τα γραφεία σας μαραναν 

 

Κοιτα,μιας και χορτασες κραξιμο και πλεον αντιδρας,καλο ειναι να σταματησεις να γραφεις οτι σου ερθει,να ζητησεις να κλειδωσει το θεμα αφου δε σου αρεσουν αυτα που διαβαζεις,και να πας να κοιταξεις να διορθωσεις τη ζωουλα σου,αντι να κλαιγεσαι εδω μεσα.
Σου ειπαν τι πρεπει να κανεις,εσυ ψαχνεις να βρεις υποστηριχτες τωρα για να  δικαιολογηθεις στον εαυτο σου.Ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται.
Καλη τυχη,γιατι δε βλεπω να σε βοηθαει τιποτε αλλο στη ζωη σου.

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...