Προς το περιεχόμενο

Το Twitch ανέστειλε τον λογαριασμό του Donald Trump


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Η λύση είναι μία. Αυτήν την λύση που έδωσε και ο Τσε Γκεβάρα στα στρατόπεδα που έφτιαξε και σήμερα οι Athens pride τον κρατάνε στα πανό τους 😛

Στείλε πμ με fotos από pride με πανό με τον τσε... 

Αν δεν έχεις τότε τροποποίησε το ποστ μιας και θα είναι αναληθές...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βάζω αυτά τα δύο μυνήματα μαζί, μόνο και μόνο για να δείτε την εκ διαμέτρου διαφορετικές οπτικές γωνίες και αναγνώσεις που υπάρχουν σε μια άποψη μου...

Στην ουσία και των τριών απόψεων μας όμως δεν μπορώ να μην σχολιάσω το αν και ποιος αναγνωρίζει ένα πρόβλημα και το αν και ποιος προσπαθεί να το λύσει... 

Σου κάνει τόση εντύπωση αυτό ώστε να το βάλεις σε έδρανο απο μόνο του?
Δεν θα έπρεπε. Δεν είπε κανείς οτι μοιράζομαι εγώ ή κάποιος άλλος όλες τις απόψεις του Vaiosss ή κάποιου τρίτου και δεν θα έπρεπε κιόλας να συμβαίνει αυτό.

Θα το πω για χιλιοστή φορά.
Είναι ζητήματα τα οποία ο πολιτισμός μας δεν έχει καταφέρει να λύσει. Είναι χαζό να θεωρείτε κάποιοι πως έχουν βρεθεί λύσεις και απλά κάποιοι κομπλεξικοί σας χαλάνε την ουτοπία. Και είναι χαζό να θεωρείτε πως όλα αποδίδονται σε 1-2 παράγοντες.

Παρακολουθούσα τον τελευταίο καιρό τις συνεντευξεις του Jaron Lanier στις οποίες αναφέρει ξανά και ξανά το πως η ιδεολογία που είχαν όλοι της γενιάς του, για την ελεύθερη διάθεση πληροφορίας και το πως αυτό θα βοηθούσε την κοινωνία να κινηθεί προς μια πιο ολιστική και θετική κατεύθυνση, στην σύγχρονη κοινωνία δυστυχώς όχι απλά δεν δουλεύει αλλά δουλευει αρνητικά.
Η ιδέα που είχαν, και τελικά επιτέυχθει για την ελέυθερη διάθεση πληροφοριών, στην σύγχρονη κοινωνία έχει αποδειχθεί ως εμπόδιο στην παγκόσμια οικονομία, βοηθάει την συγκέντρωση πλούτου, εγκλωβίζει τους ανθρώπους και συντελεί στην εκμεταλλευση τους με περισσότερους απο έναν τρόπους.
Θέλω να καταλήξω στο οτι κανείς δεν ξέρει το μέλλον και κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει όλες τις συνιστώσες σε ζητήματα τα οποία έχουμε για αιώνες under construction. Μπορούμε όλοι να προβληματιστούμε μέχρι να πεθάνουμε, να προσπαθούμε επίσης μέχρι να πεθάνουμε... το να λέμε στην παρούσα στιγμή πως ξέρουμε οτι αν γινόταν το τάδε τα πράγματα θα ήταν έτσι, αλλιώς, αλλιώτικα και μάλιστα καλύτερα... είναι αρκετά στενόμυαλο.

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Είναι out of context η παραθεση σου. Ίσως δεν κατάλαβα και τι εννοούσες εσύ, γιατί εγώ απαντησα ότι έχει λυθεί τι είναι ρατσισμός, ανισότητα κτλ και όχι ότι έχουν εξαφανισθει από την κοινωνία αυτά.

Με μπερδεύεις.
Η πρόταση μου είναι πολύ απλή. Στην φωτογραφία που παρέθεσα, ισχυρίζομαι πως θεματα ρατσισμού ανισότητας κοινωνικών επιπέδων, αποδεκτων συμπεριφορών κλπ, ΔΕΝ τα έχουμε λύσει σαν πολιτισμός.
Μου απαντάς αρνητικά ισχυριζόμενος οτι τα ΈΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ.

Στην συνέχεια γράφω " σαν πολιτισμός έχουμε άλυτα προβλήματα. Ο Retromaniac ομως διαφωνησε και ειπε οτι έχουμε τα πάντα λυμένα." και εσύ απαντάς πως ΔΕΝ ισχυριστηκες κάτι τετοιο... σου δείχνω το σημείο στο οποιο ισχυρίστηκες οτι τα ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ και μου ξαναλες μετά οτι λάθος κατταλαβα πως ισχυριστηκες οτι τα ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ.... και πως αυτό που εννοούσες είναι πως τα ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scyther666 είπε

Σου κάνει τόση εντύπωση αυτό ώστε να το βάλεις σε έδρανο απο μόνο του?
Δεν θα έπρεπε. Δεν είπε κανείς οτι μοιράζομαι εγώ ή κάποιος άλλος όλες τις απόψεις του Vaiosss ή κάποιου τρίτου και δεν θα έπρεπε κιόλας να συμβαίνει αυτό.

Θα το πω για χιλιοστή φορά.
Είναι ζητήματα τα οποία ο πολιτισμός μας δεν έχει καταφέρει να λύσει. Είναι χαζό να θεωρείτε κάποιοι πως έχουν βρεθεί λύσεις και απλά κάποιοι κομπλεξικοί σας χαλάνε την ουτοπία. Και είναι χαζό να θεωρείτε πως όλα αποδίδονται σε 1-2 παράγοντες.

Παρακολουθούσα τον τελευταίο καιρό τις συνεντευξεις του Jaron Lanier στις οποίες αναφέρει ξανά και ξανά το πως η ιδεολογία που είχαν όλοι της γενιάς του, για την ελεύθερη διάθεση πληροφορίας και το πως αυτό θα βοηθούσε την κοινωνία να κινηθεί προς μια πιο ολιστική και θετική κατεύθυνση, στην σύγχρονη κοινωνία δυστυχώς όχι απλά δεν δουλεύει αλλά δουλευει αρνητικά.
Η ιδέα που είχαν, και τελικά επιτέυχθει για την ελέυθερη διάθεση πληροφοριών, στην σύγχρονη κοινωνία έχει αποδειχθεί ως εμπόδιο στην παγκόσμια οικονομία, βοηθάει την συγκέντρωση πλούτου, εγκλωβίζει τους ανθρώπους και συντελεί στην εκμεταλλευση τους με περισσότερους απο έναν τρόπους.
Θέλω να καταλήξω στο οτι κανείς δεν ξέρει το μέλλον και κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει όλες τις συνιστώσες σε ζητήματα τα οποία έχουμε για αιώνες under construction. Μπορούμε όλοι να προβληματιστούμε μέχρι να πεθάνουμε, να προσπαθούμε επίσης μέχρι να πεθάνουμε... το να λέμε στην παρούσα στιγμή πως ξέρουμε οτι αν γινόταν το τάδε τα πράγματα θα ήταν έτσι, αλλιώς, αλλιώτικα και μάλιστα καλύτερα... είναι αρκετά στενόμυαλο.

Δεν φανταζόμουν ότι θα παρεξηγήσεις την συνύπαρξη των λεγόμενων σου μαζί με κάποιου άλλου... όπως ανέφερα για το ίδιο κείμενο έχουμε διαφορετικές απόψεις...

αν θεωρείς οτι το υποβίβασα το ποστ σου, συγγνώμη δεν θα ξανά γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Σου κάνει τόση εντύπωση αυτό ώστε να το βάλεις σε έδρανο απο μόνο του?
Δεν θα έπρεπε. Δεν είπε κανείς οτι μοιράζομαι εγώ ή κάποιος άλλος όλες τις απόψεις του Vaiosss ή κάποιου τρίτου και δεν θα έπρεπε κιόλας να συμβαίνει αυτό.

Θα το πω για χιλιοστή φορά.
Είναι ζητήματα τα οποία ο πολιτισμός μας δεν έχει καταφέρει να λύσει. Είναι χαζό να θεωρείτε κάποιοι πως έχουν βρεθεί λύσεις και απλά κάποιοι κομπλεξικοί σας χαλάνε την ουτοπία. Και είναι χαζό να θεωρείτε πως όλα αποδίδονται σε 1-2 παράγοντες.

Παρακολουθούσα τον τελευταίο καιρό τις συνεντευξεις του Jaron Lanier στις οποίες αναφέρει ξανά και ξανά το πως η ιδεολογία που είχαν όλοι της γενιάς του, για την ελεύθερη διάθεση πληροφορίας και το πως αυτό θα βοηθούσε την κοινωνία να κινηθεί προς μια πιο ολιστική και θετική κατεύθυνση, στην σύγχρονη κοινωνία δυστυχώς όχι απλά δεν δουλεύει αλλά δουλευει αρνητικά.
Η ιδέα που είχαν, και τελικά επιτέυχθει για την ελέυθερη διάθεση πληροφοριών, στην σύγχρονη κοινωνία έχει αποδειχθεί ως εμπόδιο στην παγκόσμια οικονομία, βοηθάει την συγκέντρωση πλούτου, εγκλωβίζει τους ανθρώπους και συντελεί στην εκμεταλλευση τους με περισσότερους απο έναν τρόπους.
Θέλω να καταλήξω στο οτι κανείς δεν ξέρει το μέλλον και κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει όλες τις συνιστώσες σε ζητήματα τα οποία έχουμε για αιώνες under construction. Μπορούμε όλοι να προβληματιστούμε μέχρι να πεθάνουμε, να προσπαθούμε επίσης μέχρι να πεθάνουμε... το να λέμε στην παρούσα στιγμή πως ξέρουμε οτι αν γινόταν το τάδε τα πράγματα θα ήταν έτσι, αλλιώς, αλλιώτικα και μάλιστα καλύτερα... είναι αρκετά στενόμυαλο.

Με μπερδεύεις.
Η πρόταση μου είναι πολύ απλή. Στην φωτογραφία που παρέθεσα, ισχυρίζομαι πως θεματα ρατσισμού ανισότητας κοινωνικών επιπέδων, αποδεκτων συμπεριφορών κλπ, ΔΕΝ τα έχουμε λύσει σαν πολιτισμός.
Μου απαντάς αρνητικά ισχυριζόμενος οτι τα ΈΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ.

Στην συνέχεια γράφω " σαν πολιτισμός έχουμε άλυτα προβλήματα. Ο Retromaniac ομως διαφωνησε και ειπε οτι έχουμε τα πάντα λυμένα." και εσύ απαντάς πως ΔΕΝ ισχυριστηκες κάτι τετοιο... σου δείχνω το σημείο στο οποιο ισχυρίστηκες οτι τα ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ και μου ξαναλες μετά οτι λάθος κατταλαβα πως ισχυριστηκες οτι τα ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ.... και πως αυτό που εννοούσες είναι πως τα ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ.

Λαθος κατάλαβα εγώ γιατί μάλλον διάβασα βιαστηκά τότε και κατάλαβα ότι ήταν συνέχεια στην κουβέντα μας πανω στα ορία και στους ορισμούς. Εσύ μίλαγες για τα ίδια τα θέματα. Ναι όντως δεν παραποίησες τα λεγόμενά μου, εγώ σου απάντησα λάθος τότε γιατί κατάλαβα λάθος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν φανταζόμουν ότι θα παρεξηγήσεις την συνύπαρξη των λεγόμενων σου μαζί με κάποιου άλλου... όπως ανέφερα για το ίδιο κείμενο έχουμε διαφορετικές απόψεις...

αν θεωρείς οτι το υποβίβασα το ποστ σου, συγγνώμη δεν θα ξανά γίνει...

Δεν παρεξηγήθηκα καθόλου.
Η μόνη μου ένσταση ειναι πως σου απάντησαν δυο πλευρές και αντί να απαντήσεις με την σειρά σου, είπες να παρουσιάσεις στο "κοινό" την διαφορά απόψεων των συνομιλητών σου σε μια προσπάθεια να μην δείξεις οτι σαφως δεν θα απαντήσεις τίποτα, αλλά παράλληλα να ρίξεις τα φώτα σε ένα άλλο ζήτημα απο την συζήτηση που ήταν σε εξέλιξη.

Να το κάνω πιο ξεκάθαρο.
Πέρα απο το οτι εγω και ο Vaiosss ερμηνευουμε διαφορετικά τον κόσμο γύρω μας (όπως άλλωστε και όλοι οι άνθρωποι του πλανήτη), έχεις να απαντήσεις κάτι πανω στην συζήτηση που μέχρι εκείνη την στιγμή συμμετείχες?
Εκτος αν το point σου ήταν όντως το οτι εγω και ο Vaiosss εχουμε διαφορετικές απόψεις ή κάτι τέτοιο.... περίπτωση στην οποία ομολογώ δεν ξέρω τι το άξιο αναφοράς έχει αυτό.

Επεξ/σία από scyther666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostool13 είπε

Εν έτει 2020 αν κάποιος πει  _____ lives matter ή ______ lives don't matter, το αν είναι ναζί ή όχι εξαρτάται από το χρώμα με το οποίο θα συμπληρώσει το κενό. Αυτό αποφάσισε το γκρουπ των "εγκεφάλων επιστημόνων" που άφησες να αποφασίζουν για πάρτη σου. Μιλάμε για επιστημονικό ορισμό του ρατσισμού, όχι αστεία.

Η μετάφραση από την τρικυμία εν κρανίω που έγραψες όπως και όλοι οι υπόλοιποι καλοί άνθρωποι εδώ μέσα, είναι απλά ότι δε σε ενοχλεί η λογοκρισία γιατί στην παρούσα φάση οι "εγκέφαλοι" που την επιβάλλουν "τυχαίνει" να συμφωνούν με τις προσωπικές σου πεποιθήσεις. Υπήρχαν όμως περίοδοι στην ιστορία που τα επιτρεπόμενα και μη χρώματα, στα κενά που ανέφερα πιο πάνω, ήταν αντίστροφα. Η ελευθερία του λόγου για αυτό ακριβώς είναι συνταγματικό δικαίωμα, για να μην εξαρτάται από το πόσο ακροδεξιά η ακροαριστερά βρίσκεται ο λογοκριτής την εκάστοτε εποχή.

 

Κατ αρχήν αλλάζεις το νόημα των όσων είπα, απλά για να δικαιολογησεις την δική σου θέση, λέγοντας ότι "άφησα να αποφασίσουν για πάρτη μου". Ποιον άφησα και με ποιον τρόπο; ή μάλλον εσύ πες μας με ποιον τροπο ΔΕΝ άφησες να αποφασίσουν για την παρτη σου; τι έκανες δηλαδή; Τους μάλωσες;

Σε προκαλώ να μου πεις με ποιον τρόπο δεν αφήνεις κάποια media να αποφασίσουν για σένα και ειδικά ενα social. Είμαι πολύ περίεργος ν ακούσω... Αν όμως δεν απαντήσεις, τότε θα είσαι κοτα λυρατη. Συμφωνεις;

Δεύτερον, πάλι μπέρδεψες την βούρτσα με την τέτοια και γράφεις ότι θες... Δηλαδή οταν γράφω ότι είναι όρος χρήσης ενός μέσου (social) να μην χρησιμοποιείτε ρητορική μίσους και ρατσισμό , κατι που πρέπει εξ αρχής να αποδεχθείς για να χρησιμοποιήσεις το social,, εσύ καταλαβαίνεις οτι εμένα δεν μ ενοχλεί η λογοκρισία...

Δηλαδή εσύ μπαίνεις fb, αποδέχεσαι τους όρους περί μη χρήσης ρητορικής μίσους και ρατσιστικων σχολίων και οταν σε  μπλοκαρουν επειδή χρησιμοποιήσεις ρητορική μίσους, τους κράζεις, τους λες φασίστες και μιλάς για λογοκρισία...

Ρε άντε απο δω που έχουν οι άλλοι τρικυμία εν κρανίο, ενώ εσείς δεν μπορείτε να καταλάβατε τα απλά και σας φαγουριζει ο κ@λος για καυγά...

Υ.Σ. Αν δεν σ αρέσει η ρητορική μου, πες το insomnia να με λογοκρίνει που σε μιλαω έτσι...

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Δεν παρεξηγήθηκα καθόλου.
Η μόνη μου ένσταση ειναι πως σου απάντησαν δυο πλευρές και αντί να απαντήσεις με την σειρά σου, είπες να παρουσιάσεις στο "κοινό" την διαφορά απόψεων των συνομιλητών σου σε μια προσπάθεια να μην δείξεις οτι σαφως δεν θα απαντήσεις τίποτα, αλλά παράλληλα να ρίξεις τα φώτα σε ένα άλλο ζήτημα απο την συζήτηση που ήταν σε εξέλιξη.

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι λες και τι υποστηρίζεις... ειλικρινά είπε κάνεις μας ότι ο ρατσισμός δεν υπάρχει? Απεναντίας είπαμε ότι η ρητορική μίσους θα πρέπει να εξαφανιστεί από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλά και γενικότερα, γιατί παρασέρνει κόσμο ο οποίος απλά φοβάται και του είναι πιο εύκολο να πιστέψει κάποιον που του εξασφαλίζει "εύκολη" ασφάλεια, πάρα έναν πολιτικό που του λέει απλά "ξεπέρασε" το...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

delphine

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι λες και τι υποστηρίζεις... ειλικρινά είπε κάνεις μας ότι ο ρατσισμός δεν υπάρχει? Απεναντίας είπαμε ότι η ρητορική μίσους θα πρέπει να εξαφανιστεί από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γιατί παρασέρνει κόσμο ο οποίος απλά φοβάται και του είναι πιο εύκολο να πιστέψει κάποιον που του εξασφαλίζει "εύκολη" ασφάλεια, πάρα έναν πολιτικό που του λέει απλά "ξεπέρασε" το...

Οι άνθρωποι παρασύρονται απο πολλά πράγματα, άλλα πολύ φανερά και άλλα λιγότερο. Άλλα πολύ πιο ζημιογόνα και άλλα λιγότερο.
Έχει κάποιος το μαχαίρι για να αποφασίζει τι είναι τι?

Εγώ όπως είπα και νωρίτερα, θεωρώ πολύ πιο ζημιογόνους για την κοινωνία τους youtubers τις instagram thots και αν είχα να διαλέξω μεταξύ του μέλλοντος που φαντάζομαι οτι θα υπάρχει αν είχαν την δύναμη ο trump ή η belle delphine, θα διάλεγα τον πρώτο.
Απλά κάποιος αποφάσισε να λογοκρίνει τον trump και οχι τους άλλους. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι η αποφαση αυτή είναι και "σωστή". Και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει οτι υπάρχει κάποιος άνθρωπος ή οργανισμός εκεί έξω που θα έπρεπε να έχει την δύναμη να κόβει ότι θεωρεί εκείνος "σωστό". Γιατί? γιατί κάποιοι θα γούσταραν τον trump και κάποιοι την delphine. That's all.
Αν εσύ πχ (τυχαίο παράδειγμα) θεωρείς οτι θα έπρεπε η delphine να έχει βήμα γιατι δεν κάνει κακό στον πολιτισμό αλλά ο trump δεν θα έπρεπε γιατί αυτός κάνει κακό στον πολιτισμό.... θα έπρεπε να συμφωνήσουμε οτι αυτό ειναι η αποψη σου και οχι μια παγκόσμια αλήθεια, γιατί πολλοί εκεί έξω έχουν διαφορετική άποψη.

Επεξ/σία από scyther666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι λες και τι υποστηρίζεις... ειλικρινά είπε κάνεις μας ότι ο ρατσισμός δεν υπάρχει? Απεναντίας είπαμε ότι η ρητορική μίσους θα πρέπει να εξαφανιστεί από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλά και γενικότερα, γιατί παρασέρνει κόσμο ο οποίος απλά φοβάται και του είναι πιο εύκολο να πιστέψει κάποιον που του εξασφαλίζει "εύκολη" ασφάλεια, πάρα έναν πολιτικό που του λέει απλά "ξεπέρασε" το...

Συμφωνώ ότι η ρητορική μισούς πρέπει να εξαφανιστεί. Φαντάζομαι διαφωνούμε με τον τρόπο που πρέπει να γίνει αυτό. Το ερώτημα είναι, τι είναι η ρητορική μίσους όμως. Το να λέει ο τραμπ ότι το Μεξικό στέλνει τους βιαστές τους στα σύνορα μας το θεωρείς ρατσιστικό ας πούμε? 

Το να σιωπούμε φωνές μισούς περισσότερο συσπειρώνει και κάνει πιο δυνατές αυτές τις φωνές πάρα λύνει το ίδιο το πρόβλημα. Καλά κάνει ο τραμπ και λέει όσα λέει, και ο οποιοσδήποτε τραμπ, όσο δε παρακινεί κάποιον σε βία, καλά κάνει και το twitch και τον bannari. Ελευθερία έχουμε. 

Ρατσισμός είναι να έχεις μια λανθασμένη προκαταλειμενη αντίληψη για μια πληθυσμιακή ομάδα η οποία βασίζεται περισσότερο στην απέχθεια που έχεις για την συγκεκριμένη ομάδα πάρα στα γεγονότα. 

Το να σου πω λοιπόν ότι οι Κολομβιανοι είναι γνωστοί για το εμπόριο ναρκωτικών και το ότι οι χοντροί τρώνε όλο τους το φαγητό και μετά το δικό σου  δε με κάνει ρατσιστή. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στείλε πμ με fotos από pride με πανό με τον τσε... 

Αν δεν έχεις τότε τροποποίησε το ποστ μιας και θα είναι αναληθές...

gai_pride_tse.jpg?w=620

Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scyther666 είπε

Γιατί είναι ρατσιστική πράξη αυτό που αναφέρεις και όχι απλά βρισιά/κοροιδία/υποτίμηση?
Αν θες να κοροιδέψεις κάποιον εύσωμο, λογικό δεν είναι να αναφερθείς σε χαρακτηριστικά του? κατ'επεκταση να τον πεις χοντρό?
Γιατί αυτόματα αν κάνεις το ίδιο σε κάποιον έγχρωμο, είναι ρατσιστικό?

Δεν είναι. Δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα το έλεγες αυτό για όλους τους έγχρωμους. Μπορεί απλά να έβρισες τον συγκεκριμένο. Η βρισιά προς κάποιον συγκεκριμένο δεν ειναι απαραίτητα ρατσισμός. Μπορεί να είναι, μπορεί και όχι.

Υποτιμητικοί όροι πάντως υπάρχουν και για τους λευκούς όπως υπάρχουν απο όλες τις φυλές για όλες τις άλλες φυλές.
Το να βαφτίζουμε τα πάντα ρατσισμό, είναι πολύ στενόμυαλο.

Οι προηγούμενοι συνομιλητές το απέφυγαν... θες μήπως εσύ να προσπαθήσεις να απαντήσεις στο εξής πολύ απλό ερώτημα.
Πως γίνεται να υπάρχουν εκατομμυριούχοι έγχρωμοι καλλιτέχνες που θαυμάζονται απο εκατομμύρια κόσμο και άρα έχουμε απτές αποδείξεις για την αποδοχή τους... όμως να συνεχίζουμε να μιλάμε για τόσο ρατσισμό παντού?
Όλα αυτά τα εκατομμύρια άτομα που δείχνουν λοιπόν τον θαυμασμό τους, δεν γίνεται να ειναι ρατσιστές... θεωρείς οτι κανένας απο αυτούς δεν είναι υποστηρικτής του trump?
Τι λες για αυτό?

Όλοι αυτοί που συνετέλεσαν στην δημιουργία των επεισοδίων για τα community και it's always sunny in philadelphia των οποίων επεισόδια απαγορευτηκαν λόγω blackface... και αυτοί είναι όλοι ρατσιστές και κανένας τους δεν έχει κάποιον έγχρωμο φιλο ή δεν θαυμάζουν έγχρωμους καλλιτέχνες?
Τι λες και για αυτό?

Δεν συνεχίζω άλλο.Τι να απαντήσω σ´αυτο;Οτι ΔΕΝ είναι ρατσιστικό να πετάξεις μια μπανάνα σ´ένα μαύρο;;;Τότε τι σκ@τ@ είναι ρατσισμός;; 

Και ΝΑΙ,όταν αποκαλείς κάποιον χοντρό,ΕΙΝΑΙ ρατσιστικό,εκτός αμα είναι ο κολλητός σου!!!

ΥΓ. Δεν θα συνεχίσω γιατί θα ξεχάσουμε και τα αυτονόητα εδω μέσα!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Οι άνθρωποι παρασύρονται απο πολλά πράγματα, άλλα πολύ φανερά και άλλα λιγότερο. Άλλα πολύ πιο ζημιογόνα και άλλα λιγότερο.
Έχει κάποιος το μαχαίρι για να αποφασίζει τι είναι τι?

Εγώ όπως είπα και νωρίτερα, θεωρώ πολύ πιο ζημιογόνους για την κοινωνία τους youtubers τις instagram thots και αν είχα να διαλέξω μεταξύ του μέλλοντος που φαντάζομαι οτι θα υπάρχει αν είχαν την δύναμη ο trump ή η belle daphnine, θα διάλεγα τον πρώτο.
Απλά κάποιος αποφάσισε να λογοκρίνει τον trump και οχι τους άλλους. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι η αποφαση αυτή είναι και "σωστή". Και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει οτι υπάρχει κάποιος άνθρωπος ή οργανισμός εκεί έξω που θα έπρεπε να έχει την δύναμη να κόβει ότι θεωρεί εκείνος "σωστό". Γιατί? γιατί κάποιοι θα γούσταραν τον trump και κάποιοι την daphnine. That's all.
Αν εσύ πχ (τυχαίο παράδειγμα) θεωρείς οτι θα έπρεπε η daphnine να έχει βήμα γιατι δεν κάνει κακό στον πολιτισμό αλλά ο trump δεν θα έπρεπε γιατί αυτός κάνει κακό στον πολιτισμό.... θα έπρεπε να συμφωνήσουμε οτι αυτό ειναι η αποψη σου και οχι μια παγκόσμια αλήθεια, γιατί πολλοί εκεί έξω έχουν διαφορετική άποψη.

Την κυρία που γράφεις δεν την ξέρω... και δεν την ξέρω γιατί ούτε εμένα ούτε τον κοινωνικό μου περίγυρο έχει ενοχλήσει...

Από την άλλη ο Τραμπ, όχι μόνο έχει ενοχλήσει αλλά έχει απειλήσει και έμμεσα εμένα και άμεσα φίλους μου...

Αν εσύ αυτά τα δύο τα βάζεις στο ίδιο τσουβάλι δικαίωμα σου, επέτρεψε μου όμως να μην βάζω στην ζυγαριά ανόμοια πράγματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Την κυρία που γράφεις δεν την ξέρω... και δεν την ξέρω γιατί ούτε εμένα ούτε τον κοινωνικό μου περίγυρο έχει ενοχλήσει...

Από την άλλη ο Τραμπ, όχι μόνο έχει ενοχλήσει αλλά έχει απειλήσει και έμμεσα εμένα και άμεσα φίλους μου...

Αν εσύ αυτά τα δύο τα βάζεις στο ίδιο τσουβάλι δικαίωμα σου, επέτρεψε μου όμως να μην βάζω στην ζυγαριά ανόμοια πράγματα...

Δεν είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνω τι θες να εκφράσεις.
Καλά ούτε εμένα ή τον κοινωνικό μου περίγυρο έχει ενοχλήσει ο rothchild, αλλά αυτό δεν είναι απόδειξη για την επιρροή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Κομπλεξ είναι αυτό που βγάζεις μάλλον. Ειδικά όταν αναφέρεσαι στο πουλί σου...

 Όπως θες δες το. Εγώ σου μιλάω για την πραγματικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mimits είπε

Δεν συνεχίζω άλλο.Τι να απαντήσω σ´αυτο;Οτι ΔΕΝ είναι ρατσιστικό να πετάξεις μια μπανάνα σ´ένα μαύρο;;;Τότε τι σκ@τ@ είναι ρατσισμός;; 

Και ΝΑΙ,όταν αποκαλείς κάποιον χοντρό,ΕΙΝΑΙ ρατσιστικό,εκτός αμα είναι ο κολλητός σου!!!

ΥΓ. Δεν θα συνεχίσω γιατί θα ξεχάσουμε και τα αυτονόητα εδω μέσα!

Οπότε για να καταλάβω.... σου εκαναν δύο ερωτήσεις και μπήκες στον κόπο να κάτσεις μπροστά απο το πληκτρολόγιο, μόνο για να γράψεις "δεν απαντάω γιατί θεωρώ αυτονόητη την απάντηση"? Quite the debater.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...