Προς το περιεχόμενο

το όφελος του επιχειρηματία


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, JohnGTA said:

Οκ θα ψαρώσω.

Γιατί;

Γιατι: 100Ευρώ=Αρχικη τιμή+0.24*Αρχική τιμή=1.24*Αρχική τιμή. Αρα Αρχική τιμή=100/1.24 και ΦΠΑ η Διαφορά. Δηλαδή 80.65Ε και περιπου 19Ε που είπα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Οκ θα ψαρώσω.

Γιατί;

Στο παράδειγμα που έθεσα βρίσκεις 80,65€; Είσαι σίγουρος;

Για αρχή διάβασε τα βασικά παρέα με τον ζόραν μπι

https://ti-einai.gr/fpa/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Για αρχή διάβασε τα βασικά παρέα με τον ζόραν μπι

https://ti-einai.gr/fpa/

Κάτσε λίγο είρωνα γιατί κατάλαβα ποιό ήταν το λάθος μου.

Διατύπωσα ανακριβώς το παράδειγμα μου.

3 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Γιατι: 100Ευρώ=Αρχικη τιμή+0.24*Αρχική τιμή=1.24*Αρχική τιμή. Αρα Αρχική τιμή=100/1.24 και ΦΠΑ η Διαφορά. Δηλαδή 80.65Ε και περιπου 19Ε που είπα παραπάνω.

 

5 λεπτά πριν, NT1G είπε

Ξέρω γω; αν η τελική τιμή ειναι 100, το φπα για να φτάσεις το 100 δεν είναι 24.

Δέχομαι την διόρθωση, το έθεσα λάθος το παράδειγμα.

Σωστότερο του VonLoutsos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Έχω αρκετά καλή εμπειρία στο χρηματιστήριο. Χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, η δουλειά μου συνδέεται άμεσα με αυτό. Θεωρούμαι στους κύκλους μου από τους καλούς. Δεν σε νοιάζει, απλά προσπαθώ να σου περάσω το μήνυμα ότι ξέρω πέντε πράγματα.

  Εντωμεταξύ πριν λίγες ώρες στο τόπικ για το χρηματιστήριο έλεγες αυτό, αλλά δεν ξέρεις πως λειτουργούν τα ποσοστά :P 

Επεξ/σία από mmmpii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, mmmpii είπε

 

  Εντωμεταξύ πριν λίγες ώρες στο τόπικ για το χρηματιστήριο έλεγες αυτό, αλλά δεν ξέρεις πως λειτουργούν τα ποσοστά :P 

Στα απλά κολλάω πραγματικά φίλε μου.

Δεν έχω δικαιολογία ειλικρινά. Σκίζω το πτυχίο μου χθες🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Στα απλά κολλάω πραγματικά φίλε μου.

Δεν έχω δικαιολογία ειλικρινά. Σκίζω το πτυχίο μου χθες🤣

Φαντάζομαι να είσαι σε ενημέρωση μετόχων/επενδυτών/συμβουλίου/whatever, να έχει γίνει λάθος εκατομμυρίων στα χαρτιά και να είσαι σε φάση "Τι δια τι μείον ρε μάγκες"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, mmmpii είπε

Φαντάζομαι να είσαι σε ενημέρωση μετόχων/επενδυτών/συμβουλίου/whatever, να έχει γίνει λάθος εκατομμυρίων στα χαρτιά και να είσαι σε φάση "Τι δια τι μείον ρε μάγκες"

Εντάξει την δέχομαι όλη την καζούρα.

Ευχαριστήθηκες φίλε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Όλοι την έχουμε πάθει, μην ανησυχείς :P 

Χαχα έγινε καλό βράδυ φίλος😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Στα 100 ευρώ τα 24 είναι το ΦΠΑ", το κλασσικό λάθος που έχουμε κάνει σχεδόν όλοι.

Με 24% ΦΠΑ τότε:

Στα 124 ευρώ τελικής τιμής προϊόντος αντιστοιχούν 100 ευρώ καθαρό κόστος για το μαγαζί και 24 ευρώ ΦΠΑ που αποδίδεται στο κράτος.

Στα 100 ευρώ τελικής τιμής προϊόντος αντιστοιχούν 80.65 ευρώ καθαρό κόστος και 19.35 ευρώ ΦΠΑ προς το κράτος.

Αν στα 100 ευρώ τελικής τιμής τα 24 ευρώ ήταν ΦΠΑ τότε το ποσοστό του ΦΠΑ θα έπρεπε να ήταν 31.58%.

Άλλο λάθος που θα γίνει από το 80-90% όσων διαβάσουν τα παραπάνω παραδείγματα.

Έχουμε ένα προϊόν που μέσα σε 2 έτη η τιμή του μειώνεται ποσοστιαία κατά 10% κατ' έτος, ποια θα είναι η τελική τιμή του στα δύο αυτά χρόνια.

Η συντριπτική πλειοψηφία θα απαντήσει συνολική μείωση 20%.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zoranb είπε

Tί κέρδος έχει ένας επιχειρηματίας ο οποίος κάνει το εξής…
Για ένα προϊόν αξίας €550 (μαζί με ΦΠΑ), προτείνει να κόψει απόδειξη €350 και να διευκολύνει τον αγοραστή στο να γλιτώσει €50 και να το πληρώσει €500.
Ποιός ωφελείται περισσότερο από κάτι τέτοιο; Εάν δεν λάβουμε υπόψη την παρανομία αυτής της συναλλαγής, αξίζει να δεχτεί ο πελάτης μια τέτοια προσφορά ή καλύτερα να πληρώσει κανονικά €550 χωρίς καμία διευκόλυνση;

Εγώ δεν θα σου το κάνω λιανά πως βγαίνει ο ΦΠΑ αλλά πες μου έναν Έλληνα που δεν θα το κάνει προκειμένου να γλυτώσει σε αυτή την περίπτωση 50 ευρώ.Πολλοί το προτείνουν κιόλας στον πωλητή.

Εξαίρεση  κάποιος που κόβει τιμολόγιο και το περνάει στα έξοδα της επιχείρησης οπότε τον βολεύει να γραφτεί στην απόδειξη όλο το ποσό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Υπομονή, μόλις πας πρώτη γυμνασίου θα μάθεις.

Ποια πρώτη γυμνασίου; 
Κάθε χρόνο έχω παιδιά της Γ λυκείου, σχεδόν κανένα δεν ξέρει πως να κάνει πράξεις με ποσοστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε
8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Υπομονή, μόλις πας πρώτη γυμνασίου θα μάθεις.

Ποια πρώτη γυμνασίου; 
Κάθε χρόνο έχω παιδιά της Γ λυκείου, σχεδόν κανένα δεν ξέρει πως να κάνει πράξεις με ποσοστά.

Αν δεν κάνω λάθος πρώτη γυμνασίου προβλέπεται να μάθουν περί ΦΠΑ, τώρα αν είναι στούρνοι ή αδιάφοροι άλλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...