Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου μεσαίου SUV


Astreos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, παιδιά, 

Μέσα από αυτό το forum έχω πάρει πολύτιμες πληροφορίες για τα αυτοκίνητα και κυρίως από το θέμα του tsiofra. Ξεκινάω το συγκεκριμένο thread για να μου δώσετε τις απόψεις για την αγορά νέου αυτοκινήτου σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα, τα οποία είναι τα εξής:

Θέλω ένα μεσαίο αυτοκίνητο, κατά προτίμηση SUV, με budget περίπου τα 26.000 ευρώ. Κάνω περίπου 12.000 χλμ το χρόνο. Να σας πως ποια σκέφτομαι μέχρι τώρα:

- Hyundai Tucson γύρω στις 22.500 έχει βενζίνη με 1.6 και 132hp, αλλά γλυκοκοιτάζω και το 48V hybrid diesel με 1.6 και 136 hp περίπου στα 26.000.

- Kia Sportage με περίπου ίδιες τιμές και ίδιους κινητήρες

- Nissan QASHQAI με 21.000 βενζίνη 1.3-140hp και 26.000 diesel 1.7-150hp

- Seat Ateca με 27.600 βενζίνη 1.5-150hp και ίδια τιμή τον diesel 2.0-150hp (ο φόρος πολυτελείας ακόμη ισχύει για τα 2.000 κυβικά; Θα καταργηθεί σύντομα;)

- Μεταχειρισμένο premium από Γερμανία τετραετίας (Audi Q5) περίπου στα 27.000.

Επίσης, ποια η άποψή σας για τα hybrid, αξίζουν ή είναι απλά κόλπα των εταιρειών για να ρίχνουν το κόστος;

Αυτά με πρώτη ματιά. Θα ενημερώσω για άλλες επιλογές. Σε γενικές γραμμές με ενδιαφέρει περισσότερο να υπάρχει δυνατός κινητήρας παρά πολλά μπιχλιμπίδια. Ακούω τις απόψεις σας και ευχαριστώ για το χρόνο σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το tucson diesel με τα λιγότερα άλογα (όχι υβριδικό) ,το έχει ο αδερφός μου και είναι πολύ ικανοποιημένος :) (και στην κατανάλωση)

Αν είσαι επαρχία εννοείται diesel αντί βενζίνης. Έπαθα πλάκα με τη ροπή, ανεβαίνει και καλντερίμι χωρίς γκάζι !

Αν εμφανισιακά σου αρέσει το ΚΙΑ ,τότε ακόμα καλύτερα λόγω 7ετής εγγύησης.

QASHQAI που κοιτούσε αρχικά και έχει ένας στη γειτονιά μου ,βγάζανε πρόβλημα στο δίσκο, τώρα δεν ξέρω αν το λύσανε.

Είμαι κατά του VAG group επομένως δε μπορώ να σε βοηθήσω στα υπόλοιπα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοιτάς και το... Leon που θα βγει 😛 (inside joke για τον φίλο @tsofras).

 

Σε ποιο Q5 αναφέρεσαι; Το 4ετιας δεν λέει κάτι... Πες μοντέλο; Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα έξτρα οπως λες και είναι καλό διατηρημένο πας στο Q5. 

 

ΟΧΙ ΆΛΛΑ ΚΑΣΚΑΙ, ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ, ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΆΡΩ ΑΣ ΠΆΡΩ ΚΑΣΚΑΙ 😂😂😂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tucson πλαστικά άθλια. Εάν πας για την βενζίνη έχει 400€ σήμα να ξέρεις. Το hybrid σου τρώει πο το χώρο αποσκευών

 

Qashqai σταθερή αξία, αλλά έχει προβλήματα συναρμογής, με συνέπεια να κερδίζει επάξια τον τίτλο της κουδουνιστρας. Επίκειται βέβαια facelift που σήμαινει ότι θα σκοτώσουν το ήδη υπάρχον στοκ. Αλλά πάλι, κάθε δρόμος και Κασκαι

 

Στα χρήματα που διαθέτεις χτυπάς το 3008 που είναι το ομορφότερο της κατηγορίας. Αλλιώς εάν θέλεις πραγματικά vfm τίμιο και πολύ αυτοκίνητο με 21κ παίρνεις το ομοσταυλο Opel Grandland X

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Tucson πλαστικά άθλια. Εάν πας για την βενζίνη έχει 400€ σήμα να ξέρεις. Το hybrid σου τρώει πο το χώρο αποσκευών

Qashqai σταθερή αξία, αλλά έχει προβλήματα συναρμογής, με συνέπεια να κερδίζει επάξια τον τίτλο της κουδουνιστρας. Επίκειται βέβαια facelift που σήμαινει ότι θα σκοτώσουν το ήδη υπάρχον στοκ. Αλλά πάλι, κάθε δρόμος και Κασκαι

Στα χρήματα που διαθέτεις χτυπάς το 3008 που είναι το ομορφότερο της κατηγορίας. Αλλιώς εάν θέλεις πραγματικά vfm τίμιο και πολύ αυτοκίνητο με 21κ παίρνεις το ομοσταυλο Opel Grandland X

 

Έχω μπει σε άπειρα ΚΑΣΚΑΙ μιας κ έχει βρωμίσει ο τόπος. Ο θόρυβος στην καμπίνα ειδικά πίσω δεβ υπάρχει ούτε σε ατος που λέει ο λόγος. 

Είναι το Lada niva της καπιταλιστικής δύσης, πετρα να σηκώσεις ΚΑΣΚΑΙ θα βρεις από κάτω 😂

Κατά τα... Τοσα λεφτά για Hyundai είναι αμαρτία. Και μένα μαρεσει το τουσον αλλά υπάρχουν τόσα καλά αυτοκίνητα σε αυτά τα ΛΕΦΤΑ που να κρίμα να δαπανηθούν σε Σεουλιάρη. Είπαμε κάνουν βήματα μπροστά  στην αυτοκίνηση οι κορεατες αλλά μέχρι να πετάξουν το label της δευτερατζας στην συνείδηση μας θα περάσει καιρός. Δηλαδή στο τουσον βλεπω ένα αξεντ, ένα ατος, ένα  λαντρα ένα κουπε από πίσω 😂😂😂. Και δεν είμαι ο μόνος. 

Για seat δεν έχω άποψη αλλά είναι vag. 

Και φυσικά θα ξαναπώ αφού μπαίνει audi στο κάδρο...τι συγκρίνουμε τώρα; Άλλο επίπεδο μάρκας από τα άλλα.... 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίες οι απόψεις σας, keep it coming!!

Για αυτά που αναφέρθηκαν: Πίστευα ότι τα QASHQAI είναι πιο premium, έχουν τέτοια θεματάκια που αναφέρθηκαν;

Το Hyundai Tucson με προβληματίζει που στα χαρακτηριστικά του diesel κινητήρα έχει τελική 180 και επιτάχυνση 11,4, μου φαίνονται λίγο χαμηλά νούμερα, όταν το Ateca με μόνο 115 hp βγάζει 184 και 10.5. 

2 ώρες πριν, xgol είπε

Απλα κανε οικονομια, φτασε λιγο παραπανω και αγορασε την αμαξαρα που πηρε ο @paylidis

Και ποιο είναι αυτό; :) 

2 ώρες πριν, chill είπε

Δεν κοιτάς και το... Leon που θα βγει 😛 (inside joke για τον φίλο @tsofras).

Σε ποιο Q5 αναφέρεσαι; Το 4ετιας δεν λέει κάτι... Πες μοντέλο; Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα έξτρα οπως λες και είναι καλό διατηρημένο πας στο Q5. 

ΟΧΙ ΆΛΛΑ ΚΑΣΚΑΙ, ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ, ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΆΡΩ ΑΣ ΠΆΡΩ ΚΑΣΚΑΙ 😂😂😂

Περιμένω και εγώ την παρέμβαση του @tsofras

όσο για το Q5, είμαι ελαστικός στο μοντέλο, απλά μου αρέσει γενικά ως αυτοκίνητο 

2 ώρες πριν, tutuyo είπε

Tucson πλαστικά άθλια. Εάν πας για την βενζίνη έχει 400€ σήμα να ξέρεις. Το hybrid σου τρώει πο το χώρο αποσκευών

Qashqai σταθερή αξία, αλλά έχει προβλήματα συναρμογής, με συνέπεια να κερδίζει επάξια τον τίτλο της κουδουνιστρας. Επίκειται βέβαια facelift που σήμαινει ότι θα σκοτώσουν το ήδη υπάρχον στοκ. Αλλά πάλι, κάθε δρόμος και Κασκαι

Στα χρήματα που διαθέτεις χτυπάς το 3008 που είναι το ομορφότερο της κατηγορίας. Αλλιώς εάν θέλεις πραγματικά vfm τίμιο και πολύ αυτοκίνητο με 21κ παίρνεις το ομοσταυλο Opel Grandland X

Μου αρέσει το 3008,  αλλά ξεφεύγει αρκετά στην τιμή από τα άλλα.

To Grandland X φαίνεται ενδιαφέρον, θα το δω και αυτό

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Πάρε τηλ και συζήτησε την τιμή..

https://www.car.gr/20034928-audi-q3-1-5-tfsi-150ps

Μου αρέσει το Q3 αν και είναι μικρότερο από όσα ανέφερα. Αν πως όμως να βάλω μεταλλικό χρώμα (απαραίτητο κατ'εμέ) σε αυτήν την έκδοση, πάει σχεδόν 2.500 πάνω, λόγω αλλαγής κλίμακας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, lightsout είπε

Tucson και Qashqai αλλάζουν από Σεπτέμβρη. Το δε Nissan αλλάζει εντελώς γενιά, για τον Κορεάτη δεν ξέρω αν πρόκειται για facelift ή νέο μοντέλο. 

Thanks για την πληροφορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου , αφού θα είσαι κοντά στις 12000€ γιατί κοιτάς για πετρέλαιο ? Δεν νομίζω ότι θα το κάνεις απόσβεση και επίσης έχει μεγαλύτερο κόστος συντήρησης το βλέπω και από τον πατέρα μου. Εγγύηση πρότεινα βενζίνη

Τώρα για το Tucson ωραίο εξωτερικά , πολύ πλαστικό και δεν μου αρέσει ο κινητήρας.

Sportage δες elk rest , moose test , αλλά έχω διαβάσει καλά σχόλια για ποιότητα κύλισης και ηχομόνωσης

Seat Ateca ωραίο αλλά έρχεται το facelift σε λίγο

3008 πολύ όμορφο αλλά δεν μπορώ να σου πω γνώμη εγώ αφού πούλησα το 2008 που δεν μου άρεσε

Q3 ξεφεύγει από το budget σου

Εγώ θα πρότεινα Skoda Karoq ή VW Tiguan με τους 150αρηδες κινητήρες και ας αλλάζει μοντέλο το Tiguan αν δεν σε πειράζει

Τέλος αν και με μικρότερους κινητήρες Citroen C5 και ακόμη περισσότερο λόγω τιμής Opel Grandland X

Προφανώς αν δεν βιάζεσαι 21 έρχονται το νέο C4 και το Opel Mokka

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα φίλε μου , αφού θα είσαι κοντά στις 12000€ γιατί κοιτάς για πετρέλαιο ? Δεν νομίζω ότι θα το κάνεις απόσβεση και επίσης έχει μεγαλύτερο κόστος συντήρησης το βλέπω και από τον πατέρα μου. Εγγύηση πρότεινα βενζίνη

Γιατι δεν θα το κανει αποσβεση; Ποσο εχει το λιτρο η βενζινη και ποσο το πετρέλαιο; Ποσα παραπανω χλμ βγαζει ενα ρεζερβουαρ πετρέλαιο; Ποση διαφορα εχουν οι δυο κινητηρες; Ποση παραπανω ροπη εχει το πετρέλαιο;

 

Επισης αναφερεις μεγαλυτερο κοστος συντηρησης. Δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Astreos είπε

Λοιπόν, παιδιά, 

Μέσα από αυτό το forum έχω πάρει πολύτιμες πληροφορίες για τα αυτοκίνητα και κυρίως από το θέμα του tsiofra. Ξεκινάω το συγκεκριμένο thread για να μου δώσετε τις απόψεις για την αγορά νέου αυτοκινήτου σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα, τα οποία είναι τα εξής:

Θέλω ένα μεσαίο αυτοκίνητο, κατά προτίμηση SUV, με budget περίπου τα 26.000 ευρώ. Κάνω περίπου 12.000 χλμ το χρόνο. Να σας πως ποια σκέφτομαι μέχρι τώρα:

- Hyundai Tucson γύρω στις 22.500 έχει βενζίνη με 1.6 και 132hp, αλλά γλυκοκοιτάζω και το 48V hybrid diesel με 1.6 και 136 hp περίπου στα 26.000.

- Kia Sportage με περίπου ίδιες τιμές και ίδιους κινητήρες

- Nissan QASHQAI με 21.000 βενζίνη 1.3-140hp και 26.000 diesel 1.7-150hp

- Seat Ateca με 27.600 βενζίνη 1.5-150hp και ίδια τιμή τον diesel 2.0-150hp (ο φόρος πολυτελείας ακόμη ισχύει για τα 2.000 κυβικά; Θα καταργηθεί σύντομα;)

- Μεταχειρισμένο premium από Γερμανία τετραετίας (Audi Q5) περίπου στα 27.000.

Επίσης, ποια η άποψή σας για τα hybrid, αξίζουν ή είναι απλά κόλπα των εταιρειών για να ρίχνουν το κόστος;

Αυτά με πρώτη ματιά. Θα ενημερώσω για άλλες επιλογές. Σε γενικές γραμμές με ενδιαφέρει περισσότερο να υπάρχει δυνατός κινητήρας παρά πολλά μπιχλιμπίδια. Ακούω τις απόψεις σας και ευχαριστώ για το χρόνο σας

Δεν έχεις αναφέρει που θα κάνεις τα χιλιόμετρα πόλη η εκτός πόλης και  οικογενειακή κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...