Προς το περιεχόμενο

Βενζίνη Shell V-Power


iSAD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/8/2020 στις 10:56 ΜΜ, Kostasm45 είπε

Φιλικά πάντα , χωρίς να θέλω να παραστήσω τον έξυπνο και προφανώς δεν απευθύνομαι  μόνο σε εσένα , αλλά σε οποιοδήποτε έχει διάθεση , αν μη τι άλλο να έχει τεκμηριωμένη άποψη , υπάρχουν βιβλία ΜΕΚ i , ΜΕΚ ii ακόμα του τεχνικού Λυκείου όπου μπορείτε να μάθετε βασικές έννοιες για τους βενζινοκινητήρες και βασικά έννοιες των καυσίμων . Θα δεις ότι θα αναθεωρήσεις πολλά από αυτά που πίστευες και θα βάζεις και τα γέλια με αυτά που ακούς .

εχω ρίξει άπειρο γέλιο με αυτά που διαβάζω. Το ποστ αυτό είναι απόδειξη ότι ο καθένας μας έχει κ μια άποψη ανεξάρτητα από το αν έχουμε την παραμικρή γνώση σχετικά με κάποιο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 258
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/7/2020 στις 6:21 ΜΜ, NiKoSmile είπε

Μια χαρά. Κράτα όμως τις αποδείξεις, μη τυχόν στο service η αντιπροσωπία/συνεργείο αρχίσουν το παραμύθι της "κακής ποιότητας" βενζίνης για να σου φορτώσουν τυχόν βλάβες.

Δεν ισχυει τιποτα με το να κρατας αποδειξεις...δεν λεει τιποτα. Αστικος Μυθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tutuyo είπε

Αυτό το η 95αρα που βάζεις δεν είναι 95αρα είναι καθαρά εικασία, δεν μπορείς να το ξέρεις. Το άκουσες, στο είπαν, το είπε ένας κτλ κτλ. Νομίζω η premium βενζίνες είναι περισσότερο ψυχολογικό παρα ουσιαστικό, αντε να πούμε οτι δουλεύει "καλυτερα" ο κινητήρας λόγω ήχου και μονο

Οταν βαζεις 95αρα σε κινητηρα και κανει σαν να βαραει πυρακια (λεω σαν γιατι καποιοι λενε πως δεν βαρανε πυρακια πλεον) και μετα βαζεις 100αρα και δουλευει αψογα, ε δεν νομιζω πως ειναι ψυχολογικο.

Τωρα αν μιλαμε για αυτοκινητακια με 100 αλογα πχ ναι εκει οτι και να βαλεις ο κινητηρας θα δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που κάποιος βάζει τέτοια καύσιμα βενζίνη η diesel είναι να αποφύγει νοθευμένα η χαμηλής απόδοσης καύσιμα....σε golf του 2002 για χρόνια έβαζα vpower, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με τον κινητήρα, όταν έβαλα απλή βάραγε πιρακια.... σε εταιρικό Astra diesel μόνο dforce η παρόμοιο χωρίς κανένα πρόβλημα με 100,000χλμ στα 3μιση χρόνια, συνάδελφοι που βάζουν απλό diesel είναι συνέχεια με check engine.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Δεν ισχυει τιποτα με το να κρατας αποδειξεις...δεν λεει τιποτα. Αστικος Μυθος

Αν είσαι πάνω από 18, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι οι αποδείξεις είναι επίσημο έγγραφο για κάθε νόμιμη χρήση.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Ο λόγος που κάποιος βάζει τέτοια καύσιμα βενζίνη η diesel είναι να αποφύγει νοθευμένα η χαμηλής απόδοσης καύσιμα....σε golf του 2002 για χρόνια έβαζα vpower, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με τον κινητήρα, όταν έβαλα απλή βάραγε πιρακια.... σε εταιρικό Astra diesel μόνο dforce η παρόμοιο χωρίς κανένα πρόβλημα με 100,000χλμ στα 3μιση χρόνια, συνάδελφοι που βάζουν απλό diesel είναι συνέχεια με check engine.

Προφανώς και δεν έχουν όλοι οι κινητήρες την ίδια ευαισθησία σε χαμηλής ποιότητας καύσιμα.

Σε εμένα π.χ,στο ένα αμάξι,μοντέλο 1998,και έχοντας βάλει χιλιάδες λίτρα 95αρα,σε όλη την Ελλάδα από το 2003 μέχρι σημερα,δεν είχα ποτέ θέματα με πυρακια,ο αδελφός μου αμάξι του 2004,με 95αρα είχε θέμα με αυτά,και γι'αυτό έβαζε 100αρα.Και έχουμε βάλει δεκάδες φορές από το ίδιο πρατήριο 95αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2020 στις 1:08 ΜΜ, NiKoSmile είπε

Αν είσαι πάνω από 18, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι οι αποδείξεις είναι επίσημο έγγραφο για κάθε νόμιμη χρήση.

Σου ξαναλέω καμμια αντιπροσωπεία δεν θα δεχθεί δωρεαν αλλαγή ανταλλακτικού.  Καμμια αντιπροσωπεία δεν δέχεται...ακόμα και νομικό ζήτημα σε 3.0 diesel που όντως την έφαγε από κακό καύσιμο 6 μηνών αμάξι ο πρατηριούχος  βγήκε πένα...και ποιος μου λέει ότι δεν έβαλες αλλού στο ενδιάμεσο? Και ποιος μου λέει ότι δεν έριξες κάποιο υγρό εσύ πριν τη βλάβη κτλ κτλ...  Δεν σου εξασφαλίζει απολύτως τίποτα.  Είναι ένας αστικός μύθος που καλλιεργησαν οι αντιπροσωπειες στις αρχές με τα euro 5-6 diesel

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Σου ξαναλέω καμμια αντιπροσωπεία δεν θα δεχθεί δωρεαν αλλαγή ανταλλακτικού.  Καμμια αντιπροσωπεία δεν δέχεται...ακόμα και νομικό ζήτημα σε 3.0 diesel που όντως την έφαγε από κακό καύσιμο 6 μηνών αμάξι ο πρατηριούχος  βγήκε πένα...και ποιος μου λέει ότι δεν έβαλες αλλού στο ενδιάμεσο? Και ποιος μου λέει ότι δεν έριξες κάποιο υγρό εσύ πριν τη βλάβη κτλ κτλ...  Δεν σου εξασφαλίζει απολύτως τίποτα.  Είναι ένας αστικός μύθος που καλλιεργησαν οι αντιπροσωπειες στις αρχές με τα euro 5-6 diesel

Πιάστηκες μεγάλο κορόιδο αν στην έφεραν έτσι ο πρατηριούχος και το συνεργείο.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Πιάστηκες μεγάλο κορόιδο αν στην έφεραν έτσι ο πρατηριούχος και το συνεργείο.

Δεν ξέρουν ολόκληρα νομικά τμήματα αντιπροσωπειας και ξέρεις εσύ.  Εντάξει λοιπόν. Μαζέψτε αποδειξεις από καύσιμα παιδιά ...είναι η εγγύηση σας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Το ερώτημα είναι αν σου δίνουν γραπτά από την αντιπροσωπεία οτι φταίει το καύσιμο ή μόνο στα λόγια...

Φυσικά και σου δίνουν. Ποιος εγγυάται ότι δεν το έκανες εσκεμμένα για να πετύχεις κάποια δωρεαν εργασία ? Πως θα αποδειξεις οτι φταίει το πρατηριο ...μπορεί να νόθεψε ο οδηγός . ... κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fsbmaniac είπε

Φυσικά και σου δίνουν. Ποιος εγγυάται ότι δεν το έκανες εσκεμμένα για να πετύχεις κάποια δωρεαν εργασία ? Πως θα αποδειξεις οτι φταίει το πρατηριο ...μπορεί να νόθεψε ο οδηγός . ... κτλ κτλ

Δεν μου έχει τύχει αλλά σε άλλο θέμα παλαιότερα (αν το βρω θα το επισυνάψω) αναφέρθηκε οτι σε αντίστοιχη περίπτωση δεν το έδιναν γραπτά (ενδεχομένως για να μην κινηθείς νομικά κατά παντός υπευθύνου και μπλέξουν και οι ίδιοι)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα μιας και άνοιξε shell στην περιοχή μου (το επόμενο κοντινότερο ήταν στα 20 χλμ). 

Σε seat Cordoba '96 1600cc έχει διαφορά η αμόλυβδη με vpower? Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά όταν πάω ταξίδια σε εθνικές κτλ, το πατάω λίγο (120+)

Γενικά στην περιοχή έχουμε άλλα 2 βενζινάδικα με καλής ποιότητας βενζίνης. 

Μήπως να βάζω κάθε 3-4 γεμίσματα καλύτερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σε seat Cordoba '96 1600cc έχει διαφορά η αμόλυβδη με vpower?

Περίμενε, η ερώτηση αφορά σε σύγκριση μεταξύ απλής αμόλυβδης και v power 100 ή v power 98;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Επαναφέρω το θέμα μιας και άνοιξε shell στην περιοχή μου (το επόμενο κοντινότερο ήταν στα 20 χλμ). 

Σε seat Cordoba '96 1600cc έχει διαφορά η αμόλυβδη με vpower? Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά όταν πάω ταξίδια σε εθνικές κτλ, το πατάω λίγο (120+)

Γενικά στην περιοχή έχουμε άλλα 2 βενζινάδικα με καλής ποιότητας βενζίνης. 

Μήπως να βάζω κάθε 3-4 γεμίσματα καλύτερα? 

Μην ασχολείσαι ,δεν πρόκειται να δεις διαφορά.Μόνο στην τσέπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...