Προς το περιεχόμενο

H Tesla έρχεται στην Ελλάδα


plasTOST

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Δεν κάνουν καθόλου θόρυβο, η ΕΕ ανάγκασε τις εταιρίες μέσω ηχείου να κάνουν κάποιο θόρυβο 50db νομίζω δεν θυμάμαι ακριβώς για προστασία των πεζών. Στην εθνική έχει σε κάποια σημεία. Αλλά η tesla έχει βγάλει πρόγραμμα για ταχυφορτιστές στο Ελληνικό οδικό δίκτυο.

https://www.newsauto.gr/news/i-fortistes-tis-tesla-erchonte-stin-ellada/

Φαντάσου την Ελλάδα με ηλεκτρικά μηχανάκια.

Πτώση θορύβου στις πόλεις κατά 99%.

Ουσιαστικά έχεις άλλη χώρα μετά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Δεν κάνουν καθόλου θόρυβο, η ΕΕ ανάγκασε τις εταιρίες μέσω ηχείου να κάνουν κάποιο θόρυβο 50db νομίζω δεν θυμάμαι ακριβώς για προστασία των πεζών. Στην εθνική έχει σε κάποια σημεία. Αλλά η tesla έχει βγάλει πρόγραμμα για ταχυφορτιστές στο Ελληνικό οδικό δίκτυο.

https://www.newsauto.gr/news/i-fortistes-tis-tesla-erchonte-stin-ellada/

Μα αυτο λεω και εγω, θελω να ακουω τον κινητηρα του αυτοκινητου, δεν μου αρεσει να κανει σαν ηλεκτρικο κατσαβιδι.

Οσο για το αλλο οτι και να βαλουν θα θελεις τουλαχιστον ενα μισαωρο για μια φορτιση της προκοπης. Τωρα οκ καποιοι ισως να θελουν να πηγαινουν Θεσσαλονικη και να τρωνε και μια ωρα σε φορτιση, εγω οχι.

15 λεπτά πριν, skiabox είπε

Φαντάσου την Ελλάδα με ηλεκτρικά μηχανάκια.

Πτώση θορύβου στις πόλεις κατά 99%.

Ουσιαστικά έχεις άλλη χώρα μετά.

Βλεπεις το 50αρι και κανει περισσοτερο θορυβο απο το GTR...Τραγικα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Μα αυτο λεω και εγω, θελω να ακουω τον κινητηρα του αυτοκινητου, δεν μου αρεσει να κανει σαν ηλεκτρικο κατσαβιδι.

Οσο για το αλλο οτι και να βαλουν θα θελεις τουλαχιστον ενα μισαωρο για μια φορτιση της προκοπης. Τωρα οκ καποιοι ισως να θελουν να πηγαινουν Θεσσαλονικη και να τρωνε και μια ωρα σε φορτιση, εγω οχι.

Βλεπεις το 50αρι και κανει περισσοτερο θορυβο απο το GTR...Τραγικα πραγματα...

Δεν κάνει σαν ηλεκτρικό κατσαβίδι. ΔΕΝ κάνει καθόλου θόρυβο, ο ήχος μέσω ηχείου μπορεί να παριστάνει και mustang αυτό είναι θέμα κατασκευαστή (και σε νορμάλ db χωρίς να ενοχλεί κανέναν).

Δεύτερον όταν θα πας ταξίδι θα έχεις απόλυτη ησυχία (βέβαια ο ήχος του αέρα θα υπάρχει αλλά αυτό είναι θέμα μόνωσης). Επίσης Αθήνα Θεσσαλονίκη είναι 500 χιλιόμετρα. Για ένα ψιλό θα πας να τεντωθείς και λίγο . Ε με δέκα είκοσι λεπτά φόρτιση θα είσαι υπερκαλυμμένος.

https://www.fortisis.eu/information/ev-charging/

Μια φόρτιση από 0%-85% διαρκεί περίπου 20-30 λεπτά.

Και γενικά υπάρχει εξέλιξη στο χώρο που όλο βελτιώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Δεν κάνει σαν ηλεκτρικό κατσαβίδι. ΔΕΝ κάνει καθόλου θόρυβο, ο ήχος μέσω ηχείου μπορεί να παριστάνει και mustang αυτό είναι θέμα κατασκευαστή (και σε νορμάλ db χωρίς να ενοχλεί κανέναν).

Δεύτερον όταν θα πας ταξίδι θα έχεις απόλυτη ησυχία (βέβαια ο ήχος του αέρα θα υπάρχει αλλά αυτό είναι θέμα μόνωσης). Επίσης Αθήνα Θεσσαλονίκη είναι 500 χιλιόμετρα. Για ένα ψιλό θα πας να τεντωθείς και λίγο . Ε με δέκα είκοσι λεπτά φόρτιση θα είσαι υπερκαλυμμένος.

https://www.fortisis.eu/information/ev-charging/

Μια φόρτιση από 0%-85% διαρκεί περίπου 20-30 λεπτά.

Και γενικά υπάρχει εξέλιξη στο χώρο που όλο βελτιώνεται.

Και φυσικα θα θελεις και ενα 50αρικο για το πιο φτηνο Τεσλα (αν κοστιζει 42 Γερμανια εδω θα ειναι ενα 10αρικο πανω σιγουρα) που ειναι και σαν αναποδο γαμωτο. Και κατσε να βαλουν φορτιστες σε ολες τις εθνικες. Και Και Και Και (και κατσε να δουμε και το ρευμα ποσο θα ειναι στην Ελλαδα, δεν παιζει ο Musk να το κανει δωρεαν).

Με λιγα λογια με ολα τα ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ αστα να πανε.

ΥΓ: Δεν γινεται να μην κανει ΚΑΘΟΛΟΥ θορυβο το μοτερ, μιλαμε για ηλεκτρικο μοτερ, μπορει η μονωση να ειναι σχεδον τελεια αλλα να μην ακουγεται ΚΑΘΟΛΟΥ, δεν παιζει (εξαλλου αυτο και ετσι να ειναι για μενα ειναι χειροτερο, εγω θελω να ακουω τον κινητηρα).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Και φυσικα θα θελεις και ενα 50αρικο για το πιο φτηνο Τεσλα (αν κοστιζει 42 Γερμανια εδω θα ειναι ενα 10αρικο πανω σιγουρα) που ειναι και σαν αναποδο γαμωτο. Και κατσε να βαλουν φορτιστες σε ολες τις εθνικες. Και Και Και Και (και κατσε να δουμε και το ρευμα ποσο θα ειναι στην Ελλαδα, δεν παιζει ο Musk να το κανει δωρεαν).

Με λιγα λογια με ολα τα ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ αστα να πανε.

ΥΓ: Δεν γινεται να μην κανει ΚΑΘΟΛΟΥ θορυβο το μοτερ, μιλαμε για ηλεκτρικο μοτερ, μπορει η μονωση να ειναι σχεδον τελεια αλλα να μην ακουγεται ΚΑΘΟΛΟΥ, δεν παιζει (εξαλλου αυτο και ετσι να ειναι για μενα ειναι χειροτερο, εγω θελω να ακουω τον κινητηρα).

Προσωπικά το Tesla είναι αίσχος από θέμα εμφάνισης δεν θα το έπαιρνα. Απλά αυτό που λέω είναι ότι είναι το μέλλον το παρόν δεν είναι σίγουρα. Και εγώ δεν θα έπαιρνα αυτή την στιγμή.

Στο θέμα θορύβου είναι πολύ χαμηλός δεν ακούγεται σχεδόν.

https://iguru.gr/2019/06/06/ee-force-electric-cars-to-make-noice/

Σκέψου ένα ηλεκτρικό κατσαβίδι κάνει περισσότερο θόρυβο.

Πάντως όποιος θέλει να πάρει ηλεκτρικό αυτοκίνητο μπορεί να πάει άνετα όπου θέλει στην πόλη του και να το φορτίζει σπίτι ή να κινείται σε μεγάλα αστικά κέντρα όπου με ψάξιμο θα βρει φορτιστή και τέλος στις εθνικές οδούς. Δεν είναι ΘΑ, αν υπάρχουν αυτοκίνητα θα υπάρξουν και φορτιστές. Τέλος έτσι γίνεται η αρχή σε όλα δεν γίνεται να είναι όλα τέλεια στο ξεκίνημα τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 hours ago, thanasisxask said:

Υπάρχει στην Αμαλιάδα από πέρσι, στην Αθήνα τώρα τα είδατε; 😀😀😀

Εντάξει σε εβδομαδιαία βάση βλέπω περίπου 5, ΒΠ Αθήνας. Διαφόρων χρωμάτων και σχημάτων, έχω δει και S και X και άσπρα και μπλε και μαύρα. Τα περισσότερα είναι S πάντως. Σήμερα πηγαίνοντας δουλειά έστριψε μπροστά μου από ένα στενό ένα S λευκό για παράδειγμα...

Σίγουρα υπάρχουν ανάμεσά μας και δικαιούνται οι άνθρωποι να έχουν μια αντιπροσωπεία, κάποιον να τους υποστηρίζει. Σίγουρα δεν είναι μόνο ο Αλαφού ή άλλοι επώνυμοι, είναι αρκετοί.

Είναι απαράδεκτο να περιμένεις πόσο καιρό για ένα αναλώσιμο (πχ φτερό) να έρθει από δεν ξέρω κι εγώ πού στον κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2020 στις 12:06 ΜΜ, Salvation81 είπε

Cayenne παιρνεις με 8 χιλιαρικα πλεον, αν ηξερες ποσοι τα εχουν αγορασει ετσι και ειναι με μισθους του 1000αρικου θα αλλαζες γνωμη. Οσο για Ferrari και Lambo απεξω τα φερνεις με 50-60 χιλιαρικα, παλι δεν τα λες ακριβα (βεβαια οκ δεν ειναι για ολους απλα και μονο λογο λιτρων - αν και ακομα και εκει πολλοι τα δηλωνουν σε μαγαζια - ειχα ενα φιλο που ειχε δηλωσει Lambo στο μινι μαρκετ που ειχε).

Οσο για το αλλο επιδοσεις ηλεκτροκινητου για μενα δεν λενε κατι, αφενος γιατι δεν κρατανε (δοκιμασε να πηγαινεις με 150+ στο Τεσλα και ελα να μας πεις ποσο κρατησε η μπαταρια) και αφετερου γιατι εγω προσωπικα θελω να παταω γκαζι και να ακουω την μηχανη να κανει σαματα, οχι να νιωθω πως εχω καβαλησει ηλεκτρικο κατσαβιδι 18V (επισης για μενα παιζει ρολο και η εμφανιση).

Αν έχεις αμάξι σπορ με 600 άλογα ,ίσως έχουν μια δόση λογικής τα λεγόμενά σου ,αν έχεις 1300αρι των 100 ίππων αερολογεις και ονειρεύεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagelisda είπε

Αν έχεις αμάξι σπορ με 600 άλογα ,ίσως έχουν μια δόση λογικής τα λεγόμενά σου ,αν έχεις 1300αρι των 100 ίππων αερολογεις και ονειρεύεσαι

Εχω αμαξι με λιγακι περισσοτερα απο τα μισα που πιανει 260 χιλιομετρα αληθινη ταχυτητα (εννοειται με αφαιρεση του περιοριστη).

Δεν ηξερα παντως πως σε καποιο συμπαν πρεπει να εχεις 600 αλογα για να πιασεις 150+ χιλιομετρα (καθε μερα μαθαινουμε και κατι νεο εδω μεσα).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ελπιζω οτι στο μελλον θα υπαρξει ενα κοινο προτυπο για την φορτιση των αυτοκινητων, παγκοσμιως. Η τουλαχιστον το πολυ 2. Ενα κανονικης φορτισης και ενα γρηγορης. Διοτι τωρα υπαρχουν 4-5. Σαν τα κινητα πριν 15 χρονια.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Εγω ελπιζω οτι στο μελλον θα υπαρξει ενα κοινο προτυπο για την φορτιση των αυτοκινητων, παγκοσμιως. Η τουλαχιστον το πολυ 2. Ενα κανονικης φορτισης και ενα γρηγορης. Διοτι τωρα υπαρχουν 4-5. Σαν τα κινητα πριν 15 χρονια.

Η μεχρι να γινει αυτο μπορει να εχει βγει κατι αλλο σε θεμα τεχνολογιας και τα ηλεκτρικα οπως ειναι τωρα να τα προσπερασουν, ποιος ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 17/7/2020 στις 1:53 ΜΜ, skiabox είπε

Φαντάσου την Ελλάδα με ηλεκτρικά μηχανάκια.

Πτώση θορύβου στις πόλεις κατά 99%.

Ουσιαστικά έχεις άλλη χώρα μετά.

Δεν χρειάζεται να το φανταστείς, τα ζήσαμε με την καραντίνα. Ούτε καυσαέρια, ούτε κορναρίσματα, μαρσαρίσματα, μουσικές στην διαπασών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, alphay είπε

Δεν χρειάζεται να το φανταστείς, τα ζήσαμε με την καραντίνα. Ούτε καυσαέρια, ούτε κορναρίσματα, μαρσαρίσματα, μουσικές στην διαπασών.

Κόρνες και ηχεία δεν θα έχουν και τα ηλεκτρικά;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Κόρνες και ηχεία δεν θα έχουν και τα ηλεκτρικά;

Μιλάω γενικά για τη καραντίνα και την ησυχία που επικρατούσε στους δρόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, alphay είπε

Μιλάω γενικά για τη καραντίνα και την ησυχία που επικρατούσε στους δρόμους.

Δεν μίλησες γενικά για την ησυχία που επικρατούσε στους δρόμους λόγω καραντίνας, έκανες άμεση σύγκριση με την "υποθετική" ησυχία στην περίπτωση που ΟΛΑ τα μηχανάκια θα ήταν ηλεκτρικά. Ε καμία σχέση το ένα με το άλλο, καμία σχέση η απόλυτη ησυχία επειδή δεν κυκλοφορεί κανένα όχημα με την - μειωμένη έστω - φασαρία που κάνουν τα ηλεκτρικά και οι κόρνες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δεν μίλησες γενικά για την ησυχία που επικρατούσε στους δρόμους λόγω καραντίνας, έκανες άμεση σύγκριση με την "υποθετική" ησυχία στην περίπτωση που ΟΛΑ τα μηχανάκια θα ήταν ηλεκτρικά. Ε καμία σχέση το ένα με το άλλο, καμία σχέση η απόλυτη ησυχία επειδή δεν κυκλοφορεί κανένα όχημα με την - μειωμένη έστω - φασαρία που κάνουν τα ηλεκτρικά και οι κόρνες τους.

Όχι, μίλαγα γενικά και αφορμή ήταν η εξής πρόταση από το παραπάνω σχόλιο " Πτώση θορύβου στις πόλεις κατά 99%." Και βέβαια έκανα μια υποθετική σύγκριση με τις συνθήκες που επικρατούσαν στην καραντίνα. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...