Προς το περιεχόμενο

H Tesla έρχεται στην Ελλάδα


plasTOST

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

Δεν καθιστά τα tesla γρηγορα το οτι δεν εχουν ταχυτητες αλλα το οτι ο ηλεκτροκινητηρας μπορει να αποδωσει ολη την ροπη του απ τις μηδεν στροφες και σε συνδιασμο με το αμεσο σε υπολογισμο κ υλοποίηση ,συστημα προσφυσης "antispin" γινεται ακομα πιο γρηγορα στις επιταχυνσεις απο σταση

Επίσης λόγω έλλειψης κιβωτίου έχουν πολύ μικρότερες απώλειες στη μετάδοση, και αυτό βοηθάει στην επιτάχυνση από στάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

Αυτοματο θεωρείται παντα το κιβωτιο ταχυτητων, απο την στιγμη που δεν υπαρχει κιβωτιο θεωρείται gearless  η οπως θα το λεγαμε στην δικη μας καθημερινη γλωσσα ειναι "μονο γκαζι-φρενο" 

Δεν καθιστά τα tesla γρηγορα το οτι δεν εχουν ταχυτητες αλλα το οτι ο ηλεκτροκινητηρας μπορει να αποδωσει ολη την ροπη του απ τις μηδεν στροφες και σε συνδιασμο με το αμεσο σε υπολογισμο κ υλοποίηση ,συστημα προσφυσης "antispin" γινεται ακομα πιο γρηγορα στις επιταχυνσεις απο σταση

Εγω οταν δεν υπαρχει κιβωτιο σε αυτοκινητο το θεωρω και αυτο αυτοματο απο την στιγμη που εσυ δεν κανεις τιποτα περα απο γκαζι-φρενο.

Επισης δεν ειπα πουθενα πως τα Τεσλα ειναι γρηγορα επειδη δεν εχουν ταχυτητες, ειναι ασφαλως γρηγορα επειδη εχουν ηλεκτροκινητηρες, αυτο ειναι και το θεμα. Αν η καθε γιαγια και πιτσιρικα πατησει το γκαζι πολυ δεν θα πεταχτει το αυτοκινητο και θα μπει στον μπροστα; Βεβαια αν φρεναρουν αυτοματα καλως, αν οχι οπως ειπα θα εχει γελιο στο κεντρο της Αθηνας η γενικα οπου θα εχει κινηση.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_zaf είπε

Αυτοματο θεωρείται παντα το κιβωτιο ταχυτητων, απο την στιγμη που δεν υπαρχει κιβωτιο θεωρείται gearless  η οπως θα το λεγαμε στην δικη μας καθημερινη γλωσσα ειναι "μονο γκαζι-φρενο" 

...

tesl.PNG.c1fccb67b76d40b04fa4d4cc3dec015e.PNG

🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Transmission σημαίνει μετάδοση, όχι κιβώτιο, υπόψιν.

Gearbox Ratio ομως σημαινει ακριβως αυτο, κιβωτιο (ασε που Gear ειναι η ταχυτητα του κιβωτιου πχ).

Οπως και να εχει το θεμα δεν ειναι αυτο ωρε παιδες, χανετε το νοημα. Εγω θελω αν δω τι θα γινεται στην κινηση μεσα στην Αθηνα :P

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Gearbox Ratio ομως σημαινει ακριβως αυτο, κιβωτιο.

Η λέξη gearbox σκέτη ναι, η συγκεκριμένη περιγραφή όμως είναι αυτό που εμείς λέμε ως "τελική σχέση μετάδοσης".

Η ουσία - όπως έχει ειπωθεί ξανά και ξανά - είναι ότι τα tesla δεν διαθέτουν κιβώτιο ταχυτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα τα ηλεκτρικά, επειδή(ς) έχουν ροπή σε όλες τις στροφές, δεν χρειάζονται ταχύτητες.

Σωστά;

Είναι απίστευτο πόσα «άχρηστα» εξαρτήματα κουβαλάνε τα «κανονικά» αυτοκίνητα, απλά για να μετατρέψουν την παλινδρομική κίνηση, σε περιστροφική.

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αφηστε τα ολα και ας αρχισουμε τα στοιχηματα του τυπου ποσα Tesla θα πεσουν στα λιμανια, ποσα θα μπουν μεσα σε πλατειες, ποσα θα πεσουν απο γεφυρες και ολα αυτα, γιατι με τετοιες επιταχυνσεις εγω θεωρω πως στην Ελλαδα θα εχουμε μεγαλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, NT1G είπε

Ε και γιατί οι ηλεκτροκινητήρες λειτουργούν από 0 εως 10-15 k rpm.

1-1.5 k rpm νομίζω εννοείς

edit: My bad, σκεφτόμουν κάτι άλλο

Επεξ/σία από mmmpii
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ρε αφηστε τα ολα και ας αρχισουμε τα στοιχηματα του τυπου ποσα Tesla θα πεσουν στα λιμανια, ποσα θα μπουν μεσα σε πλατειες, ποσα θα πεσουν απο γεφυρες και ολα αυτα, γιατι με τετοιες επιταχυνσεις εγω θεωρω πως στην Ελλαδα θα εχουμε μεγαλο θεμα.

Γιατί να πέσουν σε λιμανια και πλατείες?

Δεν είναι σαν τα τηλεκατευθυνόμενα που πατάς το κουμπί και φευγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, imr είπε

Γιατί να πέσουν σε λιμανια και πλατείες?

Δεν είναι σαν τα τηλεκατευθυνόμενα που πατάς το κουμπί και φευγει

Μιλαμε για αυτοκινητα που εχουν 0-100χ/ω περι στα 3-4 δευτερολεπτα, θεωρεις πως δεν θα υπαρχει κοσμος που θα τα φουνταρει;

Φαντασου μια Ελλαδα που ολοι θα οδηγουν μια Ferrari Enzzo (σε επιδοσεις εννοω) και πεσμου τι βλεπεις (γιατι σιγα σιγα ολοι θα εχουν ηλεκτροκινητα).

Εγω βλεπω Judgement Day.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μιλαμε για αυτοκινητα που εχουν 0-100χ/ω περι στα 3-4 δευτερολεπτα, θεωρεις πως δεν θα υπαρχει κοσμος που θα τα φουνταρει;

Φαντασου μια Ελλαδα που ολοι θα οδηγουν μια Ferrari Enzzo (σε επιδοσεις εννοω) και πεσμου τι βλεπεις (γιατι σιγα σιγα ολοι θα εχουν ηλεκτροκινητα).

Εγω βλεπω Judgement Day.

Αναλογικό ειναι το γκάζι. Μπορεί να οδηγείς αυτοκίνητο με 500 άλογα και να μην καταλάβεις τίποτα. Αν δεν το πατήσεις τέρμα δεν θα κάνει 0-100 σε 3 δευτερολεπτα

Επίσης τα Τέσλα και όλα τα ηλεκτρικά δεν είναι ιδανικά για υψηλές ταχύτητες (πάνω από 120κμ/Ω) λόγω της μεγάλης κατάναλωσης που θα εχουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μιλαμε για αυτοκινητα που εχουν 0-100χ/ω περι στα 3-4 δευτερολεπτα, θεωρεις πως δεν θα υπαρχει κοσμος που θα τα φουνταρει;

Φαντασου μια Ελλαδα που ολοι θα οδηγουν μια Ferrari Enzzo (σε επιδοσεις εννοω) και πεσμου τι βλεπεις (γιατι σιγα σιγα ολοι θα εχουν ηλεκτροκινητα).

Εγω βλεπω Judgement Day.

Εχεις οδηγησει ποτε ηλεκτρικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, imr είπε

Αναλογικό ειναι το γκάζι. Μπορεί να οδηγείς αυτοκίνητο με 500 άλογα και να μην καταλάβεις τίποτα. Αν δεν το πατήσεις τέρμα δεν θα κάνει 0-100 σε 3 δευτερολεπτα

Επίσης τα Τέσλα και όλα τα ηλεκτρικά δεν είναι ιδανικά για υψηλές ταχύτητες (πάνω από 120κμ/Ω) λόγω της μεγάλης κατάναλωσης που θα εχουν

Ξερω πολυ καλα πως ειναι το γκαζι αφου οδηγαω αυτοκινητο αρκετα γρηγορο, το θεμα ειναι πως ο περισσοτερος κοσμος δεν. Και ο περισσοτερος κοσμος οταν απο τα 80-90-120-150 αλογα παει σε Τεσπα θα θελει χρονο να συνηθισει.

Μακαρι να κανω λαθος αλλα θα δουμε στην πραξη.

Μόλις τώρα, bill_zaf είπε

Εχεις οδηγησει ποτε ηλεκτρικο?

Οχι αλλα παιζει ρολο; Εχω οδηγησει Lamborghini Galardo, και μου πηρε χρονο να την κουμανταρω. Εδω μιλαμε για ακομα πιο γρηγορα σε 0-100 εστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...