Προς το περιεχόμενο

Δύστροπος ενοικιαστής και έξωση.


Kapou Kapote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Το σπίτι το ενοικίαζε η μητέρα μου λίγα χρόνια σε κάτι δύστροπους ενοικιαστές αλλά με τον τρόπο της αν και την ταλαιπωρούσαν πολύ τα έπαιρνε τα ενοίκια κουτσά στραβά. Η μητέρα μου πέθανε και το ακίνητο έμεινε σ'εμένα. Τους τελευταίους δύο μήνες τους είχαν απλήρωτους αλλά έλεγαν ότι τους πλήρωσαν και ότι η μάνα μου δεν τους εδωσε αποδείξεις. Μέσα στον πόνο μας τους είπα ξεκινάμε απο τώρα αφού δεν είναι η μάνα μου για να το αποδείξει ότι τα πήρε και αυτοί επέμεναν στα δικά τους, για να έχουμε μια σειρά αλλά τους είπα θα πληρώνετε κανονικά κάθε μήνα ελπίζοντας πως θα το εκτιμήσουν.
Λοιπόν παίρνουν επίδομα ενοικίου, τρώνε τα χρήματα και μας έχουν ήδη καθυστερήσει τον πρώτο μήνα 20 μέρες, τους παίρνουμε τηλ και μας κοροιδεύουν. Μου είπαν πριν λίγες μέρες ότι θα σας τα βάλω σήμερα και πέρασαν μέρες και μας κοροιδεύουν. Δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα και είναι εξαφανισμένοι! Πήρα στον ΟΠΕΚΑ και ρώτησα τι γίνεται στη περίπτωση που το κράτος δίνει επίδομα ενοικίου αλλά αυτοί τα τρώνε; ΜΟυ είπαν δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω εγώ δικό μου λογαριασμό να μπαίνουν κατ'ευθείαν σ'εμένα, μπαίνουν αναγκαστικά στους ενοικιαστές και αυτοί μας τα δίνουν.
Σκέφτηκα απο βδομάδα να τους κάνω έξωση. Ας μείνει ξενοίκιαστο λίγο καιρό να ηρεμίσει το κεφάλι μου και θα το ξανα νοικιάσω αργότερα. Γνωρίζετε αν η έξωση  express που λένε είναι όντως; γρήγορη; Πρέπει να βάλω δικηγόρο; ΠΛηρώνω κάτι ποιά είναι η διαδικασία γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει για να ξέρω τα πρώτα βήματα;
Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Kapou Kapote
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πήγαινε φίλε και δώσε 50 ευρώ σε ένα δικηγόρο που ειδικεύεται στο αστικό δίκαιο, να πάρεις μια άποψη της προκοπής για το τί μπορείς να κάνεις.

Δες πρώτα αν το συμβόλαιο τους έχει λήξει, αν ναι, τότε δώσε τους 3 μήνες να φύγουν από το σπίτι και μετά έξωση με δικαστικό επιμελητή κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gataros είπε

Πήγαινε φίλε και δώσε 50 ευρώ σε ένα δικηγόρο που ειδικεύεται στο αστικό δίκαιο, να πάρεις μια άποψη της προκοπής για το τί μπορείς να κάνεις.

Δες πρώτα αν το συμβόλαιο τους έχει λήξει, αν ναι, τότε δώσε τους 3 μήνες να φύγουν από το σπίτι και μετά έξωση με δικαστικό επιμελητή κλπ.

Δυστυχώς το συμβόλαιο το είχε ανανεώσει λίγο πριν φύγει η μάνα μου απο τη ζωή, πρόσφατα δηλαδή και είναι για ένα χρόνο. Εγώ όμως θα πατήσω στο ότι παίρνουν επίδομα ενοικίου και δεν το δίνουν αλλά τα τρώνε. Αν δεν έπαιρναν επίδομα θα ήμουν χαλαρός θα έλεγα οκ δεν έχουν είναι δύσκολα θα έδιν α περιθώριο. Αλλά επειδή αυτά τα κάνανε και πριν στη μάνα μου σ'εμένα δεν θα αφήσω να κάνουν τα ίδια γιατί εκείνη δε μιλούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kapou Kapote είπε

Εγώ όμως θα πατήσω στο ότι παίρνουν επίδομα ενοικίου και δεν το δίνουν αλλά τα τρώνε

Δυστυχώς εσυ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα . Ξεκίνα άμεσα με δικηγόρο και φιλική συμβουλή μη το παίρνεις προσωπικά , μην ασχοληθείς μαζί τους, μόνο μέσω δικηγόρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kapou Kapote είπε

Δυστυχώς το συμβόλαιο το είχε ανανεώσει λίγο πριν φύγει η μάνα μου απο τη ζωή, πρόσφατα δηλαδή και είναι για ένα χρόνο. Εγώ όμως θα πατήσω στο ότι παίρνουν επίδομα ενοικίου και δεν το δίνουν αλλά τα τρώνε. Αν δεν έπαιρναν επίδομα θα ήμουν χαλαρός θα έλεγα οκ δεν έχουν είναι δύσκολα θα έδιν α περιθώριο. Αλλά επειδή αυτά τα κάνανε και πριν στη μάνα μου σ'εμένα δεν θα αφήσω να κάνουν τα ίδια γιατί εκείνη δε μιλούσε.

Το ότι τρώνε το επίδομα δεν νομίζω ότι σε αφορά.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι παίρνουν επίδομα ενοικίου, δυστυχώς δεν αλλάζει κάτι στην αντιμετώπιση.

Η λεγόμενη έξωση εξπρές παίρνει κανένα τρίμηνο συνολικά με εξώδικα, δικηγόρους, κλητήρες κλπ

Τα κληρονομικά έχουν ολοκληρωθεί γραφειοκρατικά; Δηλ έχεις επίσημο χαρτί ότι είναι δικό σου; Έχει μεταφερθεί το μισθωτήριο στο όνομά σου; Αυτά είναι λεπτομέρειες που ένας δικηγόρος μπορεί να σου δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το ότι τρώνε το επίδομα δεν νομίζω ότι σε αφορά.

Απο τη στιγμή που δεν μου το βάζουν δεν με αφορά; Για να πληρώσουν το δικό μου σπίτι τους το δίνει το κράτος όχι για να τα τρώνε. Αν είναι δυνατόν.

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Το ότι παίρνουν επίδομα ενοικίου, δυστυχώς δεν αλλάζει κάτι στην αντιμετώπιση.

Η λεγόμενη έξωση εξπρές παίρνει κανένα τρίμηνο συνολικά με εξώδικα, δικηγόρους, κλητήρες κλπ

Τα κληρονομικά έχουν ολοκληρωθεί γραφειοκρατικά; Δηλ έχεις επίσημο χαρτί ότι είναι δικό σου; Έχει μεταφερθεί το μισθωτήριο στο όνομά σου; Αυτά είναι λεπτομέρειες που ένας δικηγόρος μπορεί να σου δώσει.

Ναι υπάρχει διαθήκη αλλά επίσημα θα ολοκληρωθεί τέλη Αυγούστου. Μη κολλάμε σε λεπτομέρειες. Δικό μας είναι το σπίτι και πρεπει να το πληρώνουν, δεν είναι αγνώστου.

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Δυστυχώς εσυ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα . Ξεκίνα άμεσα με δικηγόρο και φιλική συμβουλή μη το παίρνεις προσωπικά , μην ασχοληθείς μαζί τους, μόνο μέσω δικηγόρου. 

 

17 λεπτά πριν, Gataros είπε

Πήγαινε φίλε και δώσε 50 ευρώ σε ένα δικηγόρο που ειδικεύεται στο αστικό δίκαιο, να πάρεις μια άποψη της προκοπής για το τί μπορείς να κάνεις.

Δες πρώτα αν το συμβόλαιο τους έχει λήξει, αν ναι, τότε δώσε τους 3 μήνες να φύγουν από το σπίτι και μετά έξωση με δικαστικό επιμελητή κλπ.

Θα πάρω το απόγευμα δικηγόρο.

Επεξ/σία από Kapou Kapote
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπλέξεις με το τι κάνουν τα χρήματα κλπ, καλό θα ήταν από εδώ και στο εξής, μέχρι να φύγουν από το σπίτι να επικοινωνείς μόνο μέσω δικηγόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kapou Kapote είπε

Απο τη στιγμή που δεν μου το βάζουν δεν με αφορά; Για να πληρώσουν το δικό μου σπίτι τους το δίνει το κράτος όχι για να τα τρώνε. Αν είναι δυνατόν.

Ναι υπάρχει διαθήκη αλλά επίσημα θα ολοκληρωθεί τέλη Αυγούστου. Μη κολλάμε σε λεπτομέρειες. Δικό μας είναι το σπίτι και πρεπει να το πληρώνουν, δεν είναι αγνώστου.

Θα πάρω το απόγευμα δικηγόρο.

Εννοείται ότι πρέπει να πληρώσουν, καταλαβαίνω την οργή σου αλλά δίνουμε τις "νόμιμες" ιδέες μας και πως έχει η κατάσταση.

Όταν θα πάρεις το δικηγόρο μην του απευθύνεσαι σαν να φταίει εκείνος που σου χρωστάνε νοίκια γιατί θα σε γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Gataros είπε

Μην μπλέξεις με το τι κάνουν τα χρήματα κλπ, καλό θα ήταν από εδώ και στο εξής, μέχρι να φύγουν από το σπίτι να επικοινωνείς μόνο μέσω δικηγόρου.

Δεν μπορώ να το χωνέψω πως το κράτος σου δίνει χρήματα να πληρώσεις το σπίτι που μένεις κι εσύ κοροιδεύεις και εκμεταλλεύεσαι μια κατάσταση. Το κράτος γι'αυτό τα δίνει, δίνει ακριβώς το ποσό που ενοικιάζουν το σπίτι. Δεν γίνεται να μη με αφορά ότι τρώνε τα δικά μας στην ουσία χρήματα.

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Εννοείται ότι πρέπει να πληρώσουν, καταλαβαίνω την οργή σου αλλά δίνουμε τις "νόμιμες" ιδέες μας και πως έχει η κατάσταση.

Όταν θα πάρεις το δικηγόρο μην του απευθύνεσαι σαν να φταίει εκείνος που σου χρωστάνε νοίκια γιατί θα σε γράψει.

Είμαι πονεμένος και οργισμένος ήδη με την απώλεια, έχω ένα σωρό έξοδα μαζεμένα και έχω να τρέχω και με τους μπαταχτσήδες που με κοροιδεύουν ενώ τους χάρισα και δυο ενοίκια. 

Επεξ/σία από Kapou Kapote
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Kapou Kapote είπε

Δυστυχώς το συμβόλαιο το είχε ανανεώσει λίγο πριν φύγει η μάνα μου απο τη ζωή, πρόσφατα δηλαδή και είναι για ένα χρόνο. Εγώ όμως θα πατήσω στο ότι παίρνουν επίδομα ενοικίου και δεν το δίνουν αλλά τα τρώνε. Αν δεν έπαιρναν επίδομα θα ήμουν χαλαρός θα έλεγα οκ δεν έχουν είναι δύσκολα θα έδιν α περιθώριο. Αλλά επειδή αυτά τα κάνανε και πριν στη μάνα μου σ'εμένα δεν θα αφήσω να κάνουν τα ίδια γιατί εκείνη δε μιλούσε.

Το συμβολαιο που αναφερεσε ειναι πιθανον η δήλωση στην εφορια.  Πρεπει να δεις εαν υπαρχει γραπτο συμβολαιο με την υπογραφη τις μητερας σου, εαν όχι τότε ισχύει 3 ετια απο την πρωτη δήλωση στην εφορια, εαν υπαρχει συμβολαιο τοτε ισχθει η 3 ετια απο την ημερομηνια του συμβολαιου.

Κανε έξωση αμεσα μα την δικαιολογια μη πληρωμης ενοικίων. Βαλε μεσα και τα παλια, και ασ τρέξουν αυτοι να δικαιολογησουν ότι έχουν πληρωσει!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουρ σε δικηγόρο. Υπάρχει ένα κενό μέχρι τη μεταβίβαση του ακινήτου και είναι άγνωστο σε όλους μας πως αυτό επηρεάζει την σχέση του ακινήτου με τον ιδιοκτήτη και τον ενοικιαστή. Δυστυχώς μόνο ένας ΕΜΠΕΙΡΟΣ και ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ δικηγόρος ξέρει τι προβλέπεται σε αυτές τις περίεργες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή απ' ότι φαίνεται οι ενοικιαστές σου είναι έτοιμοι να σε πιστολιασουν μέχρι να φύγουν από το σπίτι, κάνε ένα έλεγχο για τυχόν συσσωρευμένα χρέη σε ΔΕΚΟ, μην εκπλαγεί αν σου αφήσουν κάνα χιλιάρικο επιπλέον σε ΔΕΗ κλπ μέχρι να αδειάσουν το σπίτι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kapou Kapote είπε

Απο τη στιγμή που δεν μου το βάζουν δεν με αφορά; Για να πληρώσουν το δικό μου σπίτι τους το δίνει το κράτος όχι για να τα τρώνε. Αν είναι δυνατόν.

Ναι υπάρχει διαθήκη αλλά επίσημα θα ολοκληρωθεί τέλη Αυγούστου. Μη κολλάμε σε λεπτομέρειες. Δικό μας είναι το σπίτι και πρεπει να το πληρώνουν, δεν είναι αγνώστου.

Σε αφορά μόνο το κομμάτι ότι δε σε πληρώνουν . Αν παίρνουν επίδομα , αν αγόρασαν καινούριο αμάξι , αν πήγαν ταξίδια δε σε αφορούν , θα στα πει και δικηγόρος . Έχουν ή όχι λεφτά δεν αφορά το δικαστήριο .Απλά επειδή το παίρνεις προσωπικά μη κάνεις καμία χαζομάρα και τους απειλείς , αλλάξεις κλειδιά , κόψεις κάνα ρεύμα γιατί αντί για ενοίκια (που δε θα πάρεις δυστυχώς) θα τους πληρώνεις κιόλας .

Οσο πιο σύντομα ξεκινήσεις τις νόμιμες ενέργειες ,τόσο πιο γρήγορα θα ξεμπλέξεις με λιγότερα φέσια .

 

 

Μόλις τώρα, Gataros είπε

Επειδή απ' ότι φαίνεται οι ενοικιαστές σου είναι έτοιμοι να σε πιστολιασουν μέχρι να φύγουν από το σπίτι, κάνε ένα έλεγχο για τυχόν συσσωρευμένα χρέη σε ΔΕΚΟ, μην εκπλαγεί αν σου αφήσουν κάνα χιλιάρικο επιπλέον σε ΔΕΗ κλπ μέχρι να αδειάσουν το σπίτι.

Γιατί , είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη ?

1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Βουρ σε δικηγόρο. Υπάρχει ένα κενό μέχρι τη μεταβίβαση του ακινήτου και είναι άγνωστο σε όλους μας πως αυτό επηρεάζει την σχέση του ακινήτου με τον ιδιοκτήτη και τον ενοικιαστή. Δυστυχώς μόνο ένας ΕΜΠΕΙΡΟΣ και ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ δικηγόρος ξέρει τι προβλέπεται σε αυτές τις περίεργες περιπτώσεις.

+1000 , ίσως (υποθετικά) χρειαστεί νέο συμβόλαιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Kapou Kapote είπε

Δεν μπορώ να το χωνέψω πως το κράτος σου δίνει χρήματα να πληρώσεις το σπίτι που μένεις κι εσύ κοροιδεύεις και εκμεταλλεύεσαι μια κατάσταση. Το κράτος γι'αυτό τα δίνει, δίνει ακριβώς το ποσό που ενοικιάζουν το σπίτι. Δεν γίνεται να μη με αφορά ότι τρώνε τα δικά μας στην ουσία χρήματα.

το θεμα σου που σε αφορα και εχεις δικαιωματα ειναι τα λεφτα που πρεπει να παρεις απ το νοικι. αμα παιρνουν επιδομα, πληρωνονται μαυρα, ή οτι αλλο δε σου πεφτει λογος.

μονο δικηγορος μπορει να σε καθοδηγησει και πρεπει και συ να τον ακουσεις ακριβως και οχι να κανεις τα δικα σου και τι νομιζεις. μπορεις να πας και σε αλλο δικηγορο αν νομιζεις πως ο προηγουμενος δε σε καλυπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...