Προς το περιεχόμενο

Δύστροπος ενοικιαστής και έξωση.


Kapou Kapote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο εγω βλεπω 2 πραγματα;

1) Ακομα δεν εχει γινει αποδοχη κληρονομιας ωστε το σπιτι να μεταφερθει στο ονομα του TS (Θα γινει-τελειωσει τον Αυγουστο) και εχει τρελαθει που τον καθυστερησαν 20 μερες (εγω στην θεση τους αν υπαρχει παραθυρακι στον νομο δεν θα του εδινα δεκαρα μεχρι να αποδειχθει πως το σπιτι ειναι στο ονομα του - μπορει η μητερα του να το αφησε στην Εκκλησια πχ, Ελλαδα ειμαστε, αυτα συμβαινουν).

2) Εχασες την μητερα σου 2-3 μηνες τωρα και εχεις αφηνιασει κυριολεκτικα (και το σπιτι δικο μου και τα λεφτα δικα μου και και και και) για τα νοικια του σπιτιου. Πραγματικα εγω οταν χασω την μητερα μου (η τον πατερα μου) το τελευταιο πραγμα που θα με απασχολει για πολλους μηνες θα ειναι αν το σπιτι που νοικιαζουν το πληρωνουν οι ενοικιαστες στην ωρα τους η οχι (εγω βεβαια εχω στενη σχεση με τους δικους μου οποτε ισως να ειμαι απο τις λιγες εξαιρεσεις)..

Επεξ/σία από Salvation81
  • Confused 4
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Kapou Kapote είπε

Πραγματικά, δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω αυτό το σκεπτικό.
Αν εσύ χωρίσεις και έχεις ένα παιδί, το δικαστήριο επιβάλλει να δίνεις 500€ για διατροφή παιδιού τα έξοδά του κλπ, μαθαίνεις ότι το παιδί έχει απλήρωτα φροντιστήρια, δεν έχει ρούχα, δεν του παρέχει τα απαραίτητα, πως θα σου φαινόταν να γυρίσει κάποιος να σου πει. Τι σε ενδιαφέρει τι τα κάνει η πρώην γυναίκα σου; Απο τη στιγμή που το δικαστήριο τα επέβαλλε είναι δικά της και μπορεί να τα χρησιμοποιεί όπου γουστάρει, διακοπές και ινστιτούτα ομορφιάς, πως θα ένιωθες;

σου ειπα πως αισθανομαι, αν το κρατος ηθελε να στηριξει κατι συγκεκριμενο τοτε τα χρηματα δεν επρεπε να τα ακουμπαει ο δικαιουχος.

επισης πρεπει να σαι αρρωστος για να συγκρινεις ενα επιδομα μ ενα παιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Gataros είπε

Μάλλον τότε πρέπει να έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2014. Ο τότε ιδιοκτήτης του σπιτιού που νοίκιαζα είχε ένα 2ο διαμέρισμα, όπου μετά από 8 μήνες οι ενοικιαστές εξαφανίστηκαν βράδυ, αφήνοντας χρέη κοντά στα 800 ευρώ στη ΔΕΗ. 

Σε κουβέντα που είχαμε μου είπε ότι η ΔΕΗ αρνείτω να συνδέσει το ρεύμα ξανά (στο όνομα νέου ενοικιαστή), μιας και υπήρχε η οφειλή χρεωμένη στο ρολόι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι έκανε υπέθυνη δήλωση στη ΔΕΗ, μαζί με το νέο ενοικιαστή, ότι τα πρώτα 3 ενοίκια θα πηγαίνουν στη ΔΕΗ, προκειμένου να ρυθμιστεί το χρέος. Έτσι και ξαναπήρε ρεύμα το σπίτι.

Οπότε προφανώς έχουν αλλάξει τα πράγματα πλέον, ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Δεν έχει αλλάξει κάτι από το 2014.

Πιθανόν, το ρολόι του 2' διαμέρισματος να ήταν στο όνομα του ιδιοκτήτη.

2 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Εγω παιρνω επιδομα τεκνου, αρα πρεπει να το βαζω στον κουμπαρα της μικρης;

Οχι στον κουμπαρά.

Να να ξοδεύεις για το παιδί.

12 λεπτά πριν, The_Judas είπε

  

Το επίδομα ενοικίου είναι τελείως διαφορετικό.  Το κράτος θα έπρεπε να ελέγχει αν το έδωσες για συγκεκριμένο σκοπό και διαφορετικά να διεκδικεί πίσω τα χρήματα.

Με την ίδια λογική θα μπορούσα να πάρω χρήματα από το πρόγραμμα "εξοικονομώ" και να αγοράσω αυτοκίνητο... ή να πάρω κρατική επιδότηση π.χ για ηλεκτρικό αυτοκίνητο και να τα δώσω για το ενοίκιο ή να πάρω κουπόνια κοινωνικού τουρισμού και να τα ξοδέψω στο σουπερμάρκετ.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι ορισμένα επιδόματα είναι στοχευμένα και πρέπει να ελέγχονται.

δεν είναι όπως το επίδομα τέκνου ή το επίδομα πτυχίου, αυτά είναι τελείως διαφορετικά...

Αυτά είναι επιδόματα που δίνουν κίνητρο σε εσένα για να πάρεις πτυχίο και για να κάνεις παιδιά.

Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι.

Μα, για αυτό λέω ότι το επίδομα ενοικίου αρχικά έμπαινε σε λογαριασμό του ιδιοκτήτη αλλά μετά το ΑΛΛΑΞΑΝΕ, για καλύτερα φαντάζομαι, θα για ποιον !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

  

Το επίδομα ενοικίου είναι τελείως διαφορετικό.  Το κράτος θα έπρεπε να ελέγχει αν το έδωσες για συγκεκριμένο σκοπό και διαφορετικά να διεκδικεί πίσω τα χρήματα.

Με την ίδια λογική θα μπορούσα να πάρω χρήματα από το πρόγραμμα "εξοικονομώ" και να αγοράσω αυτοκίνητο... ή να πάρω κρατική επιδότηση π.χ για ηλεκτρικό αυτοκίνητο και να τα δώσω για το ενοίκιο ή να πάρω κουπόνια κοινωνικού τουρισμού και να τα ξοδέψω στο σουπερμάρκετ.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι ορισμένα επιδόματα είναι στοχευμένα και πρέπει να ελέγχονται.

δεν είναι όπως το επίδομα τέκνου ή το επίδομα πτυχίου, αυτά είναι τελείως διαφορετικά...

Αυτά είναι επιδόματα που δίνουν κίνητρο σε εσένα για να πάρεις πτυχίο και για να κάνεις παιδιά.

και παλι το κρατος θα τους κυνηγουσε να τα παρει πισω, οχι να τα δωσει στον ιδιοκτητη. το προβλημα λοιπον ειναι ακριβως οτι ο ιδιοκτητης δεν εχει κανενα παραπανω δικαιωμα σ αυτα τα λεφτα απ οτι αν δεν υπηρχε το επιδομα. παλι το ιδιο ευκολο/δυσκολο θα ηταν να τον πιστολιασουν / τους κυνηγησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Kapou Kapote είπε


Με την λογική αυτή, ένας πατέρας που δίνει διατροφή στη γυναίκα του για το παιδί τους, μαθαίνει ότι το παιδί είναι παρατημένο και δεν του πληρώνει φροντιστήρια, σχολικά είδη, φαγητό ρούχα κλπ, πρέπει να πει, τι με νοιάζει εμένα; Εγώ δίνω 500€ που μου επέβαλλε το δικαστήριο και η πρώην γυναίκα μου μπορεί να τα τρώει όπου γουστάρει. Συγγνώμη αλλά τέτοια λογική μου μοιάζει. ΝΑ γυρνάει αυτή και να λέει, "στο επέβαλλε το δικαστήριο, εσύ δώστα και να μην σε νοιάζει αν πάνε η δεν πάνε στο παιδί".
 

Σ'αυτή τη περίπτωση αναφέρεται ρητά στην απόφαση ότι πρόκειται για χρήματα που αφορούν στην ανατροφή του παιδιού.

Αν διαπιστωθεί ότι δεν πάνε στο παιδί δικαιούται να το κυνηγήσει ο άλλος γονέας δικαστικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kapou Kapote είπε

Ναι υπάρχει διαθήκη αλλά επίσημα θα ολοκληρωθεί τέλη Αυγούστου. Μη κολλάμε σε λεπτομέρειες. Δικό μας είναι το σπίτι και πρεπει να το πληρώνουν, δεν είναι αγνώστου.

Αμ δεν είναι λεπτομέρεια αυτό, είναι η ουσία, μέχρι να ολοκληρωθεί η συμβολαιογραφική πράξη με την οποία θα έρθει στο όνομα σου (ή όνομα σας, whatever) ΔΕΝ είναι δικό σας, ούτε μισθώματα μπορείτε επισήμως να αξιώσετε, αλλά ούτε καν να ξεκινήσετε διαδικασία έξωσης.

Προς το παρόν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εξαπολύεις κούφιες απειλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Το ότι τρώνε το επίδομα δεν νομίζω ότι σε αφορά.

Αν δεν το έχεις συνειδητοποιήσει να στο πω εγώ.

Το επίδομα ενοικίου δίνεται από τους φόρους που πληρώνεις εσύ, εγώ, ο πατέρας σου, η αδελφή σου, το παιδί σου κλπ. 

Δε το δίνει ο Κούλης από την τσέπη του. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Αν δεν το έχεις συνειδητοποιήσει να στο πω εγώ.

Το επίδομα ενοικίου δίνεται από τους φόρους που πληρώνεις εσύ, εγώ, ο πατέρας σου, η αδελφή σου, το παιδί σου, και ο νοικάρης του ts, κλπ.

Fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Αν δεν το έχεις συνειδητοποιήσει να στο πω εγώ.

Το επίδομα ενοικίου δίνεται από τους φόρους που πληρώνεις εσύ, εγώ, ο πατέρας σου, η αδελφή σου, το παιδί σου κλπ. 

Πολλά πληρώνονται απο τους φόρους μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αμ δεν είναι λεπτομέρεια αυτό, είναι η ουσία, μέχρι να ολοκληρωθεί η συμβολαιογραφική πράξη με την οποία θα έρθει στο όνομα σου (ή όνομα σας, whatever) ΔΕΝ είναι δικό σας, ούτε μισθώματα μπορείτε επισήμως να αξιώσετε, αλλά ούτε καν να ξεκινήσετε διαδικασία έξωσης.

Προς το παρόν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εξαπολύεις κούφιες απειλές.

Πραγματικα απορω γιατι κανεις δεν το εχει κατανοησει αυτο ακομα (μερικοι με κοιτανε και παραξενα που το αναφερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...