Προς το περιεχόμενο

Δύστροπος ενοικιαστής και έξωση.


Kapou Kapote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Gataros είπε

Και στο όνομα του ενοικιαστή να είναι η ΔΕΗ, αν ο ενοικιαστής εξαφανιστεί ένα βράδυ, προκειμένου η ΔΕΗ να ξαναδώσει ρεύμα στη παροχή, θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει την οφειλή. 

Προφανώς η ΔΕΗ μαυρίζει το αφμ του κακοπληρωτη ενοικιαστή, όμως το χρέος μένει στο ρολόι, άρα στον ιδιοκτήτη.

Λάθος. 
 

ts όπως είσαι πας σε δικηγόρο μην χάνεις χρόνο δε πρόκειται να πάρεις μια 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

33 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σου έγραψα ότι στην αρχή του προγράμματος, δεν ήταν έτσι.

Κάποιοι το ΑΛΛΑΞΑΝΕ στην πορεία.

Το γνωρίζεις η όχι ?

Αυτό γνωρίζω κι εγώ. Έμπαινε σε λογαριασμό ιδιοκτήτη, τελευταία άλλαξε, δε ξέρω γιατί το έκαναν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kapou Kapote είπε

Δυστυχώς το συμβόλαιο το είχε ανανεώσει λίγο πριν φύγει η μάνα μου απο τη ζωή, πρόσφατα δηλαδή και είναι για ένα χρόνο. Εγώ όμως θα πατήσω στο ότι παίρνουν επίδομα ενοικίου και δεν το δίνουν αλλά τα τρώνε. Αν δεν έπαιρναν επίδομα θα ήμουν χαλαρός θα έλεγα οκ δεν έχουν είναι δύσκολα θα έδιν α περιθώριο. Αλλά επειδή αυτά τα κάνανε και πριν στη μάνα μου σ'εμένα δεν θα αφήσω να κάνουν τα ίδια γιατί εκείνη δε μιλούσε.

Δεν σε ενδιαφέρει τι επίδομα παίρνουν και τι το κάνουν, σε ενδιαφέρει να πληρώνουν το ενοίκιο και να μην κάνουν ρημάδι όλο το σπίτι που από αυτά που λες δεν αποκλείεται να είναι. Το συμβόλαιο πρέπει να λήξει αλλιώς δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα. Ρώτα δικηγόρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skoulas είπε

Εξακολουθείς να χάνεις την ουσία... Δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει ΑΝ παίρνουν το επίδομα αλλά να πληρώνουν το ενοίκιο που φυσικά είναι υποχρέωσή τους... Κάποιος που έχει σκοπό να σε "φεσώσει",  θα το κάνει είτε παίρνει επίδομα είτε όχι... Επίσης, επειδή θέτεις θέμα ηθικής, να ξέρεις ότι υπάρχουν αρκετοί ιδιοκτήτες που αυξάνουν το ενοίκιο με τη δικαιολογία του επιδόματος..Δηλαδή αν πάει κάποιος άλλος να το ενοικιάσει τι θα του λένε; Αν παίρνεις επίδομα 350euro ενώ αν δεν παίρνεις επίδομα 300euro; Οπότε μην μπλέκουμε τα πράγματα..το επίδομα -για όσο διαρκεί- αφορά τους ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΕΣ και όχι τους ιδιοκτήτες... Πηγαίνοντας όσο το δυνατόν γρηγορότερα σε έναν δικηγόρο, θα κινήσει τις απαραίτητες διαδικασίες ώστε το "φέσι" να είναι όσο γίνεται μικρότερο..

Όταν είπαν ότι δικαιούνται επίδομα ενοικίου, ανακουφίστηκα, διότι σκέφτηκα τι τραβούσε η μάνα μου να πάρει τα ενοίκια και φαντάστηκα ότι δεν είχαν και τώρα που θα παίρνουν το ποσό του ενοικίου θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Δυστυχώς ο απατεώνας και με λεφτά πάλι απατεώνας είναι.
Δεν ξέρω, δεν μπορώ να ενστερνιστώ αυτή την άποψη στο επίδομα ενοικίου. Ας το έλεγαν απλά επίδομα, όταν το κράτος σου δίνει ακριβώς τόσα λεφτά όσα το ενοίκιο είναι σαν να σου λέει σε βοηθάω να πληρώσεις τη στέγη που μένεις. Το επίδομα αυτό όπως γράφει και ο φίλος πιο πίσω, πέρυσι έμπαινε στον λογαριασμό των ιδιοκτητών. Άρα; Τι σημαίνει αυτό; Τώρα για ποιό λόγο το άλλαξαν, αν είναι για ψήφους ή οτιδήποτε άλλο δεν ξέρω.

Με την λογική αυτή, ένας πατέρας που δίνει διατροφή στη γυναίκα του για το παιδί τους, μαθαίνει ότι το παιδί είναι παρατημένο και δεν του πληρώνει φροντιστήρια, σχολικά είδη, φαγητό ρούχα κλπ, πρέπει να πει, τι με νοιάζει εμένα; Εγώ δίνω 500€ που μου επέβαλλε το δικαστήριο και η πρώην γυναίκα μου μπορεί να τα τρώει όπου γουστάρει. Συγγνώμη αλλά τέτοια λογική μου μοιάζει. ΝΑ γυρνάει αυτή και να λέει, "στο επέβαλλε το δικαστήριο, εσύ δώστα και να μην σε νοιάζει αν πάνε η δεν πάνε στο παιδί".
 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αυτό που για το οτιδήποτε χρειάζεσαι δικηγόρο είναι συντεχνιακή κατάκτηση των δικηγόρων;

Εννοείτε,το έχουν στήσει πολύ καλά.

Στο θέμα,κλασσική περίπτωση.Ο TS πάλι τυχερός είναι,εμένα με έχουν αφήσει τογκα πολλές χιλιάδες ευρώ,τα οποία δεν θα τα πάρω ποτέ.

Αν κατάλαβα καλά δεν χρωστάνε ακόμα πολλά,απλα έχουν καθυστερήσει ένα ενοίκιο,Στα 2 προηγούμενα το άφησε λόγω καλής θέλησης..Ακομα δεν μπορεί να κάνει τίποτα,πρέπει να μαζευτούν 2-3.

Και αυτό μέχρι το βράδυ θα κλειδώσει,επειδή για πολλούς η ατομική ιδιοκτησία πρέπει να καταργηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Δεν σε ενδιαφέρει τι επίδομα παίρνουν και τι το κάνουν, σε ενδιαφέρει να πληρώνουν το ενοίκιο και να μην κάνουν ρημάδι όλο το σπίτι που από αυτά που λες δεν αποκλείεται να είναι. Το συμβόλαιο πρέπει να λήξει αλλιώς δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα. Ρώτα δικηγόρο. 

Ρε παιδιά δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τη λογική σας, το επίδομα δίνεται για να πληρώνουν το ενοίκιο, αλλιώς θα λεγόταν απλά επίδομα και δεν θα ήταν ακριβώς το ποσό το οποίο τους νοικιάζω εγώ το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kapou Kapote είπε

Ρε παιδιά δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τη λογική σας, το επίδομα δίνεται για να πληρώνουν το ενοίκιο, αλλιώς θα λεγόταν απλά επίδομα και δεν θα ήταν ακριβώς το ποσό το οποίο τους νοικιάζω εγώ το σπίτι.

Έτσι είναι.

ΟΛΑ τα άλλα είναι αστειοτητες και λογοπαίγνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

Λάθος. 
 

ts όπως είσαι πας σε δικηγόρο μην χάνεις χρόνο δε πρόκειται να πάρεις μια 

Μάλλον τότε πρέπει να έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2014. Ο τότε ιδιοκτήτης του σπιτιού που νοίκιαζα είχε ένα 2ο διαμέρισμα, όπου μετά από 8 μήνες οι ενοικιαστές εξαφανίστηκαν βράδυ, αφήνοντας χρέη κοντά στα 800 ευρώ στη ΔΕΗ. 

Σε κουβέντα που είχαμε μου είπε ότι η ΔΕΗ αρνείτω να συνδέσει το ρεύμα ξανά (στο όνομα νέου ενοικιαστή), μιας και υπήρχε η οφειλή χρεωμένη στο ρολόι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι έκανε υπέθυνη δήλωση στη ΔΕΗ, μαζί με το νέο ενοικιαστή, ότι τα πρώτα 3 ενοίκια θα πηγαίνουν στη ΔΕΗ, προκειμένου να ρυθμιστεί το χρέος. Έτσι και ξαναπήρε ρεύμα το σπίτι.

Οπότε προφανώς έχουν αλλάξει τα πράγματα πλέον, ευχαριστώ για την ενημέρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Kapou Kapote είπε

Ρε παιδιά δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τη λογική σας, το επίδομα δίνεται για να πληρώνουν το ενοίκιο, αλλιώς θα λεγόταν απλά επίδομα και δεν θα ήταν ακριβώς το ποσό το οποίο τους νοικιάζω εγώ το σπίτι.

Στην Ελλάδα του 2020,Όχι.

Αλλιώς θα στα έβαζε το κράτος απευθείας σε εσένα.Και έτσι είναι το σωστό.Το βαφτίζουν έτσι,αλλά ο μισθωτής το ξόδευει όπως θέλει.

Επίσης χαλάρωσε λίγο,δεν σε άφησαν πολλά ενοίκια ακόμα,στην ουσία καθυστέρηση έχουν,με πολύ ορμή ρίχτηκες στο σπίτι και στα ενοίκια.

Στα λέει κάποιος που εκμισθωνει πολλά χρόνια τώρα ακίνητα και μαγαζιά,και εξωτερικό, και έχω δει πάρα πολλά.1 ή 2 χαμένα ενοίκια δεν είναι τίποτα.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Kapou Kapote είπε

Ρε παιδιά δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τη λογική σας, το επίδομα δίνεται για να πληρώνουν το ενοίκιο, αλλιώς θα λεγόταν απλά επίδομα και δεν θα ήταν ακριβώς το ποσό το οποίο τους νοικιάζω εγώ το σπίτι.

δεν μπορεις να το καταλαβεις διοτι δεν ειναι λογικο, οπως και ολα τα επιδοματα. απ τη στιγμη που το κρατος θελει να δωσει καποια χρηματα για να βοηθησει ενα μερος της κοινωνιας προς καποια κατευθυνση (ενοικιο, παιδια, κλπ) τοτε αυτα τα χρηματα ΔΕΝ πρεπει να τ ακουμπησουν τα ατομα που θες να ενισχυσεις γιατι κανενας δε σου εγγυαται πως θα χρησιμοποιηθουν τα χρηματα αυτα.

απ τη στιγμη που το κρατος εχει αποφασισει απλα να "πεταει" λεφτα στους δικαιουχους αντι να πληρωνει τις παροχες απ ευθειας και οι δικαιουχοι απλα να εχουν μια καρτα, ενα κωδικο, ενα οτιδηποτε αναγνωριστικο τελος παντων, τοτε αυτοματα τα λεφτα αυτα ΔΕΝ ειναι δικα σου. αν ηταν δικα σου θα τα ειχες ηδη στη τσεπη σου.

δικαιουσαι προφανως τα νοικια σου (και μη χαρισεις καν τα προηγουμενα, αν θελουν να αποδειξουν πως τα πληρωσαν) αλλα δε δικαιουσαι τα συγκεκριμενα χρηματα της επιδοτησης παραπανω απ οτι δικαιουσαι αλλα χρηματα που εχουν στη κατοχη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kapou Kapote είπε

Ρε παιδιά δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τη λογική σας, το επίδομα δίνεται για να πληρώνουν το ενοίκιο, αλλιώς θα λεγόταν απλά επίδομα και δεν θα ήταν ακριβώς το ποσό το οποίο τους νοικιάζω εγώ το σπίτι.

Νομίζω το πόιντ είναι ότι δε σε ενδιαφέρει από νομικής απόψεως, άσχετα με το ηθικό κομμάτι. 

Αφού συννενόηση με τους ενοικιαστές απ' ότι φαίνεται δε πρόκειται να υπάρξει (ειδικά αν όντως λένε ψέματα για τα 2 νοίκια), ξεκίνα με τα δικηγορικά άμεσα, για να βάλεις κάποιους άλλους μέσα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kapou Kapote είπε

Ρε παιδιά δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τη λογική σας, το επίδομα δίνεται για να πληρώνουν το ενοίκιο, αλλιώς θα λεγόταν απλά επίδομα και δεν θα ήταν ακριβώς το ποσό το οποίο τους νοικιάζω εγώ το σπίτι.

Η λογική είναι ότι θα στο έβαζε κατευθείαν εσένα το κράτος ως ιδιοκτήτη  και οχι στον ενοικιαστή.Και πραγματικά ξεκόλλα απο αυτό,έχεις όλα τα δίκια με το μέρος σου αλλά το επίδομα δεν λέει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, το επίδομα ενοικίου ότι δικαιούνται όσοι το δικαιούνται ΕΠΕΙΔΗ πληρώνουν ενοίκιο, όχι ΓΙΑ να πληρώνουν το ενοίκιο. Δεν ξεχωρίζει τα εξοδα τους το κράτος, λέει απλά" αφού πληρώνεις και ενοίκιο πάρε ένα βοήθημα"

Το να το πάρει ο ιδιοκτήτης δεν το βρίσκω πιο σωστό η πιο λάθος, αλλά θα είχε τις δικές του δυσκολίες σαν εγχείρημα,αφού άντε τώρα βγάλει άκρη αν αυτός που το εισέπραττε θα έκανε την απαραίτητη μείωση στον ενοικιαστή. Μη μιλήσω για τον αριθμό αυτών που νοικιάζουν μαυρα τα σπίτια τους.

Απο την άλλη βέβαια, όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω, υπηρξαν πολλές περιπτώσεις που ιδιοκτήτες για να ανανεώσουν τα συμβόλαια ζήτησαν αύξηση λόγο του επιδόματος.

Επίσης το βλέπω δύσκολο το επίδομα να είναι όσο το ενοίκιο. Είχε όριο κάπου στα 200€ από ότι θυμάμαι.

Γενικά, ts , σου λέω και εγώ με τη σειρά μου ότι για λάθος πράγμα οργιζεσαι. Το μόνο που θα έπρεπε να σε απασχολεί εσένα είναι να πάρεις τα λεφτά σου. Το τι παίρνει αυτός δεν έχει καμία σημασία.

Είναι σαν να παραπονιέται το σουπερμάρκετ του χωριού επειδή όσοι παίρνουν Κέα , δεν τα δίνουν σε μακαρόνια και γάλα για να βγει ο μήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

δεν μπορεις να το καταλαβεις διοτι δεν ειναι λογικο, οπως και ολα τα επιδοματα. απ τη στιγμη που το κρατος θελει να δωσει καποια χρηματα για να βοηθησει ενα μερος της κοινωνιας προς καποια κατευθυνση (ενοικιο, παιδια, κλπ) τοτε αυτα τα χρηματα ΔΕΝ πρεπει να τ ακουμπησουν τα ατομα που θες να ενισχυσεις γιατι κανενας δε σου εγγυαται πως θα χρησιμοποιηθουν τα χρηματα αυτα.

απ τη στιγμη που το κρατος εχει αποφασισει απλα να "πεταει" λεφτα στους δικαιουχους αντι να πληρωνει τις παροχες απ ευθειας και οι δικαιουχοι απλα να εχουν μια καρτα, ενα κωδικο, ενα οτιδηποτε αναγνωριστικο τελος παντων, τοτε αυτοματα τα λεφτα αυτα ΔΕΝ ειναι δικα σου. αν ηταν δικα σου θα τα ειχες ηδη στη τσεπη σου.

δικαιουσαι προφανως τα νοικια σου (και μη χαρισεις καν τα προηγουμενα, αν θελουν να αποδειξουν πως τα πληρωσαν) αλλα δε δικαιουσαι τα συγκεκριμενα χρηματα της επιδοτησης παραπανω απ οτι δικαιουσαι αλλα χρηματα που εχουν στη κατοχη τους

Πραγματικά, δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω αυτό το σκεπτικό.
Αν εσύ χωρίσεις και έχεις ένα παιδί, το δικαστήριο επιβάλλει να δίνεις 500€ για διατροφή παιδιού τα έξοδά του κλπ, μαθαίνεις ότι το παιδί έχει απλήρωτα φροντιστήρια, δεν έχει ρούχα, δεν του παρέχει τα απαραίτητα, πως θα σου φαινόταν να γυρίσει κάποιος να σου πει. Τι σε ενδιαφέρει τι τα κάνει η πρώην γυναίκα σου; Απο τη στιγμή που το δικαστήριο τα επέβαλλε είναι δικά της και μπορεί να τα χρησιμοποιεί όπου γουστάρει, διακοπές και ινστιτούτα ομορφιάς, πως θα ένιωθες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Εγω παιρνω επιδομα τεκνου, αρα πρεπει να το βαζω στον κουμπαρα της μικρης;

Το επίδομα ενοικίου είναι τελείως διαφορετικό.  Το κράτος θα έπρεπε να ελέγχει αν το έδωσες για συγκεκριμένο σκοπό και διαφορετικά να διεκδικεί πίσω τα χρήματα.

 

Με την ίδια λογική θα μπορούσα να πάρω χρήματα από το πρόγραμμα "εξοικονομώ" και να αγοράσω αυτοκίνητο... ή να πάρω κρατική επιδότηση π.χ για ηλεκτρικό αυτοκίνητο και να τα δώσω για το ενοίκιο ή να πάρω κουπόνια κοινωνικού τουρισμού και να τα ξοδέψω στο σουπερμάρκετ.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι ορισμένα επιδόματα είναι στοχευμένα και πρέπει να ελέγχονται.

δεν είναι όπως το επίδομα τέκνου ή το επίδομα πτυχίου, αυτά είναι τελείως διαφορετικά...

Αυτά είναι επιδόματα που δίνουν κίνητρο σε εσένα για να πάρεις πτυχίο και για να κάνεις παιδιά.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...