Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, ALXIOA said:

70 ημέρες ρεύματος =430 ευρώ  λογαριασμός ...σύνολο κατανάλωσης κιλοβατώρων 2295kw.. 

Αυτά έχουν οι αντλίες.... Περαστικά μας

Πριν ποσο πλήρωνες να ζεσταθεις; 

Γτ με τα παντα ολα παλι εισαι 210 το μηνα για την παλιο lg δε το λες κ τραγικο μαζι με κουζίνες τβ φωτσ ιστοριες

Να καταλαβεις 175 για 30 μερες μου ρθε εμενα που υποτίθεται ρολαρει κ δεν είμαι στσ κρυα οπως εσυ!

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,επειδή όπως βλέπω εδώ υπάρχει μεγάλη ανάπτυξη θεμάτων σχετικά με τις αντλίες εγώ θα ενημερώσω σχετικά όσον αφορά το πρόβλημα που είχα με τη δική μου αντλία που μου έριχνε την ασφάλεια! LG V  THERMA MONOBLOCK R32...

Λοιπόν το πρόβλημα τελικά ήταν σύμφωνα με τον ψυκτικό μου και με τη βοήθεια της τεχνικής υποστήριξης της LG που επικοινώνησαν έξω στην εγκατάσταση της αντλίας εκεί που είναι το μανομετρο του νερού που μετράει τις πιέσεις που το θέλουμε στο max στο 2.2 περίπου δίπλα έχει ένα μαγνητικό  που είναιεσα σε φελιζολ ειδικά διαμορφωμένο που ελέγχει τις πιέσεις του νερού...αυτό λοιπόν είχε χτυπηθεί με πράγματα που είχα γεμίσει εγώ το αποθηκακι που είναι μέσα αυτά με αποτέλεσμα να μην ελέγχει σωστά  τις πιέσεις και αυτές να ανεβαίνουν σαν τρελές, δεν ξέρω μέχρι πόσο μπορεί να πήγαιναν και το αποτέλεσμα ήταν να μου ρίχνει την ασφάλεια το μηχάνημα καθώς εκεί μέσα έχει ένα μικρό πίνακακι μόλις ανοίγεις τη μονάδα που έβγαζε error CH κάτι δε θυμάμαι και έριχνε την ασφάλεια για να προστατέψει το μοτέρ η κάποιο άλλο όργανο του μηχανήματος! Επίσης δεν μου έβγαζε στην οθόνη μέσα στο σπίτι error γιατί απ'οτι μου είπε ο τεχνικός δεν προλάβαινε να το βγάλει γιατί μόλις ζοριζοταν έριχνε την ασφάλεια και έσβηνε και ο πίνακας! Τα εξηγήσα όσο καλύτερα μπορούσα και τα κατάλαβα κι εγώ καθώς είμαι και άσχετος! Τελικά δεν ήταν από το ρεύμα είναι το μόνο σίγουρο γιατί από χθες δουλεύει μπάλα! Αυτό για όσους αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα να διευκολυνθούν!

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελες κείμενο!!!

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανακοίταξα τη φωτογραφία. Δεν μπορώ να διακρίνω τα κομμάτια που λες αλλά σε πιστεύω!

Δεν περίμενα το νερό να είναι κρυστάλλινο αλλά αυτό ήταν κάπως σοκαριστικό. Το μεγαλύτερο θέμα φαντάζομαι ότι είναι τα κόμματα που αναφέρεις. Το δίκτυο σου μετά τους συλλέκτες από το υλικό είναι;

Ο ψηλός έλεγε στο Γιαννούλη ότι έβαλε μέσα στο δίκτυο και κάποιο υγρό αντιδιαβρωτικής προστασίας . Θα περιμένω τον εγκαταστάτη μου με μια λίστα ερωτήσεις...

 

@manos_71 αυτό που χτυπήθηκε είναι έξω από την αντλία;

11 ώρες πριν, ALXIOA είπε

70 ημέρες ρεύματος =430 ευρώ  λογαριασμός ...σύνολο κατανάλωσης κιλοβατώρων 2295kw.. 

Αυτά έχουν οι αντλίες.... Περαστικά μας

Φίλε είναι δεδομένο ότι υπάρχει πρόβλημα με την αντλία σου. Αυτό που απαιτούν σίγουρα οι αντλίες είναι σοβαρή μελέτη και εγκατάσταση . Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς δεν γνωρίζαμε και μαθαίνουμε τώρα. Και μια διευκρίνιση, το ποσό που λες είναι αποκλειστικά η κατανάλωση της αντλίας ή όλες οι καταναλώσεις του σπιτιού;

Επεξ/σία από GR77-S
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sndev είπε

δε ξερω εμφανισιακα καν τι ειναι το 1 ιντσα που λενε να καταλαβεις .. :) 

Πάρε ένα μέτρο και μέτρα διάμετρο (στο περίπου γιατί για ακριβώς θες παχύμετρο).

Εντωμεταξύ έτσι μαύρο είναι το νερό του δικτύου μετά από κάποιο χρονικό διάστημα στο μαγνητικό φίλτρο, σημαίνει ότι κρατάει τη λάσπη. Για κάνε εξαέρωση ένα σώμα/πετσετοκρεμάστρα και δες εκεί το νερό, είναι έτσι κατάμαυρο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mechpanos said:

Για κάνε εξαέρωση ένα σώμα/πετσετοκρεμάστρα και δες εκεί το νερό, είναι έτσι κατάμαυρο;

Ειχα κάνει το Νοέμβριο σε ολα προληπτικά, άσπρο γάργαρο εβγαίνε απο τις πετσετοκρεμαμστες κ τα fan coil να το πιεις στο ποτήρι 🙃

Άνοιξη θα το ξήλωσω να πληθει όπως στο βιντεο κ θα ενημερώσω..είμαι σίγουρος οτι εχει πράγμα μεσα γτ με 3 ψευτο άδειασματα παρατηρω απο χθες τον κυκλοφορητή να νε ελαχιστα πιο ψηλα τυπου αν εδινε 11lt/m  να δινει 11,6.. μπορει νανε κ τυχαιο δε ξερω αλλα μου μπηκε η ιδεα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 9:41 ΠΜ, mechpanos είπε

Ρε μας έχει πάρει την ιδέα για κανάλι ο μπαρμπα-Στράτος! Μέρα παρά μέρα ανεβάζει βίντεο με τον ψηλό για αντλίες!!!
Κανονιστείτε πρέπει να γυρίσουμε βίντεο άμεσα να κατοχυρώσουμε το κόπιραιτ! :)  :)  :) 

Το δικό μας θα έχει εκπλήξεις, σενάριο, σκηνοθεσία, ειδικά εφέ…

Βρήκα και χορηγούς, κάτι εταιρείες με ηλεκτρικά καλοριφέρ που υπόσχονται 800% εξοικονόμηση…, αυτές. Θα χώσουν χοντρά πακέτα!

Εχω έτοιμα και τα nick names, Πουτινάκος εγώ ή αλλιώς αεριτζής, μπαλαντέζας εσύ ή τριφασικός. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2024 στις 7:05 ΜΜ, _2fast είπε

Είναι κανένας άλλος με IOS που να έχει MIDEA εκτός από τον @_2fast?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, georgeouzou said:

Αν εννοείς σώματα κτλ, μη, τα άλατα του νέου νερού που θα βάλεις στο κύκλωμα θα κάνουν χειρότερα τα πράγματα. Κάλεσε έναν ειδικό.

Το νερό που βάζουν μέσα στο κύκλωμα δεν έχει άλατα;
Είναι απιονισμένο;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμη μειωσης της συχνοτητας της CDU επι τοις %. Τι ακριβως κανει αυτη η ρυθμιση;

Ηταν στο 75%, το βιβλιο λεει για 100% προκαθορισμενη τιμη, οποτε την αλλαξα και εγω στο 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μας σπίτι, παρόλο που το κύκλωμα θέρμανσης κατασκευάστηκε εξ αρχής, όταν κούμπωσαν τα σώματα πάνω τους ζήτησα να κάνουν χημικό καθαρισμό. Στους πρώτους κύκλους πλύσης μαύρο έβγαινε το νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Για κάνε εξαέρωση ένα σώμα/πετσετοκρεμάστρα και δες εκεί το νερό, είναι έτσι κατάμαυρο;

Όλη η βρωμιά κάθεται στο κάτω μέρος ενώ από το εξαεριστικό που είναι ψηλά βγαίνει καθαρό.

Πέρυσι στο πατρικό στο χωριό αλλάξαμε ένα σώμα λόγω διάβρωσης. Στην αρχή της σεζόν όπως πάντα κάνουμε εξαέρωση κι ενώ το νερό ήταν σχετικά καθαρό εν τούτοις όταν το βγάλαμε ήταν λες και ήταν μέσα σε βόθρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...