Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω πάλι δεν εχω καταλάβει το που και ποτε χρειάζετε αυτο το δοχειο 

τι εξυπηρετεί στη πραξη? γτ δε το λεει το μανουαλ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το εχω δει στο manual, αναφερει το προτεινομενο δοχειο διαστολης αναλογα με τον ογκο του νερου του συστηματος. Εχει ενα διαγραμμα σε καποια φαση, αν δεν το βρισκεις να το ανεβασω.

Για το που χρειαζεται καλυτερα διαβασε αυτο
https://www.different-service.gr/doxeia-diastolis/
και για πιο hardcore καταστασεις αυτο :P https://www.monachos.gr/forum/content.php/315-Δοχεία-διαστολής-σε-εγκαταστάσεις-θέρμανσης

2 ώρες πριν, 1302L είπε

Και σε μένα v3 είχε και αυτό άφησα. Λογικά σιγά σιγά θα αρχίσει να σου δίνει τιμές, και εμένα στην αρχή δεν εμφάνιζε τίποτα. Βέβαια θα δείχνει ότι βλέπεις και από το panel σου (εμένα δεν δείχνει παραγόμενη ενέργεια οπότε και στο ΗΑ το δείχνει μηδέν).

Το μόνο που πείραξα είναι για να φτιάξω widgets στο κινητό να βλέπω κατανάλωση τελευταία ώρα, μέρα, και το αν είναι on ή off.

 

Οντως μετα απο καποια ωρα εβγαλε και τις τιμες για την συνολικη καταναλωση.
Γενικα αργει να τις ανανεωσει και οι πληροφοριες που μπορει να παρει με αυτον τον τροπο φαινονται περιορισμενες.

Θα προσπαθησω να διαβασω τα δεδομενα μεσω του πρωτοκολλου modbus και να το κανω integrate στο homeassistant μεσω ESPHome.
Βρηκα εδω https://shop.svenar.nl/ εναν ετοιμο controller που υποτιθεται δουλευει out of the box με αντλιες Midea.
Αν και θα μπορουσε να γινει και manually λιγο πιο οικονομικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, _2fast said:

Το εχω δει στο manual, αναφερει το προτεινομενο δοχειο διαστολης αναλογα με τον ογκο του νερου του συστηματος. Εχει ενα διαγραμμα σε καποια φαση, αν δεν το βρισκεις να το ανεβασω.

οχι ρε ουτε καν αφού το λες ετσι θα νε. στη δικη μου δεν βλέπω κάτι

 

2 hours ago, _2fast said:

Θα προσπαθησω να διαβασω τα δεδομενα μεσω του πρωτοκολλου modbus και να το κανω integrate στο homeassistant μεσω ESPHome.
Βρηκα εδω https://shop.svenar.nl/ εναν ετοιμο controller που υποτιθεται δουλευει out of the box με αντλιες Midea.
Αν και θα μπορουσε να γινει και manually λιγο πιο οικονομικα.

μια χαρα ειναι οι τιμες να τα χεις ετοιμα κ να μη καθεσε να σχόλησε.. Όταν το κάνεις γράψε εντυπώσεις!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sndev είπε

τι εξυπηρετεί στη πραξη?

Όταν το νερό ζεσταίνεται, διαστέλλεται. Επειδή το κύκλωμα είναι κλειστό, κάπου πρέπει να πάει ο επιπλέον όγκος της διαστολής. Αυτό κάνει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, _2fast είπε

Το εχω δει στο manual, αναφερει το προτεινομενο δοχειο διαστολης αναλογα με τον ογκο του νερου του συστηματος. Εχει ενα διαγραμμα σε καποια φαση, αν δεν το βρισκεις να το ανεβασω.

Για το που χρειαζεται καλυτερα διαβασε αυτο
https://www.different-service.gr/doxeia-diastolis/
και για πιο hardcore καταστασεις αυτο :P https://www.monachos.gr/forum/content.php/315-Δοχεία-διαστολής-σε-εγκαταστάσεις-θέρμανσης

Οντως μετα απο καποια ωρα εβγαλε και τις τιμες για την συνολικη καταναλωση.
Γενικα αργει να τις ανανεωσει και οι πληροφοριες που μπορει να παρει με αυτον τον τροπο φαινονται περιορισμενες.

Θα προσπαθησω να διαβασω τα δεδομενα μεσω του πρωτοκολλου modbus και να το κανω integrate στο homeassistant μεσω ESPHome.
Βρηκα εδω https://shop.svenar.nl/ εναν ετοιμο controller που υποτιθεται δουλευει out of the box με αντλιες Midea.
Αν και θα μπορουσε να γινει και manually λιγο πιο οικονομικα.

βλέπω η τιμή βγαίνει 63€ με τα μτφ.

Δηλαδή απλά συνδέουμε και παίζει;

θα χρειαστεί κάτι παραπάνω να κάνουμε σου home assistant?

Έχει διαφορα version.το V3 κοιτάζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Maurikycli said:

Λ

Ανάλογα με τον όγκο νερού 

Υπάρχει κάποιος γενικός μπούσουλας;

Π.χ.
100 λίτρα νερού στο κύκλωμα -> 10 λίτρα δοχείο διαστολής
200 λίτρα νερού στο κύκλωμα -> 20 λίτρα δοχείο διαστολής

Εντελώς τυχαία τα παραπάνω νούμερα που έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια επειδη ρωταω-ρωταω και απαντησεις δε παιρνω, και επειδη δε θελω να γινομαι κουραστικος, γνωριζετε καποιο καλο μαστορα να τον φερω σπιτι να δει λιγο τι εχει γινει με την αντλια; Αμα ειναι να την εχω μονιμα κλειστη, να μη πληρωνω και την συντηρηση καθε χρονο..

Btw, χρειαζεται η αντλια θερμοτητας συντηρηση καθε χρονο; Ειδικα τα 70+40 για φρεον που εδωσα πριν λιγες ημερες, ακομα δε μπορω να τα χωνεψω. Για μια αντλια που χρησιμοποιω ελαχιστα.

 

Επειδη υπαρχουν 3 οροφοι και εγω μενω στον πρωτο, και δεν βλεπω ουτε κολεκτερ, ουτε τιποτα, υπαρχει περιπτωση να εχουν τοποθετηθει στον τριτο οροφο ολα αυτα; Οποτε σε εμενα να φτανουν τελευταια;

image.png.1186699949948de74413e9bccf33acf3.png

 

Πχ κατι παρομοιο με την φωτογραφια που ειδα σε ενα βιντεο, υπαρχει και σε εμας πανω στην ταρατσα, μεσα σε ενα δωματιακι.



Τι βλεπουμε σε αυτο το βιντεο; Καμια σχεση με εμενα δλδ.. Παντως τρομεροι αυτοι οι μαστορες. Χρονια ειδα να δω τοσο μεγαλο βιντεο στο youtube σερι.. Απολαυση.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kostas_22 είπε

βλέπω η τιμή βγαίνει 63€ με τα μτφ.

Δηλαδή απλά συνδέουμε και παίζει;

θα χρειαστεί κάτι παραπάνω να κάνουμε σου home assistant?

Έχει διαφορα version.το V3 κοιτάζουμε;

Ναι τοσο βγαινει, το παρηγγειλα.
Θα πρεπει να ειναι plug n play ως προς το hardware απο οτι καταλαβα, ερχεται με ενα καλωδιο που απο τη μια εχει συνδεση RJ12 για αυτον τον controller και απο την αλλη εχει 5 καλωδια που θα βιδωθουν πανω στο χειριστηριο της αντλιας σε συγκεκριμενες θεσεις που ειδα οτι οντως τις εχει το δικο μου.

Μετα η διαδικασια θα ειναι υποθετω ιδια με το να περασεις ενα οποιοδηποτε ESP32 controller στο ESPHome και απο εκει να το διαβαζει και το home assistant. Χρησιμοποιεις το .yml που εχουν και στο github τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _2fast είπε

Ναι τοσο βγαινει, το παρηγγειλα.
Θα πρεπει να ειναι plug n play ως προς το hardware απο οτι καταλαβα, ερχεται με ενα καλωδιο που απο τη μια εχει συνδεση RJ12 για αυτον τον controller και απο την αλλη εχει 5 καλωδια που θα βιδωθουν πανω στο χειριστηριο της αντλιας σε συγκεκριμενες θεσεις που ειδα οτι οντως τις εχει το δικο μου.

Μετα η διαδικασια θα ειναι υποθετω ιδια με το να περασεις ενα οποιοδηποτε ESP32 controller στο ESPHome και απο εκει να το διαβαζει και το home assistant. Χρησιμοποιεις το .yml που εχουν και στο github τους.

Αναμένουμε εντυπώσεις όταν ο παραλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Μπορω με καποιο τροπο να δω την καταναλωση που κανει η αντλια θερμοτητας ενω λειτουργει;

Αν έχεις Α/Θ LG, είναι στο Menu > Energy > Instantaneous Power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...