Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι μετα απο 3 μερες δοκιμων (Midea 16kw τριφασική).

Αρχικά μια παρατηρηση, οταν εχεις επιλεγμένη μια καμπύλη αντιστάθμισης από τις προρυθμισμένες 1 έως 8, οι τιμές T1SetH1, T4H1 κλπ δεν λαμβάνονται υπόψιν (όπως είπε και o @kostas_22 σε προηγουμενο μηνυμα του). Αυτές ειναι μόνο για την καμπύλη 9, που ουσιαστικά την φτιάχνεις εσύ με βάση αυτες τις τιμές και ορίζεις ποσο "γρήγορα" θα πέφτει
Screenshot2024-02-04at22_49_24.png.0d52d4d6847fcdfcedd9e2c2a2fce1eb.png


Μετα απο πειραματισμους κατεληξα στην καμπυλη 6, που κραταει τα νερα γυρω στους 42°C και το σπιτι εχει σταθερα 22°C παντού.
Επισης εβγαλα εντελως τη ρυθμιση για τον θερμοστατη γιατι τελικα δεν με βοηθαει καπου, πχ αν τον ρυθμισω στους 22°C, θα σβηνει τοσο συχνα που δεν αξιζει γιατι και μεχρι να ξαναπαρει μπρος αρχιζουμε και κρυωνουμε, και καιει πολυ εκεινη την ωρα.
Οποτε αναγκαστικα τον ειχα αυτες τις μερες στους 23°C, που δεν εχει ιδιαιτερο νοημα αφου δεν θα πιασει ποτε αυτη τη θερμοκρασια (και δε θελουμε). Επισης υποψιαζομαι οτι ισως τραβαει τη θερμοκρασια απο τα νερα λιγο πιο πανω (1-2 βαθμους) επειδη βλεπει οτι δεν μπορει να πιασει το οριο του θερμοστατη.

Η κατανάλωση που ειδα με αυτη τη ρυθμιση και εξωτερικές θερμοκρασίες 2°C εως 15°C, ειναι 25kWh τη μέρα, οποτε περιπου 1kWh την ώρα.
Νορμάλ το θεωρώ δεν περιμενω να πεσει πιο κατω.
Το COP ειναι καπου στο 3.8

Καπου εκει το υπολογιζα πριν την βαλω, για να μου βγαζει μια μεγιστη καταναλωση ανα σεζον (5 μηνες, 24/7) στις 4-4.500kWh.

Περιμένω να συνδεθεί το Φ/Β σύστημα 10kW με net metering και μπαταρίες 10kwH, οπότε θα με καλύπτει και θα μένει και το υπόλοιπο για τις αλλες αναγκες του σπιτιου.

2 ώρες πριν, kostis2008 είπε

Δείχνει κατανάλωση κανονικά, είναι η midea 16kw monoblock αυτή που εχω και είναι ρυθμισμένη στους 48 βαθμούς. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δείχνει τόσο μεγάλη κατανάλωση εδώ στο διάγραμμα. Αν ξέρει κάποιος τι κάνω λάθος ας απαντήσει, ευχαριστώ.

IMG_0257.png

Αν το διαβαζω σωστα η καταναλωση που δειχνει εδω ειναι μαλλον η μεση ημερησια ανα μηνα; Οποτε τον πρωτο μηνα βγαζει 50kWh; Γιατι δεν παιζει να εκαψε ολο τον μηνα μονο 50kWh.
Υψηλο φενεται ναι, αλλα και 48°C νερά ειναι ψηλά, μηπως για αυτο; Το μετρας και καπως αλλιως και σου βγαινει λιγοτερο;

Επεξ/σία από _2fast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, _2fast είπε

Επανερχομαι μετα απο 3 μερες δοκιμων (Midea 16kw τριφασική).

Αρχικά μια παρατηρηση, οταν εχεις επιλεγμένη μια καμπύλη αντιστάθμισης από τις προρυθμισμένες 1 έως 8, οι τιμές T1SetH1, T4H1 κλπ δεν λαμβάνονται υπόψιν (όπως είπε και o @kostas_22 σε προηγουμενο μηνυμα του). Αυτές ειναι μόνο για την καμπύλη 9, που ουσιαστικά την φτιάχνεις εσύ με βάση αυτες τις τιμές και ορίζεις ποσο "γρήγορα" θα πέφτει
Screenshot2024-02-04at22_49_24.png.0d52d4d6847fcdfcedd9e2c2a2fce1eb.png


Μετα απο πειραματισμους κατεληξα στην καμπυλη 6, που κραταει τα νερα γυρω στους 42°C και το σπιτι εχει σταθερα 22°C παντού.
Επισης εβγαλα εντελως τη ρυθμιση για τον θερμοστατη γιατι τελικα δεν με βοηθαει καπου, πχ αν τον ρυθμισω στους 22°C, θα σβηνει τοσο συχνα που δεν αξιζει γιατι και μεχρι να ξαναπαρει μπρος αρχιζουμε και κρυωνουμε, και καιει πολυ εκεινη την ωρα.
Οποτε αναγκαστικα τον ειχα αυτες τις μερες στους 23°C, που δεν εχει ιδιαιτερο νοημα αφου δεν θα πιασει ποτε αυτη τη θερμοκρασια (και δε θελουμε). Επισης υποψιαζομαι οτι ισως τραβαει τη θερμοκρασια απο τα νερα λιγο πιο πανω (1-2 βαθμους) επειδη βλεπει οτι δεν μπορει να πιασει το οριο του θερμοστατη.

Η κατανάλωση που ειδα με αυτη τη ρυθμιση και εξωτερικές θερμοκρασίες 2°C εως 15°C, ειναι 25kWh τη μέρα, οποτε περιπου 1kWh την ώρα.
Νορμάλ το θεωρώ δεν περιμενω να πεσει πιο κατω.
Το COP ειναι καπου στο 3.8

Καπου εκει το υπολογιζα πριν την βαλω, για να μου βγαζει μια μεγιστη καταναλωση ανα σεζον (5 μηνες, 24/7) στις 4-4.500kWh.

Περιμένω να συνδεθεί το Φ/Β σύστημα 10kW με net metering και μπαταρίες 10kwH, οπότε θα με καλύπτει και θα μένει και το υπόλοιπο για τις αλλες αναγκες του σπιτιου.

Αν το διαβαζω σωστα η καταναλωση που δειχνει εδω ειναι μαλλον η μεση ημερησια ανα μηνα; Οποτε τον πρωτο μηνα βγαζει 50kWh; Γιατι δεν παιζει να εκαψε ολο τον μηνα μονο 50kWh.
Υψηλο φενεται ναι, αλλα και 48°C νερά ειναι ψηλά, μηπως για αυτο; Το μετρας και καπως αλλιως και σου βγαινει λιγοτερο;

οι πορτοκαλί μπάρες είναι η κατανάλωση ανα ημέρα.

όπως έχω ξαναπεί η εφαρμογή δίνει μεγαλύτερες τιμές περίπου 10-15% παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευτυχώς που ανέβηκε η θερμοκρασία και θα ασχολήθουμε και με κάτι άλλο εκτός από τις καμπύλες και τα μαγνητικά φίλτρα 😆

Επεξ/σία από utb123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, utb123 είπε

ευτυχώς που ανέβηκε η θερμοκρασία και θα ασχολήθουμε και με κάτι άλλο εκτός από τις καμπύλες και τα μαγνητικά φίλτρα 😆

μα τώρα θα φαίνεται καλύτερα αν μπορεί να ινβερτάρει η αντλία χαμηλά σε κατανάλωση ή αν θα πλακωθεί στα on/off 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μα τώρα θα φαίνεται καλύτερα αν μπορεί να ινβερτάρει η αντλία χαμηλά σε κατανάλωση ή αν θα πλακωθεί στα on/off 😛

Μου έκανε απάντηση ο ψηλός στο YouTube που του σχολίασα ότι έχει πολύ σφιχτή ρύθμιση στην αντλία, ότι κάνει μόλις 1-2 on/off την ημέρα, για να τον δω τώρα θα μουρλαθεί να πηγαίνει στον πελάτη για να τη ρυθμίσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, mechpanos said:

Μου έκανε απάντηση ο ψηλός στο YouTube που του σχολίασα ότι έχει πολύ σφιχτή ρύθμιση στην αντλία, ότι κάνει μόλις 1-2 on/off την ημέρα, για να τον δω τώρα θα μουρλαθεί να πηγαίνει στον πελάτη για να τη ρυθμίσει :)

Χώθηκα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνωμη που το επαναλαμβανω συνεχεια, αλλα πρεπει να παρω μια απαντηση.

Η ρυθμιση μειωση της συχνοτητας της CDU επι τοις %, τι ακριβως κανει; Ηταν στο 75%. Ο τεχνικος ηρθε προχθες για συντηρηση, 70 ευρω + 40 ευρω για φρεον ( ελεος ), 110 ευρω για κατι το οποιο δε λειτουργει και καιει τζαμπα ρευμα.

Του ειπα για αυτη την ρυθμιση και οτι στο βιβλιο λεει προτεινομενη 100% με ελαχιστη το 50%, και τον ρωτησα γιατι ειναι στο 75%, αλλα δεν ηξερε ακριβως. Το εβαλε ξανα πισω στο 100%, αφου ετσι το ειχε το βιβλιο.

Οποτε, γνωριζει καποιος τι ακριβως ειναι αυτη η ρυθμιση ή οχι;

 

40 ευρω για φρεον δεν ειναι αρκετα; Εγω προσωπικα δεν ειδα καμια διαφορα στην αποδοση, αντιθετως σα να τα βλεπω να λειτουργουν χειροτερα πλεον.. Και πως ειμαι σιγουρος οτι οντως ηθελε φρεον, και οτι εβαλε;

Σχετικα με το κρυο καλοριφερ ειπε οτι σε αυτο πανε τελευταιο τα νερα και δεν προλαβαινει να ζεσταθει.

Για να μην αναφερω οτι ειναι η 2η φορα που κανουν ζημια, μεσα σε 3 χρονια. Αυτη τη φορα ξεχασαν ανοικτη τη ροη της βρυσης και πλυμμηρισε ολη η βεραντα + εσκασε ο σωληνας ποτισματος, αντε να δωσουμε αλλα 20 ευρω για καινουριο τηλεφωνο. Αν και δεν καταλαβαινω για ποιο λογο ανοιξαν την βρυση, αφου τραβαει αυτοματα νερο απο αλλο σωληνα..

 

** Υπαρχει τροπος να μετρησω την καταναλωση της αντλιας; Να κουμπωσω καπου τον μετρητη που εχω; **

Επισης εχω μια ακομα απορια. Ημερες σαν την σημερινη που η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι σχετικα υψηλη, πχ τωρα εχει 15 βαθμους, η αντλια και 2 ωρες να δουευει τα σωματα παραμενουν χλιαρα, ειναι λες και δε δουλευει στο φουλ. Ενω τις ημερες που ειχε κρυο και η θερμοκρασια ηταν κατω απο 5 βαθμους, τα σωματα ηταν αρκετα ζεστα μετα απο 2 ωρες.

Με λιγα λογια, τωρα δουλευε 2 ωρες και η εσωτερικη θερμοκρασια δε πηγαινε πανω απο 19.2 , ξεκινωντας απο 18.5, ενω πριν λιγες ημερες που ειχε κρυο, σε 2-2,5 ωρες η θερμοκρασια πηγε απο τους 18 στους 20. Τι δεν εχω καταλαβει;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2024 στις 9:53 ΠΜ, GR77-S είπε

Ξανακοίταξα τη φωτογραφία. Δεν μπορώ να διακρίνω τα κομμάτια που λες αλλά σε πιστεύω!

Δεν περίμενα το νερό να είναι κρυστάλλινο αλλά αυτό ήταν κάπως σοκαριστικό. Το μεγαλύτερο θέμα φαντάζομαι ότι είναι τα κόμματα που αναφέρεις. Το δίκτυο σου μετά τους συλλέκτες από το υλικό είναι;

Ο ψηλός έλεγε στο Γιαννούλη ότι έβαλε μέσα στο δίκτυο και κάποιο υγρό αντιδιαβρωτικής προστασίας . Θα περιμένω τον εγκαταστάτη μου με μια λίστα ερωτήσεις...

 

@manos_71 αυτό που χτυπήθηκε είναι έξω από την αντλία;

Φίλε είναι δεδομένο ότι υπάρχει πρόβλημα με την αντλία σου. Αυτό που απαιτούν σίγουρα οι αντλίες είναι σοβαρή μελέτη και εγκατάσταση . Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς δεν γνωρίζαμε και μαθαίνουμε τώρα. Και μια διευκρίνιση, το ποσό που λες είναι αποκλειστικά η κατανάλωση της αντλίας ή όλες οι καταναλώσεις του σπιτιού;

Ναι είναι εκτός της αντλίας δίπλα στον ρυθμιστή πίεσης και στο δοχείο πλήρωσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από κάποιες ημέρες δοκιμών κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

- γυρνώντας τους θερμοστάτες από PID λειτουργία στο στάνταρ On-Off είχε μικρή διαφορά στην (ωριαία) κατανάλωση

- αλλάζοντας τη θερμοκρασία των νερών και ρυθμίζοντας τους θερμοστάτες να δουλεύει συνεχόμενα η αντλία η κατανάλωση ήταν ελαφρώς μεγαλύτερη από το να αυξήσω λίγο την θερμοκρασία του νερού και να κλείνει η αντλία από τους θερμοστάτες (στη πρώτη περίπτωση υπήρχαν ώρες με 2kWh κατανάλωση ενώ στη δεύτερη μόνιμα 1kWh/ώρα με κάποιες ώρες να είναι και μηδενική)

Νομίζω οτι η 1kWh/ώρα είναι η μίνιμουμ κατανάλωση που μπορώ να πετύχω ίσως λόγω μεγάλης ονομαστικής ισχύς της αντλίας (30kW).

Εξακολουθώ να μην μπορώ να βρω τρόπο να βλέπω την παραγόμενη ενέργεια (ξεψάχνισα το manual αλλά δεν αναφέρει κάτι και σκέφτομαι να επικοινωνήσω απευθείας με την αντιπροσωπεία της Midea) αλλά κατάφερα να την συνδέσω στο Home Assistant απ' όπου μπορώ να την ελέγξω. Έφτιαξα 2 widget μέσω ΗΑ να βλέπω εύκολα αν είναι σε λειτουργία και την κατανάλωση τις τελευταίες 24 ώρες. Κρίμα που δεν υπάρχουν νούμερα για την παραγόμενη ενέργεια γιατί εύκολα μπορείς να υπολογίζεις το COP βάση όποιου διαστήματος ορίσεις (ανά ώρα, μέρα, κτλ).

 

tempFileForShare_20240207-085521.jpg

Επεξ/σία από 1302L
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, 1302L είπε

Μετά από κάποιες ημέρες δοκιμών κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

- γυρνώντας τους θερμοστάτες από PID λειτουργία στο στάνταρ On-Off είχε μικρή διαφορά στην (ωριαία) κατανάλωση

- αλλάζοντας τη θερμοκρασία των νερών και ρυθμίζοντας τους θερμοστάτες να δουλεύει συνεχόμενα η αντλία η κατανάλωση ήταν ελαφρώς μεγαλύτερη από το να αυξήσω λίγο την θερμοκρασία του νερού και να κλείνει η αντλία από τους θερμοστάτες (στη πρώτη περίπτωση υπήρχαν ώρες με 2kWh κατανάλωση ενώ στη δεύτερη μόνιμα 1kWh/ώρα με κάποιες ώρες να είναι και μηδενική)

Νομίζω οτι η 1kWh/ώρα είναι η μίνιμουμ κατανάλωση που μπορώ να πετύχω ίσως λόγω μεγάλης ονομαστικής ισχύς της αντλίας (30kW).

Εξακολουθώ να μην μπορώ να βρω τρόπο να βλέπω την παραγόμενη ενέργεια (ξεψάχνισα το manual αλλά δεν αναφέρει κάτι και σκέφτομαι να επικοινωνήσω απευθείας με την αντιπροσωπεία της Midea) αλλά κατάφερα να την συνδέσω στο Home Assistant απ' όπου μπορώ να την ελέγξω. Έφτιαξα 2 widget μέσω ΗΑ να βλέπω εύκολα αν είναι σε λειτουργία και την κατανάλωση τις τελευταίες 24 ώρες. Κρίμα που δεν υπάρχουν νούμερα για την παραγόμενη ενέργεια γιατί εύκολα μπορείς να υπολογίζεις το COP βάση όποιου διαστήματος ορίσεις (ανά ώρα, μέρα, κτλ).

 

tempFileForShare_20240207-085521.jpg

Πως την συνδεσες με το HA? Εγω δοκιμασα αυτο το integration και δεν την ειδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας το τελευταίο βίντεο του Γιαννουδη με τον ψηλό, θα ήθελα να σας ρωτήσω: πόσοι από εσάς έχετε δοχείο διαστολής στην αντλία σας;;; Γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω και στο βίντεο λένε ότι καλό θα είναι να υπάρχει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Βλέποντας το τελευταίο βίντεο του Γιαννουδη με τον ψηλό, θα ήθελα να σας ρωτήσω: πόσοι από εσάς έχετε δοχείο διαστολής στην αντλία σας;;; Γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω και στο βίντεο λένε ότι καλό θα είναι να υπάρχει!!!

Οι περισσότερες έχουν μέσα αλλά γενικά και αναλόγως του όγκου του δικτύου, καλό είναι να υπάρχει, ναι. Εγώ έχω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, star_cruiser είπε

Βλέποντας το τελευταίο βίντεο του Γιαννουδη με τον ψηλό, θα ήθελα να σας ρωτήσω: πόσοι από εσάς έχετε δοχείο διαστολής στην αντλία σας;;; Γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω και στο βίντεο λένε ότι καλό θα είναι να υπάρχει!!!

Και σε εμενα ο υδραυλικος εγκατεστησε ενα μεγαλυτερο απο το 8λιτρο που ειχε η αντλια για να μπορεσει να ανταπεξελθει στον ογκο του νερου που εχει το συστημα μου.

4 ώρες πριν, 1302L είπε

Ναι νομίζω αυτό είναι μόνο για Midea AC. Έβαλα αυτό και έπαιξε αμέσως.

Thanks, το εβαλα. Δεν μου δινει πληροφοριες για καταναλωσεις και θερμοκρασια νερου, μονο τη δυνατοτητα να κανω On/Off καποιες ρυθμισεις.
Εκανες κατι ιδιαιτερο περα απο την τυπικη εγκατασταση;
Οταν το έκανα configure την πρωτη φορά ρώτησε κάτι για version, το αφησα στο προεπιλεγμένο v3.
Screenshot2024-02-08134147.png.007870f83d35b2314d269345e67bf1e2.png

Screenshot2024-02-08134206.png.2b18168aa0cc10240219e5572c42f5fa.png

Screenshot2024-02-08134514.png.bd32050021e243806445394bc3dd6282.png

Επεξ/σία από _2fast
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε μένα v3 είχε και αυτό άφησα. Λογικά σιγά σιγά θα αρχίσει να σου δίνει τιμές, και εμένα στην αρχή δεν εμφάνιζε τίποτα. Βέβαια θα δείχνει ότι βλέπεις και από το panel σου (εμένα δεν δείχνει παραγόμενη ενέργεια οπότε και στο ΗΑ το δείχνει μηδέν).

Το μόνο που πείραξα είναι για να φτιάξω widgets στο κινητό να βλέπω κατανάλωση τελευταία ώρα, μέρα, και το αν είναι on ή off.

 

Επεξ/σία από 1302L
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...