Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι παντελώς άσχετος στο θέμα Αντλία Θερμότητας. Πριν 2-3 χρόνια δεν ήξερα καν ό,τι υπάρχουν!

Θα διαβάσω τις προηγούμενες συζητήσεις όλο και κάποια συμπεράσματα θα βγάλω. Αλλά κάποιες βασικές ερωτήσεις.

1) Άν έχω καταλάβει σωστά, υπάρχουν 3 τύποι Αντλιών Θερμότητας. Αυτές που βγάζουν (ι) μόνο θέρμανση, αυτές που βγάζουν (ιι) Ψύξη – Θέρμανση, και αυτές (ιιι) που είναι Ψύξη – Θέρμανση αλλά και ΖΝΧ .

2) Στις αντλίες χρησιμοποιούμε τα "κλασσικά" σώματα, που έχουμε για πετρέλαιο/φυσικό άεριο,  ή χρειάζονται άλλου τύπου;

3) Η βασική επιλογή είναι: Ηλιακός + Αντλία θερμότητας Ή σκέτη Αντλία θερμότητας με ΖΝΧ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Manefs23 είπε

2) Στις αντλίες χρησιμοποιούμε τα "κλασσικά" σώματα, που έχουμε για πετρέλαιο/φυσικό άεριο,  ή χρειάζονται άλλου τύπου;

Αν το κάνεις αυτό θα πάει το COP σου περίπατο, εκτός αν είναι super υπερδιαστασιολογημένα για να παίξεις μπάλα με μικρότερες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Είμαι παντελώς άσχετος στο θέμα Αντλία Θερμότητας. Πριν 2-3 χρόνια δεν ήξερα καν ό,τι υπάρχουν!

Θα διαβάσω τις προηγούμενες συζητήσεις όλο και κάποια συμπεράσματα θα βγάλω. Αλλά κάποιες βασικές ερωτήσεις.

1) Άν έχω καταλάβει σωστά, υπάρχουν 3 τύποι Αντλιών Θερμότητας. Αυτές που βγάζουν (ι) μόνο θέρμανση, αυτές που βγάζουν (ιι) Ψύξη – Θέρμανση, και αυτές (ιιι) που είναι Ψύξη – Θέρμανση αλλά και ΖΝΧ .

2) Στις αντλίες χρησιμοποιούμε τα "κλασσικά" σώματα, που έχουμε για πετρέλαιο/φυσικό άεριο,  ή χρειάζονται άλλου τύπου;

3) Η βασική επιλογή είναι: Ηλιακός + Αντλία θερμότητας Ή σκέτη Αντλία θερμότητας με ΖΝΧ;

 

1. Υπάρχουν 2 τύποι, οι χαμηλών-μέσων, και οι υψηλών θερμοκρασιών. Οι χαμηλών-μέσων φτάνουν το νερό μέχρι τους 55-60 βαθμούς, και έχουν και ψύξη. Οι υψηλών έχουν 2ο συμπιεστή που το παίρνει από τους 55-60 και το φτάνει έως τους 80. Αυτές δεν μπορούν να αντιστρέψουν την λειτουργία τους, και είναι μόνο θέρμανση. ΖΝΧ παράγουν και οι 2, στέλνοντας το ίδιο νερό αντί για τα σώματα στη σερπατίνα του δοχείου ΖΝΧ, με μια βάνα εκτροπής, όταν ζητηθεί.

2. Μπορείς και τα κλασσικά. Χρειάζεται μια μελέτη μηχανολόγου, για να γίνει σωστά και οικονομικά. Τα σώματα αυτά συνήθως είναι σχεδιασμένα για λέβητα πετρελαίου, όπου πάει το νερό σε υψηλή θερμοκρασία (70-80). Η αντλία σε τέτοιες θερμοκρασίες 1ον απαιτείται να είναι υψηλών, 2ον έχει χαμηλή απόδοση. Όμως επειδή είναι συνήθως υπερδιαστασιολογημένα, μπορεί να δουλέψει και χαμηλών. Και σε αυτή την περίπτωση όμως, η χαμηλών αποδίδει καλύτερα (καίει λιγότερο ρεύμα για να μεταφέρει θερμότητα) όταν δουλεύει σε μια θερμοκρασία μέχρι τους 40-45 βαθμούς. Για να δώσει ένα σώμα τις ίδιες θερμίδες στο χώρο με χαμηλές θερμοκρασίες, πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο. Οπότε ίσως πρέπει μερικά σώματα, να αντικατασταθούν.

3. Δεν υπάρχει βασική επιλογή. Είναι μερικές εταιρείες που δίνουν έτοιμες λύσεις δικές τους για ΖΝΧ, αλλά δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με τις λύσεις του εμπορίου. Εγώ θα πήγαινα σε ηλιακό + αντλία θερμότητας, κατάλληλο ηλιακό όμως για αντλία. Ακόμα καλύτερα, ηλιακός βεβιασμένης με boiler σε εσωτερικό χώρο αν υπάρχει (στο λεβητοστάσιο πχ) για να μην χάνεται η παραγόμενη θερμότητα νερού το χειμώνα. Ανεβαίνει λίγο το μπάτζετ βέβαια σε υλικά και εργασία...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Αναλυτικότατος σε ευχαριστώ. @mechpanos

Για εντός Αττικής, σε διαμέρισμα του '65, περίπου 59 τ.μ. Αυτές οι κλασσικές διπλοκατοικίες που κάθε όροφος έχει 2 διαμερίσματα (σε σύνολο 4) έχω το ένα ισόγειο με πίσω αποκλειστική αυλή, προσβάσιμη μόνο απο εμένα στα Νότια Προάστια Αττικής. Θα χρειαστώ απο όσα έχω καταλάβει μια 8 kW, τις μικρές. Θα είμαι ΟΚ, λογικά, σωστά; Γιατί διάβασα μέχρι 80 τ.μ επιλέγουμε 8 kW. Επίσης, εξαιτίας της αυλής, καλυτερη επιλογή είναι αυτές που αναφέρονται σύστημα Monoblock; Το σπίτι που το έδωσε η γιαγιά μου και σκοπεύω να το ανακαινήσω.

Και μια τελευταία ερώτηση. Απο που να ξεκινήσω, να απευθυνθώ σε εταιρείες και αυτές να μου βρούν μηχανικό. Να απευθυνθώ σε μηχανικό ώστε να έχω την ευελιξία να συγκρίνω εταιρείες; (εκτός και αν συνεργάζονται αποκλειστικα με μια εταιρεία). Υπάρχει site με αξιολογήσεις μηχανικών κλπ. Υπάρχουν εταιρείες value for money? red flag? ναυαρχίδες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Manefs23 said:

Ωραία! Αναλυτικότατος σε ευχαριστώ. @mechpanos

Για εντός Αττικής, σε διαμέρισμα του '65, περίπου 59 τ.μ. Αυτές οι κλασσικές διπλοκατοικίες που κάθε όροφος έχει 2 διαμερίσματα (σε σύνολο 4) έχω το ένα ισόγειο με πίσω αποκλειστική αυλή, προσβάσιμη μόνο απο εμένα στα Νότια Προάστια Αττικής. Θα χρειαστώ απο όσα έχω καταλάβει μια 8 kW, τις μικρές. Θα είμαι ΟΚ, λογικά, σωστά; Γιατί διάβασα μέχρι 80 τ.μ επιλέγουμε 8 kW. Επίσης, εξαιτίας της αυλής, καλυτερη επιλογή είναι αυτές που αναφέρονται σύστημα Monoblock; Το σπίτι που το έδωσε η γιαγιά μου και σκοπεύω να το ανακαινήσω.

Και μια τελευταία ερώτηση. Απο που να ξεκινήσω, να απευθυνθώ σε εταιρείες και αυτές να μου βρούν μηχανικό. Να απευθυνθώ σε μηχανικό ώστε να έχω την ευελιξία να συγκρίνω εταιρείες; (εκτός και αν συνεργάζονται αποκλειστικα με μια εταιρεία). Υπάρχει site με αξιολογήσεις μηχανικών κλπ. Υπάρχουν εταιρείες value for money? red flag? ναυαρχίδες?

 

Να ξεκινήσεις από μόνωση.
Μετά ίσως αλλαγή κουφωμάτων.
Και στο τέλος ίσως αλλαγή συστήματος θέρμανσης σε αντλία θερμότητας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Manefs23 είπε

Και μια τελευταία ερώτηση. Απο που να ξεκινήσω, να απευθυνθώ σε εταιρείες και αυτές να μου βρούν μηχανικό. Να απευθυνθώ σε μηχανικό ώστε να έχω την ευελιξία να συγκρίνω εταιρείες; (εκτός και αν συνεργάζονται αποκλειστικα με μια εταιρεία). Υπάρχει site με αξιολογήσεις μηχανικών κλπ. Υπάρχουν εταιρείες value for money? red flag? ναυαρχίδες?

Μια μικρης κλιμακας δεν θα βγαλεις εστω για την ανακαινιση? Φανταζομαι δεν θα την κανεις στην μαυρη εντελως. Οποτε απο τον μηχανικο σου, ζητα να εναν μηχανολογο να σου κανει μια μελετη. Πυρηνικη φυσικη ειναι οι αντλιες. Εδω με μηχανολογο και δεν δουλευουν. Μην πας μονος σου και κανεις οτι σου κατεβει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται ότι θα κάνω μόνωση, αλλαγή κουφωμάτων κλπ. Απλά σε αυτά - επειδή τα έχω κάνει και σε σπίτι στο χωριό, ξέρω πανω κατω τιμές και τι παίζει. Στο θέμα Αντλία θερμότητας είμαι παντελώς άσχετος.

2 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Μια μικρης κλιμακας δεν θα βγαλεις εστω για την ανακαινιση? Φανταζομαι δεν θα την κανεις στην μαυρη εντελως. Οποτε απο τον μηχανικο σου, ζητα να εναν μηχανολογο να σου κανει μια μελετη. Πυρηνικη φυσικη ειναι οι αντλιες. Εδω με μηχανολογο και δεν δουλευουν. Μην πας μονος σου και κανεις οτι σου κατεβει.

 

Θα βγάλω γιατί κουζίνα και μπάνιο θα γκρεμιστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθύνσου σε έμπειρο μηχανολόγο σε θέματα αντλίας θερμότητας, να σου πει τί να επιλέξεις (μέγεθος, μελέτη σωμάτων κλπ) και να σε βοηθήσει στην επιλογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μενά! Αγορασαμέ αντλία daikin 16ρα και 7 fc. Έχει δοκιμασει κανείς να συνδεδει ηλεκτρολογικά τα fc (όχι την αντλία) και τους ανιστοιχους θερμοστάτες; Δε μου ακουγεται δυσκολο αλλα φοβαμαι λιγο. Απο την αλλη μονο για τις συνδεσεις αυτες μου ζητανε 400€. Δωστε μου θαρρος να το κανω μονος μου!!! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, metis είπε

Καλησπέρα και από μενά! Αγορασαμέ αντλία daikin 16ρα και 7 fc. Έχει δοκιμασει κανείς να συνδεδει ηλεκτρολογικά τα fc (όχι την αντλία) και τους ανιστοιχους θερμοστάτες; Δε μου ακουγεται δυσκολο αλλα φοβαμαι λιγο. Απο την αλλη μονο για τις συνδεσεις αυτες μου ζητανε 400€. Δωστε μου θαρρος να το κανω μονος μου!!! Ευχαριστω!

Απευθύνσου σε ηλεκτρολόγο με πιο λίγα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιοτερα ειχα πει οτι εβαζα την αντλια να δουλευει μονο 2 ωρες το μεσημερι και αλλες 2-3 τα μεσανυχτα, επειδη εχω νυχτερινο ρευμα. Μου ειχατε πει οτι ετσι ειναι χειροτερα, γιατι μπορει να δουλευει λιγες ωρες την ημερα, αλλα δουλευει στο φουλ.

Εχει μια εβδομαδα που την εχω βαλω σε θερμοκρασια στους 20 βαθμους. Το θεμα ειναι οτι οταν παει στους 20-20.5 και σταματαει, μετα ξεκιναει ξανα οταν η θερμοκρασια ειναι στους 19.5, αλλα μεχρι τοτε τα σωματα εχουν παγωσει τελειως, οποτε στην ουσια παλι στο φουλ δουλευει. Οποτε ποια η διαφορα ακριβως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Παλαιοτερα ειχα πει οτι εβαζα την αντλια να δουλευει μονο 2 ωρες το μεσημερι και αλλες 2-3 τα μεσανυχτα, επειδη εχω νυχτερινο ρευμα. Μου ειχατε πει οτι ετσι ειναι χειροτερα, γιατι μπορει να δουλευει λιγες ωρες την ημερα, αλλα δουλευει στο φουλ.

Εχει μια εβδομαδα που την εχω βαλω σε θερμοκρασια στους 20 βαθμους. Το θεμα ειναι οτι οταν παει στους 20-20.5 και σταματαει, μετα ξεκιναει ξανα οταν η θερμοκρασια ειναι στους 19.5, αλλα μεχρι τοτε τα σωματα εχουν παγωσει τελειως, οποτε στην ουσια παλι στο φουλ δουλευει. Οποτε ποια η διαφορα ακριβως;

Καμία. Την έχεις ρυθμισμένη και δουλεύει σαν πετρελαιοκάζανο, όχι σαν αντλία. Αν είναι και inverter, ακόμα χειρότερα, πλήρωσες ένα μηχάνημα 4-5-6 χιλιάρικα και δεν το εκμεταλλεύεσαι όπως θα έπρεπε, λόγω λάθος ρυθμίσεων και χρήσης.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ όταν φτάσει στους 20 θα πρέπει να κόβει το inverter και να συνεχίζει να λειτουργεί διατηρώντας τα σώματα απλά χλιαρά. Αν έχεις απλό θερμοστάτη, βάλτον πιο ψηλά να μην κόβει και παίξε μπάλα με την αντιστάθμιση.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λοιπόν που κρύωσε κάπως ο καιρός (γιατί τις προηγούμενες μέρες με 16-17 βαθμούς έκαιγα λίγες ώρες κλιματιστικό) άρχισα τις δοκιμές μου με την αντλία!! 

Μετά από 8 χρόνια που έχω την Daikin Altherma, μαθαίνω να την δουλεύω σαν αντλία θερμότητας (και ευχαριστώ και τα παιδιά εδώ για τις συμβουλές) και όχι σαν λέβητα πετρελαίου! Εδώ και 2 μέρες που την άναψα κατέβασα τα νερά στους 55°C προσαγωγή και 38 επιστροφή, θερμοστάτης στους 23 και εξωτερική 8-12 βαθμούς. Έκαψε, χωρίς να σβήσει καθόλου, 28kwh όλο το 24ωρο με θερμοκρασία χώρου να έχω από 22.5 εως 23.1°C! Θέλει βέβαια κάποιο χρόνο να φορτιστεί θερμικά το σπίτι και "παίζω" ακόμη με τις ρυθμίσεις! 

Αν τη δούλευα όπως παλιά (start stop, νερά στους 72) πιστεύω θα ήταν 40 με 50kwh το 24ωρο! 

Το "πρόβλημα", απ' ότι έχω ακούσει-διαβάσει, στη συγκεκριμένη αντλία θερμότητας είναι ότι με non stop λειτουργία δεν μπορεί να πέσει κάτω απ' τις 20-24kwh το 24ωρο, και αυτό συμβαίνει γιατί είναι υψηλών θερμοκρασιών και έχει διπλό συμπιεστή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, πρίν από περίπου δύο μήνες εγκατάστησα μια αντλία θερμότητας Hyundai 10kw. Έβγαλα τον λέβητα πετρελαίου πού είχα και συνδεσα την αντλία στα σώματα. Μετά από δύο μηνών λειτουργία παρατήρησα ότι όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι γύρω στους 16 με 18 βαθμούς όλα δουλεύουν ρολόι, η αντλία κρατά την θερμοκρασία του σπιτιού κοντά στους 20 με 21 βαθμούς κανονικά. όταν πέφτει η θερμοκρασία κοντά στους 14 βαθμούς τότε η αντλία μου βγάζει σφάλμα (ε8) ροή νερού. Μετά από έλεγχο σε valve , φίλτρα ( όλα καθαρά), την ξαναβάζω μπροστά, δουλεύει για ένα 8ωρο και ξανά βγάζει σφάλμα (ε8) ροή νερού. Υποψην μετά από τρεις φορές το ε8 βγάζει σφάλμα ε0 καί σταματάει τέλειος. Υποψιάζομαι πρόβλημα στον κυκλοφορητή ή στον σενσορα ροής. Έχετε καμιά ιδέα γι'αυτό το πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...