Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 03/04/2024 at 15:00, papresa said:

Καλησπέρα. Τον φετινό χειμώνα, τον περάσαμε εκτός νησιού, σε πόλη της βόρειας Ελλάδας, όπου έχουμε ιδιόκτητο σπίτι 150τ.μ περίπου (μονοκατοικία) με καλοριφέρ πετρελαίου. Σε έναν πολύ ήπιο χειμώνα χρειάστηκε 2+ τόνους πετρέλαιο. Τουτέστιν 3.000€...

Κάποια στιγμή κάτι έπαθε ο λέβητας, μέχρι να έρθει ο τεχνικός, ξέρετε περνάνε πολλά από το μυαλό του ανθρώπου, σκέφτηκα πως αν χάλασε γιατί είναι και 30+ ετών (παλιά ήταν μόνιμη κατοικία), δεν θα τον αντικαταστήσω με πετρελαίου. Αρχίσανε οι σκέψεις. Η πρώτη ήταν αντλία θερμότητας. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε άμεσα με αντικατάσταση εγκέφαλου.

Όμως σε συνδυασμό με το κόστος η ιδέα της αντλίας θερμότητας έμεινε. Με συζητήσεις και σκέψεις άρχισα έρευνα ώστε να μπορέσω να μπω στο επόμενο Εξοικονομώ μιας και χρειάζεται και άλλες εργασίες το σπίτι, όπως τέντες, αντικατάσταση κουφωμάτων κλπ.

Θέλω λοιπόν από εσάς (όσοι γνωρίζουν) που να κινηθώ για αντλία, τι να προσέξω και όλα τα σχετικά.

Με την παρακάτω σειρά:

1. Θερμομόνωση-θερμοπρόσοψη

2. Αλλαγή κουφωμάτων

3. Αντλία θερμότητας

Αν πας κατευθείαν στο 3 θα κλαις τα χρήματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, lalalaxi είπε

Η αντλία απο όσο έχω καταλάβει για να δουλέψει σωστά δηλαδή οικονομικά αφου γιαυτό το λόγο υπάρχει πρέπει

- Να γίνει σωστή εγκατάσταση, κατι αρκετά δύσκολο γιατι αντε να βρεις κάποιον που θα την βάλει σωστά...

-Να γίνει σωστή ρύθμιση, επίσης δύσκολο που να ξέρω ποιος ξέρει να την ρυθμίσει σωστά?

-Να έχεις ιδανικά ενδοδαπέδια....

Αν λάβουμε υπόψιν οτι ακομα και στις μέρες μας κάνεις εκγατάσταση λεβητα πετρελαίου και ο υδρυλικός που σου κάνει την εγκατάσταση δεν ξέρει τι κάνει. Απλά ΔΕΝ θελω να μπλέξω με κάτι καινούριο και με εγκαταστάτες που αμφιβάλω αν ξέρουν να κάνουν σωστή εγκατάσταση..

Δυστηχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει επίσημη πιστοποίηση και αυστηρός έλεγχος. Ο κάθε ένας βαφτίζει τον εαυτό του θερμουδραυλικό...

 Επίσης κάποιες εταιρίες σου πουλάνε κάτι και μετα εξαφανίζονται....

Εγω δεν θα το ρίσκαρα γιατι δεν εχω ορεξη να κατσω να ψάξω ποιος ξέρει και ποιος δεν ξέρει...
 

Αυτά έχουν επιλυθεί, απλά δεν θέλετε να το καταλάβετε, ή μάλλον να πληρώσετε:

Μηχανικός μελετά και υποδεικνύει ρυθμίσεις 

Έμπορος πουλά 

Θερμοϋδραυλικος εφαρμόζει τη μελέτη 

Αν δίνεις σε έμπορο ή υδραυλικό όλη τη δουλειά για να γλιτώσεις το κόστος μιας κανονικής μελέτης, δεν φταίει το προϊόν. Το οποίο δεν είναι κάτι καινούργιο, έχει δεκαετίες εφαρμογής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτά έχουν επιλυθεί, απλά δεν θέλετε να το καταλάβετε, ή μάλλον να πληρώσετε:

Μηχανικός μελετά και υποδεικνύει ρυθμίσεις 

Έμπορος πουλά 

Θερμοϋδραυλικος εφαρμόζει τη μελέτη 

Αν δίνεις σε έμπορο ή υδραυλικό όλη τη δουλειά για να γλιτώσεις το κόστος μιας κανονικής μελέτης, δεν φταίει το προϊόν. Το οποίο δεν είναι κάτι καινούργιο, έχει δεκαετίες εφαρμογής.

  Μαλλον δεν διαβασες ή δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα, ξέρω περιπτώσεις που έγιναν όλα οπως περιγράφεις θεωρητικά ιδανικά και η αντλία δεν δούλεψε ποτέ.. οπως και ο λέβητας πετρελαίου ξύλου κλπ κλπ

 Και όλοι αφου πληρώθηκαν εξαφανίστηκαν 😁

Δεν είναι όλοι καλοί στην δουλειά τους και εγω δεν πρόκειται να κάτσω να πληρώνω διπλά και τριπλά μεχρι να βρω τον σωστό. Το έχω κάνει ήδη μια φορά...

 Μην πούμε για τα ηλεκτρικά σε πολυκατοικίες... εδω στην δικιά μου όλα έγιναν ετσι οπως λες και στους πίνακες ειναι σαν μακαρονάδα μέσα τα καλώδια 😂😂😂
 

 Αυτά πες τα σε κανα παιδί, ισως τα πιστέψει...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, lalalaxi said:

  Μαλλον δεν διαβασες ή δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα, ξέρω περιπτώσεις που έγιναν όλα οπως περιγράφεις θεωρητικά ιδανικά και η αντλία δεν δούλεψε ποτέ.. οπως και ο λέβητας πετρελαίου ξύλου κλπ κλπ

 Και όλοι αφου πληρώθηκαν εξαφανίστηκαν 😁

Δεν είναι όλοι καλοί στην δουλειά τους και εγω δεν πρόκειται να κάτσω να πληρώνω διπλά και τριπλά μεχρι να βρω τον σωστό. Το έχω κάνει ήδη μια φορά...

 Μην πούμε για τα ηλεκτρικά σε πολυκατοικίες... εδω στην δικιά μου όλα έγιναν ετσι οπως λες και στους πίνακες ειναι σαν μακαρονάδα μέσα τα καλώδια 😂😂😂
 

 Αυτά πες τα σε κανα παιδί, ισως τα πιστέψει...

Θλιβερος κ τσουβαλιαστης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2024 στις 12:52 ΜΜ, Lewnidas1995 είπε

Η άλλη μου ερώτηση είναι γιατί μας συστήνουν τόσο μικρή ενώ το σπίτι είναι 114τμ; Είπαν ότι με βάση τις εργασίες που θα γίνουν (μόνωση κουφώματα) χρειαζόμαστε 3,2cop και αυτές είναι 5 για να είμαστε άνετοι.

Πόσα kw θα είναι η αντλία σου; Μην σε μπερδεύει το cop, αυτό μπορεί να φτάσει μέχρι 5 ιδανικά (ενδοδαπεδια)αλλά αν δεν είναι μελετημένο σωστά μπορεί να φτάσει και 2. Ανάλογα τα τετραγωνικά και τις απώλειες το σπιτιού θα σου βγάλουν πόσα kw θέλεις και όχι cop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, giannnis122 said:

Πόσα kw θα είναι η αντλία σου; Μην σε μπερδεύει το cop, αυτό μπορεί να φτάσει μέχρι 5 ιδανικά (ενδοδαπεδια)αλλά αν δεν είναι μελετημένο σωστά μπορεί να φτάσει και 2. Ανάλογα τα τετραγωνικά και τις απώλειες το σπιτιού θα σου βγάλουν πόσα kw θέλεις και όχι cop

Δεν μπυ είπαν τίποτα για kw. Μόνο για cop και για την μελέτη μου είπαν ότι με βάση τις εργασίες που θα γίνουν θα χρειαστούμε τέτοια αντλία και αλλαγή σε 3 σώματα γιατί είναι μικρά για τον χωρο

Τετραγωνικά είμαστε 114 και θα μπουν καινούργια πλαστικά κουφώματα με 8αρα μόνωση.

Επεξ/σία από Lewnidas1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Δεν μπυ είπαν τίποτα για kw. Μόνο για cop και για την μελέτη μου είπαν ότι με βάση τις εργασίες που θα γίνουν θα χρειαστούμε τέτοια αντλία και αλλαγή σε 3 σώματα γιατί είναι μικρά για τον χωρο

Τετραγωνικά είμαστε 114 και θα μπουν καινούργια πλαστικά κουφώματα με 8αρα μόνωση.

Φιλε,δωσε την δουλεια σε αλλον για την αντλια η οποια θα μπει μετα απο ολες τις αλλες εργασιες και μελετη θερμανσης.

Αλλιως οτι πηρες απο το εξοικονομω,θα το δωσεις στο ρευμα δεκαπλασιο και δεν θα ζεστενεσαι κιολας.

Μην κολλας τωρα να δωσεις καποια λεφτα που θα τα βρεις μπροστα σου και δεν θα βλασφημας την ωρα και την στιγμη.

Η αντλια δεν ειναι λεβητακι αεριου που και εκει ακομη γινονται λαθη τραγικα

1 ώρα πριν, Lewnidas1995 είπε

Δεν μπυ είπαν τίποτα για kw. Μόνο για cop και για την μελέτη μου είπαν ότι με βάση τις εργασίες που θα γίνουν θα χρειαστούμε τέτοια αντλία και αλλαγή σε 3 σώματα γιατί είναι μικρά για τον χωρο

Τετραγωνικά είμαστε 114 και θα μπουν καινούργια πλαστικά κουφώματα με 8αρα μόνωση.

Θα ξηλωσεις και πατωματα κλπ στην ανακαινιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lalalaxi είπε

ή δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα, ξέρω περιπτώσεις που έγιναν όλα οπως περιγράφεις θεωρητικά ιδανικά και η αντλία δεν δούλεψε ποτέ.. οπως και ο λέβητας πετρελαίου ξύλου κλπ κλπ

 Και όλοι αφου πληρώθηκαν εξαφανίστηκαν 😁

Δεν το έγραψες, πώς να το καταλάβω. Αντί επαγγελματίες υπάρχουν σε όλους τους κλάδους. Παίρνουμε γνώμες/συστάσεις, ρωτάμε, βλέπουμε δουλειές. Λεφτά δίνουμε, δεν πάμε στα τυφλά... ποτέ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Lewnidas1995 said:

Δεν μπυ είπαν τίποτα για kw. Μόνο για cop και για την μελέτη μου είπαν ότι με βάση τις εργασίες που θα γίνουν θα χρειαστούμε τέτοια αντλία και αλλαγή σε 3 σώματα γιατί είναι μικρά για τον χωρο

Τετραγωνικά είμαστε 114 και θα μπουν καινούργια πλαστικά κουφώματα με 8αρα μόνωση.

Άρα δεν έχει γίνει πραγματική μελέτη.

Πηγαίνεις με τον σταυρό στο χέρι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Giannis80x said:

Φιλε,δωσε την δουλεια σε αλλον για την αντλια η οποια θα μπει μετα απο ολες τις αλλες εργασιες και μελετη θερμανσης.

Αλλιως οτι πηρες απο το εξοικονομω,θα το δωσεις στο ρευμα δεκαπλασιο και δεν θα ζεστενεσαι κιολας.

Μην κολλας τωρα να δωσεις καποια λεφτα που θα τα βρεις μπροστα σου και δεν θα βλασφημας την ωρα και την στιγμη.

Η αντλια δεν ειναι λεβητακι αεριου που και εκει ακομη γινονται λαθη τραγικα

Θα ξηλωσεις και πατωματα κλπ στην ανακαινιση;

Όχι δεν θα βγουν πατώματα.

πραγματικα γέμισα προβληματισμούς…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Δεν μπυ είπαν τίποτα για kw. Μόνο για cop και για την μελέτη μου είπαν ότι με βάση τις εργασίες που θα γίνουν θα χρειαστούμε τέτοια αντλία και αλλαγή σε 3 σώματα γιατί είναι μικρά για τον χωρο

Τετραγωνικά είμαστε 114 και θα μπουν καινούργια πλαστικά κουφώματα με 8αρα μόνωση.

To cop δεν ειναι μοναδα ενέργειας αλλα λόγος (1 προς Χ), αλλα αποδοση του μηχανηματος στο ποσο ηλεκτρικη καιει για να αποδόση θερμανση.

Το  COP 5 που τοσο φανταχτερά λένε ειναι 500% απόδοση. Θα την πιάσεις; Οχι, ουτε σε ανοικτή γεωθερμία με ενδοδαπέδια θέρμανση δεν το φτάνεις εύκολα.

Ασε τα τζιμάνια αυτά και βρες σωστούς επαγγελματίες.

 

Μονάδα ενέργειας ειναι τα kW(thermal/electrical) και μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Όχι δεν θα βγουν πατώματα.

πραγματικα γέμισα προβληματισμούς…

Δυστυχως ετσι ειναι.

Αλλα για να μην πανε τζαμπα τα λεφτα,πες θερμανση θα ασχοληθει αλλος.

Και ψαξε να βρεις εναν σωστο εγκατασταστη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Δεν μπυ είπαν τίποτα για kw. Μόνο για cop και για την μελέτη μου είπαν ότι με βάση τις εργασίες που θα γίνουν θα χρειαστούμε τέτοια αντλία και αλλαγή σε 3 σώματα γιατί είναι μικρά για τον χωρο

Τετραγωνικά είμαστε 114 και θα μπουν καινούργια πλαστικά κουφώματα με 8αρα μόνωση.

Δεν πάμε με βαθμό απόδοσης αλλά με αποδιδόμενη ισχύ . Θα πρέπει να αναζητήσεις κάποιον μηχανικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Lewnidas1995 μην τρομάζεις. Αν κατάλαβα καλά δεν τους έχεις ακόμη βάλει στο πρόγραμμα σαν προμηθευτή. Ακόμη και να το έχεις κάνει, μπορεί να βγεί άκρη αλλά θα τρέξεις περισσότερο. 

Ρώτησε πρώτα το μηχανικό που έχει αναλάβει το πρόγραμμα αν μπορεί και αν ενδιαφέρεται να κάνει αυτός μια ολοκληρωμένη μελέτη θέρμανσης. Το προτείνω με την λογική ότι τον εμπιστεύεσαι εφόσον τον επέλεξες για το πρόγραμμα. Αν όχι, ίσως να γνωρίζει μηχανολόγους στην περιοχή σου που να μπορούν να κάνουν μελέτη. 

Με την μελέτη ανά χείρας μπορείς να ρωτήσεις σε καταστήματα για προσφορές. Θα σου πρότεινα μάλιστα αν είναι δυνατόν να κάνουν και την εγκατάσταση σύμφωνα με τα της μελέτης. 

Μια ακόμη επισήμανση: Υποθέτω ότι εφόσον την αθ την έχεις μόνο για θέρμανση θα πρέπει να προμηθευτείς και κλιματιστικά. Επομένως το πακέτο γίνεται ελκυστικό και για προμηθευτές πιο μακριά από την περιοχή σου 

Επεξ/σία από GR77-S
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, GR77-S said:

@Lewnidas1995 μην τρομάζεις. Αν κατάλαβα καλά δεν τους έχεις ακόμη βάλει στο πρόγραμμα σαν προμηθευτή. Ακόμη και να το έχεις κάνει, μπορεί να βγεί άκρη αλλά θα τρέξεις περισσότερο. 

Ρώτησε πρώτα το μηχανικό που έχει αναλάβει το πρόγραμμα αν μπορεί και αν ενδιαφέρεται να κάνει αυτός μια ολοκληρωμένη μελέτη θέρμανσης. Το προτείνω με την λογική ότι τον εμπιστεύεσαι εφόσον τον επέλεξες για το πρόγραμμα. Αν όχι, ίσως να γνωρίζει μηχανολόγους στην περιοχή σου που να μπορούν να κάνουν μελέτη. 

Με την μελέτη ανά χείρας μπορείς να ρωτήσεις σε καταστήματα για προσφορές. Θα σου πρότεινα μάλιστα αν είναι δυνατόν να κάνουν και την εγκατάσταση σύμφωνα με τα της μελέτης. 

Μια ακόμη επισήμανση: Υποθέτω ότι εφόσον την αθ την έχεις μόνο για θέρμανση θα πρέπει να προμηθευτείς και κλιματιστικά. Επομένως το πακέτο γίνεται ελκυστικό και για προμηθευτές πιο μακριά από την περιοχή σου 

Ήρθε μηχανικός από την εταιρία τους που και αυτοίηχανικοι είναι και κατέληξε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...