Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Πριν απο λιγες μερες εγκατέστησα σπιτι μου (100 τμ) αντλία θερμοτητας midea split 12 kw. Παιζω εγω με τα νερά προσαγωγής. Θεωρείται σωστότερο να ρυθμίσω αντιστάθμιση; Επιπλεον παρατηρησα το εξής: Καποια στιγμη που ειχα τα νερά στους 39C εβλεπα οτι η αντλία στελνει 42-43. Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/3/2024 στις 4:21 ΜΜ, mechpanos είπε

Γι'αυτό σου βγάζει σφάλμα. Όταν πάει να ανεβάσει παροχή δεν μπορεί από αυτή τη σωλήνα και βγάζει flow error. Ξήλωμα και άλλαγμα με Φ50 PPR.

δυσκολα τωρα ολα παλι απο την αρχη. ηδη μπηκαν και ειναι πολλα μετρα 20 μετρα περιπου παει απο μπαλκονι περναει απο σαλονι βγαινει εξω απο το σπιτι και παει στον απεναντι τοιχο στον διαδρομο της πολυκατοικιας οπου και μπαινουν στα κολεκτερ. θα βαλουμε μου ειπαν δοχειο αδρανειας και θα λυθει το θεμα. και να γινει αυτο με την αυξηση επειδη ειναι μονοσωληνια δεν θα ειναι η καταλληλη λυση. Μονοδρομος το δοχειο αδρανειας λοιπον...

Επεξ/σία από gtok34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να ρυθμίσω την αντλία Chaffoteux 150M. Ο τεχνικός είχε βάλει την μια ζώνη στο 1,9 και την άλλη στο 1,5 (σώματα καλοριφέρ). Εντωμεταξύ η πρώτη ζώνη ημιυπόγειο και 70τμ και η δεύτερη 120τμ. Τις έβαλα δοκιμαστικά στο 1,5 και τις δύο και βλέπουμε.

Πως μπορώ να κάνω καλύτερη ρύθμιση γενικότερα. Με το κρύο -2 μέχρι 4 βαθμούς φτάσαμε και τις 70kwh σε μια μέρα. Τώρα με εξωτερική 5 έως και 15 βαθμούς, συντηρεί την εσωτερική 22 όλη μέρα με 20-30kwh.

Δεν καταλαβαίνω την καμπύλη αφού νερό προσαγωγής δεν μπορεί να δώσει παραπάνω από 65 βαθμούς (έχω ρυθμίσει μέγιστο τους 55)

image.png.7aeca9deebac7a7ddae829031b7d3bc6.png

Υ.Γ. Δεν τον ξαναφέρνω γιατί δεν μου άρεσε γενικότερα.

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2024 στις 10:20 ΜΜ, NikosMem είπε

Γεια σας. Πριν απο λιγες μερες εγκατέστησα σπιτι μου (100 τμ) αντλία θερμοτητας midea split 12 kw. Παιζω εγω με τα νερά προσαγωγής. Θεωρείται σωστότερο να ρυθμίσω αντιστάθμιση; Επιπλεον παρατηρησα το εξής: Καποια στιγμη που ειχα τα νερά στους 39C εβλεπα οτι η αντλία στελνει 42-43. Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο;

Εχω παρομοια απορια και εγω με αντλια Midea για οποιον γνωριζει.
Την δουλευω με μια απο τις προεπιλεγμενες καμπυλες αντισταθμισης (7η) και αν και με βαση το πινακακι της πχ στους 15°C εξωτερικη επρεπε να εχει νερα 37°C, τα στελνει στους 41-42°C
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα , εγκατέστησα κ γω πρόσφατα μια αντλία θερμότητας midea 14kw μεσέων monoblock και χρησιμοποιώ καμπύλη κλιματικής συσχέτισης , η οποία είναι ρυθμισμένη να δίνει  65 βαθμούς τα νερά στους -5 και 45 στους 22. Θα ήθελα αν κάποιος έχει midea να μου γράψει τις δικές του ρυθμίσεις για να δοκιμάσω γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχει σχετικα μεγάλη κατανάλωση.ευχαριστω. Η αντλία τροφοδοτεί σώματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, japostolo είπε

Καλησπέρα στην παρέα , εγκατέστησα κ γω πρόσφατα μια αντλία θερμότητας midea 14kw μεσέων monoblock και χρησιμοποιώ καμπύλη κλιματικής συσχέτισης , η οποία είναι ρυθμισμένη να δίνει  65 βαθμούς τα νερά στους -5 και 45 στους 22. Θα ήθελα αν κάποιος έχει midea να μου γράψει τις δικές του ρυθμίσεις για να δοκιμάσω γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχει σχετικα μεγάλη κατανάλωση.ευχαριστω. Η αντλία τροφοδοτεί σώματα 

Εγώ σε daikin έχω βάλει στους -3 50 έξοδος και 15 35. Νομίζω πολύ ψηλά έχεις βάλει όταν έξω πέφτει στους - 5. Βέβαια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες πχ θέση διαμερίσματος η μονοκατοικίας. Αν έκανες μόνωση αν έχεις κουφώματα ενεργειακά...και άλλα όπως γεωγραφικό διαμέρισμα.....δοκίμασε να κατεβάσεις τις ψηλές θερμοκρασίες εξόδου. Και δες θερμοκρασία χώρου. Να είναι κοντά στους 22 με 23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από την τοποθέτηση τρίοδων στα fc, σε όλα παρατηρείται ήχος από τις σωλήνες όπως κάνει το νερό στις σωλήνες όταν ανοίγεις μια βρύση και είσαι στο διπλανό δωμάτιο. Tο κάνει κανένα 5λεπτο, σταματάει κανένα 2λεπτο και ξανά τα ίδια. Το κάνει ακόμα και αν το fc έχει πιάσει θερμοκρασία και δεν δουλεύει το βεντιλατέρ. Η επιφάνεια του fc από πάνω συνεχίζει να είναι ζεστή παρόλο που δε βγάζει αέρα. Το κάνει ακόμα και αν κλείσω ένα συγκεκριμένο fc. Την μέρα δεν γίνεται αντιληπτό αλλά το βράδυ στην απόλυτη ησυχία είναι αρκετά εκνευριστικό ειδικά επειδή ξεκινάει και σταματάει όλη την ώρα σε διάστημα λίγων λεπτών. Ο υδραυλικός που τις τοποθέτησε λέει ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά γιατί η ηλεκτροστατική βάνα ανοίγει και κλείνει για την κυκλοφορία και την εκτροπή του νερού ακόμα και αν δεν δουλεύει το βεντιλατέρ, ακόμα και αν το fc είναι κλειστό. Σε ερώτηση αν μπορεί να μονωθούν καλύτερα οι σωλήνες και οι ενώσεις τους για να περιοριστεί κάπως ο ήχος απάντησε ότι δε θα αλλάξει κάτι αισθητά γιατί πρόκειται για νερό που τρέχει και εκτρέπεται με πίεση στις σωλήνες και αυτό θα συμβαίνει. Αυτός στην τοποθέτηση έντυσε τις σωλήνες πρόχειρα με ότι είχε ντύσει πριν βάλει τις τρίοδες. Γνώμες?

IMG_20240203_205448.jpg

IMG_20240203_205603.jpg

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2024 στις 10:45 ΜΜ, japostolo είπε

Καλησπέρα στην παρέα , εγκατέστησα κ γω πρόσφατα μια αντλία θερμότητας midea 14kw μεσέων monoblock και χρησιμοποιώ καμπύλη κλιματικής συσχέτισης , η οποία είναι ρυθμισμένη να δίνει  65 βαθμούς τα νερά στους -5 και 45 στους 22. Θα ήθελα αν κάποιος έχει midea να μου γράψει τις δικές του ρυθμίσεις για να δοκιμάσω γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχει σχετικα μεγάλη κατανάλωση.ευχαριστω. Η αντλία τροφοδοτεί σώματα 

Χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να ξέρω τις κλιματολογικές συνθήκες που επικρατούν εκεί που είσαι θεωρώ ότι έχεις πολύ ψηλά τη θερμοκρασία νερού (με δεδομένο ότι υπάρχει μόνωση στο σπίτι). Προσωπικά την αντλία μου (Lg 14kw) την έχω ρυθμισμένη στους 38 βαθμούς τα νερά για θερμοκρασία εξωτερική -10 και στους 30 για θερμοκρασία 20 βαθμών και εσωτερικά έχω μόνιμα 20 βαθμούς που μου είναι υπεραρκετή (με σώματα καλοφιρέρ). Το σπίτι μου είναι μονοκατοικία σε πλαγιά βουνού στα 600μ υψόμετρο, εκτεθειμένο από παντού, με συχνούς και δυνατούς βοριάδες, πολλή βροχή, ομίχλη και παγωνιά (αν και φέτος δεν είχε ιδιαίτερο χειμώνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Τον φετινό χειμώνα, τον περάσαμε εκτός νησιού, σε πόλη της βόρειας Ελλάδας, όπου έχουμε ιδιόκτητο σπίτι 150τ.μ περίπου (μονοκατοικία) με καλοριφέρ πετρελαίου. Σε έναν πολύ ήπιο χειμώνα χρειάστηκε 2+ τόνους πετρέλαιο. Τουτέστιν 3.000€...

Κάποια στιγμή κάτι έπαθε ο λέβητας, μέχρι να έρθει ο τεχνικός, ξέρετε περνάνε πολλά από το μυαλό του ανθρώπου, σκέφτηκα πως αν χάλασε γιατί είναι και 30+ ετών (παλιά ήταν μόνιμη κατοικία), δεν θα τον αντικαταστήσω με πετρελαίου. Αρχίσανε οι σκέψεις. Η πρώτη ήταν αντλία θερμότητας. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε άμεσα με αντικατάσταση εγκέφαλου.

Όμως σε συνδυασμό με το κόστος η ιδέα της αντλίας θερμότητας έμεινε. Με συζητήσεις και σκέψεις άρχισα έρευνα ώστε να μπορέσω να μπω στο επόμενο Εξοικονομώ μιας και χρειάζεται και άλλες εργασίες το σπίτι, όπως τέντες, αντικατάσταση κουφωμάτων κλπ.

Θέλω λοιπόν από εσάς (όσοι γνωρίζουν) που να κινηθώ για αντλία, τι να προσέξω και όλα τα σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ τους ειδικούς. Μετά από ταλαιπωρία μεγάλη καταφέραμε να μπούμε στην τελική ευθεία του Εξοικονομώ. Μετά από πολύ πίεση σε γονείς κατάφερα να τους πείσω να βάλουμε αντλία. Η όλη διαδικασία έγινε με την partners που εδρεύει στην Καβάλα.

Μας πρότειναν αυτές τις 3 αντλίες :

ARISTON NIMBUS POCKET 50 M NET R32

GREE GRS-CQ6.0PD/NHG4-E

LG HM051MR.U44

Στην πρώτη πληρώνουμε 180€ έξτρα για όλο το πρόγραμμα, στην δεύτερη μηδέν και στην τρίτη 850€. 

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει η διαφορα της lg στο ποσο αυτό, καθώς δεν υπάρχει πρόβλημα να δώσουμε τα παραπάνω χρήματα.

Η άλλη μου ερώτηση είναι γιατί μας συστήνουν τόσο μικρή ενώ το σπίτι είναι 114τμ; Είπαν ότι με βάση τις εργασίες που θα γίνουν (μόνωση κουφώματα) χρειαζόμαστε 3,2cop και αυτές είναι 5 για να είμαστε άνετοι.

Δεν έχω ιδέα από απόδοση κλπ , το μόνο που ξερω είναι ότι αφού είναι επιδοτούμενο δεν αξίζει να πάμε στο αέριο.

Επισης στο κόστος έχουν μπει όλες οι εργασίες συν 3 έξτρα σώματα που θα χρειαστούν και ο καθαρισμός τους λόγο του ότι είναι αδούλευτα χρόνια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Χαιρετώ τους ειδικούς. Μετά από ταλαιπωρία μεγάλη καταφέραμε να μπούμε στην τελική ευθεία του Εξοικονομώ. Μετά από πολύ πίεση σε γονείς κατάφερα να τους πείσω να βάλουμε αντλία. Η όλη διαδικασία έγινε με την partners που εδρεύει στην Καβάλα.

Μας πρότειναν αυτές τις 3 αντλίες :

ARISTON NIMBUS POCKET 50 M NET R32

GREE GRS-CQ6.0PD/NHG4-E

LG HM051MR.U44

Στην πρώτη πληρώνουμε 180€ έξτρα για όλο το πρόγραμμα, στην δεύτερη μηδέν και στην τρίτη 850€. 

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει η διαφορα της lg στο ποσο αυτό, καθώς δεν υπάρχει πρόβλημα να δώσουμε τα παραπάνω χρήματα.

Η άλλη μου ερώτηση είναι γιατί μας συστήνουν τόσο μικρή ενώ το σπίτι είναι 114τμ; Είπαν ότι με βάση τις εργασίες που θα γίνουν (μόνωση κουφώματα) χρειαζόμαστε 3,2cop και αυτές είναι 5 για να είμαστε άνετοι.

Δεν έχω ιδέα από απόδοση κλπ , το μόνο που ξερω είναι ότι αφού είναι επιδοτούμενο δεν αξίζει να πάμε στο αέριο.

Επισης στο κόστος έχουν μπει όλες οι εργασίες συν 3 έξτρα σώματα που θα χρειαστούν και ο καθαρισμός τους λόγο του ότι είναι αδούλευτα χρόνια.

Αν σου ειπαν οτι χρειαζεσαι αυτο το cop και οχι τοσα kw,φιλε μου μαλλον δεν εχουν ιδεα 

Μελετη θερμανσης εκανες σε μηχανολογο μηχανικο;

Αν δεν εχει μελετη θερμανσης η οποια θα σου λεει,τι σωληνωσεις θα βαλεις,τι σωματα,τι αντλια θερμοτητας,τι δοχειο διαστολης,τι buffer,και δεν γινουν ολα απο τον εγκαταστατη κατα γραμμα μην κανεις τιποτε.

Ουτε ζεστη θα χεις προφανως, ουτε οικονομικα θα λειτουργει.

Μην λυπηθεις να δωσεις 300-500 ευρω να κανεις σε εναν μηχανολογο μηχανικο την μελετη.

Μετα αυτος θα ναι ο μονος υπευθυνος.

Και φυσικα κατα γραμμα φιλτρα κλπ οτι λεει το manual της αντλιας.

Επεξ/σία από Giannis80x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Giannis80x said:

Αν σου ειπαν οτι χρειαζεσαι αυτο το cop και εχει τοσα kw,φιλε μου μαλλον δεν εχουν ιδεα 

Μελετη θερμανσης εκανες σε μηχανολογο μηχανικο;

Αν δεν εχει μελετη θερμανσης η οποια θα σου λεει,τι σωληνωσεις θα βαλεις,τι σωματα,τι αντλια θερμοτητας,τι δοχειο διαστολης,τι buffer,και δεν γινουν ολα απο τον εγκαταστατη κατα γραμμα μην κανεις τιποτε.

Ουτε ζεστη θα χεις προφανως, ουτε οικονομικα θα λειτουργει.

Μην λυπηθεις να δωσεις 300-500 ευρω να κανεις σε εναν μηχανολογο μηχανικο την μελετη.

Μετα αυτος θα ναι ο μονος υπευθυνος.

Και φυσικα κατα γραμμα φιλτρα κλπ οτι λεει το manual της αντλιας.

Εγώ την εντύπωση ότι έγιναν αυτές οι μελέτες που λες από μηχανολόγο τον τους, ο οποίος ήρθε στον χώρο μέτρησε , είδε τα σώματα και μας είπε ότι 3 θέλουν αλλαγή γιατί δεν φτάνουν για τον χώρο και μετά με βάση την μόνωση που θα μπει είπε ότι χρειάζεται αντλία με αυτήν την επιδοση(;) 

Δεν γνωρίζω πολλά, γι αυτό και ρώτησα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Smells trouble.

Πρέπει η μελέτη που θα γίνει να απαντάει στα κάτωθι:

1. Ποια είναι η θερμοκρασία άνεσης σχεδιασμού (20, 21, 22 βαθμοί; - παραδοχή)

2. Ποια είναι η ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία σχεδιασμού; (Παραδοχή)

3. Ποιες είναι οι απώλειες κάθε χώρου και συνολικά; (υπολογισμοί - μετρήσεις)

4. Σε τί θερμοκρασία νερού θα σχεδιαστεί να δουλεύει το σύστημα θέρμανσης;

5. Τα καλοριφέρ επαρκούν να ανταπεξέλθουν στις απώλειες, σε αυτή τη θερμοκρασία λειτουργίας ή θέλουν αύξηση μεγέθους;

6. Από τον πίνακα χαρακτηριστικών της αντλίας, ελέγχεται αν καλύπτονται οι ανωτέρω απαιτήσεις και καθορίζεται η διαστασιολόγηση της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Εγώ την εντύπωση ότι έγιναν αυτές οι μελέτες που λες από μηχανολόγο τον τους, ο οποίος ήρθε στον χώρο μέτρησε , είδε τα σώματα και μας είπε ότι 3 θέλουν αλλαγή γιατί δεν φτάνουν για τον χώρο και μετά με βάση την μόνωση που θα μπει είπε ότι χρειάζεται αντλία με αυτήν την επιδοση(;) 

Δεν γνωρίζω πολλά, γι αυτό και ρώτησα εδώ

Ζητα να δεις την μελετη πριν προχωρησεις.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντλία απο όσο έχω καταλάβει για να δουλέψει σωστά δηλαδή οικονομικά αφου γιαυτό το λόγο υπάρχει πρέπει

- Να γίνει σωστή εγκατάσταση, κατι αρκετά δύσκολο γιατι αντε να βρεις κάποιον που θα την βάλει σωστά...

-Να γίνει σωστή ρύθμιση, επίσης δύσκολο που να ξέρω ποιος ξέρει να την ρυθμίσει σωστά?

-Να έχεις ιδανικά ενδοδαπέδια....

Αν λάβουμε υπόψιν οτι ακομα και στις μέρες μας κάνεις εκγατάσταση λεβητα πετρελαίου και ο υδρυλικός που σου κάνει την εγκατάσταση δεν ξέρει τι κάνει. Απλά ΔΕΝ θελω να μπλέξω με κάτι καινούριο και με εγκαταστάτες που αμφιβάλω αν ξέρουν να κάνουν σωστή εγκατάσταση..

Δυστηχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει επίσημη πιστοποίηση και αυστηρός έλεγχος. Ο κάθε ένας βαφτίζει τον εαυτό του θερμουδραυλικό...

 Επίσης κάποιες εταιρίες σου πουλάνε κάτι και μετα εξαφανίζονται....

Εγω δεν θα το ρίσκαρα γιατι δεν εχω ορεξη να κατσω να ψάξω ποιος ξέρει και ποιος δεν ξέρει...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...