Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/3/2024 στις 4:21 ΜΜ, mechpanos είπε

Γι'αυτό σου βγάζει σφάλμα. Όταν πάει να ανεβάσει παροχή δεν μπορεί από αυτή τη σωλήνα και βγάζει flow error. Ξήλωμα και άλλαγμα με Φ50 PPR.

Προσοχή στα PPR ο εγκαταστάτης μπορει να μικρύνει τη διατομή απο κακή κόλληση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Προσοχή στα PPR ο εγκαταστάτης μπορει να μικρύνει τη διατομή απο κακή κόλληση

Άμα είναι μπαστούνι και δεν ξέρει να κολλάει, ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα. Μένω στην Αθήνα (Αχαρνές) σε μονοκατοικία τριόροφη 130m2 . Το σπίτι ειναι του 2010.

Θέλω να μπώ στο επόμενο εξοικονομώ και σκέφτομαι για αντλία θερμότητας (να τα συνδέσω με τα υπάρχοντα σώματα) και φυσικά και κάποια θερμοπρόσοψη. Ψάχνω για κάποιο μηχανικό να μου κάνει μια μελέτη και φυσικά αν αναλαμβάνει και το εξοικονώ και το κατασκευαστικό κομμάτι διότι δεν βρίσκω κάποιον. Είτε θα είναι αδιάφοροι ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται (ειδικά στο θέμα αντλίας). Πήγα και στην έκθεση ενέργειας την προηγόυμενη εβδομάδα και είδα διάφορες εταιρείες (είδα και το νέο ψυκτικό μέσο r290) και εκεί κατάλαβα οτι αυτοί απλά κουμπώνουν την αντλία, για όλο το υπόλοιπο κομμάτι της προεγκατάσταης πρέπει να βρείς εσύ υδραυλικό κλπ (τρέχα γύρευε δλδ, αντε να βρείς ποιος είναι αυτός που ξέρει και ειδικά με αυτά που διαβάζω σε προηγούμενες σελίδες). Αν έχετε να προτείνετε κάποιον απο τον οποίο να μείνατε ευχαριστημένοι, ευχαρίστως να μου τον προτείνεται. Αν έχετε να με συμβουλέψετε κάτι άλλο σχρτικά με το εξοικονομώ, μάρκα αντλίας θερμότητας προτεινόμενη κλπ κλπ πολύ ευχαρίστως επίσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από tziminhio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά! 

Μιας και είναι λίγος καιρός που άρχισα να ασχολούμαι με τις ρυθμίσεις της αντλίας και την αντιστάθμιση θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες  για τη "λειτουργία" της καμπύλης αντιστάθμισης. 

Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα έχω μια daikin altherma και θέλω να καταλάβω πως λειτουργεί η καμπύλη. 

Για παράδειγμα πριν λίγες μέρες την έβαλα για θερμοκρασία -10 να έχω νερά πρασαγωγης 52°C και για +16 νερά 38°C. Αν το αλλάξω π.χ. χαμηλή -5 νερά στους 50 και ψηλή +19 νερά 38 βαθμούς, τι περίπου αλλάξει; Γενικότερα πως με επηρεάζει πειράζοντας τη χαμηλότερη και την ψηλότερη θερμοκρασία στην καμπύλη αντιστάθμισης; 

Ευχαριστώ πολύ! 

Επεξ/σία από Titarasaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Καλημέρα παιδιά! 

Μιας και είναι λίγος καιρός που άρχισα να ασχολούμαι με τις ρυθμίσεις της αντλίας και την αντιστάθμιση θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες  για τη "λειτουργία" της καμπύλης αντιστάθμισης. 

Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα έχω μια daikin altherma και θέλω να καταλάβω πως λειτουργεί η καμπύλη. 

Για παράδειγμα πριν λίγες μέρες την έβαλα για θερμοκρασία -10 να έχω νερά πρασαγωγης 52°C και για +16 νερά 38°C. Αν το αλλάξω π.χ. χαμηλή -5 νερά στους 50 και ψηλή +19 νερά 38 βαθμούς, τι περίπου αλλάξει; Γενικότερα πως με επηρεάζει πειράζοντας τη χαμηλότερη και την ψηλότερη θερμοκρασία στην καμπύλη αντιστάθμισης; 

Ευχαριστώ πολύ! 

Αλλάζει η απόκριση της αντλίας, στις μεταβολές της εξωτερικής θερμοκρασίας. Τα σημεία θα πρέπει να καθοριστούν, ανάλογα με την συμπεριφορά της κατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αλλάζει η απόκριση της αντλίας, στις μεταβολές της εξωτερικής θερμοκρασίας. Τα σημεία θα πρέπει να καθοριστούν, ανάλογα με την συμπεριφορά της κατοικίας.

Σ'ευχαριστώ πολύ! 

Αν κάνω τη μεταβολή που έγραψα πιο πάνω, να ανεβάσω την κατώτερη και ανώτερη θερμοκρασία θα έχω για παράδειγμα λίγο υψηλότερη θερμοκρασία στο σπίτι ή καμμία σχέση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Titarasaudi είπε

Σ'ευχαριστώ πολύ! 

Αν κάνω τη μεταβολή που έγραψα πιο πάνω, να ανεβάσω την κατώτερη και ανώτερη θερμοκρασία θα έχω για παράδειγμα λίγο υψηλότερη θερμοκρασία στο σπίτι ή καμμία σχέση; 

Φτιάχνεις μια αρχική καμπύλη. Μετά αναλόγως του καιρού παρατηρείς συμπεριφορά και τροποποιείς. 

Τουτέστιν αν κάνει κρύο και κρυώνεις, ανεβάζεις την θερμοκρασία νερών στην χαμηλή θερμοκρασία. Αν ζεσταίνεσαι, την κατεβάζεις. 

Στις ζεστές μέρες, βλέπεις αν έχει ζέστη και κρυώνεις ανεβάζεις, αν ζεσταίνεσαι κατεβάζεις, την θερμοκρασία νερών στην υψηλή θερμοκρασία. 

Τα σημεία των θερμοκρασιών που θα επιλέξεις εξαρτώνται από τις συνθήκες της περιοχής, εγώ έχω βάλει 0 και 20 βαθμούς, αν ήμουν Β. Ελλάδα μπορεί να έβαζα και -5 -10 αλλά πάλι 20 θα άφηνα την μεγάλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG CH14

Τι σκατα σημαινει αυτο το CH14 error στην LG Therma ?

https://www.google.com/search?sa=X&sca_esv=34178eb96b5aeaa8&rlz=1C1YTUH_enGR1003GR1003&cs=0&tbm=vid&sxsrf=ACQVn08jOqtHAM-ZFwoVeE3cOtxFEzi7kQ:1709576627528&q=LG+Therma+V+CH+14&ved=2ahUKEwixlOacnduEAxWIxgIHHckTBOcQ8ccDegQIEhAG&biw=1536&bih=695&dpr=1.25

Μου χει σπασει τα νευρα! 30 φορες εχει δουλεψει η αντλια, 10 φορες εχει κολλησει σε αυτη την μαλακια και δεν δουλευει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, andreaspA είπε

LG CH14

Τι σκατα σημαινει αυτο το CH14 error στην LG Therma ?

https://www.google.com/search?sa=X&sca_esv=34178eb96b5aeaa8&rlz=1C1YTUH_enGR1003GR1003&cs=0&tbm=vid&sxsrf=ACQVn08jOqtHAM-ZFwoVeE3cOtxFEzi7kQ:1709576627528&q=LG+Therma+V+CH+14&ved=2ahUKEwixlOacnduEAxWIxgIHHckTBOcQ8ccDegQIEhAG&biw=1536&bih=695&dpr=1.25

Μου χει σπασει τα νευρα! 30 φορες εχει δουλεψει η αντλια, 10 φορες εχει κολλησει σε αυτη την μαλακια και δεν δουλευει.

 

Ροή του νερου στο συστημα μπορεί να θέλει καθαρισμα το φίλτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, iordanis78 είπε

Ροή του νερου στο συστημα μπορεί να θέλει καθαρισμα το φίλτρο

το μαγνητικο ?

και το επιασε μεσα στο κρυο και στην βροχη ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, andreaspA είπε

το μαγνητικο ?

και το επιασε μεσα στο κρυο και στην βροχη ?

 

Φώναξε το σέρβις, αν δεν είναι το φίλτρο (μαγνητικό+σίτας) μπορεί να έχει πρόβλημα το αισθητήριο ροής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Φώναξε το σέρβις, αν δεν είναι το φίλτρο (μαγνητικό+σίτας) μπορεί να έχει πρόβλημα το αισθητήριο ροής.

εστειλα ηδη μηνυμα στον Λάμπη. Νομιζω θα ερθει αυριο. Τωρα ψιλοδουλευει... μετα απο 5-6 φορες που της κατεβασα το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, andreaspA είπε

εστειλα ηδη μηνυμα στον Λάμπη. Νομιζω θα ερθει αυριο. Τωρα ψιλοδουλευει... μετα απο 5-6 φορες που της κατεβασα το ρευμα.

Αν είναι πρωτη φορα που την δουλεύεις είναι η σιτα έχει γεμίσει μακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, iordanis78 είπε

Αν είναι πρωτη φορα που την δουλεύεις είναι η σιτα έχει γεμίσει μακα

Δεν ειναι η πρωτη φορα. Εχει δουλεψει λιγο, και γεγονος οτι το νερο εδω στην περιοχη ειναι αθλιο.

Ποια σιτα? στο μαγνητικο φιλτρο απο κατω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Δεν ειναι η πρωτη φορα. Εχει δουλεψει λιγο, και γεγονος οτι το νερο εδω στην περιοχη ειναι αθλιο.

Ποια σιτα? στο μαγνητικο φιλτρο απο κατω ? 

Μέσα στο μηχάνημα έχει μια σίτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...