Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα, είμαι άσχετος με αντλίες θερμότητας αλλά θέλω να μάθω ένα δύο πραγματάκια, σχετικά με την σωστή λειτουργία της καί οικονομικότερη βέβαια, η αντλία μου είναι Hitachi  αν θυμάμαι καλά 6kw  για σπίτι 114τμ καλά σχετικά μονωμένο, και νομίζω καίει αρκετά για τόν χρόνο λειτουργίας τής και εξηγούμε ανεβάζω θερμοκρασία κάθε απόγευμα στους 21-22 βαθμούς τό βράδυ όταν πέφτουμε για ύπνο την χαμηλώνω στους 18 οπότε σβήνει, όταν ξαναπάρει δουλεύει για κανά 15λεπτο με πολύ υψηλή ταχύτητα αλλά κάνει και αρκετά Σταρτ στοπ, τά νερά τα έχω στους 48-49 βαθμούς,τα φώτα σας παρακαλώ; υπόψη δεν γνωρίζω τι είναι η αντιστάθμιση ούτε η καμπύλη και θά ήθελα να ενημερωθώ αν και εφόσον χρειαστεί να ρυθμιστεί νά τό κάνω, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα . Βρήκα εδώ αυτό το θέμα και θέλω να ρωτήσω . Έβαλα εδώ και 3 μέρες την daikin EDLA09D3V3. Διαμερισμα στον 3ο σε 5οροφη οικοδομη. Έκανα και άλλες εργασίες με το εξοικονομω κουφώματα και μονωση. Έχω σώματα καλοριφέρ κάποια είναι μόνοσωληνια. (Δεν έχουν ξεχωριστή γραμμή όλα)

1 το χειρηστηριο είναι και θερμοστάτης η απατειται ξεχωριστή αγορά του madoka thermostat? 

2. Από την αρχή που εγκαταστάθηκε έβγαλε σφάλμα ροής παροχής H7-06 . Η πίεση είναι σωστή 1,6 bar.  ρωτήσαμε στην daikin θέλει η αντλία τουλάχιστον 22λιτρα/min ενώ έχει 13.8 . Η ένδειξη αναγράφει στις πληροφορίες στο χειρηστηριο. Κάναμε bypass αλλά τα νερά δεν πάνε όλα στα σώματα καλοριφερ οπότε δεν ζεσταίνονται καλα.

Ποιος ο σωστός τρόπος επίλυσης του προβλήματος? Τοποθετηση Bufer ? Κυκλοφόρητης έξτρα σε σειρά? Και τα δύο? 

Καλησπέρα . Βρήκα εδώ αυτό το θέμα και θέλω να ρωτήσω . Έβαλα εδώ και 3 μέρες την daikin EDLA09D3V3. Διαμερισμα στον 3ο σε 5οροφη οικοδομη. Έκανα και άλλες εργασίες με το εξοικονομω κουφώματα και μονωση. Έχω σώματα καλοριφέρ κάποια είναι μόνοσωληνια. (Δεν έχουν ξεχωριστή γραμμή όλα)

1 το χειρηστηριο είναι και θερμοστάτης η απατειται ξεχωριστή αγορά του madoka thermostat? 

2. Από την αρχή που εγκαταστάθηκε έβγαλε σφάλμα ροής παροχής H7-06 . Η πίεση είναι σωστή 1,6 bar.  ρωτήσαμε στην daikin θέλει η αντλία τουλάχιστον 22λιτρα/min ενώ έχει 13.8 . Η ένδειξη αναγράφει στις πληροφορίες στο χειρηστηριο. Κάναμε bypass αλλά τα νερά δεν πάνε όλα στα σώματα καλοριφερ οπότε δεν ζεσταίνονται καλα.

Ποιος ο σωστός τρόπος επίλυσης του προβλήματος? Τοποθετηση Bufer ? Κυκλοφόρητης έξτρα σε σειρά? Και τα δύο? 

3. Κάποιο από τα σώματα είχε σκουριάσει και το άλλαξα με νέο. Αλλά δεν ανεβάζει θερμοκρασία όσο τα άλλα . Αν και σε δύο έχω την ποιο ψηλή στα άλλα 3 μέτρια και στο ένα το νέο χαμηλή. Τι να φταίει?

Επεξ/σία από gtok34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gtok34 είπε

Ποιος ο σωστός τρόπος επίλυσης του προβλήματος?

Φωνάζεις το εγκατάσταση σου να σου επίλυση το πρόβλημα τι στιγμή που πληρώθηκε και έχεις και κάποια εγγύηση καλής λειτουργίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πάρε το Madoka.

2. Η πιο αποτελεσματική λύση είναι η δημιουργία πρωτεύοντος-δευτερεύοντος, με τοποθέτηση buffer και επιλογή κατάλληλου κυκλοφορητή για να διαχειριστεί την παροχή στο δευτερεύον κύκλωμα.

3. Αν τα σώματα είναι σε σειρά μεταξύ τους, πάει το θερμό νερό στο 1ο χάνει κάποια θερμοκρασία, πάει στο 2ο χάνει κι άλλη, και φτάνει στο 3ο απλά χλιαρό. Η πιο πιθανή εξήγηση είναι αυτή. Κάνε και καμιά εξαέρωση για καλό και για κακό, πάντως.

Επίσης για την σωστή επιλογή λύσης απευθύνσου σε έμπειρο μηχανολόγο μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

1. Πάρε το Madoka.

Αυτός ο θερμοστάτης τι πλεονεκτήματα έχει; 

Θα μπορούσα να τον τοποθετήσω και εγώ στην δικιά μου Daikin Altherma που είναι 8ετιας ή δε θα βοηθούσε κάπου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Titarasaudi είπε

Αυτός ο θερμοστάτης τι πλεονεκτήματα έχει; 

Θα μπορούσα να τον τοποθετήσω και εγώ στην δικιά μου Daikin Altherma που είναι 8ετιας ή δε θα βοηθούσε κάπου; 

Δεν έχει κάποιο ιδιαίτερα σημαντικό πλεονέκτημα, απλά χωρίς αυτό η αντλία δεν βλέπει θερμοκρασία και παίζει μόνο με τα νερά. Το άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να κάνει modulate την καμπύλη της αντιστάθμισης ανάλογα με την θερμοκρασία του χώρου και την επιθυμητή. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει, και χωρίς αυτό, με τον απλό αισθητήρα χώρου. 

Επίσης έχει επάνω επικοινωνία Bluetooth, νομίζω...

Δεν ξέρω αν λειτουργεί και σε παλιότερες σειρές αντλιών, θα πρέπει να δεις στο manual του με ποιες σειρές είναι συμβατό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, giannnis122 είπε

Φωνάζεις το εγκατάσταση σου να σου επίλυση το πρόβλημα τι στιγμή που πληρώθηκε και έχεις και κάποια εγγύηση καλής λειτουργίας 

δυστυχως δεν ειμαι ευχαριστημενος γιαυτο και ρωτω εδω. Εδω ακομα δεν μου δωσε το manual το διαβαζει μου πε. μαλλον πρωτη φορα βαζει daikin και προφανως αλλη αντλια δεν του ειχε βγαλει παρομοιο προβλημα. 

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

1. Πάρε το Madoka.

2. Η πιο αποτελεσματική λύση είναι η δημιουργία πρωτεύοντος-δευτερεύοντος, με τοποθέτηση buffer και επιλογή κατάλληλου κυκλοφορητή για να διαχειριστεί την παροχή στο δευτερεύον κύκλωμα.

3. Αν τα σώματα είναι σε σειρά μεταξύ τους, πάει το θερμό νερό στο 1ο χάνει κάποια θερμοκρασία, πάει στο 2ο χάνει κι άλλη, και φτάνει στο 3ο απλά χλιαρό. Η πιο πιθανή εξήγηση είναι αυτή. Κάνε και καμιά εξαέρωση για καλό και για κακό, πάντως.

Επίσης για την σωστή επιλογή λύσης απευθύνσου σε έμπειρο μηχανολόγο μηχανικό.

1. Αρα να υποθεσω οτι το κοντρολ της αντλιας το μαυρο δεν εχει θερμοστατη μεσα? Δηλαδη αν εγω θελω να βαλω την αντλια αν δουλεψει οχι με τα ζεστα νερα αλλα με θερμοκρασια χωρου δεν παιρνει απο πουθενα ενδειξη θερμοκρασίας?? αυτο φαουλ για τοσο ακριβη αντλια της Daikin. θα επρεπε να δινει ενα μεσα στο κοντρολ τουλαχιστον. Ολα εξτρα? το wifi εξτρα και ο θερμοστατης εξτρα? 😒

2. ωραια εδω δεν θελω ομως να κανω την αντλια on off καπου διαβασα οτι αν βαλεις buffer ενω ειναι inverter την μετατρεπεις σε on off. προφανως γιατι οταν δινει ζεστα νερα το buffer σταματα η αντλια να δουλευει. Θελει νομιζω μια συνδεσμολογια συγκεκριμενη σε σειρα στην εξοδο νομιζω κατι τετοιο. δεν θελω να εχω ζεστο νερο χρησης παρα μονο να βοηθησει στην αυξηση της ροης. 

3. εξαερωσεις καναμε σε τριψηφιο νουμερο εδω και μια εβδομαδα....χαχαχα. Μονοσωληνια ειναι καποια εχει 4 παροχες για ζεστο προς τα καλοριφερ και ειναι 7 συνολο οι απαιτησεις. οποτε μπορει να ειναι ειτε απο 2 2 2 και 1 (ισως το boiler) παντως απο τα σωματα τα 6 τα δυο ειναι τα ποιο ζεστα περιπου 4 βαθμους κατω απο την θερμοκρασια εξοδου πχ 50 θα ειναι 46 τα αλλα τρια ειναι 42 και το ενα 37. Και αυτο που ειναι 37 η πλακα ειναι οτι ειναι στο βορα. Εκει εβαλα μεγαλυτερο σωμα γιανα εξισοροπηθει η κατασταση αλλα ειναι ποιο ψυχρο το δωματιο. 

Επεξ/σία από gtok34
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gtok34 είπε

δυστυχως δεν ειμαι ευχαριστημενος γιαυτο και ρωτω εδω. Εδω ακομα δεν μου δωσε το manual το διαβαζει μου πε. μαλλον πρωτη φορα βαζει daikin και προφανως αλλη αντλια δεν του ειχε βγαλει παρομοιο προβλημα. 

1. Αρα να υποθεσω οτι το κοντρολ της αντλιας το μαυρο δεν εχει θερμοστατη μεσα? Δηλαδη αν εγω θελω να βαλω την αντλια αν δουλεψει οχι με τα ζεστα νερα αλλα με θερμοκρασια χωρου δεν παιρνει απο πουθενα ενδειξη θερμοκρασίας?? αυτο φαουλ για τοσο ακριβη αντλια της Daikin. θα επρεπε να δινει ενα μεσα στο κοντρολ τουλαχιστον. Ολα εξτρα? το wifi εξτρα και ο θερμοστατης εξτρα? 😒

2. ωραια εδω δεν θελω ομως να κανω την αντλια on off καπου διαβασα οτι αν βαλεις buffer ενω ειναι inverter την μετατρεπεις σε on off. προφανως γιατι οταν δινει ζεστα νερα το buffer σταματα η αντλια να δουλευει. Θελει νομιζω μια συνδεσμολογια συγκεκριμενη σε σειρα στην εξοδο νομιζω κατι τετοιο. δεν θελω να εχω ζεστο νερο χρησης παρα μονο να βοηθησει στην αυξηση της ροης. 

3. εξαερωσεις καναμε σε τριψηφιο νουμερο εδω και μια εβδομαδα....χαχαχα. Μονοσωληνια ειναι καποια εχει 4 παροχες για ζεστο προς τα καλοριφερ και ειναι 7 συνολο οι απαιτησεις. οποτε μπορει να ειναι ειτε απο 2 2 2 και 1 (ισως το boiler) παντως απο τα σωματα τα 6 τα δυο ειναι τα ποιο ζεστα περιπου 4 βαθμους κατω απο την θερμοκρασια εξοδου πχ 50 θα ειναι 46 τα αλλα τρια ειναι 42 και το ενα 37. Και αυτο που ειναι 37 η πλακα ειναι οτι ειναι στο βορα. Εκει εβαλα μεγαλυτερο σωμα γιανα εξισοροπηθει η κατασταση αλλα ειναι ποιο ψυχρο το δωματιο. 

1. Συμφωνώ αλλά αυτοί αποφάσισαν να κάνουν χειριστήριο που είναι μόνο χειριστήριο...τί να τους πεις....

2. Μιλάμε για μικρό buffer 80-100lt όχι κανένα γαϊδούρι δοχείο αδράνειας, όπου ισχύει αυτό που έχεις διαβάσει. Τα 100lt πρόσθετουν απλά την απαιτούμενη ποσότητα νερού στο κύκλωμά σου, για να δουλεύει απρόσκοπτα η αντλία. Τώρα για το συγκεκριμένο σφάλμα δεν είμαι 100% σίγουρος θα πρέπει να ρίξω μια ματιά στο manual τί σημαίνει, μπορεί απλά να μην έχεις την απαιτούμενη ποσότητα νερού οπότε ένα buffer μικρό σε σειρά στα επιστρεφόμενα θα βοηθούσε πολύ. Σε διαφορετική περίπτωση το βάζεις παράλληλα με την αντλία, μπαινοβγαίνει το ζεστό νερό εκεί σε ότι ροή αρέσει στην αντλία, και βάζεις ένα 2ο κυκλοφορητή να παίρνει από το buffer και να δίνει στο κύκλωμα των σωμάτων. 

3. Αυτό θα είναι σε σειρά, θα έχει και μια ψιλοαπώλεια στο δρόμο από την σωλήνωση, έτσι εξηγείται κατά 99%. Παλιά με το πετρέλαιο που έστελνε ξέρω γω 70-80 βαθμούς δεν γινόταν αντιληπτό, τώρα γίνεται. Αν θες κάνε μια δοκιμή και κλείσε εντελώς το διακόπτη από το προηγούμενο σώμα να το κάνεις bypass, να δεις τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/02/2024 at 09:22, κούκος said:

καλημέρα, είμαι άσχετος με αντλίες θερμότητας αλλά θέλω να μάθω ένα δύο πραγματάκια, σχετικά με την σωστή λειτουργία της καί οικονομικότερη βέβαια, η αντλία μου είναι Hitachi  αν θυμάμαι καλά 6kw  για σπίτι 114τμ καλά σχετικά μονωμένο, και νομίζω καίει αρκετά για τόν χρόνο λειτουργίας τής και εξηγούμε ανεβάζω θερμοκρασία κάθε απόγευμα στους 21-22 βαθμούς τό βράδυ όταν πέφτουμε για ύπνο την χαμηλώνω στους 18 οπότε σβήνει, όταν ξαναπάρει δουλεύει για κανά 15λεπτο με πολύ υψηλή ταχύτητα αλλά κάνει και αρκετά Σταρτ στοπ, τά νερά τα έχω στους 48-49 βαθμούς,τα φώτα σας παρακαλώ; υπόψη δεν γνωρίζω τι είναι η αντιστάθμιση ούτε η καμπύλη και θά ήθελα να ενημερωθώ αν και εφόσον χρειαστεί να ρυθμιστεί νά τό κάνω, ευχαριστώ.

https://www.youtube.com/watch?v=Bh6X5-UMotw&list=PLa_cY4oQlxWtpWaKTDPFqMxEG96CRKR6D&index=9

Αν έχεις το ίδιο κοντρόλ όπως στο βίντεο δες το προσεκτικά και βάλε την αντιστάθμιση. 

Και σε μας ο εγκαταστάτης την κάρφωσε στους 55 βαθμούς γιατί δεν ήξερε τίποτε περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2024 στις 11:41 ΠΜ, gtok34 είπε

Καλησπέρα . Βρήκα εδώ αυτό το θέμα και θέλω να ρωτήσω . Έβαλα εδώ και 3 μέρες την daikin EDLA09D3V3. Διαμερισμα στον 3ο σε 5οροφη οικοδομη. Έκανα και άλλες εργασίες με το εξοικονομω κουφώματα και μονωση. Έχω σώματα καλοριφέρ κάποια είναι μόνοσωληνια. (Δεν έχουν ξεχωριστή γραμμή όλα)

1 το χειρηστηριο είναι και θερμοστάτης η απατειται ξεχωριστή αγορά του madoka thermostat? 

2. Από την αρχή που εγκαταστάθηκε έβγαλε σφάλμα ροής παροχής H7-06 . Η πίεση είναι σωστή 1,6 bar.  ρωτήσαμε στην daikin θέλει η αντλία τουλάχιστον 22λιτρα/min ενώ έχει 13.8 . Η ένδειξη αναγράφει στις πληροφορίες στο χειρηστηριο. Κάναμε bypass αλλά τα νερά δεν πάνε όλα στα σώματα καλοριφερ οπότε δεν ζεσταίνονται καλα.

Ποιος ο σωστός τρόπος επίλυσης του προβλήματος? Τοποθετηση Bufer ? Κυκλοφόρητης έξτρα σε σειρά? Και τα δύο? 

Καλησπέρα . Βρήκα εδώ αυτό το θέμα και θέλω να ρωτήσω . Έβαλα εδώ και 3 μέρες την daikin EDLA09D3V3. Διαμερισμα στον 3ο σε 5οροφη οικοδομη. Έκανα και άλλες εργασίες με το εξοικονομω κουφώματα και μονωση. Έχω σώματα καλοριφέρ κάποια είναι μόνοσωληνια. (Δεν έχουν ξεχωριστή γραμμή όλα)

1 το χειρηστηριο είναι και θερμοστάτης η απατειται ξεχωριστή αγορά του madoka thermostat? 

2. Από την αρχή που εγκαταστάθηκε έβγαλε σφάλμα ροής παροχής H7-06 . Η πίεση είναι σωστή 1,6 bar.  ρωτήσαμε στην daikin θέλει η αντλία τουλάχιστον 22λιτρα/min ενώ έχει 13.8 . Η ένδειξη αναγράφει στις πληροφορίες στο χειρηστηριο. Κάναμε bypass αλλά τα νερά δεν πάνε όλα στα σώματα καλοριφερ οπότε δεν ζεσταίνονται καλα.

Ποιος ο σωστός τρόπος επίλυσης του προβλήματος? Τοποθετηση Bufer ? Κυκλοφόρητης έξτρα σε σειρά? Και τα δύο? 

3. Κάποιο από τα σώματα είχε σκουριάσει και το άλλαξα με νέο. Αλλά δεν ανεβάζει θερμοκρασία όσο τα άλλα . Αν και σε δύο έχω την ποιο ψηλή στα άλλα 3 μέτρια και στο ένα το νέο χαμηλή. Τι να φταίει?

Καλησπέρα,

Ταλαιπωρήθηκα για 1,5 χρόνο με το ίδιο σφάλμα (7Η-06) μιας και ο μηχανικός που ανέλαβε την ανακαίνιση και την εγκατάσταση ήταν ο ορισμός του αντιεπαγγελματία και δεν ασχολήθηκε με το θέμα μου. Ήρθαν διάφοροι υδραυλικοί, μηχανικοί της Daikin, ο καθένας έλεγε τη δική του εκδοχή, προστέθηκε buffer για να αυξήσουμε τα λίτρα του δικτύου και το πρόβλημα συνεχιζόταν. Το πρόβλημα τελικά λύθηκε αλλάζοντας τις σωλήνες από την αντλία μέχρι το κολεκτέρ. Οι παλιές σωλήνες ήταν PPR και μάλλον κατά την τοποθέτηση κάπου υπερθερμάνθηκαν και τσάκισαν με αποτέλεσμα την μειωμένη ροή νερού.

Προφανώς δε σημαίνει ότι έχεις το ίδιο πρόβλημα αλλά ίσως έχεις την ίδια τύχη με εμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Σε διαμέρισμα ορόφου 40τμ που θα ανακαινιστεί ριζικά για ιδιοκατοίκηση, αξίζει η επένδυση για αντλία θερμότητας ή θα ήταν προτιμότερο το φυσικό αέριο; 

Αναρωτιέμουν αν τα fancoil βγάζουν θέρμανση όπως του καλοριφέρ ή όπως του aircondition και αν διατηρείται κάπως η θερμοκρασία όταν κλείσεις την αντλία θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι τοσο χαλια οπως τα aircondition, αλλα προς τα εκει παει. Καλοριφερ δεν ειναι παντως.
Εγω φυσικο αεριο θα εβαζα, και ενα σπλιτακι για το καλοκαιρι να με δροσιζει.

Ασε που θα εχεις και αμεσα ζεστο νερο με το φυσικο αεριο.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα μόνωση κουφώματα και μετά σκέφτεσαι για Α.Θ. Αν το σπίτι είναι μονωμένο τότε μπορείς να δουλέψεις και σώματα αν υπάρχουν ήδη. Είναι η πιο ακριβή επιλογή, ίσως ενα λεβιτάκι αερίου να αξίζει καλύτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο ότι αυτό που λέμε "κλιματιστικό" ή "air condition" είναι στην πράξη (κατά την τεχνική ορολογία) "αντλία θερμότητας" καταλαβαίνεις ότι αυτό που θα βγάζουν τα fancoils είναι πρακτικά το ίδιο. Σε καμία δε περίπτωση δεν θα μοιάζει (ούτε καν θα πλησιάζει) στην αίσθηση του καλοριφέρ.

Πρόσθετο μείον, σε σχέση με το λέβητα αερίου που προτάθηκε, είναι και ο θόρυβος που κάνουν τα fancoils κατά την λειτουργία τους. Προφανώς παρόμοιος σε σχέση με a/c αλλά σίγουρα δυνατός σε σχέση με αέριο και "κλασσικά" καλοριφέρ.

Αν το σπίτι ήταν μεγάλο και θα έμπαινες σε διαδικασίες για α/θ με κανάλια για τη θέρμανση/ψύξη προφανώς τα πράγματα θα ήταν αλλιώς. Για μικρό διαμέρισμα όμως θεωρώ (προσωπική γνώμη) ότι δεν αξίζει.

Σημ. Αν όντως κάνεις "ριζική" ανακαίνιση και αν το σπίτι θα είναι γενικά σε χρήση, ειδικά κατά τη χειμερινή περίοδο, ίσως θα είχε νόημα να σκεφτείς και την ενδοδαπέδια θέρμανση, άσχετα από την πηγή της θερμότητας. Παρά τα τρωτά της (κόστος, καθυστέρηση μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας) έχει αρκετά υπέρ όπως ομοιόμορφη θερμοκρασία, οικονομία (μακροπρόθεσμα και πάντα συγκρινόμενη με τη συνεχή ευχάριστη ατμόσφαιρα το χειμώνα), απουσία θορύβων και (ειδικά για την περίπτωση σου με τους μικρούς χώρους) απελευθέρωση χώρου αφού δεν υπάρχει πουθενά fancoil ή κλασσικό καλοριφέρ και άρα όλοι οι τοίχοι και οι γωνίες είναι ελεύθεροι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...