Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει καποιος να με βοηθησει πως να την δουλευω με αντισταθμιση; Τι ακριβως κοιταω στις ρυθμισεις;

image.jpeg.b95c1ff802f93470ff7391dbaab6216e.jpeg

 

Ειναι καποια ρυθμιση απο τις παρακατω; Ή πρεπει να μπω στις εξειδικευμενες ρυθμισεις;

On 18/01/2024 at 19:45, sndev said:

στο αλλο σπιτι που χω λεβητα αεριου κ τα σώματα είναι σε σειρά σε κάποια φάση οι σωλήνες περνάνε μέσα από το πατάρι για να πάνε στα μέσα δωμάτιά.  εκεί επειδή ειναι το ψηλότερο σημείο μου βάλανε ετσι σαν κ του φιλου 2 εξαεριστικα να υπαρχουν λεει.. το παιζω παντως ακόμα οτι ειναι σε σειρα κ το σωμα που του ζεσταίνει μισό ειναι το τελευταίο  :P

ετσι ειναι λογο καιρου ανέβηκε αλλα στη χειρότερη έπρεπε να σου δώσει 35 -40 kw..

Αναμένουμε νεοτέρα!!

Αυτο μου ειπε ο συντηρητης, οτι το σωμα που ειναι κρυο το μισο, ειναι το τελευταιο! Και ειναι και ατυχια, καθως ειναι το μεγαλυτερο σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, Subzerog7 είπε

Θα πρέπει να δεις αν είναι υπερδιαστασιολογημένα τα σώματα και όχι σώματα τύπου φέτες άλλα πάνελ. Επίσης ένα πράγμα που λέω σε όλους όσου με ρωτάνε για αντλία, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΟΝΩΣΕΙΣ μην βάζετε αντλία. Δεν υπάρχει κανένα νόημα να επενδύσεις σε κάτι τόσο ακριβό αν δεν έχεις κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για να μειώσεις τις απώλειες σου. Έχω αντλία  μεσαίων θερμοκρασιών με σώματα κλασσικά πάνελ, την δουελεύω με αντιστάθμηση, σμαρτ θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα( εκτός της πετσετοκρεμάστρας στο μπάνιο) και ρελέ  (βασικά gateway θατο έλεγα)συνδεδεμένο με τις θερμοστατικές και την αντλία που κλείνει την αντλία όταν έχει πιάσει θερμοκρασία και η τελευταία κεφαλή. Ενδιάμεσα αντλίας και κολλεκτερ έχω 80λ buffer tank για να δίνει την ποσότητα νερού που χρειάζεται το δίκτυο για να δουλεύει σωστά ( το ζεσταίνει η αντλία σαν έξτρα σώμα και όταν χρειαστεί δίνει και το νερό έτοιμο ζεστό στα σώματα). Αν δεν έμπαινα στο εξοικονομώ να κάνω όλες τις μονώσεις (κουφώματα, θερμομόνωση υγρομόνωση ταράτσας, θερμοπρόσοψη κλπ) θα έβαζα ένα λέβητα υγραερίου με μπουκάλες (γιατί δεν περνάει φυσικό αέριο). Η αντλία αυτή τη στιγμή καίει 13 κιλοβατόρες τη μέρα (εντάξει δεν έχουμε και τρομερό κρύο στην Αθήνα) σε 100 τμ σπίτι μόνιμα οι θερμοστατικές στους 22. Μέρα νύχτα. Δεν υπάρχει στιγμή να έχω νιώσει κρύο μέσα στο σπίτι.  Πρώτα ελαχιστοποίησε τις απώλειες σου και μετά επένδυσε. (θα μπορούσα να καίω πετρέλαιο με λέβητα συμπήκνωσης με το 1/3 των χρημάτων της αντλίας και θα πλήρωνα λίγο παραπάνω σε πετρέλαιο. Προτίμησα την αντλία)

Ποια αντλία έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GR77-S είπε

Έχει γραφτεί δίπλα στους θεμελιώδεις νόμους της θερμοδυναμικής που περιγράφουν τις αντλίες θερμότητας. 

 

Ήρθε ο μηχανολόγος του προμηθευτή στο σπίτι σου να κάνει μετρήσεις, να ελέγξει τα κουφώματα, την μόνωση κλπ κλπ κλπ; Έκανε μελέτη θέρμανσης; Διαστασιολογησε τα σώματα, φαν κοιλ ή ότι άλλο σου πρότεινε να βάλεις;

Τα παραπάνω δεν θα σου τα κάνει κανένας δωρεάν γιατί απαιτούν χρόνο και ως γνωστόν ο χρόνος είναι χρήμα. Αν σου τα έκανε στο πλαίσιο εμπορικής πολιτικής του καταστήματος, να ξέρεις ότι είτε θα τα κρύψει στο κόστος είτε ότι απλά δεν έκανε τίποτα και σε κατευθύνει εκεί που θέλει το κατάστημα. 

Σόρρυ που είμαι απόλυτος, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι έχω γράψει παραπάνω 

Η αίσθηση να περπατάς ξυπόλυτος σε δροσιζομενο πλακάκι ενδοδαπεδιας είναι αντιστρόφως ανάλογη της αντίστοιχης σε λειτουργία θέρμανσης. Χίλιες φορές τα σπλιτ για ψύξη που δίνουν ευελιξία (άλλες ανάγκες έχω εγώ, άλλες τα παιδιά στο διπλανά δωμάτια και άλλες στην κουζίνα)

 

14 ώρες πριν, filipN είπε

Μερικοί υποστηρίζουν πως:

«Το άμεσο οικονομικό όφελος της μικρότερης αρχικής δαπάνης πολλές φορές το πληρώνεις πολλαπλάσια σε βάθος χρόνου.»

 

15 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Λ

Φυσικά θα πρέπει να πληρωθεί , κάτι που δεν αρέσει στον κόσμο που αγοράζει αντλία σαν να πηγαίνει σ. μάρκετ

Όταν το μεγαλύτερο μέρος του προϋπολογισμού στην ανακαίνιση κατοικίας τουλάχιστον στην δίκη μου περίπτωση αφορά την θέρμανση/ψύξη και τα ζεστά νερά χρήσης θα ήταν τουλάχιστον αφελές από μέρος μου να λυπηθώ ή να σκεφτώ τα 500€ που μπορεί να πάρει ένας Μηχανολογος το θέμα είναι όμως  να γίνει σωστή δουλεια, σε κάθε περίπτωση εάν γνωρίζει κάποιος στο Ηρακλειο Κρήτης  κάποιον καλό με εμπειρία να μου τον προτείνει πάω χθες ….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Μπορει καποιος να με βοηθησει πως να την δουλευω με αντισταθμιση; Τι ακριβως κοιταω στις ρυθμισεις;

image.jpeg.b95c1ff802f93470ff7391dbaab6216e.jpeg

 

Ειναι καποια ρυθμιση απο τις παρακατω; Ή πρεπει να μπω στις εξειδικευμενες ρυθμισεις;

Αυτο μου ειπε ο συντηρητης, οτι το σωμα που ειναι κρυο το μισο, ειναι το τελευταιο! Και ειναι και ατυχια, καθως ειναι το μεγαλυτερο σωμα.

 

Καλημέρα, θα πρέπει να δεις τις τιμές 118, 119, 120, 121. Αυτές οι 4 φτιάχνουν την καμπύλη σου για τη θέρμανση

image.png.be4688f62c29acc015e5d059e98900e8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/02/2024 at 11:27, bpel86 said:

 

Καλημέρα, θα πρέπει να δεις τις τιμές 118, 119, 120, 121. Αυτές οι 4 φτιάχνουν την καμπύλη σου για τη θέρμανση

image.png.be4688f62c29acc015e5d059e98900e8.png

Πως μπαινω σε αυτες τις ρυθμισεις; Δε γραφει κατι στο βιβλιαρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

ρε παιδιά ρελέ διαρροής χρειάζεται η αντλία; 🤨

νομιζω το ρελε διαφυγης μπαινει στην κεντρικη παροχη και οχι σε καθε συσκευη χωριστα.
τουλαχιστον ετσι ειναι σε εμενα

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gl0bAlZer0 είπε

ρε παιδιά ρελέ διαρροής χρειάζεται η αντλία; 🤨

Το ρελέ διαρροής πάει στον πίνακα. Αν η αντλία έχει δικό της πίνακα, τότε πάει ρελέ και στον πίνακα αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Πως μπαινω σε αυτες τις ρυθμισεις; Δε γραφει κατι στο βιβλιαρακι.

Κρατώντας πατημένα τα δύο κουμπια για λίγα δευτερόλεπτα

 

image.png.898b78edd1e7fb24b9bb37a1a9a3da52.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mechpanos είπε

Το ρελέ διαρροής πάει στον πίνακα. Αν η αντλία έχει δικό της πίνακα, τότε πάει ρελέ και στον πίνακα αυτό.

Να καταλάβω κάτι: 

Η αντλία έχει το δικό της υποπινακα που τροφοδοτείται από τον κεντρικό πίνακα. 

Το ρελέ διαφυγής που υπάρχει στον κεντρικό πίνακα, δεν θα ανιχνεύσει τυχόν διαρροή στην αντλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Να καταλάβω κάτι: 

Η αντλία έχει το δικό της υποπινακα που τροφοδοτείται από τον κεντρικό πίνακα. 

Το ρελέ διαφυγής που υπάρχει στον κεντρικό πίνακα, δεν θα ανιχνεύσει τυχόν διαρροή στην αντλία;

Κανονικά πρέπει να ανιχνεύσει. Όμως πες ότι ο υποπίνακας είναι κοντά στην αντλία και γινεται μια διαρροή, ένα σφάλμα, καίγεται κάτι στην αντλία κλπ, και πέφτει το κεντρικό ρελέ, θα μείνει χωρίς ρεύμα όλο το σπίτι, ενώ αν υπάρχει και στον υποπίνακα, θα πέσει πιο γρήγορα στον υποπίνακα και το υπόλοιπο σπίτι θα έχει ρεύμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κανονικά πρέπει να ανιχνεύσει. Όμως πες ότι ο υποπίνακας είναι κοντά στην αντλία και γινεται μια διαρροή, ένα σφάλμα, καίγεται κάτι στην αντλία κλπ, και πέφτει το κεντρικό ρελέ, θα μείνει χωρίς ρεύμα όλο το σπίτι, ενώ αν υπάρχει και στον υποπίνακα, θα πέσει πιο γρήγορα στον υποπίνακα και το υπόλοιπο σπίτι θα έχει ρεύμα.

Δεν παίζει ρόλο και ο τύπος και τα χαρακτηριστικά του ρελέ; Αν είναι ίδιου τύπου δεν σου εγγυάται κανείς ότι πρώτο θα πέσει αυτό της αντλίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που καταλαβαίνω ότι αξίζει τα λεφτά του είναι ο επιτηρητής τάσης για να αποφευχθεί οποιαδήποτε ζημιά στα ηλεκτρονικά της αντλίας από ανωμαλίες στην τάση . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...