Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Σίγουρα η αίσθηση aircondition δεν είναι κατάλληλη για εμένα. Η σύνδεση της αντλίας θερμότητας με καλοριφέρ θα έδινε πιο καλή αίσθηση ζεστασιάς, σε σχέση με τα fan coil, και χωρίς να ξεραίνει την ατμόσφαιρα;

Έχω πάντα στο μυαλό μου το αέριο. Όταν λέτε λεβητάκι, εννοείτε αυτά τα αυτόνομα που μπαίνουν στο μπαλκόνι ή κεντρική εγκατάσταση; Δίνει καλύτερη αίσθηση θερμότητας σε σχέση με την αντλία; Το σπλιτ για ψύξη πώς λειτουργεί; Θέλει ειδικά σώματα;

Η ενδοδαπέδια ήταν η πρώτη μου σκέψη, αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος και στην Αθήνα δεν κάνει τόσο κρύο για να αντισταθμίσει τα τρωτά σημεία που αναφέρθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 hours ago, lary7 said:

Πρώτα μόνωση κουφώματα και μετά σκέφτεσαι για Α.Θ. Αν το σπίτι είναι μονωμένο τότε μπορείς να δουλέψεις και σώματα αν υπάρχουν ήδη. Είναι η πιο ακριβή επιλογή, ίσως ενα λεβιτάκι αερίου να αξίζει καλύτερα.

Τι μόνωση να βάλει σε 40τμ διαμέρισμα άντε να αλλάξει κανενα κούφωμα αν είναι παλιό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lux Aeterna είπε

Σίγουρα η αίσθηση aircondition δεν είναι κατάλληλη για εμένα. Η σύνδεση της αντλίας θερμότητας με καλοριφέρ θα έδινε πιο καλή αίσθηση ζεστασιάς, σε σχέση με τα fan coil, και χωρίς να ξεραίνει την ατμόσφαιρα;

ξεχνα το. Ουτε το κοστος της αντλιας αξιζει τον κοπο, ουτε η καταναλωση που θα εχει. 

3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Αν όντως κάνεις "ριζική" ανακαίνιση και αν το σπίτι θα είναι γενικά σε χρήση, ειδικά κατά τη χειμερινή περίοδο, ίσως θα είχε νόημα να σκεφτείς και την ενδοδαπέδια θέρμανση, άσχετα από την πηγή της θερμότητας. Παρά τα τρωτά της (κόστος, καθυστέρηση μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας) έχει αρκετά υπέρ όπως ομοιόμορφη θερμοκρασία, οικονομία (μακροπρόθεσμα και πάντα συγκρινόμενη με τη συνεχή ευχάριστη ατμόσφαιρα το χειμώνα), απουσία θορύβων και (ειδικά για την περίπτωση σου με τους μικρούς χώρους) απελευθέρωση χώρου αφού δεν υπάρχει πουθενά fancoil ή κλασσικό καλοριφέρ και άρα όλοι οι τοίχοι και οι γωνίες είναι ελεύθεροι.

η ενδοδαπεδια για μενα εχει τα εξης θεματα.

Με 2 ορθοπεδικους που εχω μιλησει, και οι 2 μου εχουν πει οτι δεν ειναι οτι καλυτερο η θερμανση στις αρθρωσεις απο την ενδοδαπεδια μακροχρονια.

Διαβαζω σπιτι μικρο. Σπιτι εργενη. Σπιτι που λειπει ολη την ημερα. Η ενδοδαπεδια τι θα κανει? θα καιει ολη μερα για πλάκα? ή θα την αναβει πριν ερθει σπιτι? Δεν θα προλαβει να ζεστανει αν κανει την 2η χρηση και αν κανει την 1η χρηση θα καιει φυσικο αεριο για πλάκα.

Οποτε ενα καυστηρακι φυσικου αεριου με 3-4 σωματα που θα εχει, και εναν wifi θερμοστατη ειναι η καλυτερη λυση. Το αναβει πριν φυγει απο την δουλεια το απογευμα, ερχεται και το βρισκει κουκουλι.

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τι μόνωση να βάλει σε 40τμ διαμέρισμα άντε να αλλάξει κανενα κούφωμα αν είναι παλιό 

θερμοπροσοψη. Και αν μιλαμε για τοσο μικρο σπιτακι , και το κοστος θα ειναι μικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreaspA είπε

ξεχνα το. Ουτε το κοστος της αντλιας αξιζει τον κοπο, ουτε η καταναλωση που θα εχει. 

η ενδοδαπεδια για μενα εχει τα εξης θεματα.

Με 2 ορθοπεδικους που εχω μιλησει, και οι 2 μου εχουν πει οτι δεν ειναι οτι καλυτερο η θερμανση στις αρθρωσεις απο την ενδοδαπεδια μακροχρονια.

Διαβαζω σπιτι μικρο. Σπιτι εργενη. Σπιτι που λειπει ολη την ημερα. Η ενδοδαπεδια τι θα κανει? θα καιει ολη μερα για πλάκα? ή θα την αναβει πριν ερθει σπιτι? Δεν θα προλαβει να ζεστανει αν κανει την 2η χρηση και αν κανει την 1η χρηση θα καιει φυσικο αεριο για πλάκα.

Οποτε ενα καυστηρακι φυσικου αεριου με 3-4 σωματα που θα εχει, και εναν wifi θερμοστατη ειναι η καλυτερη λυση. Το αναβει πριν φυγει απο την δουλεια το απογευμα, ερχεται και το βρισκει κουκουλι.

θερμοπροσοψη. Και αν μιλαμε για τοσο μικρο σπιτακι , και το κοστος θα ειναι μικρο.

Νομίζω ότι ήδη ανέφερα ότι αυτό θα αφορούσε σπίτι που "είναι σε χρήση κατά τη χειμερινή περίοδο" aka όχι σπίτι που πάμε για ένα ύπνο μόνο το βράδυ.

Αναφορικά με τα "ορθοπεδικά" χωρίς να γνωρίζω αλλά ούτε και να θέλω να μειώσω ανθρώπους που δεν ξέρω, θα κρατούσα μικρό καλάθι αναφορικά με τις απόψεις τους σε τεχνολογία που δεν έχει πολυχρησιμοποιηθεί στην Ελλάδα, σε αντίθεση με το εξωτερικό. Εδώ ακόμα και άνθρωποι του χώρου (υδραυλικοί) "επιχειρηματολογούν" κατά της ενδοδαπέδιας με άκαιρες ατάκες του στυλ "και τι θα κάνεις αν τρυπήσει κάπου ο σωλήνας;" λησμονώντας ότι οι ίδιοι περνάνε πλέον τους σωλήνες των καλοριφέρ κάτω από το δάπεδο.

Θα επαναλάβω επίσης ότι θεωρώ σημαντικό σε ένα μικρό χώρο την "απελευθέρωση" των τοίχων από σώματα και fancoils, καθώς αν υπάρχουν αυτά και σε αυτά προσθέσεις μπαλκονόπορτα κι εσωτερικές πόρτες ίσως καταλήξεις να μην έχεις που να βάλεις την τηλεόραση.

Τέλος να πω ότι δεν την πρότεινα σαν οικονομική λύση αλλά με οδήγηση προς τα εκεί η σκέψη του ts για α/θ σε 40τμ σπίτι, η οποία προφανώς επίσης δεν είναι τέτοια. Σημαντικό δε, καθώς δεν μας έχει αναφέρει περιοχή, είναι και το που βρίσκεται. Μπορεί για φέτος να τη βγάλαμε καλά με τον χειμώνα και άρα η ενδοδαπέδια (με την απαίτηση να είναι on συνέχεια) να φαντάζει overkill αλλά αυτό μπορεί να είναι τελείως διαφορετικό του χρόνου. Ειδικά αν δεν μιλάμε για Αθήνα και ειδικά ΝΠ

Σημ. Σε ένα γρήγορο googlάρισμα που μόλις έκανα δεν βρήκα κάτι αρνητικό για αρθρώσεις (αντίθετα είδα κάποια θετικά σχόλια) και το μόνο ιατρικό "μείον" που βρήκα ήταν αναφορικά με καταστάσεις φλεβίτιδας και άρα συγκεκριμένες ιατρικές περιπτώσεις που σαφώς δεν έχουν θέση σε γενική συζήτηση (όπως ακριβώς όταν μιλάμε γενικά για a/c δεν επικεντρωνόμαστε σε κάποιον που μπορεί να έχει αναπνευστικό θέμα)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραιά είναι το σπίτι και όντως είναι σπίτι εργένη! Η αλήθεια είναι ότι λείπω αρκετές ώρες με τη δουλειά. Αλλά αυτό σκοπεύω να αλλάξει άμεσα. Και ίσως μελλοντικά αλλάξει και η οικογενειακή μου κατάσταση!

Νομίζω ότι όντως είναι overkill η ενδοδαπέδια. Αυτή ήταν η αρχική σκέψη μου, αλλά λίγο το κόστος λίγο που δεν κάνει πολύ βαρύ χειμώνα, το απέρριψα. 

Συμφωνώ, Χάρη, με την απελευθέρωση των τοίχων από σώματα. Έχω δει ότι υπάρχει η λύση του θερμαντικού "σοβατεπί". Δεν έχω δει το κόστος βέβαια. Αν όμως ξεφεύγει, αναγκαστικά θα κατευθυνθώ σε σώματα.

Άρα, Ανδρέα, θεωρείς ότι δεν θα κάνει απόσβεση η αντλία με τα σώματα λόγω κόστους εγκατάστασης και κατανάλωσης; Από την άλλη, το να ανέβει το αέριο στον 4ο δεν ξέρω πόσο λιγότερο κόστος μπορεί να έχει. Συν το πάγιο και οι διακυμάνσεις της τιμής του αερίου. Το ατομικό καυστηράκι το φοβάμαι για καμία έκρηξη. Όμως πέρα από αυτό, που ίσως να είναι παράλογο, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να συνδεθεί σε ηλιακό τριπλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, zio10 είπε

Σίγουρα κάνει για βαρύ χειμώνα η ενδοδαπέδια; 1-2 γνωστοί μου έχουν πει ότι με δυσκολία φανεί τους 20 βαθμούς το σπίτι.

 

Νομίζω ότι το γεγονός ότι χρησιμοποιείται αρκετά στην βόρεια ευρώπη κάτι λέει.

Βέβαια αφενός είναι θέρμανση "χαμηλών θερμοκρασιών" (μην έχει κανείς στο μυαλό του ότι θα πάει το σπίτι του στους 35 βαθμούς, το οποίο βέβαια δεν είναι ούτε θεμιτό ούτε υγιεινό) και αφετέρου είναι θέρμανση που απαιτεί ειδική αντιμετώπιση. Δηλαδή το ανάβεις σε μία νορμάλ θερμοκρασία στην έναρξη του χειμώνα και το σβήνεις με τις...μελισσούλες. Οκ, προφανώς υπερβάλω αλλά you get the point.

Αν κάποιος έχει στο μυαλό του ότι "θα γυρίσω σπίτι από τη δουλειά και θα ανάψω τη θέρμανση να κάτσουμε αν δούμε καμιά ταινία" απλά την πάτησε.

Βέβαια δεν είναι αυτό που ζητάει ο ts, όπως ξεκαθάρισε, οπότε σταματώ εδώ τα άσχετα για να μην χαλάμε το νήμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2024 στις 12:05 ΜΜ, bpel86 είπε

Καλησπέρα,

Ταλαιπωρήθηκα για 1,5 χρόνο με το ίδιο σφάλμα (7Η-06) μιας και ο μηχανικός που ανέλαβε την ανακαίνιση και την εγκατάσταση ήταν ο ορισμός του αντιεπαγγελματία και δεν ασχολήθηκε με το θέμα μου. Ήρθαν διάφοροι υδραυλικοί, μηχανικοί της Daikin, ο καθένας έλεγε τη δική του εκδοχή, προστέθηκε buffer για να αυξήσουμε τα λίτρα του δικτύου και το πρόβλημα συνεχιζόταν. Το πρόβλημα τελικά λύθηκε αλλάζοντας τις σωλήνες από την αντλία μέχρι το κολεκτέρ. Οι παλιές σωλήνες ήταν PPR και μάλλον κατά την τοποθέτηση κάπου υπερθερμάνθηκαν και τσάκισαν με αποτέλεσμα την μειωμένη ροή νερού.

Προφανώς δε σημαίνει ότι έχεις το ίδιο πρόβλημα αλλά ίσως έχεις την ίδια τύχη με εμένα.

 

Όχι οι σωλήνες μου είναι νίκελ όχι πλαστικοί βιομηχανικοί που αντέχουν και σε  ατμό σε υψηλές πιέσεις. Θα βάλω και φωτογραφία. Δεν παθαίνουν κάτι με την ζέστη. 

IMG_20240229_155018.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Lux Aeterna είπε

Πειραιά είναι το σπίτι και όντως είναι σπίτι εργένη! Η αλήθεια είναι ότι λείπω αρκετές ώρες με τη δουλειά. Αλλά αυτό σκοπεύω να αλλάξει άμεσα. Και ίσως μελλοντικά αλλάξει και η οικογενειακή μου κατάσταση!

Νομίζω ότι όντως είναι overkill η ενδοδαπέδια. Αυτή ήταν η αρχική σκέψη μου, αλλά λίγο το κόστος λίγο που δεν κάνει πολύ βαρύ χειμώνα, το απέρριψα. 

Συμφωνώ, Χάρη, με την απελευθέρωση των τοίχων από σώματα. Έχω δει ότι υπάρχει η λύση του θερμαντικού "σοβατεπί". Δεν έχω δει το κόστος βέβαια. Αν όμως ξεφεύγει, αναγκαστικά θα κατευθυνθώ σε σώματα.

Άρα, Ανδρέα, θεωρείς ότι δεν θα κάνει απόσβεση η αντλία με τα σώματα λόγω κόστους εγκατάστασης και κατανάλωσης; Από την άλλη, το να ανέβει το αέριο στον 4ο δεν ξέρω πόσο λιγότερο κόστος μπορεί να έχει. Συν το πάγιο και οι διακυμάνσεις της τιμής του αερίου. Το ατομικό καυστηράκι το φοβάμαι για καμία έκρηξη. Όμως πέρα από αυτό, που ίσως να είναι παράλογο, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να συνδεθεί σε ηλιακό τριπλής.

Βάλε 1 καλό κλίμα και μην ασχολείσαι με τίποτα άλλο... Αν έχεις περίσσευμα, βάλε μόνωση+ κουφώματα.

46 λεπτά πριν, gtok34 είπε

Όχι οι σωλήνες μου είναι νίκελ όχι πλαστικοί βιομηχανικοί που αντέχουν και σε  ατμό σε υψηλές πιέσεις. Θα βάλω και φωτογραφία. Δεν παθαίνουν κάτι με την ζέστη. 

IMG_20240229_155018.jpg

Αυτές τι σωλήνες είναι και πού πάνε;;; Πολύ μικρές μου φαίνονται για κεντρικές, τί διάμετρο έχουν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gtok34 είπε

Όχι οι σωλήνες μου είναι νίκελ όχι πλαστικοί βιομηχανικοί που αντέχουν και σε  ατμό σε υψηλές πιέσεις. Θα βάλω και φωτογραφία. Δεν παθαίνουν κάτι με την ζέστη. 

IMG_20240229_155018.jpg

Αυτές είναι οι σωλήνες που συνδέουν αντλία με κολεκτέρ; Τι διατομή έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, bpel86 είπε

Αυτές είναι οι σωλήνες που συνδέουν αντλία με κολεκτέρ; Τι διατομή έχουν;

περιπου στα 2 και κατι εκατοστα. 2,1 2.2 κατι τετοιο που μετρησα. παντως ειναι μεγαλυτερες απο το τουμποραμα που παει απο τα κολεκτρε στα σωματα με  μονοσωληνια. εχει 4 γραμμες για 7 παροχες. 6 σωματα και ενα boiler στο παταρι του μπανιου. οποτε οι 3 γρμμες προφανως πανε ανα δυο σε σωματα και μια μονη της στο boiler. 

Επεξ/σία από gtok34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι είναι πολύ μικρές. Εμένα φαντάσου οι παλιές ήταν 1 ίντσα και τώρα βάλαμε 1+1/4 και δούλεψε κανονικά.

Ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι

Επεξ/σία από bpel86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μικρές σε σχέση με την έξοδο που έχει η αντλία και συνήθως είναι 1 έως 1 1/4 ίντσα, που όπως σωστά γράφεις πρέπει να παραμείνει η ίδια διατομή έως το κολεκτέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtok34 είπε

περιπου στα 2 και κατι εκατοστα.

Γι'αυτό σου βγάζει σφάλμα. Όταν πάει να ανεβάσει παροχή δεν μπορεί από αυτή τη σωλήνα και βγάζει flow error. Ξήλωμα και άλλαγμα με Φ50 PPR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2024 στις 10:24 ΜΜ, Lux Aeterna είπε

Άρα, Ανδρέα, θεωρείς ότι δεν θα κάνει απόσβεση η αντλία με τα σώματα λόγω κόστους εγκατάστασης και κατανάλωσης; Από την άλλη, το να ανέβει το αέριο στον 4ο δεν ξέρω πόσο λιγότερο κόστος μπορεί να έχει. Συν το πάγιο και οι διακυμάνσεις της τιμής του αερίου. Το ατομικό καυστηράκι το φοβάμαι για καμία έκρηξη. Όμως πέρα από αυτό, που ίσως να είναι παράλογο, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να συνδεθεί σε ηλιακό τριπλής.

δεν θα το συνδεσεις σε ηλιακο τριπλης. Θα εχεις διπλης ηλιακο (μη τυχον και γινει ποτε τιποτα με ο αεριο να μπορεις να ζεστανεις και με ρευμα) και θα εχεις μια τριοδη που θα δουλευει ή ζεστο νερο απο τον ηλιακο ή ΖΝΧ απο το αεριο. Γινεται και αυτοματοποιημενα αναλογα με την θερμοκρασια νερου που εχει ο ηλιακος.
Καυστηρακι αεριου! με μικρο κοστος θα εχεις γαμω τις θερμανσεις.

Το ρευμα να δεις ποσο παιζει η τιμη του πια! καθε μηνα και διαφορετική.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...