Προς το περιεχόμενο

Passenger Locator Form (PLF) και πτήση εξωτερικού


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αποτελέσματα του τεστ βγαίνουν σε 12 ώρες άρα πρέπει να πάω μια μέρα νωρίτερα στο αεροδρόμιο να κάνω το τεστ ώστε όταν φτάσω Ελ.Βενιζέλος να έχουν βγει. Η πλάκα είναι ότι αρχικά είχαν εξαιρέσει τους Έλληνες πολίτες από αυτή τη διαδικασία. Τώρα όμως το αλλάξανε.

Επεξ/σία από nbtz89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nbtz89 είπε

Τα αποτελέσματα του τεστ βγαίνουν σε 12 ώρες άρα πρέπει να πάω μια μέρα νωρίτερα στο αεροδρόμιο να κάνω το τεστ ώστε όταν φτάσω Ελ.Βενιζέλος να έχουν βγει. Η πλάκα είναι ότι αρχικά είχαν εξαιρέσει τους Έλληνες πολίτες από αυτή τη διαδικασία. Τώρα όμως το αλλάξανε.

Λογικό. Την αλλάξανε γιατί πάρα πολλά κρούσματα (εισαγωμενα) οφείλονταν σε Έλληνες του εξωτερικού η Έλληνες που είχαν ταξιδέψει στο εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πεταω απο Ολλανδια . Συμφωνα με τον πρακτορα αν παω απευθειας Ελλαδα χρειαζομαι το τεστ. Αν παω μεσω Φρανκφουρτης τοτε δεν χρειαζεται!! Ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΟΘΕΤΩ ισχύει ΜΟΝΟ στην περίπτωση που στο PLF δηλώσεις το ταξίδι Φρανκφουρτη-Αθήνα...Αν δηλώσεις Ολλανδία--->Ελλάδα ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ότι εκτός από το barcode θα σου ζητήσουν και το test μετά την αποβίβαση στην Αθήνα...

Προφανώς δεν μπορούν να ξέρουν για ποιους επιβάτες η Φρανκφούρτη ήταν ενδιάμεσος προορισμός οπότε το ταξίδι σου ξεκινάει απ' όπου εσύ τους δηλώσεις... (Για να συμπληρώσεις το PLF αποδέχεσαι ότι ΟΛΑ τα στοιχεία που δηλώνεις είναι αληθή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή την πάτησα εχω να πω 2 πραγματάκια! Έφευγα απο Φρανκφούρτη για Βενιζέλος και στην πύλη πριν επιβιβαστω μου ζητησαν το lpf.. Δεν το γνώριζα, δεν το ειχα(λάθος που δεν το έψαξα επειδή ειχα κλείσει απο πέρυσι τα εισητηρια κ δεν εδωσα σημασία) κ δεν με αφησαν να ταξιδέψω!!πλήρωσα καινούργια εισητηρια επιστροφής!!συμπλήρωσα τη φορμα στο αεροδρόμιο στα καπακια στις 7 το απόγευμα και έφυγα το επόμενο πρωι.. 12 01 το βραδυ ωρα Ελλάδος μου ήρθαν τα email(Γερμανία ήταν 11)! Όταν ηρθα εδω μου είπαν απο το αεροδρόμιο οτι κακός δεν με αφήσαν να πεταξω κ οτι θα μπορούσα να φτιάξω την φόρμα εδω οταν θα έφτανα κ  οτι μπορω να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω!! Τες πα προσοχή για να μην την πατήσετε κ σεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sofoulis13 είπε

Παίδες επειδή την πάτησα εχω να πω 2 πραγματάκια! Έφευγα απο Φρανκφούρτη για Βενιζέλος και στην πύλη πριν επιβιβαστω μου ζητησαν το lpf.. Δεν το γνώριζα, δεν το ειχα(λάθος που δεν το έψαξα επειδή ειχα κλείσει απο πέρυσι τα εισητηρια κ δεν εδωσα σημασία) κ δεν με αφησαν να ταξιδέψω!!πλήρωσα καινούργια εισητηρια επιστροφής!!συμπλήρωσα τη φορμα στο αεροδρόμιο στα καπακια στις 7 το απόγευμα και έφυγα το επόμενο πρωι.. 12 01 το βραδυ ωρα Ελλάδος μου ήρθαν τα email(Γερμανία ήταν 11)! Όταν ηρθα εδω μου είπαν απο το αεροδρόμιο οτι κακός δεν με αφήσαν να πεταξω κ οτι θα μπορούσα να φτιάξω την φόρμα εδω οταν θα έφτανα κ  οτι μπορω να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω!! Τες πα προσοχή για να μην την πατήσετε κ σεις.. 

Να ρωτησω με ποια εταιρία;Το  check in  πότε το έκανες;

Παντως και η wizz και η ryanair στην εφαρμογή τους έχουν μπανεράκια για το τι ζητάει κάθε χώρα.Και φυσικά με όλα αυτά που γίνονται ,καραντίνες-διάδρομοι κλπ ,το ψάχνουμε και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Να ρωτησω με ποια εταιρία;Το  check in  πότε το έκανες;

Παντως και η wizz και η ryanair στην εφαρμογή τους έχουν μπανεράκια για το τι ζητάει κάθε χώρα.Και φυσικά με όλα αυτά που γίνονται ,καραντίνες-διάδρομοι κλπ ,το ψάχνουμε και λίγο

Το τσεκ ιν το έκανα 2 μέρες πριν!! Στης ραινερ την εφαρμογή επειδή υπήρχε ηδη  η επιστροφή και μπήκα κατευθείαν στις πτήσεις μου δεν εμφάνιζε την ανακοίνωση οπως στο να κλείσεις καινούργια εισητηρια(επειδή το τεσταρα το λέω)! Τες πα λάθος μου την πάτησα γιατί κ στο ίντερνετ που χάζευα έβλεπα μονο για το τεστ 72 ωρών πριν αλλα δεν επιανε την Γερμανία γι αυτό δεν κοίταξα κ κάτι αλλο οπως το lpf!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sofoulis13 είπε

Το τσεκ ιν το έκανα 2 μέρες πριν!! Στης ραινερ την εφαρμογή επειδή υπήρχε ηδη  η επιστροφή και μπήκα κατευθείαν στις πτήσεις μου δεν εμφάνιζε την ανακοίνωση οπως στο να κλείσεις καινούργια εισητηρια(επειδή το τεσταρα το λέω)! Τες πα λάθος μου την πάτησα γιατί κ στο ίντερνετ που χάζευα έβλεπα μονο για το τεστ 72 ωρών πριν αλλα δεν επιανε την Γερμανία γι αυτό δεν κοίταξα κ κάτι αλλο οπως το lpf!! 

Επειδή το έχω μπροστά μου,στις πτησεις μου πατάς στο  boarding pass και πάνω πανω εχει το "Review latest restrictions and mandatory documents for travel.(tap here) " σε κίτρινο πλαισιο .Αν το πατησεις σε πάει κατευθείαν στο ελληνικό plf (protocol for Arrivals in Greece )

Και εγώ εχω κάνει check in σχεδόν 2 μήνες τωρα,οταν αγοράζεις θέση μπορείς να κάνεις check in πολύ νωρίς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Sofoulis13 said:

Παίδες επειδή την πάτησα εχω να πω 2 πραγματάκια! Έφευγα απο Φρανκφούρτη για Βενιζέλος και στην πύλη πριν επιβιβαστω μου ζητησαν το lpf.. Δεν το γνώριζα, δεν το ειχα(λάθος που δεν το έψαξα επειδή ειχα κλείσει απο πέρυσι τα εισητηρια κ δεν εδωσα σημασία) κ δεν με αφησαν να ταξιδέψω!!πλήρωσα καινούργια εισητηρια επιστροφής!!συμπλήρωσα τη φορμα στο αεροδρόμιο στα καπακια στις 7 το απόγευμα και έφυγα το επόμενο πρωι.. 12 01 το βραδυ ωρα Ελλάδος μου ήρθαν τα email(Γερμανία ήταν 11)! Όταν ηρθα εδω μου είπαν απο το αεροδρόμιο οτι κακός δεν με αφήσαν να πεταξω κ οτι θα μπορούσα να φτιάξω την φόρμα εδω οταν θα έφτανα κ  οτι μπορω να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω!! Τες πα προσοχή για να μην την πατήσετε κ σεις.. 

Σε αντίστοιχη περίπτωση με αεροπλάνο δεν άφηναν (και καλά έκαναν) να πετάξουν επειδή δεν είχαν PLF. Αν κατά τον έλεγχο δεν έχεις PLF/δεν έχει βγει το PLF η διαδικασία είναι πρόστιμο και πίσω με έξοδα της εταιρείας. Έχει μερίδιο ευθύνης η εταιρεία και επειδή αν έφτανες στο Ελ. Βενιζέλος και δεν το είχες γύρναγες πίσω+500 Ευρώ μείον καλύτερα να το έχεις απο πριν παρα α σου κόψουν 500Ευρώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να ενημερωνόμαστε και να διαβάζουμε τα επίσημα site πριν ταξιδέψουμε.Το ίδιο ισχύει για όλους....στη δική μου περίπτωση, στη αντίθετη κατεύθυνση,ο υπάλληλος της Aegean στο drop off στην Ελλαδα έκανε 15 λεπτά να ελέγξει το Ιρλανδικό μου PLF όταν πέταξα πίσω Δουβλίνο γιατί δεν είχε πειστεί λέει ότι δεν υπάρχει ηλεκτρονικό και κάνουν μόνο hardcopy στο χέρι.... 

Του έδειχνα το site της Ιρλανδικής κυβέρνησης στο κινητό μου και αρνούταν και να το δει... Πήγε μέσα να ρωτήσει!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Sofoulis13 είπε

Παίδες επειδή την πάτησα εχω να πω 2 πραγματάκια! Έφευγα απο Φρανκφούρτη για Βενιζέλος και στην πύλη πριν επιβιβαστω μου ζητησαν το lpf.. Δεν το γνώριζα, δεν το ειχα(λάθος που δεν το έψαξα επειδή ειχα κλείσει απο πέρυσι τα εισητηρια κ δεν εδωσα σημασία) κ δεν με αφησαν να ταξιδέψω!!πλήρωσα καινούργια εισητηρια επιστροφής!!συμπλήρωσα τη φορμα στο αεροδρόμιο στα καπακια στις 7 το απόγευμα και έφυγα το επόμενο πρωι.. 12 01 το βραδυ ωρα Ελλάδος μου ήρθαν τα email(Γερμανία ήταν 11)! Όταν ηρθα εδω μου είπαν απο το αεροδρόμιο οτι κακός δεν με αφήσαν να πεταξω κ οτι θα μπορούσα να φτιάξω την φόρμα εδω οταν θα έφτανα κ  οτι μπορω να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω!! Τες πα προσοχή για να μην την πατήσετε κ σεις.. 

Πριν ένα μήνα που ταξίδεψα Φρανκφούρτη---->Αθήνα ζήτησαν να δουν το PLF MONO στην Αθήνα... (Ίσως παίζει σημασία λάβαμε το PLF όσο ήμασταν στον αέρα. Η πτήση έφτανε στην Αθήνα στη 1:00 και το QR το λάβαμε στις 00:01)

Με τη 2η πτήση τι ώρα έφτασες τελικά στην Αθήνα; Ρωτάω γιατί στις οδηγίες λέει ότι δεν μπορείς να συμπληρώσεις το PLF λιγότερο από 24 ώρες από την πτήση σου...

(Π.χ Πετάς 22/08 στις 10:00 το PLF μπορείς να το συμπληρώσεις ΜΟΝΟ πριν από 21/08 10:00)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, skoulas είπε

Πριν ένα μήνα που ταξίδεψα Φρανκφούρτη---->Αθήνα ζήτησαν να δουν το PLF MONO στην Αθήνα... (Ίσως παίζει σημασία λάβαμε το PLF όσο ήμασταν στον αέρα. Η πτήση έφτανε στην Αθήνα στη 1:00 και το QR το λάβαμε στις 00:01)

Με τη 2η πτήση τι ώρα έφτασες τελικά στην Αθήνα; Ρωτάω γιατί στις οδηγίες λέει ότι δεν μπορείς να συμπληρώσεις το PLF λιγότερο από 24 ώρες από την πτήση σου...

(Π.χ Πετάς 22/08 στις 10:00 το PLF μπορείς να το συμπληρώσεις ΜΟΝΟ πριν από 21/08 10:00)

Το QR code  έλαβες τα μεσάνυχτα  της πτήσης,την φόρμα την συμπληρωνεις 48 ωρες πριν.Εχεις το αποδεικτικό της υποβολής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Το QR code  έλαβες τα μεσάνυχτα  της πτήσης,την φόρμα την συμπληρωνεις 48 ωρες πριν.Εχεις το αποδεικτικό της υποβολής .

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι πριν ένα μήνα στη Γερμανία (με Lufthansa) ΔΕΝ ζητήθηκε τίποτα -ούτε αποδεικτικό της υποβολής- κατά την επιβίβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skoulas είπε

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι πριν ένα μήνα στη Γερμανία (με Lufthansa) ΔΕΝ ζητήθηκε τίποτα -ούτε αποδεικτικό της υποβολής- κατά την επιβίβαση.

Αυτο που έγραψα είναι η διευκρίνιση του τι λαμβάνεις.Και επειδή δεν ζήτησαν τότε δεν σημαίνει ότι δεν ζητάνε συνέχεια.Ειδικά μετα απο τον ολιγόωρο ,τελικά, αποκλεισμό της wizz απο την Ελλάδα  πριν λίγες μέρες το ζητάνε όλες οι αεροπορικές σαν συνυπεύθενες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...