Προς το περιεχόμενο

Passenger Locator Form (PLF) και πτήση εξωτερικού


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Από εβδομάδα και κάτω είσαι οκ, απλά για να μην ανησυχήσεις, το QR θα σου έρθει στο mail που θα δώσεις μόλις μπει η ημερομηνία που πετάς και όχι όταν το κάνεις. Δηλαδή μόλις πάει 00:01 εδώ Ελλάδα και μπει η ημερομηνία της πτήσης σου.

Ναι, αυτό το έχω υπ' όψιν μου. Αν και δεν έχω καταλάβει, εγώ που φτάνω Αθήνα την επόμενη της αναχώρησης (μεγάλο ταξίδι) και με ανταπόκριση τι θα δείξω και πού.

Θα τα βρω αυτά, ήθελα απλώς να δω πόσο νωρίτερα μπορώ να συμπληρώσω το PLF! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικότερα για όποιον θέλει βοήθεια με PLF, επειδή η Πολιτική Προστασία δεν απαντάνε τηλέφωνο ποτέ, να ξέρει υπάρχει ξεχωριστό τηλέφωνο, helpdesk για τα PLF 215 5605151.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Με πτήση που φεύγει 22:00 από Λονδίνο και φτάνει 03:00 την επόμενη Αθήνα βάζουμε κανονικά μέρα και ώρα άφιξης στην Ελλάδα;

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Θα έρθει το QR code πριν την αναχώρηση;... γιατί ξέρω έρχεται αργά το βράδυ της ημέρας άφιξης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gregdel είπε

Καλημέρα. 

Με πτήση που φεύγει 22:00 από Λονδίνο και φτάνει 03:00 την επόμενη Αθήνα βάζουμε κανονικά μέρα και ώρα άφιξης στην Ελλάδα;

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Θα έρθει το QR code πριν την αναχώρηση;... γιατί ξέρω έρχεται αργά το βράδυ της ημέρας άφιξης!

Εχεις το email της επιβεβαίωσης.Μην το αργείς όμως να το κάνεις.Μπορείς να το κάνεις οσο νωρίς θελεις.Πχ μια εβδομάδα πριν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ εξυπνοι ειναι; Ο πατερας μου που ειναι μεγαλος ανθρωπος και δεν εχει ουτε email ουτε smartphone τι θα κανει; Πεταει 4 το πρωι, πρεπει να στειλω το λινκ σε καποιον αλλον στις 12 τα μεσανυχτα για να πανε να το εκτυπωσουν σε χαρτι και να του το δωσουν στο χερι; Εχουμε καμμια ιδεα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2021 στις 2:59 ΠΜ, TRILOBYTER είπε

Πολυ εξυπνοι ειναι; Ο πατερας μου που ειναι μεγαλος ανθρωπος και δεν εχει ουτε email ουτε smartphone τι θα κανει; Πεταει 4 το πρωι, πρεπει να στειλω το λινκ σε καποιον αλλον στις 12 τα μεσανυχτα για να πανε να το εκτυπωσουν σε χαρτι και να του το δωσουν στο χερι; Εχουμε καμμια ιδεα; 

 

Υποτίθεται ότι έχεις κάποια από αυτά.. Αλλά το ζητάς να στο εκτυπωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Δεύτερη ερώτηση, πόσα PLF για εμένα και την κοπέλα μου; Μένουμε μαζί κτλ, αλλά διαφορετικά επίθετα. Έχει κάποιος εμπειρία;

Κάντε 2,τι έγινε;Μην κολλάτε σε τόσο σαχλά πράγματα.

Επίσης απο ότι διαβαζω πλέον το κάνεις και τελευταία στιγμή ενω σου έρχεται η απάντηση αμέσως.

 

Καλό ταξίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Κάντε 2,τι έγινε;Μην κολλάτε σε τόσο σαχλά πράγματα.

Επίσης απο ότι διαβαζω πλέον το κάνεις και τελευταία στιγμή ενω σου έρχεται η απάντηση αμέσως.

 

Έχω 4 διαφορετικές διαμονές, σε 3 διαφορετικά νησιά μοιρασμένες σε 2 βδομάδες, αν υπάρχει το ενδεχόμενο να μη τα γράφω 2 φορές (ή να τα κάνω ένα-ένα cp) θα ήταν προτιμότερο.

 

edit, πήρα το helpdesk.

Αν ενδιαφέρεται κανένας άλλος, θα πρέπει να κάνω 2 PLF.

Και αν ενδιαφέρεται και κανένας για το τι γίνεται με ανταποκρίσεις κτλ, αν πετάτε Μόσχα-Κρακοβία-Αθήνα, στο PLF δηλώνετε την Κρακοβία.

Επεξ/σία από Lucifer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lucifer είπε

Έχω 4 διαφορετικές διαμονές, σε 3 διαφορετικά νησιά μοιρασμένες σε 2 βδομάδες, αν υπάρχει το ενδεχόμενο να μη τα γράφω 2 φορές (ή να τα κάνω ένα-ένα cp) θα ήταν προτιμότερο.

ΤΟ πλφ ειναι για εισοδο στην Ελλάδα.Μια είσοδο χ2 ατομα δεν θα έχεις;

Αλλιως ναι κάνε ένα και βάλε την κοπελιά στο δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

ΤΟ πλφ ειναι για εισοδο στην Ελλάδα.Μια είσοδο χ2 ατομα δεν θα έχεις;

Αλλιως ναι κάνε ένα και βάλε την κοπελιά στο δικό σου.

Αυτό ήλπιζα κι εγώ αλλά στο χελπντεσκ μου έκοψαν τα φτερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάτι που με μπερδεύει στο PLF για εμάς του κατοίκους Ελλάδας που θα πάμε εξωτερικό για λίγες μέρες και θα επιστρέψουμε είναι το εξής:

Σου ζητάει τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας (που για εμένα είναι Ελλάδα) και μετά σου ζητάει τη προσωρινή διεύθυνση που θα μείνεις τις 14 μέρες αφού φτάσεις Ελλάδα και γράφει ότι δε μπορεί να είναι ίδια με την μόνιμη.

Αλλά εγώ θα πάω εξωτερικό και θα γυρίσω προφανώς στη μόνιμη διεύθυνση. 

Είναι λες και το PLF είναι σχεδιασμένο μόνο για τουρίστες με μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό και προσωρινή στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Κάτι που με μπερδεύει στο PLF για εμάς του κατοίκους Ελλάδας που θα πάμε εξωτερικό για λίγες μέρες και θα επιστρέψουμε είναι το εξής:

Σου ζητάει τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας (που για εμένα είναι Ελλάδα) και μετά σου ζητάει τη προσωρινή διεύθυνση που θα μείνεις τις 14 μέρες αφού φτάσεις Ελλάδα και γράφει ότι δε μπορεί να είναι ίδια με την μόνιμη.

Αλλά εγώ θα πάω εξωτερικό και θα γυρίσω προφανώς στη μόνιμη διεύθυνση. 

Είναι λες και το PLF είναι σχεδιασμένο μόνο για τουρίστες με μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό και προσωρινή στην Ελλάδα.

Σωστό, το PLF ήταν αρχικά για τουρίστες γιαυτό και δεν έχει ελληνικά ως γλώσσας επιλογής στην σελίδα. Στο Temporary address βάλε ξανά την μόνιμη διεύθυνσή σου κανένα πρόβλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...