Προς το περιεχόμενο

Passenger Locator Form (PLF) και πτήση εξωτερικού


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες ταξίδεψα απο Γερμανία. Είχα συμπληρώσει αρκετές μέρες πριν τη φόρμα, το email μου ήρθε τα μεσάνυχτα πριν ταξιδέψω, στο αεροδρόμιο δε ζήτησαν τίποτα και στη Θεσ/νικη είχε αστυνομικούς που απλά τους έδειχνες το εμαιλ και έφευγες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/7/2020 στις 3:00 ΜΜ, alipkok είπε

Μηπως γνωριζετε εαν για μια τετραμελή οικογένεια με 2 ανήλικα παιδιά πρέπει να συμπληρωθούν  4 φόρμες;

Οπως καταλαβα 4 φορμες, ο καθε ενας συμπληρωνει τη φορμα του και απλα καθοριζεις τη σχεση οικογενειας προσθετοτας τα μελη στο τελος καθε φορμας.

Επεξ/σία από ceasar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ceasar είπε

Οπως καταλαβα 4 φορμες, ο καθε ενας συμπληρωνει τη φορμα του και απλα καθοριζεις τη σχεση οικογενειας προσθετοτας τα μελη στο τελος καθε φορμας.

Φορμες συμπληρωνουν οι ενηλικες. Τα παιδια μπαινουν απο κάτω απο τον ενα γονεα.

Επομένως 2 φόρμες για την τετραμελη οικογενεια με 2 ανηλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν μέρη off topic: Για ταξίδια από Ελλάδα προς άλλο σημείο εντός χωρας(πχ νησί) χρειάζεται να συμπληρώσει κανεις αυτή την φόρμα; Από ότι καταλαβα είναι μόνο για όσους έρχονται από εξωτερικό αλλά ας το επιβεβαιώσει κάποιος.

 

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από taslikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, taslikos είπε

Εν μέρη off topic: Για ταξίδια από Ελλάδα προς άλλο σημείο εντός χωρας(πχ νησί) χρειάζεται να συμπληρώσει κανεις αυτή την φόρμα; Από ότι καταλαβα είναι μόνο για όσους έρχονται από εξωτερικό αλλά ας το επιβεβαιώσει κάποιος.

Ευχαριστω!

confirmed 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζετε αν εφοσον σου κανουν τεστ και εισαι αρνητικος σου στελνουν τα αποτελεσματα;

Με τεσταραν την παρασκευη και ακομα δεν εχω ακουσει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mech35 είπε

Γνωριζετε αν εφοσον σου κανουν τεστ και εισαι αρνητικος σου στελνουν τα αποτελεσματα;

Με τεσταραν την παρασκευη και ακομα δεν εχω ακουσει τίποτα.

Καπου οταν συμπληρωνεις τη φορμα λέει οτι θα ειδοποιησουν μονο αν ειναι θετικο το τεστ και μεσα σε 24 ωρες. Αρα εισαι οκ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mech35 said:

Γνωριζετε αν εφοσον σου κανουν τεστ και εισαι αρνητικος σου στελνουν τα αποτελεσματα;

Με τεσταραν την παρασκευη και ακομα δεν εχω ακουσει τίποτα.

Όπως είπαν και παραπάνω μόνο αν είναι θετικό το τεστ σε ενημερώνουν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο random ερώτημα.

Λόγω παλαιάς ταυτότητας πετάω πάντα με το βρετανικό μου διαβατήριο ( αυτό δηλώνω πάντα στην αεροπορική στο check in) αλλά στη φόρμα αυτή έβαλα τα ελληνικά μου στοιχεία ταυτότητας για "καλύτερα" ( ότι είμαι Έλληνας και όχι Βρετανός τουρίστας).

Φαντάζομαι δε θα έχω θέμα κάπου λογικά.

Επεξ/σία από MikeJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα απλά κοίταξαν το barcode και πέρασα... Πραγματικά απορώ με τι κριτήρια επέλεγαν για το τεστ απλά κοιτάζοντας το barcode...Από τους Έλληνες που ήταν στην πτήση νομίζω δεν έκαναν τεστ σε κανέναν...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στα κανάλια είπανε πως είναι ένας πολύπλοκος αλγόριθμος που έχει και ΑΙ μέσα! Και το επιβεβαίωσε και ένας κυβερνητικός.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, NT1G said:

Από τους αριθμούς του barcode λένε διαλέγουν για τεστ. Αν αρχίζει από 1 ή 2, δεν θυμάμαι.

1-3 Ελέγχονται, 2 περνάει. Έχω όμως την εντύπωση πως υπάρχουν πλέον και περισσότεροι αριθμοί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί και αλλού, κοιτάνε το νούμερο. Εάν ξεκινά από 2, περνάς. Για 1 και 3 τα ελέγχουν. 

Πχ εγώ πέρασα χωρίς έλεγχο (ξεκινούσε από 2).
Ξέρω 4 άτομα που πέρασαν έλεγχο (σε 3 διαφορετικές πτήσεις). Όταν το είδαμε μετά, όντως το νούμερό τους ξεκινούσε από 1.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λέτε συμπλήρωση 24 ώρες πριν?

Πετάω για Ελλάδα τέλος του μήνα, και το ελληνικο site με άφησε να κάνω την αίτηση χωρίς πρόβλημα.

Λέτε να θεωρείται άκυρο επειδή την έκανα πολύ νωρίς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...