Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παρακολουθω το thread αλλα μολις συνειδητοποιησα μετα τον εκκαθαριστικο που ηρθε προσφατα,οσοι βαλαμε το προγραμμα με την προσφορα του 100αρικου,εχουμε βαλει με τα μπουνια τη ΔΕΗ μεσα χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Επισης κάτι ακομα, η εγγύηση που ειχε καταβάλει ο άνθρωπος που απεβιωσε μπορει να την παρει τώρα ο επόμενος με την αλλαγή του ονόματος η χάθηκε? Ισως πιστωθουν στον εκκαθαριστικο λογαριασμο που θα βγει πριν αλλαξει το ονομα?

Οι κληρονόμοι παίρνουν την εγγύηση

 

----------------------------

@renaultclioV

2 ώρες πριν, Fallen333 είπε

ΝΑΙ, όταν μπείς στο myhome, θα ακυρώσεις το παλιό ΚΟΤ και θα ξανακάνεις αίτηση για νέο ΚΟΤ (την ίδια μέρα στο καπάκι). 

 

Αν έχεις κάνει ήδη αίτηση ΚΟΤ φέτος (μετά τις 15 Σεπτεμβρίου) δε χρειάζεται να ξανακάνεις.

Αίτηση κάνεις αν αλλάξει το τελευταίο ψηφίο παροχής (αλλαγή παρόχου, αλλαγή ονόματος κλπ) ή αν δεν έχεις καθόλου φέτος... τότε η διορία είναι 12/11

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

ΝΑΙ, γιατί μου έχει τύχει αρκετές φορές στο Γ1 να έρχεται έναντι δίμηνος λογαριασμός 200Ε πχ, και ο εκκαθαριστικός να έρχεται -40Ε, δηλαδή να είχα κάψει τελικά 160Ε σε 4 μήνες. 
Οπότε μετά άρχισα να αφήνω "προηγούμενα ανεξόφλητα ποσά" στον έναντι, δηλαδή, από τα 200Ε του έναντι, πλήρωνα τα 100Ε (αφού έλειπα από το συγκεκριμένο σπίτι για βδομάδες/μήνες και ήξερα οτι έχω μικρή κατανάλωση) και στον εκκαθαριστικό πλήρωνα τα υπόλοιπα 60Ε. 
ΑΛΛΑ, το myhome τραβάει από κάρτα μέσω πάγιας εντολής, οπότε ΔΕΝ μπορώ να "διαχειριστώ" θεωρητικά το ανάλογο ποσό που αντιστοιχεί στην αντίστοιχη (μικρή) κατανάλωση όπως παλιά! 
Από την άλλη, από την στιγμή που σε δίνει την δυνατότητα καταγραφής και ένδειξης του μετρητή μέσω ebill, και ειδικά τώρα που θα κλάψει πολύς κοσμάκης από τις αυξήσεις σε όλα τα είδη της ενέργειας, μπορείς να διαχειριστείς προς όφελος σου τα οικονομικά σου, πχ να πείς 3 μήνες θα δηλώνω χαμηλότερες ενδείξεις γιατί έχω πετρέλαια, φυσικά άερια κλπ και στον εκκαθαριστικό (μετά από 4 μήνες) να μαζέψω χρήμα και να πληρώσω όλον τον εκκαθαριστικό. 
Θέλω να πω πως αλλάζει το προσωπικό σύστημα διαχείρισης της ενέργειας, παλιά με Γ1 και ΚΟΤ είχες 2 μήνες προθεσμία να πληρώσεις συν του οτι άφηνες και ένα μικρό ποσό ως προηγούμενο ανεξόφλητο χωρίς να στο κόψουν, τώρα οι ημερομηνίες πληρωμής λογαριασμού είναι πολύ μικρές/κοντινές συν του οτι πρέπει να έχεις αναγκαστικά το ποσό μέσα στην κάρτα αλλιώς εκπίπτεις του προγράμματος. 
 

Δες έναν πρόσφατο λογαριασμό μου σε Γ1Ν με ΚΟΤ-Α: 
συνολικό ποσό πληρωμής = 200Ε. 
προηγούμενο ανεξόφλητο ποσό = 196,80Ε. 
Άρα ο πραγματικός εκκαθαριστικός ήταν 200-196,80=3,20Ε! 
(Μου έχει τύχει αρκετές φορές και αρνητικός/πιστωτικός λογαριασμός, στον συγκεκριμένο -δευτερεύουσα κατοικία- λόγω απαγόρευσης μετακίνησης εκτός νομού, έκαψα και 2378kwh, συνήθως καίω 800kwh κατά μο/4μηνο) 
Γιατί ήρθε 3Ε εκκαθαριστικός? 
Γιατί είχα έναντι 260Ε (οπότε πλήρωσα τα 63Ε μόνο). 
Φαντάσου στο myhome που έχεις μικρές/κοντινές ημερομηνίες λήξης λογαριασμού, να σου έρχονται 200άρια κάθε μήνα και στο τέλος μηδενικός ή πιστωτικός εκκαθαριστικός!? 
Θα αντέξεις οικονομικά μέσα στον δύσκολο ενεργειακό χειμώνα? 
Το τελικό αποτέλεσμα φυσικά είναι το ίδιο, απλά "φιλοσοφικά" σκεπτόμενος λέω πως μπορείς να διαχειριστείς όπως εσύ θέλεις 3 έναντι και έναν τελικό εκκαθαριστικό με το myhome μέσω των ενδείξεων που θα δίνεις ΕΣΥ στο ebill!! 

 

_1a.jpg

_2a.jpg

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Δεν παρακολουθω το thread αλλα μολις συνειδητοποιησα μετα τον εκκαθαριστικο που ηρθε προσφατα,οσοι βαλαμε το προγραμμα με την προσφορα του 100αρικου,εχουμε βαλει με τα μπουνια τη ΔΕΗ μεσα χαχα

Πως γίνεται αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Δικό μας λάθος, γιατί? 
Έχω ακυρώσει και έχω κάνει νέες αιτήσεις ΚΟΤ και ΚΕΑ πολλές φορές μέσα στην ίδια μέρα! 
Δλδ, μπορείς να ακυρώσεις ένα ΚΟΤ, πχ έστω για πλάκα, 5-10 φορές την ημέρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Προσωπικά, πολλές φορές τα άλλαζα για να διορθώσω τα στοιχεία: να δηλώσω άλλο email ή άλλο κινητό νούμερο κλπ. 
Αλλά ΟΚ, δεν υπάρχει λόγος όπως σωστά λες, εγώ το κάνω κυρίως λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης...

Να τετοιες μακακιες κανετε και μετα κλαιγεστε που εγινε η στραβη κτλ κτλ 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VirusX2gr είπε

Να τετοιες μακακιες κανετε και μετα κλαιγεστε που εγινε η στραβη κτλ κτλ 🤣

Καλά βρε σείς, φοβάστε για εντελώς ασήμαντα πράγματα, για λεπτομέρεια της μικρολεπτομέρειας που εμπειρικά δεν έχει γίνει ποτέ καμία στραβή (εγγυημένα), 
και δεν φοβάστε για σημαντικότερα πράγματα, για "λανθασμένους" λογαριασμούς της τάξης των 20.000kwh ή/και "λανθασμένες" πάγιες εντολές που τραβάνε πολλαπλάσια ποσά από την κάρτα? 
Τον άλλον πριν μια ώρα τον χρέωσαν 200kwh παραπάνω, για αυτά να περιμένουμε τις ΔΕΚΟ και τις δημόσιες πλατφόρμες/υπηρεσίες να τα διορθώσουν αυτόματα δηλαδή, και δεν εμπιστεύεστε τους εαυτούς σας με απλή λογική και στοιχειώδη γνώση Η/Υ να προβείτε μόνοι σας σε όποιες διορθωτικές ενέργειες προς το συμφέρον σας!!? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zealavor είπε

Πως γίνεται αυτό? 

 Για να καταλάβεις σε εξοχικό ενεργοποίησα το πρόγραμμα Δεκέμβριο και πλήρωσα πρώτη φορά Οκτώβρη,στην υγειά του μαλακα στην κυριολεξία χαχα

 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greengr21 είπε

Για να καταλάβεις σε εξοχικό ενεργοποίησα το πρόγραμμα Δεκέμβριο και πλήρωσα πρώτη φορά Οκτώβρη,στην υγειά του μαλακα στην κυριολεξία χαχα

μην αγχώνεσαι τον έχεις ήδη χρυσοπληρώσει , τα 100€ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που σου πήρε και θα σου πάρει

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

μην αγχώνεσαι τον έχεις ήδη χρυσοπληρώσει , τα 100€ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που σου πήρε και θα σου πάρει

Προς το παρόν γελάω με θέματα που ανοίγονται με κάτι NRG,Elpedison κτλπ που πέφτει η κλαψα της κλαψας με αναπροσαρμογή των όρων,τα λέμε τον Δεκέμβριο του 22 πάλι που τελειώνει η διάρκεια του συμβολαίου :)

 

 

Επεξ/σία από greengr21
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Προς το παρόν γελάω με θέματα που ανοίγονται με κάτι NRG,Elpedison κτλπ που πέφτει η κλαψα της κλαψας με αναπροσαρμογή των όρων,τα λέμε τον Δεκέμβριο του 22 πάλι που τελειώνει η διάρκεια του συμβολαίου :)

μάλλον δεν κατάλαβες , λέω για το οτι έχεις χρυσοπληρώσει τη ΔΕΗ και την κακοδιοίκησή της και το αποτέλεσμα φαίνεται σήμερα στη χοντρική

επίσης την πληρώνεις τώρα γιατί μπαίνει μέσα με τη χαμηλή κιλοβατώρα καθώς και την επιδότηση όπως και τις έξτρα κιλοβατώρες που επιδοτεί απο την τσέπη μας

και δυστυχώς τη σημερινή κατάσταση θα την πληρώνουμε επι χρόνια

με συγχωρείς που δεν ήμουν κατανοητός πριν

Spoiler

δεν κάνω vs

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, HERTHAN said:

fallen αυτο για ποιον λογο να το κανει αφου δεν αλλαζει το τελευταιο ψηφιο?

Στην αλλαγη παροχου αλλαζει οχι στην αλλαγη προγραμματος.

δηλαδη εγω που εκανα αιτηση ξανα και ειναι εγκεκριμενη για κοτ β , αρχες νοεμβριου που θα αλλαξω παροχο , πρεπει να ξανακανω αιτηση για κοτ β?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostakiss είπε

δηλαδη εγω που εκανα αιτηση ξανα και ειναι εγκεκριμενη για κοτ β , αρχες νοεμβριου που θα αλλαξω παροχο , πρεπει να ξανακανω αιτηση για κοτ β?

 

 

Ναι γιατι αλλαζει το τελευταιο ψηφιο του αριθμου παροχης.

Τα γραφει ολα αναλυτικα στο idika σχετικα με το ΚΟΤ και καλο ειναι να τα διαβασετε για να ξερετε τι ισχυει.

Διαβασε το Νο.16

https://www.idika.gr/kot/Home/Info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, HERTHAN said:

Ναι γιατι αλλαζει το τελευταιο ψηφιο του αριθμου παροχης.

Τα γραφει ολα αναλυτικα στο idika σχετικα με το ΚΟΤ και καλο ειναι να τα διαβασετε για να ξερετε τι ισχυει.

Διαβασε το Νο.16

https://www.idika.gr/kot/Home/Info

ok,

 

αν ομως καποιος εχει συμβολαιο εως δεκεμβριο , πως θα ξανακανει αιτηση κοτ αφου θα εχει παρελθει το διαστημα?

η απλα χανει το κοτ για το 2021 κ περιμενει την επομενη περιοδο υποβολης αιτησεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ok,

 

αν ομως καποιος εχει συμβολαιο εως δεκεμβριο , πως θα ξανακανει αιτηση κοτ αφου θα εχει παρελθει το διαστημα?

η απλα χανει το κοτ για το 2021 κ περιμενει την επομενη περιοδο υποβολης αιτησεων?

Μαλλον δεν καταλαβες η δεν το εψαξες η δεν το διαβασες.

Ρωτα καλυτερα στο θεμα με ο ΚΟΤ γιατι μιλαμε για ασχετα πραγματα εδω περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι: στο enter, λογαριασμός έρχεται κάθε πότε; 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικό; στο online βλέπω και μηνιαίο, εδώ δεν βρίσκω κάτι. μπορώ να το δηλώνω μέσω ebill και να έρχεται κάθε μήνα (πάλι 3 έναντι, 1 εκκαθαριστικό); Κι επίσης έκανα για το πατρικό μου και δεν ήρθε και σε μένα mail, περιμένω τηλέφωνο;

Κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...