Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ποτέ τηλέφωνα , μόνο να περνά η ώρα

μέσω ιστοσελίδας εννοώ , ανα δίμηνο

δεν βγαζει το νυχτερινο στο site τους για μετρηση γιατι δεν εχουν περασει στο συστημα οτι εχω νυχτερινο,για αυτο σου γραφω ειναι μπερδεμα δε θα βγει ακρη αμα δεν παρουν οι ιδιοι μετρηση να "ισχυσει" το νυχτερινο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, greengr21 είπε

δεν βγαζει το νυχτερινο στο site τους για μετρηση γιατι δεν εχουν περασει στο συστημα οτι εχω νυχτερινο,για αυτο σου γραφω ειναι μπερδεμα δε θα βγει ακρη αμα δεν παρουν οι ιδιοι μετρηση να "ισχυσει" το νυχτερινο

σόρυ , δεν κατάλαβα πριν , άνοιξε αίτημα στο myarae κατά διαχειριστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

σόρυ , δεν κατάλαβα πριν , άνοιξε αίτημα στο myarae κατά διαχειριστή

βασικα την βλακεια την εκαναν γιατι δεν εβγαλαν εκκαθαριστικο οταν επρεπε απο το προηγουμενο ρολοι,τοτε δεν θα ειχα θεμα ποτε θα ενεργοποιουσαν οι ιδιοι το νυχτερινο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, greengr21 είπε

βασικα την βλακεια την εκαναν γιατι δεν εβγαλαν εκκαθαριστικο οταν επρεπε απο το προηγουμενο ρολοι,τοτε δεν θα ειχα θεμα ποτε θα ενεργοποιουσαν οι ιδιοι το νυχτερινο....

https://my.rae.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι στο MyHome Online από το καλοκαίρι πριν φτάσει 0.59500/kWh, δηλαδή με σταθερή τιμή 0.22900.

Μου έχουν τηλεφωνήσει 2-3 φορές από MediaTel για λογαριασμό της ΔΕΗ για να με πείσουν (για το καλό μου που έλεγε και ο Μηλιώκας) να γυρίσω στο Γ1Ν1 όπου χάρη στην επιδότηση που δεν ισχύει στα σταθερά προγράμματα θα πληρώνω λιγότερα.

Η αλήθεια είναι ότι το Γ1Ν1 έχει πολύ δελεαστικές τιμές μετά την επιδότηση που ξεκινούν από 0.15900 ανά κιλοβατώρα...

Ωστόσο μου φαίνεται περίεργο να θέλουν να αφήσω ένα πρόγραμμα με πάγια εντολή, και νομίζω "κάποιο λάκκο έχει η φάβα".

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, manicomio4 είπε

Ωστόσο μου φαίνεται περίεργο να θέλουν να αφήσω ένα πρόγραμμα με πάγια εντολή, και νομίζω "κάποιο λάκκο έχει η φάβα".

Τι λέτε;

Δεν έχει λάκκο, προφανές είναι : το σταθερό σου δεν ΤΟΥΣ συμφέρει.

Βασικά όπως έχουν τα πράγματα, ούτε εσένα σε συμφέρει. Το θέμα είναι αν μέχρι το καλοκαίρι (ειδικά τον χειμώνα) αν θα έχεις πολλή κατανάλωση (>3-4Κ kWh/4μηνο) και αν ναι, τί άραγε θα γίνει με τιμές χονδρικής και με επιδοτήσεις (αν πάνε κατα διαόλου μποθ κι έχεις πολλή, τον ήπιες. Βέβαια αν έχεις πολλή, ΗΔΗ τον πίνεις....).

Από την άλλη αν έχεις λίγη κατανάλωση, τί ειν' ο κάβουράς - τί ειν' ο ζωμός του......Για την ώρα, χάνεις (απ' τον Αύγουστο) 0,07/kWh. Bαλ΄τα κάτω, κι αποφάσισε (....για Δεκέμβρη πάντως, αν είναι να αφήσεις σταθερό, να το κάνεις all the way για να πας σε καμμιά Ελίν, όπου θα πληρώνεις 0,056 την kWh....Με πάγια εντολή, για να μη δώσεις εγγύηση, Γενάρη κι έπειτα, βλέποντας και κάνοντας. Aν ΔΕΝ σου αρέσει το παροχοκυνηγητό όμως, άραξε ΔΕΗ, έστω στο Γ, κι αν δεν θα σου λείψουν τα όσα παραπάνω θα πληρώνεις στο σταθερό, μείνε σε αυτό).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Τις επόμενες μέρες είναι να δώσω στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ μέτρηση, ώστε να βγει εκκαθαριστικός 2μήνου. Μέσα σε αυτό το δίμηνο έληξε το σταθερό πρόγραμμα και έγινε η αλλαγή στο Open. Τη μέτρηση που θα δώσω θα τη σπάσει στα 2 για να βγάλει τις KWh του κάθε μήνα ; Επηρεάζει σε κάτι η αλλαγή που έγινε στο πρόγραμμα, για τον υπολογισμό του κάθε μήνα ;

Για παράδειγμα, αν δώσω μέτρηση 400 ημέρας και 200 νύχτας, για κάθε μήνα θα υπολογίσει 200 ημέρας και 100 νύχτας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, greengr21 είπε

πηρα τηλ ΔΕΔΔΗΕ να δωσω μετρηση και νυχτερινου και μου λεει με επιφυλαξη αμα σου περασουν τη μετρηση,αυτο καμια 10αρια μερες πριν,ασε θα βγει ουσιαστικα εκκαθαριστικος 6μηνου του Γεναρη θα ριξω κλαμα

Εγώ σε παρόμοια περίπτωση έβγαλα άκρη με τηλέφωνο στο τοπικό παράρτημα ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή εβδομάδα.....

Εκτός από το κομμάτι "λογαριασμοί φυσικού αερίου" Προέκυψε και πρόβλημα με καθυστερήσεις στις εκδόσεις που αφορούν το ρεύμα στη καλή μας τη ΔΕΗ ;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα να ρωτησω, οταν λήξει το σταθερο πρόγραμμα και με βαση την επιστολη που εχεις λαβει πρεπει να πας στο Open ... αυτο θα φανει στο ebill αμέσως ή μετα απο λίγες μερες;  Ουσιαστικά θελω να σιγουρευτω οτι πηγα στο Open.

Επεξ/σία από iageogr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, volleyball είπε

Καλημέρα!

Τις επόμενες μέρες είναι να δώσω στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ μέτρηση, ώστε να βγει εκκαθαριστικός 2μήνου. Μέσα σε αυτό το δίμηνο έληξε το σταθερό πρόγραμμα και έγινε η αλλαγή στο Open. Τη μέτρηση που θα δώσω θα τη σπάσει στα 2 για να βγάλει τις KWh του κάθε μήνα ; Επηρεάζει σε κάτι η αλλαγή που έγινε στο πρόγραμμα, για τον υπολογισμό του κάθε μήνα ;

Για παράδειγμα, αν δώσω μέτρηση 400 ημέρας και 200 νύχτας, για κάθε μήνα θα υπολογίσει 200 ημέρας και 100 νύχτας ;

Καλημέρα, υποτίθεται πως θα χρεώσει τις KWh αναλογικά, δλδ αν σε αυτό το δίμηνο αναλογούν 38 ημέρες στο σταθερό πρόγραμμα και 22 στο open τότε από τις 400 ημέρας θα σου χρεώσει 254 στο σταθερό και 146 στο open, και από τις 200 νύχτας 127 στο σταθερό και 73 στο open.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2022 στις 3:38 ΜΜ, greengr21 είπε

πηρα τηλ ΔΕΔΔΗΕ να δωσω μετρηση και νυχτερινου και μου λεει με επιφυλαξη αμα σου περασουν τη μετρηση,αυτο καμια 10αρια μερες πριν,ασε θα βγει ουσιαστικα εκκαθαριστικος 6μηνου του Γεναρη θα ριξω κλαμα

Έχει να μου εκδοθεί λογμος από την ΔΕΗ από τις 5 Αυγούστου ήτοι σχεδόν 4 μήνες. Ο λόγος ; Νυχτερινός μετρητής. Έδωσα μέτρηση μέσω ΔΕΔΔΗΕ στο δίμηνο, η ΔΕΗ μου λέει δεν τους έστειλε η ΔΕΔΔΗΕ καμία μέτρηση. Περιμένω να έρθει να μετρήσει η ΔΕΔΔΗΕ κάπου στις 6 Δεκεμβρίου και ελπίζω κάπου στις 10 να έχω λόγμο 4μηνου.

Όλους αυτούς τους 4 μήνες στο site της ΔΕΗ δεν φαίνεται πουθενά ότι έχω νυχτερινό μετρητή. 

Υπομονή λογικά μόλις έρθουν να μετρήσουν θα μπεις και συ σε μια κανονικότητα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lyda94 είπε

Ρε παιδιά αυτή η έκπτωση συνέπειας ποτέ μπαίνει?? Αλλά λένε από το τηλ, αλλά από το κατάστημα...

Εφόσον το πρόγραμμα στο οποίο είσαι υποστηρίζει έκπτωση συνέπειας και πληρώσεις εγκαίρως τον εκκαθαριστικό λογαριασμό σου, τότε ο αμέσως επόμενος θα έχει την έκπτωση συνέπειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...