Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2022 στις 6:51 ΜΜ, ekrepali είπε

@killer_instinct ⬆️ Παράδειγμα συστεμικής μαλακίας.

Κάνε αυτό που έγραψε ο κοράκιος, πάρε γραπτή επιβεβαίωση ότι θα πας στο open.

 

Υποτίθεται έχουν στείλει επιστολή με αριθμό πρωτοκόλλου, τι παραπάνω να πάρω από αυτό; :(

Επίσης από συστημικές μλκίες άλλο τίποτα, έχουν τύχει αρκετές σε εμένα. Αρνούνταν κάποιους μήνες πριν να δουν ότι έχω νυχτερινό μετρητή, με τα γνωστά μπαλάκια (ο ΔΕΔΔΗΕ πρέπει να μας ενημερώσει, ο ΔΕΔΔΗΕ έλεγε πως όλοι οι πάροχοι έχουν πρόσβαση σε αυτήν την πληροφορία). Μετά από ξεχεστήριο μέιλ το φτιάξανε. Τώρα πήγα να βάλω μέτρηση στην καινούργια έκδοση της εφαρμογής (🤮) και έχει μόνο ημερήσια χρέωση μόνο.

Η ανικανότητα σε όλο της το μεγαλείο.

Επεξ/σία από killer_instinct
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, killer_instinct είπε

Υποτίθεται έχουν στείλει επιστολή με αριθμό πρωτοκόλλου, τι παραπάνω να πάρω από αυτό; :(

καλυμμένος είσαι σε περίπτωση στραβής , το θεμα είναι να μην την πάθεις , γιαυτό στείλε email

2 ώρες πριν, killer_instinct είπε

Τώρα πήγα να βάλω μέτρηση στην καινούργια έκδοση της εφαρμογής (🤮) και έχει μόνο ημερήσια χρέωση μόνο.

αναβάθμιση 😂

άνοιξε μέσω myrae αίτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κάνω αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη στη σύζυγό (ήταν στη μητέρα της που απεβίωσε προ πολλού). 

Από τη ΔΕΗ μου είπαν απλά να μπω εδώ και να κάνω αίτηση επιλέγοντας το πρόγραμα που θέλω.

Ποιο πρόγραμμα προτείνετε? Πρόκειται για διαμέρισμα στο Λουτράκι που κατοικείται 1 με 2 μήνες το χρόνο (Ιούλιο & Αύγουστο). Τους άλλους μήνες η κατανάλωση είναι μηδέν. Η παροχή είναι μονοφασικό (ημερήσιο και νυκτερινό).

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Θα κάνω αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη στη σύζυγό (ήταν στη μητέρα της που απεβίωσε προ πολλού). 

Από τη ΔΕΗ μου είπαν απλά να μπω εδώ και να κάνω αίτηση επιλέγοντας το πρόγραμα που θέλω.

Ποιο πρόγραμμα προτείνετε? Πρόκειται για διαμέρισμα στο Λουτράκι που κατοικείται 1 με 2 μήνες το χρόνο (Ιούλιο & Αύγουστο). Τους άλλους μήνες η κατανάλωση είναι μηδέν. Η παροχή είναι μονοφασικό (ημερήσιο και νυκτερινό).

απλή απάντηση είναι

Δέσμευση + σταθερές τιμές χωρίς επιδότηση

Μη δέσμευση + τιμές κυμαινόμενες με επιδότηση

Οι τιμές φαίνονται στο site

Ένας παράγοντας που ίσως σε αποσχολήσει στο μέλλον ,είναι αν πετάξουν εκτός τις μη κύριες κατοικίες απο επιδοτήσεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

καλυμμένος είσαι σε περίπτωση στραβής , το θεμα είναι να μην την πάθεις , γιαυτό στείλε email

αναβάθμιση 😂

άνοιξε μέσω myrae αίτημα

Τους άνοιξα ticket και μου λένε πως έχω κανονικά την επιλογή. Έπρεπε να τους στείλω screenshot για να πειστούνε, και αν!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Τους άνοιξα ticket και μου λένε πως έχω κανονικά την επιλογή.

μέσω myrae λες ?

αν ναι , απόρριψη και επισύναψη και του screenshot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

απλή απάντηση είναι

Δέσμευση + σταθερές τιμές χωρίς επιδότηση

Μη δέσμευση + τιμές κυμαινόμενες με επιδότηση

Οι τιμές φαίνονται στο site

Ένας παράγοντας που ίσως σε αποσχολήσει στο μέλλον ,είναι αν πετάξουν εκτός τις μη κύριες κατοικίες απο επιδοτήσεις

 

Mε τις επιδοτήσεις Δεκεμβρίου, η τελική τιμή KWh βγαίνει ημέρας 0,159 και νύχτας 0,118. Με την μέση δική μου κατανάλωση στο εξοχικό, που είναι 1,12 KWh/24ωρο (ημερήσιο) και 0,31 KWh/24ωρο (νυκτερινό), το κόστος του Γ1Ν είναι 10€/μήνα, κάτω από το μισό των σταθερών Online και Enter. 

Τα κόστη εξισώνονται με κατανάλωση 5 KWh/μήνα ημερήσια και 5 KWh/μήνα νυχτερινή. Δηλαδή μόνο αν το σπίτι δεν κατοικείται καθόλου τότε συμφέρει το σταθερό Online ή EnterΤο Γ1Ν Οικιακό δεν έχει δέσμευση, οπότε αν βγάλουν τις εξοχικές κατοικίες από την επιδότηση αλλάζω άμεσα πρόγραμμα.

Άρα πάω στο Γ1Ν Οικιακό κυμαινόμενο, με επιδότηση, χωρίς δέσμευση, σωστά?

ΥΓ: Ευτυχώς στην κύρια κατοικία έχω προλάβει και έχω βάλει το παλιό Online με κόστος KHh 0,096 ημέρα και 0,076 νύχτα με 24μηνη σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

καλυμμένος είσαι σε περίπτωση στραβής , το θεμα είναι να μην την πάθεις , γιαυτό στείλε email

10/12 τελειώνει και το δικό μου. Σε ποιά διεύθυνση να στείλω και εγώ mail και τι να αναφέρει? Παροχή, συμβόλαιο και επιλογή Open ? (Τελικά και με τιμές δεκεμβρίου εκεί πάμε, σωστά?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, doll είπε

10/12 τελειώνει και το δικό μου. Σε ποιά διεύθυνση να στείλω και εγώ mail και τι να αναφέρει?

[email protected]

24 λεπτά πριν, doll είπε

Παροχή, συμβόλαιο και επιλογή Open ?

ναι , αν θα μπεις αυτόματα

24 λεπτά πριν, doll είπε

(Τελικά και με τιμές δεκεμβρίου εκεί πάμε, σωστά?)

ε, ναι , με τιμολόγηση Δεκεμβρίου

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ληγει διετές συμβόλαιο myHome και μου ηρθε επιστολή πως αυτόματα θα γίνει open...

και ρωτάω τώρα εγώ...μπαινω να δω τι ειναι το Open και γραφει ενιαια χρεωση ενεργειας αλλα στον αναλυτικο τιμοκαταλογο εχει κλιμακωτη χρεωση...

εσεις τι προτεινετε για σπιτι με χαμηλες καταναλωσεις ? 

 

edit: τελικά τους πηρα τηλεφωνο και αλλαζει η επιδοτηση ανα κλιμακα..

επισης με ενημερωσε πως καταργηθηκε η ποινη καταγγελιας συμβασης απο πλευρας πελατη και απο τα σταθερα τιμολογια...αρα οσοι εχουν σταθερα σε ισχυ μπορουν να αποχωρησουν αζημιως...

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, korakios είπε

μέσω myrae λες ?

αν ναι , απόρριψη και επισύναψη και του screenshot

Όχι στους ιδίους. Θα ψάχνουν ακόμη να βρούνε το ποντίκι στα PC τους. Δεν άνοιξα ακόμη στο myrae γιατί θα την καταχωρίσω στον ΔΕΔΔΗΕ στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, killer_instinct είπε

Όχι στους ιδίους. Θα ψάχνουν ακόμη να βρούνε το ποντίκι στα PC τους. Δεν άνοιξα ακόμη στο myrae γιατί θα την καταχωρίσω στον ΔΕΔΔΗΕ στην τελική.

τότε αν σου έρθει μόνο ημερήσια κατανάλωση  , μην απορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, τον άλλο μήνα λήγει το my home enter. Δεν έχω ιδέα τι με συμφέρει να κάνω, ούτε τι διαφορές έχουν στην ουσία, αλλά δεν βλέπω να έχει τεράστια διαφορά το Γ1Ν και το my home open οπότε λέω να το αφήσω ως έχει, μου έστειλαν ένα χαρτί που λέει ότι θα γίνει μόνο του my home open.

Η ερώτηση μου είναι άλλη, όταν ειχα κάνει το my home enter είχα δώσει 100€ εγγύηση, η οποία υποτίθεται θα γινόταν επιστροφή αν έκανα πάγια εντολή. Ενώ έκανα πάγια εντολή δεν έγινε ποτέ επιστροφή(όπως δεν έγιναν και οι εκπτώσεις που εταζαν αλλά τεσπα, ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά από την volton που δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα, πήρα ένα τηλ μου έλεγαν θα γίνουν όλα,αλλά τίποτα. Που πρέπει να στείλω ένα mail για να μου επιστρέψουν την εγγύηση? 

Επεξ/σία από minaspit7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ΔΕΝ σου ήρθε επιστολή μετάβασης αυτόματα στο Οπεν, υπάρχει το ενδεχόμενο (ΔΕΗ είναι αυτή άλλωστε - το έζησες και με το κατοστάρι που ποτέ δε σου επε΄στερψαν και κακώς δεν τους γκρίνιαξες, ΟΧΙ τηλεφωνικά) να σε αφήσουν Εντερ με τις τρέχουσες τιμές του. Έχε το υπ' όψη, κι αν θες ρώτα (μέιλ) τί θα γίνει, μη περάσεις κα'να μήνα με 0,53...Το πιο πιθανό είναι να σε πάνε οπεν, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου.

Δεν ξέρω αν θα προλάβεις τώρα (λόγω Εντερ) να την πάρεις ([email protected]), αλλά και στο Οπεν (ή στο Γ1) αν ξαναβάλεις πάγια, και πάλι "υποχρεούνται" να στην επιστρέψουν, οπότε αυτή τη φορά μην το αφήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...