Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετακόμισα πριν κάνα χρόνο περίπου και ήρθε πρώτος εκκαθαριστικός εφόσον μέτρηση έγινε πριν καμία βδομάδα , όλο αυτό τον μήνα μου ερχόντουσαν έναντι που συνολικά βγαίνουν 230κατι ευρώ , βλέπω από τον εκκαθαριστικό μου αφαίρεσαν μόνο 140 από τα 200κατι που πλήρωσα σε έναντι. Έχει εφαρμοστή η έκπτωση καθώς είμαι ΚΟΤ Β με όριο 1600; Πάνω γράφει ακόμα Γ1 ΚΟΤ Β αλλά επειδή ήρθε αυτός ο εκκαθαριστικός που περιλαμβάνει πόλους μήνες και είναι πάνω από το όριο υπάρχει περίπτωση να με πέταξε και από τον επόμενο να μην είμαι κοτ ;;;

IMG_3714.jpeg.2730525b3da8d258df4d64c8c1dd9f08.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NobodyRankXV είπε

Μετακόμισα πριν κάνα χρόνο περίπου και ήρθε πρώτος εκκαθαριστικός εφόσον μέτρηση έγινε πριν καμία βδομάδα , όλο αυτό τον μήνα μου ερχόντουσαν έναντι που συνολικά βγαίνουν 230κατι ευρώ , βλέπω από τον εκκαθαριστικό μου αφαίρεσαν μόνο 140 από τα 200κατι που πλήρωσα σε έναντι. Έχει εφαρμοστή η έκπτωση καθώς είμαι ΚΟΤ Β με όριο 1600; Πάνω γράφει ακόμα Γ1 ΚΟΤ Β αλλά επειδή ήρθε αυτός ο εκκαθαριστικός που περιλαμβάνει πόλους μήνες και είναι πάνω από το όριο υπάρχει περίπτωση να με πέταξε και από τον επόμενο να μην είμαι κοτ ;;;

IMG_3714.jpeg.2730525b3da8d258df4d64c8c1dd9f08.jpeg

μάλλον μπήκε το ΚΟΤ μέσα στο "επιδότηση κράτους" μιας και συνολικά βγαίνει χαμηλά 209,5/2446 €/kw

το όριο πάντως δεν το έχεις ξεπεράσει 1600*301/120 = 4013kw

στον έναντι μάλλον δεν αφαιρέθηκαν δημοτικά τέλη/ερτ, επιστρέφεται η χρέωση ενέργειας (με ρυθμιζόμενες) ,

ζήτα ανάλυση καλύτερα να είσαι σίγουρος ,

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 1comment είπε

Πήγε ο προηγούμενος και τα πλήρωσε σήμερα. Μας έστειλε και την απόδειξη και το λογ/σμο που έγραφε τελικός. Δεν τον είχε λάβει, γι αυτό ήταν απλήρωτος. Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται; Θα ενημερωθεί η δεη με κάποιο τρόπο ότι το χρέος του προηγούμενου πληρώθηκε από τον ίδιο και να βγει διορθωτικός λογ/σμος; Ή θα το πληρώσει η αδερφή μου κανονικά και θα της γίνει πίστωση; Θα της γίνει όντως πίστωση; Η μόνη γραπτή απάντηση που πήρε είναι να στείλει το αποδεικτικό σχέσης με το ακίνητο που να προκύπτει η ημερομηνία που μπήκε (μισθωτήριο). Στα τηλ πήρε μία απάντηση ότι όντως είναι χρέη προηγούμενου και τώρα να πληρώσει όλο το λογ/σμο, να ανοίξει νέο αίτημα που να γράφει ότι δεν αποδέχεται αυτό το χρέος γιατί δεν είναι δικό της και θα της το αφαιρέσουν σε επόμενο. 

Να πληρώσει το υπόλοιπο ποσό του λογαριασμού αφαιρώντας το παλιό χρέος, και να περιμένει τον επόμενο λογαριασμό. Αν πράγματι ο προηγούμενος τα πλήρωσε δεν θα έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gx2 είπε

Να πληρώσει το υπόλοιπο ποσό του λογαριασμού αφαιρώντας το παλιό χρέος, και να περιμένει τον επόμενο λογαριασμό. Αν πράγματι ο προηγούμενος τα πλήρωσε δεν θα έχει θέμα.

αν μπήκε χρέος απο άλλο ΑΦΜ , καταγγελία μιας και είναι παράνομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος οι επιδοτήσεις στην ενέργεια κατά το άρθρο συμφορουμίτες:

https://www.zougla.gr/money/agores/article/erxonte-diskoli-energiaka-mines---i-komision-zita-ton-termatismo-stiriksis-se-nikokiria-ke-epixirisis
Όπερ σημαίνει ότι;

Πάμε πχ σε κάποιο σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ (νομίζω αυτήν την περίοδο υπάρχει κοντά στην τιμή της kWh μετά την έκπτωση) ή εναλλακτικού παρόχου; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, trif_on είπε

Καλησπέρα κύριοι, θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.

Αφορά το σπίτι των γονιών μου με καταναλώσεις 12000-16000 kwh τον χρόνο, λόγω ηλεκτρολέβητα.

Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος της ΔΕΗ και δικαιούται έκπτωση 30% στις χρεώσεις ρεύματος.
Ήμουν τυχερός πριν 2 χρόνια, τους είχα κάνει το σταθερό της ΔΕΗ με 0,105/kwh-30%=0,0735/kwh, οπότε δεν άγγιξε η ρήτρα αναπροσαρμογής τους ανθρώπους, γιατί θα είχαμε δράματα.

Δυστυχώς το πρόγραμμα αυτό τελειώνει τέλη του μήνα και η επιλογή που μου προτείνει η ΔΕΗ είναι το Myhome4all.

Οι χρεώσεις είναι:
-0,139/kwh-30%=0.0973/kwh για τις πρώτες 500kwh
-0,154/kwh-30%=0,1078/kwh για τις επόμενες 500kwh

-0,21/kwh-30%=0.147/kwh σε περίπτωση μεγαλύτερης κατανάλωσης

Επίσης υπάρχει και νυχτερινό με πολύ καλές τιμές.

υπόψιν το 30% ισχύει στη χρέωση προμήθειας η οποία είναι άγνωστη . Ουσιαστικά υπογράφεις πρόγραμμα με άγνωστη τιμολόγηση όταν λήξει ο μηχανισμός (ΔΕΗ4all)

Μπορεί μεν να ανακοινώνονται οι τιμές , αλλά για τον υπολογισμό του 30% είναι απαραίτητο να ξέρεις την τιμή προμήθειας της εταιρίας συν τη ρήτρα αναπροσαρμογής

δλδ αν για παράδειγμα είναι 0,07 + ρήτρα , τότε το 30% ισχύει για το 0,07

αν είναι εξ ολοκλήρου βασισμένο πάνω στη χοντρική , δλδ χοντρική + πρμήθεια πχ 0,02 τότε το 30% αφορά το 0,02

Μάθε πρώτα τι ισχύει μιας και όντως μπορεί η ΔΕΗ για απλούστευση να δίνει το 30% στο σύνολο αυτό το διάστημα που ισχύει ο μηχανισμός ,

γραπτώς πάρε απάντηση , όχι τηλέφωνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, apapadop837 είπε

Τέλος οι επιδοτήσεις στην ενέργεια κατά το άρθρο συμφορουμίτες:

https://www.zougla.gr/money/agores/article/erxonte-diskoli-energiaka-mines---i-komision-zita-ton-termatismo-stiriksis-se-nikokiria-ke-epixirisis
Όπερ σημαίνει ότι;

Πάμε πχ σε κάποιο σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ (νομίζω αυτήν την περίοδο υπάρχει κοντά στην τιμή της kWh μετά την έκπτωση) ή εναλλακτικού παρόχου; 

Είναι γνωστό. Το καλοκαίρι τελειώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dhmak είπε

Αυτή την περίοδο ξέρουμε ποίο από τα προγράμματα της ΔΕΗ έχει την χαμηλότερη τιμή ;;

δες το φύλλο " ιστορικό τιμών " στο

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουμε myhome online που λήγει αυτή την περίοδο (εμένα μου είχαν κάνει αυτόματη ανανέωση για + έξι μήνες), αν δεν κάνουμε εμείς κάποια κίνηση για Γ1Ν Οικιακό/myHome 4All, θα μεταβούμε αυτόματα στο Open όταν λήξει το συμβόλαιο;

Ή τώρα που καταργήθηκε το Open θα παραμείνουμε στο myhome online ως αορίστου με τις τωρινές τιμές;

 

16 ώρες πριν, apapadop837 είπε

Τέλος οι επιδοτήσεις στην ενέργεια κατά το άρθρο συμφορουμίτες:

https://www.zougla.gr/money/agores/article/erxonte-diskoli-energiaka-mines---i-komision-zita-ton-termatismo-stiriksis-se-nikokiria-ke-epixirisis
Όπερ σημαίνει ότι;

Πάμε πχ σε κάποιο σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ (νομίζω αυτήν την περίοδο υπάρχει κοντά στην τιμή της kWh μετά την έκπτωση) ή εναλλακτικού παρόχου; 

 Με 0,28 €/kWh για το myhome online, δεν το λες και «κοντά στην τιμή της kWh μετά την έκπτωση».   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Aurumnus said:

Όσοι έχουμε myhome online που λήγει αυτή την περίοδο (εμένα μου είχαν κάνει αυτόματη ανανέωση για + έξι μήνες), αν δεν κάνουμε εμείς κάποια κίνηση για Γ1Ν Οικιακό/myHome 4All, θα μεταβούμε αυτόματα στο Open όταν λήξει το συμβόλαιο;

Ή τώρα που καταργήθηκε το Open θα παραμείνουμε στο myhome online ως αορίστου με τις τωρινές τιμές;

Δεν καταργήθηκε το open. Αν έχεις λάβει επιστολή που σε ενημερώνει ότι θα πας στο open τότε εκεί θα σε πάνε μόλις λήξει, αλλιώς ενδέχεται να σε αφήσουν στο online με τις τωρινές τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Όσοι έχουμε myhome online που λήγει αυτή την περίοδο (εμένα μου είχαν κάνει αυτόματη ανανέωση για + έξι μήνες), αν δεν κάνουμε εμείς κάποια κίνηση για Γ1Ν Οικιακό/myHome 4All, θα μεταβούμε αυτόματα στο Open όταν λήξει το συμβόλαιο;

Ή τώρα που καταργήθηκε το Open θα παραμείνουμε στο myhome online ως αορίστου με τις τωρινές τιμές;

 

 Με 0,28 €/kWh για το myhome online, δεν το λες και «κοντά στην τιμή της kWh μετά την έκπτωση».   

Η αλήθεια είναι πως εννοούσα το ΔΕΗ myHome 4All (εδώ: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-4all/#supply-price-table-modal-600f1d18bcfe4808aa7138d79ce9b315), με τιμές Μαΐου 0,154 & 0,114.

edit: άκυρο, είναι κυμαινόμενο. Δε βλέπω να υπάρχει φθηνο σταθερό. Κοινώς, την πατήσαμε.
 

Η ακόμα πιο μεγάλη αλήθεια είναι πως οι μέρες αυτές μου θυμίζουν έντονα ημέρες του 0,10 & των παλιών καλών ορθόδοξων online & enter, ημέρες που άξιοι συμφορουμίτες μας προέβλεψαν το μέλλον & το μοιράστηκαν μαζί μας, όποτε αν πιστεύετε πως οι τιμές & οι ρήτρες αναπροσαρμογής (;) θα ανεβάσουν τους λογαριασμούς στο θεό για τα απλά Γ1, please speak now of forever hold your peace 😎

Επεξ/σία από apapadop837
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, apapadop837 είπε
2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ποσο, δηλαδή?

Η ακόμα πιο μεγάλη αλήθεια είναι πως οι μέρες αυτές μου θυμίζουν έντονα ημέρες του 0,10 & των παλιών καλών ορθόδοξων online & enter, ημέρες που άξιοι συμφορουμίτες μας προέβλεψαν το μέλλον & το μοιράστηκαν μαζί μας, όποτε αν πιστεύετε πως οι τιμές & οι ρήτρες αναπροσαρμογής (;) θα ανεβάσουν τους λογαριασμούς στο θεό για τα απλά Γ1, please speak now of forever hold your peace 😎

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...