Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, lak10 είπε

με την αλλαγη ονοματος χωρις διακοπη δεβν διακοπτεται η προηγουμενη συμβαση ετσι και αλλιως? αφου το συμβαλωμενο μελος εχει πεθανει?

μου μιλησε για διακοπη λογω θανατου-μετακομιση κλπ, οχι αλλαγη ονοματος (γιατι κ εγω αυτο σκεφτηκα να κανω αλλαγη ονοματος αλλα δεν το περιλαμβάνουν οι εξαιρεσεις γιατι παραμενει ενεργη η παροχη και το συμβολαιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Iσχύει αυτό; Γιατί πολλοί διατυμπανίζουν τη γρηγορη αλλαγή μέσω ΔΕΗ, μάλλον ξέχασαν να αναφέρουν πως έχουν τηλεμέτρηση. Αν είναι να μη μπορούμε να δώσουμε ένδειξη για αναλογικό μετρητή και να πάει η αίτηση στο Θαλή με ένδειξη ό,τι να'ναι... το μόνο σίγουρο ειναι ότι κάτι θα πάει στραβά.

Σου ζητάει να γράψεις την ένδειξη σε ένα πεδίο (ή τις ενδείξεις αν έχεις νυχτερινό). Μέχρι πριν ένα μήνα ίσχυε και για αναλογικούς και για τηλεμετρούμενους μετρητές. Ό,τι έγραψα, αυτό και χρησιμοποιήθηκε.

Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι τώρα που μας μετράνε κάθε μήνα όπως φάνηκε, δεν ξέρω όμως τι γίνεται στην οριακή περίπτωση που γίνεται μέτρηση την ίδια μέρα με την αίτηση αλλαγής παρόχου.

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

μου μιλησε για διακοπη λογω θανατου-μετακομιση κλπ, οχι αλλαγη ονοματος (γιατι κ εγω αυτο σκεφτηκα να κανω αλλαγη ονοματος αλλα δεν το περιλαμβάνουν οι εξαιρεσεις γιατι παραμενει ενεργη η παροχη και το συμβολαιο)

Κάνε αίτημα διακοπής λόγω θανάτου και καπάκι νέο αίτημα για συμβόλαιο στο ονομά σου σε όποιον πάροχο θέλεις.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Κάνε αίτημα διακοπής λόγω θανάτου και καπάκι νέο αίτημα για συμβόλαιο στο ονομά σου σε όποιον πάροχο θέλεις.

δε γινεται κατι τετοιο, ζητανε ληξιαρχικη πραξη... ;) 

περαν αυτου δε θελω αλλαγη παροχου, στη δεη θελω να μεινω... :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, paylidis είπε

μου μιλησε για διακοπη λογω θανατου-μετακομιση κλπ, οχι αλλαγη ονοματος (γιατι κ εγω αυτο σκεφτηκα να κανω αλλαγη ονοματος αλλα δεν το περιλαμβάνουν οι εξαιρεσεις γιατι παραμενει ενεργη η παροχη και το συμβολαιο)

Από το support της ΔΕΗ είπαν ότι δεν γλυτώνω την ρήτρα σε κάθε περίπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Iσχύει αυτό; Γιατί πολλοί διατυμπανίζουν τη γρηγορη αλλαγή μέσω ΔΕΗ, μάλλον ξέχασαν να αναφέρουν πως έχουν τηλεμέτρηση. Αν είναι να μη μπορούμε να δώσουμε ένδειξη για αναλογικό μετρητή και να πάει η αίτηση στο Θαλή με ένδειξη ό,τι να'ναι... το μόνο σίγουρο ειναι ότι κάτι θα πάει στραβά.

Απλά γράφεις την ένδειξη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BigBlack said:

Σου ζητάει να γράψεις την ένδειξη σε ένα πεδίο (ή τις ενδείξεις αν έχεις νυχτερινό). Μέχρι πριν ένα μήνα ίσχυε και για αναλογικούς και για τηλεμετρούμενους μετρητές. Ό,τι έγραψα, αυτό και χρησιμοποιήθηκε.

Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι τώρα που μας μετράνε κάθε μήνα όπως φάνηκε, δεν ξέρω όμως τι γίνεται στην οριακή περίπτωση που γίνεται μέτρηση την ίδια μέρα με την αίτηση αλλαγής παρόχου.

 

Άμα έχει το πεδίο ακόμα, τότε οκ. Έτσι είχα κάνει αίτηση και στο online πριν 2 χρόνια.

Στο άλλο που ρώτησες... αν το αίτημα υποβληθεί από τον πάροχο στον ΔΕΔΔΗΕ την ίδια ακριβώς μέρα με την καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, λαμβάνουν υπόψιν την καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. 

Αν το αίτημα υποβληθεί από τον πάροχο την επόμενη μέρα/μέρες και η ένδειξη που είχες δώσει ήταν μικρότερη από αυτή που έλαβε ο ΔΕΔΔΗΕ μετά από σένα, τοτε το αίτημα σκαλώσει (ενδείξεις εκτός ορίων) και θα πρέπει να πάρεις τον πάροχο τηλέφωνο για να στείλει στον ΔΕΔΔΗΕ διορθωτικές αρχικές ενδείξεις. 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BigBlack είπε

Μετακόμιση;

Πως; θα πρεπει να διακοπει η συνδεση... και μετα να γινει νεα συνδεση (αν γινεται με παλιο συμβολαιο ενοικιασης)

52 λεπτά πριν, lak10 είπε

Από το support της ΔΕΗ είπαν ότι δεν γλυτώνω την ρήτρα σε κάθε περίπτωση 

τα ιδια, μονο τις 2-3 περιπτωσεις που ανεφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά οπως ρώτησε ο φίλος παραπάνω άξιζει να παμε στο σταθερό της δεη για ενα χρόνο από το 4All? θα μου πείτε πρέπει νά έχει κάποιος μαντικές ικανοτητες, αν πέσουν οι τιμές δεν συμφαιρει αν ανέβουν συμφαιρει άντε βρες άκρη.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lak10 said:

Από το support της ΔΕΗ είπαν ότι δεν γλυτώνω την ρήτρα σε κάθε περίπτωση 

 

Στους ειδικούς όρους στη παράγραφο 3, γράφει κατ'εξαιρεση των προβλεπόμενων στο άρθρο 11 των γενικών όρων...

ΔΕ μπορώ να βρω τους γενικούς όρους αλλά θα κάνω μια μαντεψια πως το άρθρο 11 γράφει περί ανωτερας βίας. Φυσικά όμως δε θα γίνει καταγγελία συμβασης γιατί θα μείνετε χωρίς ρεύμα. Θα πάρει τη παροχή στο όνομα του ο κληρονόμος, κι όταν βγει τελικός στον πατέρα με ρήτρα, ο κληρονόμος θα κάνει αίτημα να διαγραφεί η ρήτρα.

Μια άλλη πιθανή λύση είναι να πάρεις τηλεφωνο παριστάνοντας τον πατέρα σου να ζητήσεις αζημίως αλλαγή σε Γ1 (αν γίνεται). Στο αέριο έτσι γλυτώσαμε όλοι... αλλάξαμε από ακριβό σταθερό σε κυμαινομενο χωρίς να πληρώσουμε ρήτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μια άλλη πιθανή λύση είναι να πάρεις τηλεφωνο παριστάνοντας τον πατέρα σου να ζητήσεις αζημίως αλλαγή σε Γ1 (αν γίνεται). Στο αέριο έτσι γλυτώσαμε όλοι... αλλάξαμε από ακριβό σταθερό σε κυμαινομενο χωρίς να πληρώσουμε ρήτρα.

Το δοκιμασα δεν γινεται... δοκιμασα επισης να το ανανεωσω σε σταθερο - τα ιδια... Θα προσπαθησω να περασω απο κατ/μα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, leotzian είπε

Τελικά οπως ρώτησε ο φίλος παραπάνω άξιζει να παμε στο σταθερό της δεη για ενα χρόνο από το 4All? θα μου πείτε πρέπει νά έχει κάποιος μαντικές ικανοτητες, αν πέσουν οι τιμές δεν συμφαιρει αν ανέβουν συμφαιρει άντε βρες άκρη.........

Με τις τρέχουσες τιμές νομίζω είναι πολύ ενδιαφέρον το σταθερό myHomeOnline. Στους 9 μήνες φεύγεις τζάμπα και στους 6 μήνες με 30€, αν προκύψει κάτι σοβαρό. Τα 50€ δώρο σου εξασφαλίζουν το μεγαλύτερο μέρος της χασούρας, από την καλύτερη τιμή που έχει σήμερα το myHome4All.

Νομίζω ότι με την τρέχουσα κατάσταση στην αγορά, δεν θα δούμε εύκολα χαμηλότερες τιμές στη λιανική.  Μεγάλο ατού η εξασφάλιση 0,1230 €/Kwh για μέρα και 0,1130 για νύχτα, με 3,5€ πάγιο για το επόμενο καλοκαίρι και τον επόμενο χειμώνα. 

Επεξ/σία από motoboots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, paylidis said:

Το δοκιμασα δεν γινεται... δοκιμασα επισης να το ανανεωσω σε σταθερο - τα ιδια... Θα προσπαθησω να περασω απο κατ/μα..

Δες αυτό που σου είπα.

Άρθρο 3 ειδικών όρων

Άρθρο 11 γενικών ορων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δες αυτό που σου είπα.

Άρθρο 3 ειδικών όρων

Άρθρο 11 γενικών ορων

Δε βλεπω κατι που να ξεκαθαριζει ιδιαιτερα το τοπιο δυστυχως

https://www.dei.gr/media/tsrbt2m5/eidoroi_myhomeonline_2023_12_04-fl7-v4.pdf

https://www.dei.gr/media/q24leidc/symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias-mikroipelates.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, paylidis said:

Δε βλεπω κατι που να ξεκαθαριζει ιδιαιτερα το τοπιο δυστυχως

https://www.dei.gr/media/tsrbt2m5/eidoroi_myhomeonline_2023_12_04-fl7-v4.pdf

https://www.dei.gr/media/q24leidc/symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias-mikroipelates.pdf

Όντως, η ανωτέρα βία αναφέρεται στο Άρθρο 15 των Γενικών Όρων, αλλά δε συνδέεται άμεσα με κάποιον όρο που σε απαλλάσει απ'τη ρήτρα.

Αν και το θεωρώ αυτονόητο να μη χρεωθεί ρήτρα πρόωρης αποδέσμευσης σε κάποιον που δεν έλυσε ηθελημένα τη σύμβαση, αλλά απεβίωσε. Αν χρεωθεί ρήτρα, τράβα μέσω ΡΑΕ.

"Η παρούσα αναστέλλεται σε περίπτωση που επέλθουν περιστατικά ανωτέρα βία, τα οποία παρακωλύουν την εκτέλεση των υποχρεώσεων των Συμβαλλομένων".

"Σε περίπτωση που επέλθουν τέτοια περιστατικά, ο Συμβαλλόμενος που αδυνατεί να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του που απορρέουν από την παρούσα Σύμβαση, θα ανακοινώνει αμελλητί το υπόψη περιστατικό στον άλλο Συμβαλλόμενο για τη λήψη κάθε πρόσφορου μέτρου για την άρση του και θα προσκομίζει τα απαραίτητα δικαιολογητικά του γεγονότο αυτού εντός εύλογου χρονικού διαστήματος."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...