Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βοήθεια γιατί έχω πελαγώσει.

Τον Φεβρουάριο έφυγα από Elpedison και πήγα ΔΕΗ. Τώρα εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός «έναντι» με 1,165KWh για περίοδο 14/2-14/3.

Φυσικά δεν έχω κάψει τόσες καθώς ποτέ δεν υπερβαίνω τις 500KWh τον μήνα.

Έχουν χρεώσει από τις τελευταίες μετρήσεις που είχε κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ τον 12/23 «εκκαθαριστικός» .

Από τον 12/23 μέχρι και την ημέρα που εκδόθηκε ο λογαριασμός είναι 1,165KWh. Στην Elpedison έχω ήδη πληρώσει τον 1/24 και 2/24 «8/2/24 εκδόθηκε».

Μετά από άπειρα τηλέφωνα σε ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ ο ένας με ρίχνει μπαλάκι στον άλλον.

Ο επόμενος λογαριασμός θα είναι εκκαθαριστικός. Εκεί θα υπάρχει διόρθωση τιμής?

Τι πρέπει να κάνω?

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, rscosworth said:

Μια βοήθεια γιατί έχω πελαγώσει.

Τον Φεβρουάριο έφυγα από Elpedison και πήγα ΔΕΗ. Τώρα εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός «έναντι» με 1,165KWh για περίοδο 14/2-14/3.

Φυσικά δεν έχω κάψει τόσες καθώς ποτέ δεν υπερβαίνω τις 500KWh τον μήνα.

Έχουν χρεώσει από τις τελευταίες μετρήσεις που είχε κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ τον 12/23 «εκκαθαριστικός» .

Από τον 12/23 μέχρι και την ημέρα που εκδόθηκε ο λογαριασμός είναι 1,165KWh. Στην Elpedison έχω ήδη πληρώσει τον 1/24 και 2/24 «8/2/24 εκδόθηκε».

Μετά από άπειρα τηλέφωνα σε ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ ο ένας με ρίχνει μπαλάκι στον άλλον.

Ο επόμενος λογαριασμός θα είναι εκκαθαριστικός. Εκεί θα υπάρχει διόρθωση τιμής?

Τι πρέπει να κάνω?

Σας ευχαριστώ

Δε κατάλαβα τίποτα... γενικώς τις τελευταίες μέρες τα γράφετε όλοι μπερδεμένα.

Spoiler

4.jpg.37ddf8238b4defb4fa84ca188d2f859b.jpg

Ερωτήσεις:

1) Ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός της Elpedison, τι περίοδο κατανάλωσης έχει και τι ενδείξεις μετρητή;

2) Ο τελικός λογαριασμός της Elpedison, τι περίοδο κατανάλωσης έχει και τι ενδείξεις μετρητή;

3) Πότε έκανες την αίτηση στη ΔΕΗ και τι ενδείξεις είχες δώσει στην αίτηση;

4) Πότε ολοκληρώθηκε η αλλαγή παρόχου και με τι ενδείξεις; (ρώτα τον ΔΕΔΔΗΕ στο 800 400 4000)

5) Έχεις τηλεμέτρηση, ναι ή όχι;
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nikosbt είπε
Πάγιο (€/μήνα)
5,0
Ενέργεια (€/kWh)
0,12500
 
Μολις το αλλαξαν το σταθερο της δεη..

 Δεν το άλλαξαν μόλις και έχει και άλλο σταθερό με ακόμα καλύτερες τιμές. Διαβάστε παραπίσω. 

Επεξ/σία από motoboots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, motoboots είπε

 Δεν το άλλαξαν μόλις και έχει και άλλο σταθερό με ακόμα καλύτερες τιμές. Διαβάστε παραπίσω. 

εχεις δικιο κεκτημενη ταχυτητα.. ειδα το εντερ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ekrepali Σορρυ έχεις δίκιο.

1) 24/08/2023 - 20/12/2023.  20/12/2023 ο ΔΕΔΔΗΕ ήρθε να μετρήσει " 69549 μέρα / 63468 νύχτα"

2) 20/12/2023 - 23/01/2024 με μετρητές " 69935 μέρα / 63548 νύχτα". Εκδόθηκε 8/2/2024

3) Την αίτηση την έκανα τον Φεβρουάριο "δεν θυμάμαι ημερομηνία" και έδωσα κάτι λίγο παραπάνω από " 69935 / 63548 " ότι έγραφε το ρολόι την ημέρα που έκανα την αίτηση.

4) 14/2/2024 και ο ΔΕΔΔΗΕ έδωσε 69579 μέρα / 63518 νύχτα

5) Όχι. παλαιό ρολόι. 

Από ΔΕΗ μου είπαν πως δεν κρατάνε τις μετρήσεις που δίνω εγώ αλλά αυτές που τους δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ. Ο ΔΕΔΔΗΕ λέει ότι εμείς περνάμε μόνο ανά 4μηνο και όχι όταν αλλάζει κάποιος πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, motoboots είπε

Με τις τρέχουσες τιμές νομίζω είναι πολύ ενδιαφέρον το σταθερό myHomeOnline. Στους 9 μήνες φεύγεις τζάμπα και στους 6 μήνες με 30€, αν προκύψει κάτι σοβαρό. Τα 50€ δώρο σου εξασφαλίζουν το μεγαλύτερο μέρος της χασούρας, από την καλύτερη τιμή που έχει σήμερα το myHome4All.

Νομίζω ότι με την τρέχουσα κατάσταση στην αγορά, δεν θα δούμε εύκολα χαμηλότερες τιμές στη λιανική.  Μεγάλο ατού η εξασφάλιση 0,1230 €/Kwh για μέρα και 0,1130 για νύχτα, με 3,5€ πάγιο για το επόμενο καλοκαίρι και τον επόμενο χειμώνα. 

Καλα τα λες γεροντα και αυτο ειναι που με ψηνει.

Ερωτηση ...το green pass που εγω δεν το θελω το παντρευομαι (γιατι λεει δωρεαν green pass για 3 μηνο μετα τι γινεται?)

Ευχαριστώ

Edit: (το επομενο καλοκαιρι πως προκυπτει? 12 μηνο δεν ειναι)

Edit2: το green pass δεν ειναι υποχρεωτικο..προχωρησα λιγο την συμβαση Online και μπορείς να το απενεργοποιησεις εξαρχης.

Επεξ/σία από ison
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, rscosworth said:

@ekrepali Σορρυ έχεις δίκιο.

1) 24/08/2023 - 20/12/2023.  20/12/2023 ο ΔΕΔΔΗΕ ήρθε να μετρήσει " 69549 μέρα / 63468 νύχτα"

2) 20/12/2023 - 23/01/2024 με μετρητές " 69935 μέρα / 63548 νύχτα". Εκδόθηκε 8/2/2024

3) Την αίτηση την έκανα τον Φεβρουάριο "δεν θυμάμαι ημερομηνία" και έδωσα κάτι λίγο παραπάνω από " 69935 / 63548 " ότι έγραφε το ρολόι την ημέρα που έκανα την αίτηση.

4) 14/2/2024 και ο ΔΕΔΔΗΕ έδωσε 69579 μέρα / 63518 νύχτα

5) Όχι. παλαιό ρολόι. 

Από ΔΕΗ μου είπαν πως δεν κρατάνε τις μετρήσεις που δίνω εγώ αλλά αυτές που τους δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ. Ο ΔΕΔΔΗΕ λέει ότι εμείς περνάμε μόνο ανά 4μηνο και όχι όταν αλλάζει κάποιος πάροχο.

2) 20/12/2023 - 23/01/2024  Είσαι σίγουρος πως αυτός είναι ο τελικός της Elpedison;;; Πως γίνεται η τελική μέρα εκπροσώπησης στην Elpedison να είναι 23/1, ενώ η αρχική μέρα εκπροσώπησης της ΔΕΗ είναι 14/2;;;

3) Πού την έκανες την αίτηση; Κατάστημα, τηλεφωνικώς, ή econtract; Οι ενδείξεις που έδωσες στη ΔΕΗ αναγράφονται πάνω στην αίτηση ναι ή όχι; Εαν οι ενδείξεις δεν αναγράφονται στην αίτηση... πώς τις προσκόμισες στη ΔΕΗ; Γραπτώς ή με φώτο;

4) Η αλλαγή παρόχου γίνεται με τις ενδείξεις που αναρτά ο νέος πάροχος (ΔΕΗ) στον Θαλή (σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ). Η ΔΕΗ έκανε λοιπόν πατάτα και αντί να αναρτήσει τις ενδείξεις που έδωσες εσύ, έστειλε τις ενδείξεις της τελευταίας εκκαθαρισης τις οποίες είτε τις βρήκε στο ιστορικό του ΔΕΔΔΗΕ είτε τις αντέγραψε απ'το λογαριασμό της elpedison που προσκόμισες ως δικαιολογητικό.

Για να στρώσει δηλαδή η κατάσταση, θα πρέπει:

α) να βρεις αποδεικτικό με τις ενδείξεις που είχες προσκομίσει στη ΔΕΗ

β) να ζητήσεις μέσω myrae απ'τη ΔΕΗ να στείλει στον ΔΕΔΔΗΕ αίτημα διόρθωσης ενδείξεων της αρχικής ένδειξης εκπροσώπησης (14/2)

γ) Όταν κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ τις διορθώσεις, να ζητήσεις απ'την elpedison διόρθωση τελικού με τις διορθωμένες ενδείξεις και να βεβαιωθείς επίσης πως η ΔΕΗ θα βγάλει εκκαθαριστικό βάσει των διορθωμένων ενδείξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2) Τελικός λογαριασμός από Elpedison 20/12/2023 - 14/02/2024 εκδόθηκε 14/3/2024. Μετρητές έχει 69549 μέρα / 63468 νύχτα. Είναι μείον ο λογαριασμός και τον είχα ξεχάσει.

3) Μέσω econtract αλλά επειδή κόλλησε στο τέλος με πήραν τηλέφωνο και το ολοκληρώσαμε μέσω τηλεφώνου. Είδα την αίτηση και δεν αναφέρει μετρητές. Τους είχα βάλει στο econtract. 

4) Μου είπαν ότι τις πήραν από τον ΔΕΔΔΗΕ. Τους είπα ότι είχα αναρτήσει τις σωστές μετρήσεις και λένε δεν τα παίρνουμε υπόψη και βάζουμε ότι μας πει ο ΔΕΔΔΗΕ. 

α) Έψαξα στα άπειρα mail που τους έχω στείλει αλλά κανένα δεν λέει για μετρητές.

β) Σε ένα από τα τηλέφωνα με ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ότι δεν μας νοιάζει τι ενδείξεις λέτε εσείς, εμείς κοιτάμε μόνο τις δικές μας ανα 4 μήνες.

γ) μπλέξιμο

Επεξ/σία από rscosworth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το προσεξα οτι τελικα η τιμη Απριλιου στο Γ1 ειναι λιγο μεγαλυτερη απο τον προηγουμενο μηνα

Τι φοβερο τυπο βρηκανε που με χαμηλοτερη ΤΕΑ το τελευταιο διμηνο απο τον Μαρτιο  με εκπτωση μεγαλυτερη τον Απριλιο απο τον Μαρτιο (15% εναντι 10 % )

Καταληξαμε να εχουμε μεγαλυτερη τιμη τωρα

Μαγικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ant_ είπε

Τωρα το προσεξα οτι τελικα η τιμη Απριλιου στο Γ1 ειναι λιγο μεγαλυτερη απο τον προηγουμενο μηνα

Τι φοβερο τυπο βρηκανε που με χαμηλοτερη ΤΕΑ το τελευταιο διμηνο απο τον Μαρτιο  με εκπτωση μεγαλυτερη τον Απριλιο απο τον Μαρτιο (15% εναντι 10 % )

Καταληξαμε να εχουμε μεγαλυτερη τιμη τωρα

Μαγικο

 

λόγω του συντελεστή β (Μ-1 μείον Μ-2) , διαφορα ΤΕΑ των 2 μηνών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παρατήρησε κανείς στο myΔΕΗ πως πως δεν έγινε εξόφληση λογαριασμών, λόγω τραπεζικής αργίας και θα γινόταν στις 2/4? Υποτίθεται θα έπρεπε να έχουν πληρωθεί δύο λογαριασμοί, ο ένας με πάγια, ο άλλος τον πλήρωσα (ευτυχώς κράτησα αποδεικτικό), αλλά φαίνονται σαν απλήρωτοι στο myΔΕΗ, κανένας άλλος κάτι παρόμοιο;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ison είπε

Καλα τα λες γεροντα και αυτο ειναι που με ψηνει.

Ερωτηση ...το green pass που εγω δεν το θελω το παντρευομαι (γιατι λεει δωρεαν green pass για 3 μηνο μετα τι γινεται?)

Ευχαριστώ

Edit: (το επομενο καλοκαιρι πως προκυπτει? 12 μηνο δεν ειναι)

Edit2: το green pass δεν ειναι υποχρεωτικο..προχωρησα λιγο την συμβαση Online και μπορείς να το απενεργοποιησεις εξαρχης.

Νομίζω ότι με την αλλαγή προγράμματος δεν έχεις δυνατότητα αφαίρεσης του GreenPass. Με μια επίσκεψη σε κατάστημα της ΔΕΗ - ένα μήνα μετά την έναρξη της δέσμευσης - αφαιρείται στο λεπτό. 
Εννοώ το φετινό καλοκαίρι και τον επόμενο χειμώνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, motoboots είπε

Νομίζω ότι με την αλλαγή προγράμματος δεν έχεις δυνατότητα αφαίρεσης του GreenPass. Με μια επίσκεψη σε κατάστημα της ΔΕΗ - ένα μήνα μετά την έναρξη της δέσμευσης - αφαιρείται στο λεπτό. 
Εννοώ το φετινό καλοκαίρι και τον επόμενο χειμώνα. 

To green pass αφαιρειται απο την αρχη το δοκιμασα να το παω μεχρι ενα σημειο online και σου δινει την δυνατοτητα να μην ξεκινησεις καν τους 3 μηνες δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ison είπε

To green pass αφαιρειται απο την αρχη το δοκιμασα να το παω μεχρι ενα σημειο online και σου δινει την δυνατοτητα να μην ξεκινησεις καν τους 3 μηνες δωρεαν

Εγώ δεν το δοκίμασα. Ολοκλήρωσα. Να ακούς τον γέροντα. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...