Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, DjTony είπε

Πως αλλάζω πρόγραμμα από μπλε σε πράσινο μέσω της εφαρμογής; δε το βλέπω πουθενά 

Δεν γίνεται μέσω εφαρμογής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DjTony είπε

Πως αλλάζω πρόγραμμα από μπλε σε πράσινο μέσω της εφαρμογής; δε το βλέπω πουθενά 

Δοκίμασε από υπολογιστή στο myΔΕΗ, αν και δε νομίζω να μπορείς, αλλιώς πήγαινε 5' σε κατάστημα, μήπως γλιτώσεις και τη ρήτρα που "σπας" το μπλε.., μέσω εφαρμογής μπορείς από το πράσινο να πας στα άλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να καταλαβετε τι εννοώ η ένδειξη μετρητή την οποια την πήρα φωτο 2 Ιανουαρίου (με σκοπο να ψαχτω για αλλαγη παροχου, αλλα δεν το προχώρησα) με την τελική που μου εμφανίζει στον εκκαθαριστικο του Μαρτιου η διαφορά είναι 20 kwh έχοντας παει 2 φορες! Και ξεχασα να αναφέρω οτι απο τον Οκτώβρη που αρχισα να πηγαίνω πιο αραια εκει, έκλεινα τον γενικο διακοπτη καθε φορα!  Το ψυγείο μαλιστα το εχω αποσυνδεσει και απο την μπριζα και οταν πηγαίνω εκει ολοημερη σπανια θα το βαλω σε λειτουργία! 

Με λιγα λογια αντε να εχω κάψει 200-300kwh απο τοτε στο συνολο, σε καμια περίπτωση δεν θεωρω οτι εχω καψει 635!

Screenshot_2024-03-31-21-59-52-387_com_miui.gallery.jpg.fb076ec1086cd9e76c3ff540ffe78e12.jpg

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Παιδια για να καταλαβετε τι εννοώ η ένδειξη μετρητή την οποια την πήρα φωτο 2 Ιανουαρίου (με σκοπο να ψαχτω για αλλαγη παροχου, αλλα δεν το προχώρησα) με την τελική που μου εμφανίζει στον εκκαθαριστικο του Μαρτιου η διαφορά είναι 20 kwh έχοντας παει 2 φορες! Και ξεχασα να αναφέρω οτι απο τον Οκτώβρη που αρχισα να πηγαίνω πιο αραια εκει, έκλεινα τον γενικο διακοπτη καθε φορα!  Το ψυγείο μαλιστα το εχω αποσυνδεσει και απο την μπριζα και οταν πηγαίνω εκει ολοημερη σπανια θα το βαλω σε λειτουργία! 

Με λιγα λογια αντε να εχω κάψει 200-300kwh απο τοτε στο συνολο, σε καμια περίπτωση δεν θεωρω οτι εχω καψει 635!

Screenshot_2024-03-31-21-59-52-387_com_miui.gallery.jpg.fb076ec1086cd9e76c3ff540ffe78e12.jpg

47820 - 47818 = 2 kWh και όχι 20 που λες. Το τελευταίο ψηφίο στο ρολόι δεν μετράει.

Άρα από 2 Ιανουαρίου μέχρι 10 Μαρτίου φαίνεται να έκαψες 2 kWh. Ψάξου με την κατανάλωση που έκανες μέσα στα Χριστούγεννα και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jasonas21 said:

Παιδια για να καταλαβετε τι εννοώ η ένδειξη μετρητή την οποια την πήρα φωτο 2 Ιανουαρίου (με σκοπο να ψαχτω για αλλαγη παροχου, αλλα δεν το προχώρησα) με την τελική που μου εμφανίζει στον εκκαθαριστικο του Μαρτιου η διαφορά είναι 20 kwh έχοντας παει 2 φορες! Και ξεχασα να αναφέρω οτι απο τον Οκτώβρη που αρχισα να πηγαίνω πιο αραια εκει, έκλεινα τον γενικο διακοπτη καθε φορα!  Το ψυγείο μαλιστα το εχω αποσυνδεσει και απο την μπριζα και οταν πηγαίνω εκει ολοημερη σπανια θα το βαλω σε λειτουργία! 

Με λιγα λογια αντε να εχω κάψει 200-300kwh απο τοτε στο συνολο, σε καμια περίπτωση δεν θεωρω οτι εχω καψει 635!

Screenshot_2024-03-31-21-59-52-387_com_miui.gallery.jpg.fb076ec1086cd9e76c3ff540ffe78e12.jpg

Βασικά η διαφορά ανάμεσα στην ένδειξη 47.818 που είχες στις 2 Ιανουαρίου και στην 47.820 που μέτρησε ο ΔΕΔΔΗΕ στις 10 Μαρτίου δεν είναι 20, είναι μόλις 2KWh, και μοιάζει λογική αν όπως λες πήγες στο ενδιάμεσο εκεί 1-2 φορές απλά σηκώνοντας τον γενικό χωρίς να κάνεις σοβαρές καταναλώσεις. Το συμπέρασμα είναι πως τουλάχιστον για την τελευταία καταμέτρηση που έκαναν δεν προκύπτει ότι έκαναν κάποιο λάθος, ορθώς σου χρέωσαν τις 635 KWh.

Τώρα αν είχε γίνει κάποια λάθος καταμέτρηση την προηγούμενη φορά στις 07/11 ή αν πήγε κάποιος άλλος στο σπίτι και έκανε κατανάλωση ή αν έγινε κάποια ρευματοκλοπή στο μεταξύ ή οτιδήποτε άλλο, δεν προκύπτει από τους λογαριασμούς και την φωτό του μετρητή που μας δείχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέες τιμές στα online & enter.

Το online έχει χρέωση 0,12300 ημέρας και 0,11300 νύχτας, ενώ το enter 0,12500 ημέρας και φαίνεται να έχει καταργηθεί η νυχτερινή χρέωση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη μετάβαση από εναλλακτικό πάροχο προς τη ΔΕΗ, ισχύει ότι και στους υπόλοιπους με την ένδειξη; Δηλαδή δίνω εγώ μετρήσεις (φωτό κλπ) κατά την αίτηση στη ΔΕΗ, η οποία ενημερώνει το ΔΕΔΔΗΕ και με βάση αυτές τις μετρήσεις βγαίνει ο τελικός λογαριασμός του προηγούμενου παρόχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, martkonsta είπε

Νέες τιμές στα online & enter.

Το online έχει χρέωση 0,12300 ημέρας και 0,11300 νύχτας, ενώ το enter 0,12500 ημέρας και φαίνεται να έχει καταργηθεί η νυχτερινή χρέωση

Όσοι έκαναν συμβόλαιο σε αυτά τα 2 θα πάρουν τις νέες τιμές η θα συνεχίσουν να πληρώνουν 17 λεπτά? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όσοι έκαναν συμβόλαιο σε αυτά τα 2 θα πάρουν τις νέες τιμές η θα συνεχίσουν να πληρώνουν 17 λεπτά? 

Προφανώς θα συνεχίσουν με τις τιμές που είχαν όταν ενεργοποίησαν τα τιμολόγια.., ίσως να μην σε χρεώσουν ρήτρα αποχώρησης αν πας στο Γ1(πράσινο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Arkin said:

Όσοι έκαναν συμβόλαιο σε αυτά τα 2 θα πάρουν τις νέες τιμές η θα συνεχίσουν να πληρώνουν 17 λεπτά? 

Συνεχίζουν στο 0.17. Πάρτε τηλέφωνο και ρωτήστε αν μπορείτε να πάτε Γ1 κυμαινόμενο χωρίς να πληρώσετε ρητρα. Στο αέριο (άτυπα) δε μας χρέωσαν ρήτρα στην αλλαγή από σταθερό σε κυμαινομενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, atom7 είπε

Κατά τη μετάβαση από εναλλακτικό πάροχο προς τη ΔΕΗ, ισχύει ότι και στους υπόλοιπους με την ένδειξη; Δηλαδή δίνω εγώ μετρήσεις (φωτό κλπ) κατά την αίτηση στη ΔΕΗ, η οποία ενημερώνει το ΔΕΔΔΗΕ και με βάση αυτές τις μετρήσεις βγαίνει ο τελικός λογαριασμός του προηγούμενου παρόχου;

Σωστά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, martkonsta είπε

Νέες τιμές στα online & enter.

Το online έχει χρέωση 0,12300 ημέρας και 0,11300 νύχτας, ενώ το enter 0,12500 ημέρας και φαίνεται να έχει καταργηθεί η νυχτερινή χρέωση

κοινως την φαγαμε με τα 0.17...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paylidis said:

κοινως την φαγαμε με τα 0.17...

Ποση διαφορα ομως ειναι σε ευρω, πχ, για μια καταναλωση 500kwh;

Αλλα ομως, δεν εχει να κανει μονο με την καταναλωση ο λογαριασμος, ολες οι αλλες χρεωσεις ειναι αναλογικες, αρα εγω βλεπω οτι μονο ενα μερος ειναι το ζητημα χρεωσεων 'καταναλωση', τα αλλα πανε αναλογικα και τα πληρωνεις ετσι κι αλλιως, ανεξαρτητως τιμης kwh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ποση διαφορα ομως ειναι σε ευρω, πχ, για μια καταναλωση 500kwh;

Αλλα ομως, δεν εχει να κανει μονο με την καταναλωση ο λογαριασμος, ολες οι αλλες χρεωσεις ειναι αναλογικες, αρα εγω βλεπω οτι μονο ενα μερος ειναι το ζητημα χρεωσεων 'καταναλωση', τα αλλα πανε αναλογικα και τα πληρωνεις ετσι κι αλλιως, ανεξαρτητως τιμης kwh...

0.05*500= 25€, αλλά γιατί να τους τα χαρίσεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...