Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. 

Διάβασα ότι οι λογαριασμοί θα βγαίνουν κάθε μήνα.

Ισχύει αυτο η να συνεχίσω να δίνω από το mydei app μετρήσεις? 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, leotzian είπε

Παιδιά επανέρχομαι πάλι δεν έχω πάρει λογαριασμό αυτόν τον μήνα πήρα λοιπόν το 8009001000 μου λένε βλέπω ότι έχεις δώσει μετρήσεις κανονικά μου είπε και τις KWH αλλά λογαριασμός δεν έχει εκδοθεί πιθανόν λόγω των αργιών να περιμένω να εκδοθεί, το θέμα είναι ότι σε 2 μέρες κανονικά θα ήταν να πληρωθεί, τους ρώτησα αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο και μου είπαν όχι, εσείς προτείνετε κάτι, τους είπα μήπως κολλήσανε τα συστήματα κτλ, που ανέφερε ένας φίλος παραπάνω αλλά δεν έβγαλα άκρη...... 

Ακριβώς το ιδιο και σε μένα περιοχή Αγρινίου, σε αντίστοιχο τηλεφώνημα μου είπαν ακριβως τα ιδια με εσενα. Αρα περιμενω, απλα με κανει το γεγονος οτι ειναι ΚΟΤ και φοβαμαι μην βαλουν παραπανω ημερες εφοσον αργησει να εκδοθει λογαριασμος και χαθει η εκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε κάνει μετάβαση από άλλο πάροχο προς ΔΕΗ, στα πλαίσια του τουρισμού, ποια διαδικασία προτείνετε;

Α) e-contract (έχω ακούσει γίνεται η μετάβαση σε μία εργάσιμη) - χωρίς όμως την δυνατότητα επισύναψης φωτογραφίας μετρητή

Β) επί τόπου σε κατάστημα (μπορεί να καθυστερήσει 1-2 μέρες η μετάβαση, αλλά στα διακαιολογητικά ζητούν φωτογραφία του μετρητή - επομένως είναι πιο δύσκολο να γίνει λάθος στην καταχώρηση της μέτρησης)

Στο e-contract δηλαδή θα βγει ο λογαριασμός από τον προηγούμενο πάροχο με βάση τις μετρήσεις που θα στείλω κατά τη διαδικασία του e-contract? Πώς εμπιστεύονται τι στέλνει ο καθένας μας χωρίς να έχουν φωτό από μετρητή; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ApoGal είπε

Ακριβώς το ιδιο και σε μένα περιοχή Αγρινίου, σε αντίστοιχο τηλεφώνημα μου είπαν ακριβως τα ιδια με εσενα. Αρα περιμενω, απλα με κανει το γεγονος οτι ειναι ΚΟΤ και φοβαμαι μην βαλουν παραπανω ημερες εφοσον αργησει να εκδοθει λογαριασμος και χαθει η εκπτωση

Και εγώ ΚΟΤ έχω, περιοχή Χανίων αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα με τις μέρες υπολογίζεται αν είναι 30+30 πχ δηλαδή να μην έρθει ένα μήνα τον άλλον θα είναι διπλάσιες οι kwh που δικαιούσαι για το KOT 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, doomnx είπε
8 ώρες πριν, doomnx είπε

Λοιπόν, τέλειωσα με την ενημέρωση των πινάκων. Οι αλλαγές της βραδιάς έχουν ως εξής:

Η ΔΕΗ έδωσε μεγαλύτερη έκπτωση στο πράσινο, από 10% σε 15%, ενώ το 4All δεν το άγγιξε. Ταυτόχρονα μείωσε τις τιμές στα μπλε, με το Online να παρέχει 0,123 €/kWh ημερήσιο και 0,113 €/kWh νυχτερινό. Μαζί με το δωράκι των 50€, ανέβηκε στην κορυφή για τα 12μηνα (και 8μηνα) σταθερά.

Η ΗΡΩΝ μείωσε την έκπτωση στο πράσινο από 15% σε 12%. Κυκλοφόρησε νέο κίτρινο ex-post τιμολόγιο το YELLOW FREE HOME με μηδενικό πάγιο, αλλά δεν συμπεριλαμβάνεται (ακόμα) στη λίστα του e-contract για το 50άρικο.

Η ELPEDISON μείωσε την έκπτωση για τις πρώτες 100 kWh στο πράσινο, από 0,00862 σε 0,007 €/kWh, ενώ έδωσε μεγαλύτερη έκπτωση στο Smart για το μήνα Μάρτιο, 0,02 €/kWh από 0,015 € που ήταν τον Φεβρουάριο. Όπως έχουν επισημάνει και άλλα μέλη, θα πρέπει να είναι ενεργή η παροχή στο τέλος του μηνός για να δώσουν αυτή την έκπτωση.

Η NRG έκοψε λίγο την έκπτωση συνέπειας στο πράσινο από 0,075 σε 0,072 €/kWh.

H Φυσικό Αέριο αύξησε την έκπτωση συνέπειας στο πράσινο από 0,025 σε 0,036 €/kWh

H Volton στο πράσινο μεγάλωσε σημαντικά την αρχική έκπτωση από 5% σε 15% και την έκπτωση συνέπειας από 15% σε 20%.

Η Volterra ανέβασε την αρχική έκπτωση στο πράσινο από 21% σε 32%.

Η Eunice Power φαίνεται να δίνει για πρώτη φορά έκπτωση στο πράσινο, γύρω στο 7%.

H Solar Energy δίνει μεγαλύτερη έκπτωση συνέπειας αυτό το μήνα, από 15% σε 20%.

 

VCC5cNp.jpeg

GiGZkQj.jpeg

m7LDgyp.jpeg

cbYlG15.jpeg

 @doomnx κ @korakios πίνουμε νερό στο όνομα σας! Ξεκάθαρα!

Θελω την τοποθέτηση, γνώμη σας!

Βιάστικα να φυγω από Elpe για Ζenith Power Home Choise πριν 2 μήνες κ μου βγάζει τελικό πίστωση 40€.

Τώρα που στα ex-post η Zenith έχει πρωτιά και είμαι happy μένω;

Στο πίνακα με το ιστορικό τιμών γιατί δεν βλέπω το Power Ηοme Choice? 

Σε ένα μήνα  δεν θα έχω χρόνο για τουρισμό μήπως να αρχίσω να κοιτάζω σε σταθερο;

Αν όχι τώρα (ή σε ένα μήνα) που είναι σε ιστορικά χαμηλά η KW τότε πότε;

Συνεχίστε με μεράκι, υπομονή κ ΥΓΕΙΑ.

Stelios 😊💙

Εννοείτε ότι οποίος φίλος θέλει να τοποθετηθεί-απαντήσει τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

IMG_8768.jpeg.5c66d6a934ee3cebf5ac771cbdbfecd9.jpegIMG_8765.jpeg.f39612a5ea6595f2f804043e3f7947df.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, atom7 είπε

Στο e-contract δηλαδή θα βγει ο λογαριασμός από τον προηγούμενο πάροχο με βάση τις μετρήσεις που θα στείλω κατά τη διαδικασία του e-contract? Πώς εμπιστεύονται τι στέλνει ο καθένας μας χωρίς να έχουν φωτό από μετρητή; 🤔

Ναι.Ετσι γίνεται οι πιο πολλοί βέβαια ζητάνε φωτογραφία.Δεν έχει κάποιο νόημα η αναγραφή ψεύτικης μέτρησης γιατι αργά η γρήγορα θα την βρει μπροστά του γιατί θα γίνει επιτόπια μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ για εκκαθάριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησα να κανω την αιτηση χθες online, ενω εχω λογαριασμο mydei νομιζω οτι στην αρχη πατησα το αλλο κουμπι, που ελεγε οτι δεν εχω λογαριασμο, γιατι οταν ολοκληρωσα τα βηματα με εβγαλε και ζηταγε επιβαιωση και κατι αλλο.
τι κανω τωρα? ξανα απο τη αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Διάβασα ότι οι λογαριασμοί θα βγαίνουν κάθε μήνα.

Ισχύει αυτο η να συνεχίσω να δίνω από το mydei app μετρήσεις? 

Ευχαριστώ. 

Μέσω εφαρμογής σου εμφανίζει ακόμα την καρτέλα καταμέτρηση? Αν όχι έχεις ενταχθεί στη μηνιαία καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ, αν σου την εμφανίζει ακόμα, δώσε ένδειξη εσύ δεν έχεις κάτι να χάσεις.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, paylidis είπε

Το έκανες; δε θεωρειται σπασιμο συμβολαιου;

upd: απο το τηλ κεντρο δε γινεται τιποτα απολυτως, σπας πας Γ1 πληρωνεις ρητρα αποχωρησης (65 ευρω για μενα) κ μετα απο 2-3 μερες γυρνας σε σταθερο

Δεν πέτυχες καλό πωλητή. Σίγουρα θα σε αφήσουν να μεταπηδήσεις σε άλλο σταθερό με την ανάλογη ανανέωση στο χρόνο σύμβασης. Δες το και από κατάστημα.

3 ώρες πριν, atom7 είπε

Όσοι έχετε κάνει μετάβαση από άλλο πάροχο προς ΔΕΗ, στα πλαίσια του τουρισμού, ποια διαδικασία προτείνετε;

Α) e-contract (έχω ακούσει γίνεται η μετάβαση σε μία εργάσιμη) - χωρίς όμως την δυνατότητα επισύναψης φωτογραφίας μετρητή

Β) επί τόπου σε κατάστημα (μπορεί να καθυστερήσει 1-2 μέρες η μετάβαση, αλλά στα διακαιολογητικά ζητούν φωτογραφία του μετρητή - επομένως είναι πιο δύσκολο να γίνει λάθος στην καταχώρηση της μέτρησης)

Στο e-contract δηλαδή θα βγει ο λογαριασμός από τον προηγούμενο πάροχο με βάση τις μετρήσεις που θα στείλω κατά τη διαδικασία του e-contract? Πώς εμπιστεύονται τι στέλνει ο καθένας μας χωρίς να έχουν φωτό από μετρητή; 🤔

e-contract γλιτώνεις και την εγγύηση

50 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Βλέπω οτι το Γ21 της ΔΕΗ αυξήθηκε.

 

Και το Γ1 και το 4All αυξήθηκαν.

2 ώρες πριν, madwalker είπε

Τώρα που στα ex-post η Zenith έχει πρωτιά και είμαι happy μένω;

Στο πίνακα με το ιστορικό τιμών γιατί δεν βλέπω το Power Ηοme Choice? 

Γιατί το Choice παίρνει τιμή από ΜΤΑ που δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα. Η εκτίμησή μου είναι ότι για το Μάρτιο το Choice θα κοστίζει γύρω στα 0,09529 €/kWh.

Μένεις στο Choice αν σε βολεύει το σχήμα των ex-post και δεν σε ενδιαφέρει να πας ΗΡΩΝ να πάρεις 50 € για παράδειγμα.

Αν ήσουν κάποτε ELPEDISON, τρέχει μια προσφορά πελάτες για που επιστρέφουν με 150 € δώρο, πάγιο 10 € και τιμή 0,10 €/kWh.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δεν πέτυχες καλό πωλητή. Σίγουρα θα σε αφήσουν να μεταπηδήσεις σε άλλο σταθερό με την ανάλογη ανανέωση στο χρόνο σύμβασης. Δες το και από κατάστημα.

e-contract γλιτώνεις και την εγγύηση

Και το Γ1 και το 4All αυξήθηκαν.

Γιατί το Choice παίρνει τιμή από ΜΤΑ που δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα. Η εκτίμησή μου είναι ότι για το Μάρτιο το Choice θα κοστίζει γύρω στα 0,09529 €/kWh.

Μένεις στο Choice αν σε βολεύει το σχήμα των ex-post και δεν σε ενδιαφέρει να πας ΗΡΩΝ να πάρεις 50 € για παράδειγμα.

Αν ήσουν κάποτε ELPEDISON, τρέχει μια προσφορά πελάτες για που επιστρέφουν με 150 € δώρο, πάγιο 10 € και τιμή 0,10 €/kWh.

Έχεις κάποιο λινκ για λεπτομέρειες για τα 150€ δώρο;

Επεξ/σία από yazidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, yazidis είπε

Έχεις κάποιο λινκ για λεπτομέρειες για τα 150€ δώρο;

Δεν παίζει λινκ. Τηλεφωνικά όταν τους πεις ότι είσαι παλιός πελάτης και σε βρούνε στα συστήματα σου το προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Δεν πέτυχες καλό πωλητή. Σίγουρα θα σε αφήσουν να μεταπηδήσεις σε άλλο σταθερό με την ανάλογη ανανέωση στο χρόνο σύμβασης. Δες το και από κατάστημα.

Δοκιμασα 2 διαφορετικους τηλεφωνικα, η ιδια απαντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, doomnx είπε

Μπορείς να ανανεώσεις στις τιμές του νέου σταθερού για άλλους 12 μήνες.

Πως μπορεί να γίνει αυτό; Εγώ είχα κάνει το Home Online τον Δεκέμβρη με 0,175 και τώρα στην ΔΕΗ βλέπω οτι πήγε 0,123€ ενω στην σελίδα της ΡΑΕ έχει την τιμή 0,175€.

Γίνεται να ανανεώσω στις νέες τιμές ή θα πρέπει να σπάσω το συμβόλαιο, να πληρώσω τα 60€ και μετά να κάνω εκ νέου το Home Online;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...