Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

το ηλεκτρικο σωμα λαδιου ποσο περιπου καιει την ωρα σε κιλοβατωρες? ξερω οτι καιει πολυ.

Spoiler

Συνήθως 1,5 ως 2,5 κιλοβατωρες. Καπου θα το γραφει επανω το σώμα.

 

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

κανω ενα πειραμα,θελω 8 κιλοβατορες την ημερα,,πες τε μου τι καιει πιο πολυ και αν ειναι εφικτο.

 

Ένα φορτίο 333 W μόνιμα συνδεμένο θα σου καταναλώσει 8 kWh σε μια μέρα. Η μέση κατανάλωση ενός σπιτιού είναι κοντά στις 8 kWh/μέρα επίσης, οπότε αν προσθέσεις επιπλέον φορτίο θα φτάσεις τις 16, αλλά φαντάζομαι αυτό το ξέρεις ήδη.

2 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

το ηλεκτρικο σωμα λαδιου ποσο περιπου καιει την ωρα σε κιλοβατωρες? ξερω οτι καιει πολυ.

Έχει θερμοστάτη. Μπορεί να καίει και 4 kW μέγιστο ανάλογα το μοντέλο, αλλά μόλις πιάσει θερμοκρασία θα κόψει. Όλα εξαρτώνται από το θερμοστάτη και την θερμοκρασία του δωματίου. Δεν είναι σταθερό φορτίο, όπως δεν είναι και ο φούρνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ένα φορτίο 333 W μόνιμα συνδεμένο θα σου καταναλώσει 8 kWh σε μια μέρα. Η μέση κατανάλωση ενός σπιτιού είναι κοντά στις 8 kWh/μέρα επίσης, οπότε αν προσθέσεις επιπλέον φορτίο θα φτάσεις τις 16, αλλά φαντάζομαι αυτό το ξέρεις ήδη.

Έχει θερμοστάτη. Μπορεί να καίει και 4 kW μέγιστο ανάλογα το μοντέλο, αλλά μόλις πιάσει θερμοκρασία θα κόψει. Όλα εξαρτώνται από το θερμοστάτη και την θερμοκρασία του δωματίου. Δεν είναι σταθερό φορτίο, όπως δεν είναι και ο φούρνος.

ειμαι κατω απο τον μεσο ορο φιλε μου. Ένα φορτίο 333 W μόνιμα συνδεμένο? ποιο εχει τετοιο φορτιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

ειμαι κατω απο τον μεσο ορο φιλε μου. Ένα φορτίο 333 W μόνιμα συνδεμένο? ποιο εχει τετοιο φορτιο?

2 λάμπες 150W και μια 30άρα για παράδειγμα! Μια Plasma τηλεόραση! Ένα gaming PC! Πολλά. Πάρε ένα energy meter και παρακολούθα.

Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2024 στις 6:04 ΜΜ, korakios είπε

Θα πρότεινα πάντως να κλείσετε σταθερό τώρα μιας και βάσει πιθανοτήτων χλωμό να βγάλει χαμηλότερο , να πέσει και άλλο η χοντρική η διαφορά θα είναι μικρή , καλύπτει το 12μηνο και καλοκαίρι με αυξημένες καταναλώσεις με AC , καθώς και χειμώνα για θέρμανση με αντλία ή AC

η τιμη του μπλε ειναι 0,12300. εγω με κοτ β θα εχω τιμη 0,078? συν 50 ευρω? αν εχω χρεωση προμηθειας κατω απο 50 ευρω θα κανει ,ας πουμε 14 ευρω θα κανει μειον πιστωτικο στις ψρεωσεις καθε μηνα.γιατι εχω και μηνιαιο πλεον λογαριασμο,μεχρι να μηδενισει την πιστωση του 50αρικου και μετα θα συνεχισει κανονικα να χρεωνει?

Στις 16/4/2024 στις 11:22 ΠΜ, motoboots είπε

Δεν είναι θέμα ευρύτερης έννοιας. Αναφέρεται ως κυμαινόμενο στα επίσημα έγγραφα της ΔΕΗ. 

σωστο.ex-ante

Στις 16/4/2024 στις 2:48 ΜΜ, Joshua21 είπε

Το έχω γράψει και εγώ παραπάνω, στην κυριολεξία είναι κυμαινόμενο μια και αλλάζει τιμή κάθε μήνα, αλλά στην κατηγοριοποίηση πάει στα ειδικά και όχι στα κυμαινόμενα επειδή η τιμή ανακοινώνεται στην αρχή και όχι στο τέλος.

Στην ουσία τώρα, δεν ξέρω τις προϋποθέσεις για το 50αρι που αναφέρθηκε παραπάνω (από κει ξεκίνησε η κουβέντα), αλλά αν ισχύει αυτό που ειπώθηκε - δλδ το παίρνεις στην περίπτωση που μεταβείς από κυμαινόμενο - τότε η ΔΕΗ μια χαρά μπορεί να ισχυριστεί πως φεύγοντας από Γ1 δεν το παίρνεις επειδή το Γ1 είναι κατηγοριοποιημένο ως ειδικό και όχι σαν κυμαινόμενο.

Αυτά.

ρε παιδια αν και εχει λυθει το θεμα αφου καποιοι πηραν το 50αρικο,δνε ελεγε ο ντουμ νομιζω στην αρχη που βγηκαν τα χρωματακια ,οτι υπαρχουν κυμαινομενα ex-ante και τα αλλο κυμαινομενο ,που το ενα ειναι το πρασινο και το αλλο το κιτρινο αλλα κυμαινομενα και τα 2,με διαφορετικη απλα την ανακοινωση της τιμης.

Στις 16/4/2024 στις 7:06 ΜΜ, motoboots είπε

Η ΔΕΗ δεν είναι εταιρεία που με διάφορους τρόπους προσπαθεί να παραπλανήσει τον πελάτη και να γλιτώσει κάποια δώρα. Στους όρους του myHome Online και ειδικότερα στην περιγραφή της προωθητικής ενέργειας αναφέρονται όλες οι περιπτώσεις που ο πελάτης προέρχεται από άλλα προγράμματα της ΔΕΗ, και δεν υπάρχει Γ1/Ν1, ακριβώς επειδή αυτό συμπεριλαμβάνεται στην περίπτωση 2 (ενεργή σύμβαση κυμαινόμενου προϊόντος). Εκτός και αν έχουν συμπεριλάβει όλες τις περιπτώσεις, εκτός του Γ1/Ν1, κάτι που δεν είναι λογικό και σε περίπτωση αντιδικίας - καταγγελίας θα χάσουν, αφού οι ίδιοι αναφέρουν το Γ1/Ν1 ως κυμαινόμενο.

screenshot_air_50.png.61e649d842fd38d8fc8fd8fe3c574ebb.png

μην εισαι τοσο σιγουρος για την παραπλανηση.εμενα δεν μου εδινε τα 500 μιλια για την ενεργοποιηση του e-bill μηνες μετα.επειδη ηθελα να τα ξοδεψω ,το προσεξα,πηρα τηλεφωνο και εμτα τα εβαλαν.επισης ενω λενε ,θα εχετε και 5000 μιλια με την ενεργοποιηση του προγραμματος ,δεν σου λενε οτι αυτα πρεπει να κανεις ταξιδι πρωτα για να μπορεσεις να τα ξοδεψεις.πρεπει να μπεις μεσα στους ορους και το δεις.αλλα το βαζουμε αποεξω λεζαντα να προσελκυσουμε κοσμο.

Στις 17/4/2024 στις 12:30 ΠΜ, libera είπε

Σε μεταφορά που έκανα από το γ1ν σε online μια χαρά μου έδωσε η ΔΕΗ το 50αρικο

σου εδωσε και τα μιλια? αν και δεν νομιζω να τα δινει,λογω οτι προκειται για αλλαγη προγραμματος ,αυτα τα δινει μονο σε νεους πελατες νομιζω στην αρχη μονο.

Στις 17/4/2024 στις 11:54 ΜΜ, ekrepali είπε

Εγώ έφυγα ΔΕΗ 8/8/23... κι από τότε έχω κάψει 4750kw ημερήσιο και 1070kw νυχτερινό (με ΚΟΤ-Β) κι έχω πληρώσει περίπου 100 ευρώ (μαζί με ρυθμιζόμενες, δημοτικά τέλη κλπ)..

Ενώ στη ΔΕΗ όταν ήμουν στο "φτηνό" οnline με 0.095 (και ΚΟΤ-Β) είχα πληρώσει για ανάλογη κατανάλωση 8μηνου, 660 ευρώ.

Χαοτικές διαφορές...

απο  8/8/23 σε ποιο προγραμμα εισαι της δεη? η ενοεις οτι εφυγες απο δεη? ποσο φθηνοτερη τιμη εχει απο το 0.095 του τοτε? ηταν πολυ χαμηλη τιμη και μου κανει εντυπωση..

Στις 19/4/2024 στις 12:16 ΜΜ, ekrepali είπε

Αν δεν ενεργοποιήσεις πάγια εντολή στο ebill, δεν ενεργοποιείται καν το πρόγραμμα. 

Αν μετά βγάλεις τη πάγια εντολή, θα σε πετάξει σε Γ1

χωρις την ρητρα? γιατι ειναι ενας καλος εμμεσος τροπος να φυγεις σε βαθος τριμηνου αν βγει κατι πιο φθηνο.

Στις 20/4/2024 στις 7:25 ΜΜ, Damned7 είπε

Άλλαξε κάτι στις τιμές ΔΕΗ?

Έχω ΚΟΤΑ και πλήρωνα κάθε μήνα 50-70 ευρώ.

Βγήκε σήμερα λογαριασμός 170 ευρω.

μηπως και εσυ σαν εμενα εκανες μικροτερη καταναλωση απο το οριο και δεν πηρες τις εκπτωσεις? εκτος αν ειναι αυτο που ειπες και ειχες 2 λογαριασμους μαζι.

6 λεπτά πριν, doomnx είπε

2 λάμπες 150W και μια 30άρα για παράδειγμα! Μια Plasma τηλεόραση! Ένα gaming PC! Πολλά. Πάρε ένα energy meter και παρακολούθα.

Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις;

θα σου πω αμα το καταφερω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, megapaixtaras said:

μηπως και εσυ σαν εμενα εκανες μικροτερη καταναλωση απο το οριο και δεν πηρες τις εκπτωσεις? εκτος αν ειναι αυτο που ειπες και ειχες 2 λογαριασμους μαζι.

Γιατί άλλαξε κάτι στο ΚΟΤ?

Αν κάνεις λιγότερη κατανάλωση δεν έχεις την έκπτωση?

Τελικά είναι 2 λογαριασμοί αλλά μου βάλανε έκπτωση ΚΟΤ μόνο για τον ένα μήνα.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2024 στις 3:02 ΜΜ, Insane84 είπε

Γιατί έφυγες από το online?

Γιατι επεσε η τιμη του γυρω στο 30% αν θυμαμαι καλα. Οποτε εφυγα και το ξαναεκανα με τη νεα τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

σου εδωσε και τα μιλια? αν και δεν νομιζω να τα δινει,λογω οτι προκειται για αλλαγη προγραμματος ,αυτα τα δινει μονο σε νεους πελατες νομιζω στην αρχη μονο.

Μου έδωσε και τα μίλια.

Σε μια δεύτερη μεταφορά,'αλλης γραμμής,   απο το 4all  στο online, όπου ήδη είχα πάρει τα μίλια , δεν μου τα έδωσε 2η φορά

Επεξ/σία από libera
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Damned7 είπε

Γιατί άλλαξε κάτι στο ΚΟΤ?

Αν κάνεις λιγότερη κατανάλωση δεν έχεις την έκπτωση?

Τελικά είναι 2 λογαριασμοί αλλά μου βάλανε έκπτωση ΚΟΤ μόνο για τον ένα μήνα.

welcome to the club που δεν γνωριζουν την νεα εφαρμογη του κατωτατου οριου κοτ β.

επειδη ειναι πλεον μηιαιος ο λογαριασμος πρεπει να κανεις τουλαχιστον 50 κιλοβατωρες ανα μηνα.αν κανεις λιγοτερες δεν μπαινει εκπτωση κοτ β,τιμολογεισαι κανονικα.παραλογο ε? και ομως ελληνικο.

πριν επειδη ηταν 4μηνος το ελαχιστο ηταν 200/4μηνο.τωρα,αυθαιρετα για μενα γιατι δεν αναφερεται ξεχωριστα καπου,λενε οτι πρεπει να μεταφραστει αυτο το 200/4μηνο σε 50 τον μηνα εφοσον εγινε μηνιαιος ο λογαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ! 

Ήμουν από αρχές Ιανουαρίου στο ΔΕΗ MyHome Online με τα 18 λεπτα και έφυγα τον προηγούμενο μήνα για το 4all χωρίς χρέωση ρήτρας μιάς και οι τιμές έπεσαν πολύ .

Έχω κατανάλωση κάθε μήνα 550 ημέρα και 150 νύχτα περίπου . 

Να Κάνω το νέο Myhome online λέτε με τα 12 λεπτα ή να περιμένω κανέναν μήνα ακόμη ?

Φοβάμαι μήν αρχίσουν να ανεβαίνουν οι τιμές κάποια στιγμή λόγω αποσταθεροποίησης κ με τις μεγάλες καταναλώσεις + δήμο + μεταφορά ενέργειας ξεφύγει ο λογαριασμός επικίνδυνα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω συμβόλαιο στο online μέχρι 7/12/24 με χρέωση στη kw 0,18 μπορώ να κάνω αλλαγή γιατί έχουν πέσει πολύ οι τιμές; Θα πληρώσω κάποιο πέναλτι ή δεν με πιάνει αφού είχα κάνει το συμβόλαιο το 23; Ποια η διαδικασία; Σας ευχαριστώ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, silvester81 είπε

Καλησπέρα έχω συμβόλαιο στο online μέχρι 7/12/24 με χρέωση στη kw 0,18 μπορώ να κάνω αλλαγή γιατί έχουν πέσει πολύ οι τιμές; Θα πληρώσω κάποιο πέναλτι ή δεν με πιάνει αφού είχα κάνει το συμβόλαιο το 23; Ποια η διαδικασία; Σας ευχαριστώ !

Πηγαινε σε ενα καταστημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/4/2024 στις 2:28 ΠΜ, teot είπε

Πριν λίγο εμφανίστηκε το πενηντάρικο στο ebill  σε παροχή που έχει αλλαχθει απο Γ1 σε online (o λογαριασμός δεν είναι διαθέσιμος ακόμη).

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-18 022002.png

αποτι διαβασα το 50αρικο μπαινει στην χρεωση προμηθειας.εκει θα το δουμε η΄στον συνολικο λογαριασμο? αν εγω ας πουμε κανω λογαρισμο 30 ευρω ανα μηνα πως θα πιστωθει?

επισης αν καποιος φυγει στους 10 μηνες αντι 12 εχει προβλημα με το 50αρικο η αυτο δινεται απλως με την ενεργοποιηση και μετα το ξεχνανε?

μεχρι ποτε μπορουμε να το ενεργοποιησουμε?

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

αποτι διαβασα το 50αρικο μπαινει στην χρεωση προμηθειας.εκει θα το δουμε η΄στον συνολικο λογαριασμο? αν εγω ας πουμε κανω λογαρισμο 30 ευρω ανα μηνα πως θα πιστωθει?

επισης αν καποιος φυγει στους 10 μηνες αντι 12 εχει προβλημα με το 50αρικο η αυτο δινεται απλως με την ενεργοποιηση και μετα το ξεχνανε?

μεχρι ποτε μπορουμε να το ενεργοποιησουμε?

Ναι σωστά, μπαίνει στην προμήθεια... αλλά αν το ποσό της προμήθειας είναι μικρότερο δίνει αρνητικο υπόλοιπο που υπολογίζεται για να βγεί το τελικό ποσό.

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-23 010906.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-23 010407.png

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...